Zakres i rodzaj sprawozdań oraz tryb i terminy ich przekazywania w ramach realizacji Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI MORSKIEJ I ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ 1
z dnia 6 grudnia 2016 r.
w sprawie zakresu i rodzaju sprawozdań oraz trybu i terminów ich przekazywania w ramach realizacji Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze"

Na podstawie art. 25 ust. 4 ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (Dz. U. poz. 1358 oraz z 2016 r. poz. 1203 i 1948) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
zakres i rodzaj sprawozdań sporządzanych przez:
a)
instytucje pośredniczące, o których mowa w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, zwanej dalej "ustawą" - w odniesieniu do priorytetów, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy, oraz pomocy technicznej, o której mowa w art. 3 ust. 2 ustawy,
b)
lokalne grupy działania, o których mowa w art. 32 ust. 2 lit. b rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1083/2006 (Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 320, z późn. zm.), zwanym dalej "rozporządzeniem nr 1303/2013" - w odniesieniu do realizowanej operacji,
c)
beneficjentów - w odniesieniu do realizowanej operacji;
2)
tryb i terminy przekazywania sprawozdań, o których mowa w pkt 1.
§  2.
1.
Sprawozdania, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. a, są sporządzane z podziałem na działania i poddziałania objęte priorytetami, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy, oraz pomoc techniczną, o której mowa w art. 3 ust. 2 ustawy, których dotyczy sprawozdanie, i zawierają informacje w zakresie:
1)
składanego sprawozdania oraz poszczególnych priorytetów, działań, poddziałań lub pomocy technicznej, w szczególności:
a)
numer i nazwę priorytetu, działania i poddziałania,
b)
numer sprawozdania i nazwę instytucji pośredniczącej sporządzającej to sprawozdanie;
2)
realizacji priorytetów, działań, poddziałań lub pomocy technicznej, w szczególności dotyczące:
a)
realizowanych operacji,
b)
wykorzystania środków finansowych przeznaczonych na poszczególne działania, poddziałania lub pomoc techniczną, według źródeł pochodzenia tych środków, zawierające zestawienie poniesionych wydatków oraz zrealizowanych płatności,
c)
osiągniętych wskaźników właściwych dla danego działania lub priorytetu, wykorzystywanych w systemie monitorowania i ewaluacji, o którym mowa w art. 107 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 508/2014 z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylającego rozporządzenia Rady (WE) nr 2328/2003, (WE) nr 861/2006, (WE) nr 1198/2006 i (WE) nr 791/2007 oraz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1255/2011 (Dz. Urz. UE L 149 z 20.05.2014, str. 1, z późn. zm.), zwanych dalej "wskaźnikami";
3)
działań podjętych przez instytucję pośredniczącą, mających na celu zapewnienie prawidłowej i skutecznej realizacji działań i poddziałań;
4)
problemów związanych z przestrzeganiem Wspólnej Polityki Rybołówstwa przy realizacji działań i poddziałań oraz informacje o działaniach zaradczych podjętych w celu rozwiązania tych problemów;
5)
podjętych czynności dotyczących informacji i promocji w odniesieniu do realizowanych działań i poddziałań.
2.
Sprawozdania, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b, poza informacjami, o których mowa w art. 25 ust. 2 ustawy, zawierają informacje w zakresie:
1)
realizacji operacji, w szczególności dotyczące realizacji planu:
a)
rzeczowego operacji,
b)
finansowego operacji;
2)
wypełnienia przez lokalną grupę działania obowiązków w zakresie działań informacyjnych i promocyjnych związanych z operacją;
3)
problemów, które powstały w związku z realizacją operacji;
4)
przeprowadzonych w lokalnej grupie działania kontroli lub stwierdzonych nieprawidłowości;
5)
realizacji wskaźników.
3.
