Szczegółowe warunki uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań z zakresu ochrony zdrowia, tryb składania wniosków oraz przekazywania środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 4 stycznia 2016 r.
w sprawie szczegółowych warunków uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań z zakresu ochrony zdrowia, trybu składania wniosków oraz przekazywania środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych

Na podstawie art. 88 ust. 6 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 612, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań, o których mowa w art. 88 ust. 4 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, zwanej dalej "ustawą", tryb składania wniosków oraz przekazywania środków.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
Fundusz - Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych, o którym mowa w art. 88 ust. 1 ustawy;
2)
minister - ministra właściwego do spraw zdrowia;
3)
środki Funduszu - wpływy z dopłat, o których mowa w art. 80 ust. 1 ustawy, przekazane na wyodrębniony rachunek Funduszu;
4)
wnioskodawca - podmiot ubiegający się o dofinansowanie zadań ze środków Funduszu;
5)
zadania - zadania określone w art. 88 ust. 4 ustawy.
§  3.
1.
Dofinansowanie realizacji zadań następuje w drodze konkursu, na wniosek o udzielenie dofinansowania, złożony przez wnioskodawcę do ministra, albo z zastosowaniem procedur wynikających z ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164).
2.
Wnioski o udzielenie dofinansowania składa się w terminie do dnia 1 września roku poprzedzającego rok rozpoczęcia realizacji zadania.
3.
Minister, uwzględniając wysokość środków Funduszu, a także terminy realizacji zadań, może ogłosić dodatkowy termin składania wniosków o udzielenie dofinansowania.
4.
Wnioski o udzielenie dofinansowania rozpatrywane są w terminie 2 miesięcy od dnia upływu terminu składania wniosków, o którym mowa odpowiednio w ust. 2 i 3.
5.
W przypadku gdy wniosek o udzielenie dofinansowania nie spełnia wymagań, o których mowa w § 6 ust. 2, minister wzywa wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
§  4.
1.
Minister może upoważnić dyrektora podległej lub nadzorowanej jednostki organizacyjnej, zwanego dalej "podmiotem upoważnionym", do dokonywania czynności określonych w rozporządzeniu, w tym do zawierania umów o dofinansowanie realizacji zadań, monitorowania i weryfikacji ich realizacji oraz przekazywania środków i ich rozliczania.
2.
Podmiot upoważniony jest wskazywany w ogłoszeniu o konkursie.
3.
Jednostka organizacyjna, której dyrektor jest podmiotem upoważnionym, nie może być wnioskodawcą ubiegającym się o udzielenie dofinansowania realizacji zadań objętych upoważnieniem.
§  5.
1.
W ogłoszeniu o konkursie określa się:
1)
zadania będące przedmiotem konkursu;
2)
wysokość środków przeznaczonych na dofinansowanie realizacji zadań;
3)
terminy i warunki realizacji zadań;
4)
termin i miejsce składania wniosków o udzielenie dofinansowania;
5)
kryteria wyboru wniosków o udzielenie dofinansowania;
6)
wymagane załączniki do wniosku o udzielenie dofinansowania;
7)
wymagania, jakie muszą spełniać podmioty realizujące poszczególne zadania.
2.
Ogłoszenie konkursu następuje przez jego umieszczenie na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra lub jednostki organizacyjnej, której dyrektor jest podmiotem upoważnionym.
§  6.
1.
Wniosek o udzielenie dofinansowania zawiera:
1)
nazwę, siedzibę i adres wnioskodawcy;
2)
określenie adresata wniosku o udzielenie dofinansowania;
3)
wskazanie zadania, opis sposobu jego realizacji i ewaluacji;
4)
określenie wysokości wnioskowanego dofinansowania;
5)
określenie wysokości środków własnych wnioskodawcy lub środków przeznaczonych na realizację zadania uzyskanych od innych podmiotów, wraz ze wskazaniem tych podmiotów;
6)
harmonogram realizacji zadania;
7)
opis spodziewanych korzyści z realizacji zadania;
8)
informację o posiadanych zasobach rzeczowych oraz zasobie kadrowym i kompetencjach osób zapewniających prawidłowe wykonanie zadania;
9)
preliminarz całkowitych kosztów realizacji zadania.
2.
Do wniosku o udzielenie dofinansowania dołącza się dokumenty o spełnianiu wymagań, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 7, lub oświadczenie wnioskodawcy o ich spełnianiu.
§  7.
1.
Wniosek o udzielenie dofinansowania, zaakceptowany przez ministra i umieszczony na liście zaakceptowanych wniosków, stanowi podstawę do zawarcia z wnioskodawcą umowy o dofinansowanie realizacji zadania.
