Sposób ustalania opłat za czynności związane z akredytacją jednostek oceniających zgodność oraz maksymalnych wysokości tych opłat.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW 1
z dnia 7 listopada 2016 r.
w sprawie sposobu ustalania opłat za czynności związane z akredytacją jednostek oceniających zgodność oraz maksymalnych wysokości tych opłat

Na podstawie art. 51 ust. 8 ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku (Dz. U. poz. 542, 1228 i 1579) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa sposób ustalania opłat za czynności związane z akredytacją jednostek oceniających zgodność przeprowadzane przez krajową jednostkę akredytującą oraz maksymalne wysokości tych opłat.
§  2.
1.
Podstawę do ustalenia opłat za czynności związane z akredytacją jednostek oceniających zgodność stanowią:
1)
liczba audytorów i ekspertów technicznych niezbędna do oceny wnioskowanego lub udzielonego zakresu akredytacji;
2)
koszt pracy audytora lub eksperta technicznego;
3)
koszt czynności organizacyjno-administracyjnych krajowej jednostki akredytującej.
2.
Opłaty za czynności związane z akredytacją jednostek oceniających zgodność obejmują koszty:
1)
poszczególnych etapów procesu akredytacji;
2)
sprawowania nadzoru nad akredytowanymi jednostkami oceniającymi zgodność;
3)
uczestnictwa w krajowym systemie akredytacji.
3.
Na sumę kosztów poszczególnych etapów procesu akredytacji składają się koszty:
1)
formalnego rozpatrzenia wniosku;
2)
czynności organizacyjno-administracyjnych;
3)
oceny w procesie akredytacji zgodnie z procedurą krajowej jednostki akredytującej;
4)
wystawienia certyfikatu akredytacji.
4.
Wysokość opłaty za uczestnictwo w krajowym systemie akredytacji jest uzależniona od rodzaju i zakresu działalności akredytowanej jednostki oceniającej zgodność.
§  3.
Opłaty ustalone w sposób określony w § 2 uwzględniają kwotę podatku od towarów i usług, jeżeli czynności związane z akredytacją jednostek oceniających zgodność podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.
§  4.
1.
Opłaty są publikowane w cenniku stanowiącym ofertę krajowej jednostki akredytującej, podawanym do publicznej wiadomości na stronie internetowej tej jednostki.
2.
Ustalenie nowej wysokości opłat może nastąpić nie częściej niż raz na sześć miesięcy.
3.
Krajowa jednostka akredytująca dokonuje przeglądu cennika nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy. Celem przeglądu jest ustalenie stawek opłat, które zapewnią pokrycie kosztów czynności związanych z akredytacją oraz zagwarantują realizację zasady prowadzenia przez krajową jednostkę akredytującą działalności nienastawionej na zysk.
§  5.
Maksymalna opłata za czynności związane z:
1)
formalną oceną wniosku o akredytację wynosi 1000 zł;
2)
oceną jednostki oceniającej zgodność w procesie akredytacji wynosi 50 000 zł;
3)
wystawieniem certyfikatu akredytacji wynosi 50 zł;
4)
ocenami realizowanymi w ramach sprawowanego nadzoru nad akredytowanymi jednostkami oceniającymi zgodność wynosi 75 000 zł rocznie;
5)
uczestnictwem w krajowym systemie akredytacji wynosi 50 000 zł rocznie.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia. 2
1 Minister Rozwoju i Finansów kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz. U. poz. 1595).
2 Zakres spraw regulowany w niniejszym rozporządzeniu był poprzednio uregulowany w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 czerwca 2012 r. w sprawie sposobu ustalania opłat za czynności związane z oceną zgodności oraz akredytacją jednostek oceniających zgodność (Dz. U. poz. 711), które utraciło moc z dniem 21 lipca 2016 r. zgodnie z art. 131 ust. 2 ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku (Dz. U. poz. 542, 1228 i 1579).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.1850

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób ustalania opłat za czynności związane z akredytacją jednostek oceniających zgodność oraz maksymalnych wysokości tych opłat.
Data aktu: 07/11/2016
Data ogłoszenia: 15/11/2016
Data wejścia w życie: 23/11/2016