Sprawozdania, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. c, poza informacjami, o których mowa w art. 25 ust. 2 ustawy, zawierają informacje w zakresie:
1)
realizacji operacji, w szczególności dotyczące realizacji planu:
a)
rzeczowego operacji,
b)
finansowego operacji;
2)
wypełnienia obowiązków beneficjenta w zakresie działań informacyjnych i promocyjnych związanych z operacją;
3)
problemów, które powstały w związku z realizacją operacji, oraz przeprowadzonych u beneficjenta kontroli lub stwierdzonych nieprawidłowości;
4)
realizacji wskaźników.
4.
W przypadku informacji, o których mowa w ust. 2 pkt 5 i ust. 3 pkt 4, do sprawozdania dołącza się dokumenty potwierdzające osiągnięcie wskaźników zgodnie z umową o dofinansowanie, o której mowa w art. 11 pkt 4 ustawy.
§  3.
Sprawozdania, o których mowa w § 1 pkt 1, są sporządzane jako sprawozdania roczne i sprawozdania końcowe.
§  4.
1.
Sprawozdania, o których mowa w § 1 pkt 1:
1)
lit. a, instytucja pośrednicząca przekazuje instytucji zarządzającej w terminie do dnia 28 lutego każdego roku (sprawozdanie roczne);
2)
lit. b, lokalna grupa działania przekazuje instytucji pośredniczącej w następujących terminach:
a)
końcowe - wraz z wnioskiem o płatność końcową,
b)
roczne - w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku przez cały okres realizacji strategii rozwoju lokalnego kierowanej przez społeczność, o której mowa w art. 2 pkt 19 rozporządzenia nr 1303/2013;
3)
lit. c, beneficjent przekazuje instytucji pośredniczącej w następujących terminach:
a)
końcowe - wraz z wnioskiem o płatność końcową,
b)
roczne - w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku w okresie 5 lat po otrzymaniu płatności końcowej, chyba że w umowie o dofinansowanie, o której mowa w art. 11 pkt 4 ustawy, określono inny termin.
2.
W przypadku gdy realizacja operacji rozpoczęła się przed dniem zawarcia umowy o dofinansowanie, beneficjent sporządza pierwsze sprawozdanie za cały dotychczasowy okres realizacji operacji.
§  5.
1.
W przypadku zgłoszenia przez instytucję zarządzającą uwag do sprawozdania przygotowanego przez instytucję pośredniczącą instytucja pośrednicząca, w terminie 14 dni od dnia zgłoszenia uwag, dokonuje poprawek lub uzupełnień, uwzględniających uwagi zgłoszone przez instytucję zarządzającą, i niezwłocznie przesyła poprawione lub uzupełnione sprawozdanie do instytucji zarządzającej.
2.
W przypadku wystąpienia w sprawozdaniu przygotowanym przez instytucję pośredniczącą błędów pisarskich, rachunkowych lub innych oczywistych omyłek instytucja zarządzająca może je poprawić, informując instytucję pośredniczącą o wprowadzonych poprawkach.
3.
W przypadku zgłoszenia przez instytucję pośredniczącą uwag do sprawozdania przygotowanego przez lokalną grupę działania lub beneficjenta lub w przypadku wystąpienia w tym sprawozdaniu błędów pisarskich, rachunkowych lub innych oczywistych omyłek przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
§  6.
Sprawozdania, o których mowa w § 1 pkt 1, są przekazywane w formie pisemnej, w postaci papierowej, wraz z dokumentem elektronicznym zawierającym treść sprawozdania zapisanym na informatycznym nośniku danych w sposób umożliwiający edycję danych.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej kieruje działem administracji rządowej - rybołówstwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (Dz. U. poz. 1909 i 2091).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.2076

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres i rodzaj sprawozdań oraz tryb i terminy ich przekazywania w ramach realizacji Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze".
Data aktu: 06/12/2016
Data ogłoszenia: 20/12/2016
Data wejścia w życie: 04/01/2017