2.
W terminie 14 dni od dnia upływu terminu rozpatrywania wniosków o udzielenie dofinansowania minister ogłasza listę zaakceptowanych wniosków o udzielenie dofinansowania na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra albo jednostki organizacyjnej, której dyrektor jest podmiotem upoważnionym.
3.
Wnioskodawca, którego wniosek o udzielenie dofinansowania nie został zaakceptowany, może, w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia listy zaakceptowanych wniosków, zwrócić się do ministra, a w przypadku wskazania w ogłoszeniu o konkursie podmiotu upoważnionego, do tego podmiotu, o dokonanie ponownej oceny jego wniosku.
4.
Odpowiednio minister albo podmiot upoważniony dokonuje ponownej oceny wniosku o udzielenie dofinansowania w terminie 21 dni od dnia zwrócenia się przez wnioskodawcę o jej dokonanie.
5.
Podmiot upoważniony niezwłocznie przekazuje ministrowi do akceptacji wnioski, które uzyskały pozytywną ocenę, wraz z jej uzasadnieniem. Akceptacja ministra jest ostateczna.
6.
Minister ogłasza listę dodatkowo zaakceptowanych wniosków o udzielenie dofinansowania na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra lub jednostki organizacyjnej, której dyrektor jest podmiotem upoważnionym.
§  8.
Umowa o dofinansowanie realizacji zadania obejmuje:
1)
wskazanie zadania, opis sposobu i termin jego realizacji oraz opis jego ewaluacji;
2)
kwotę dofinansowania oraz termin i tryb przekazywania środków;
3)
sposób weryfikacji realizacji umowy i prawidłowości wydatkowania środków oraz monitorowania realizacji zadania przez ministra obejmujący w szczególności:
a)
obowiązek udostępnienia ministrowi niezbędnych informacji i dokumentów związanych z przedmiotem umowy, w tym dotyczących przebiegu i sposobu realizacji zadania i jego ewaluacji, wykorzystania środków, dokumentacji księgowej i prawidłowości rozliczeń,
b)
obowiązek realizacji zaleceń ministra w terminie 30 dni od dnia ich otrzymania, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, oraz zawiadamiania ministra o wykonaniu tych zaleceń lub przyczynach ich niewykonania;
4)
sposób rozliczenia środków obejmujący w szczególności:
a)
obowiązek przedstawienia ministrowi rozliczenia realizacji zadania pod względem rzeczowym i finansowym, zgodnie z umową, w terminie 60 dni od zakończenia realizacji zadania, nie później niż do dnia 15 lutego roku następującego po roku, w którym przekazano środki, albo roku realizacji umowy,
b)
obowiązek przedstawiania ministrowi, na jego żądanie, częściowych rozliczeń realizacji zadania;
5)
warunki i sposób zwrotu niewykorzystanych środków obejmujące w szczególności obowiązek zwrotu niewykorzystanej kwoty w terminie 15 dni od dnia zakończenia realizacji zadania, nie później niż do dnia 15 stycznia roku następującego po roku, w którym przekazano środki, albo roku realizacji umowy.
§  9.
Przekazywanie środków na dofinansowanie odbywa się w terminach zapewniających finansowanie zobowiązań wynikających z realizacji umowy o dofinansowanie realizacji zadania lub jako refundacja poniesionych wydatków. Środki są przekazywane na wydzielony, wskazany w umowie rachunek bankowy podmiotu, któremu zostały przyznane środki na dofinansowanie realizacji zadania.
§  10.
Do wniosków o udzielenie dofinansowania złożonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia oraz do umów o dofinansowanie realizacji zadań zawartych przed tym dniem stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 grudnia 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań z zakresu ochrony zdrowia, trybu składania wniosków oraz przekazywania środków z Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych (Dz. U. z 2011 r. Nr 6, poz. 27 oraz z 2015 r. poz. 62).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 2
1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 1908).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 16 grudnia 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań z zakresu ochrony zdrowia, trybu składania wniosków oraz przekazywania środków z Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych (Dz. U. z 2011 r. Nr 6, poz. 27 oraz z 2015 r. poz. 62), które utraciło moc z dniem 3 grudnia 2015 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym (Dz. U. poz. 1916).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.24

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań z zakresu ochrony zdrowia, tryb składania wniosków oraz przekazywania środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych.
Data aktu: 04/01/2016
Data ogłoszenia: 07/01/2016
Data wejścia w życie: 08/01/2016