Warunki bytowe osób osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 19 grudnia 2016 r.
w sprawie warunków bytowych osób osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych

Na podstawie art. 249 § 3 pkt 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. poz. 557, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.  [Przedmioty wydawane osobie osadzonej w zakładzie karnym lub areszcie śledczym]
1. 
Osobie osadzonej w zakładzie karnym lub areszcie śledczym wydaje się:
1)
odzież, bieliznę, obuwie, pościel, środki higieny, środki do utrzymania czystości w celach mieszkalnych oraz sprzęt stołowy;
2)
odzież, obuwie i przedmioty niezbędne do wykonywania pracy przez osoby osadzone zatrudnione przez administrację zakładu karnego lub aresztu śledczego na danym stanowisku pracy.
2. 
Normy należności przedmiotów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, dla osób osadzonych są określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
3. 
Normy należności przedmiotów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, dla osób osadzonych zatrudnionych przez administrację zakładu karnego i aresztu śledczego według stanowisk pracy są określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
4. 
Osobie osadzonej wydaje się, w przypadku zatrudnienia na więcej niż jednym stanowisku pracy, przedmioty według zestawów, odpowiednie do rodzaju pracy wykonywanej na tych stanowiskach. Przedmioty powtarzające się w zestawach wydaje się tylko w ramach jednego zestawu.
5. 
Uprawnienie do przedmiotów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powstaje z dniem zatrudnienia osoby osadzonej na danym stanowisku pracy i wygasa z dniem zwolnienia z danego stanowiska lub przeniesienia na inne stanowisko pracy.
§  2.  [Wyposażenie i sprzęt kwaterunkowy cel i innych pomieszczeń]
1. 
Cele oraz inne pomieszczenia, o ile występują w zakładzie karnym i areszcie śledczym, wyposaża się w podstawowy sprzęt kwaterunkowy oraz w inne przedmioty.
2. 
Normy wyposażenia i sprzętu kwaterunkowego cel i innych pomieszczeń, o których mowa w ust. 1, służących do obsługi osób osadzonych są określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  3.  [Wyposażenie podmiotów leczniczych]
Normy wyposażenia pomieszczeń podmiotów leczniczych są określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
§  4.  [Odzież wydawana osobie osadzonej]
1. 
Osobie osadzonej wydaje się odzież i bieliznę odpowiednią do pory roku.
2. 
Rozróżnia się okres letni, obejmujący miesiące od maja do sierpnia, i okres zimowy, obejmujący miesiące od listopada do lutego. Miesiące: marzec, kwiecień, wrzesień i październik stanowią okres przejściowy, w którym osoba osadzona może nosić odzież letnią i zimową.
§  5.  [Wydanie przedmiotów i sprzętu kwaterunkowego w przypadku ich utraty lub zniszczenia]
W przypadku niezawinionej utraty lub zniszczenia albo zużycia przedmiotów i sprzętu kwaterunkowego, o których mowa w § 1-3, wydaje się osobie osadzonej inne przedmioty tego samego rodzaju.
§  6.  [Okresowa wymiana wybranych przedmiotów]
1. 
Piżamy, koszule nocne, ręczniki i ścierki do wycierania naczyń wymienia się co tydzień lub częściej w zależności od potrzeb, odzież i obuwie w zależności od potrzeb, pościel co dwa tygodnie lub częściej w zależności od potrzeb.
2. 
Przedmioty niepodlegające zwrotowi osoba osadzona pierze we własnym zakresie.
§  7.  [Wejście w życie]
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. 1

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1  2  

NORMY NALEŻNOŚCI PRZEDMIOTÓW DLA OSÓB OSADZONYCH

ZAŁĄCZNIK Nr  2

NORMY NALEŻNOŚCI PRZEDMIOTÓW DLA OSÓB OSADZONYCH ZATRUDNIONYCH PRZEZ ADMINISTRACJĘ ZAKŁADU KARNEGO I ARESZTU ŚLEDCZEGO WEDŁUG STANOWISK PRACY

ZAŁĄCZNIK Nr  3

NORMY WYPOSAŻENIA I SPRZĘTU KWATERUNKOWEGO CEL I INNYCH POMIESZCZEŃ SŁUŻĄCYCH DO OBSŁUGI OSÓB OSADZONYCH

ZAŁĄCZNIK Nr  4

NORMY WYPOSAŻENIA POMIESZCZEŃ PODMIOTÓW LECZNICZYCH

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 stycznia 2014 r. w sprawie warunków bytowych osób osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych (Dz. U. poz. 200), które na podstawie art. 27 pkt 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 396) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
2 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 12 lipca 2023 r. (Dz.U.2023.1519) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 sierpnia 2023 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024