Gospodarka finansowa Agencji Mienia Wojskowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 13 października 2016 r.
w sprawie gospodarki finansowej Agencji Mienia Wojskowego

Na podstawie art. 40 ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o Agencji Mienia Wojskowego (Dz. U. z 2016 r. poz. 614 i 1202) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa sposób prowadzenia gospodarki finansowej Agencji Mienia Wojskowego, zwanej dalej "Agencją".
§  2.
Gospodarkę finansową Agencji prowadzą:
1)
Biuro Prezesa Agencji,
2)
oddziały regionalne Agencji

- zwane dalej "jednostkami organizacyjnymi Agencji".

Rozdział  2

Sposób i tryb sporządzania planów finansowych Agencji

§  3.
Projekt planu finansowego Agencji stanowiący załącznik do ustawy budżetowej sporządzany jest w układzie określonym w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 138 ust. 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o finansach publicznych".
§  4.
1.
Projekt planu finansowego Agencji, sporządzony przez Prezesa Agencji, wraz z opinią Rady Nadzorczej jest przedkładany Ministrowi Obrony Narodowej w ramach prac nad projektem ustawy budżetowej.
2.
Prezes Agencji na podstawie zatwierdzonego planu finansowego Agencji lub projektu planu, o którym mowa w § 7, ustala plany finansowe jednostek organizacyjnych Agencji.

Rozdział  3

Sposób i tryb dokonywania zmian w planach finansowych

§  5.
Prezes Agencji może występować do Ministra Obrony Narodowej z wnioskami o przeniesienie wydatków między paragrafami klasyfikacji wydatków w planie wydatków budżetu Ministra Obrony Narodowej, które są przeznaczone na realizację zadań finansowanych z dotacji budżetowych, o których mowa w art. 29 ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o Agencji Mienia Wojskowego, zwanej dalej "ustawą o AMW".

Rozdział  4

Realizacja planów finansowych

§  6.
Podstawą gospodarki finansowej Agencji jest plan finansowy zatwierdzony przez Ministra Obrony Narodowej, stanowiący załącznik do ustawy budżetowej.
§  7.
Do czasu zatwierdzenia planu finansowego przez Ministra Obrony Narodowej podstawę gospodarki finansowej w roku przyszłym stanowi projekt planu finansowego Agencji stanowiący załącznik do projektu ustawy budżetowej.
§  8.
1.
Dotacje, o których mowa w art. 29 ust. 2 ustawy o AMW, są przekazywane Agencji na podstawie umów, o których mowa w art. 150 ustawy o finansach publicznych.
2.
Dotacje, o których mowa w art. 29 ust. 3 i 4 ustawy o AMW, są przekazywane Agencji na wniosek Agencji. Do wniosku Agencja dołącza dokument, w którym zarządza się przekazanie mienia, o którym mowa w art. 44 ust. 3 ustawy o AMW, oraz protokół zdawczo-odbiorczy, o którym mowa w art. 47 ustawy o AMW. Dotacje są przekazywane w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku.
3.
W przypadku gdy jest konieczne pokrycie kosztów utrzymania mienia w okresie dłuższym niż jeden kwartał, dotacja jest przekazywana w terminie do 10. dnia pierwszego miesiąca danego kwartału.
4.
Dotacja niewykorzystana do końca roku budżetowego podlega zwrotowi do budżetu państwa w terminie do 15 stycznia następnego roku.
5.
Agencja przekazuje Ministrowi Obrony Narodowej oraz ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych szczegółowe rozliczenie otrzymanych dotacji oraz informacje o stanie zagospodarowania nieruchomości, na których utrzymanie zostały przekazane dotacje, w terminie do 31 stycznia następnego roku.

Rozdział  5

Rozliczenia wewnętrzne

§  9.
1.
Oddziały regionalne Agencji przekazują w okresach sprawozdawczych, na wyodrębniony w oddziale rachunek bankowy funduszu remontowego, środki funduszu remontowego uzyskane w ramach przychodów z tytułu opłat za używanie lokali mieszkalnych. W przypadku uzyskania częściowych wpłat z tytułu opłat za używanie lokali mieszkalnych zalicza się je w pierwszej kolejności na pokrycie wierzytelności z tytułu odpisu na fundusz remontowy.
2.
Oddziały regionalne Agencji przekazują w ciągu roku obrotowego nadwyżki środków finansowych na rachunek bankowy Biura Prezesa Agencji. Nadwyżka środków finansowych jest ustalana za okresy sprawozdawcze przez dyrektora oddziału regionalnego Agencji, w sposób określony przez Prezesa Agencji. Przekazanie środków finansowych na rachunek bankowy Biura Prezesa Agencji następuje na podstawie deklaracji rozliczeniowej sporządzonej przez dyrektora oddziału regionalnego Agencji uwzględniającej wpływy i planowane wydatki danego oddziału regionalnego Agencji, w terminie do końca miesiąca następującego po okresie sprawozdawczym.
3.
W terminie, o którym mowa w ust. 2, dyrektor oddziału regionalnego Agencji sporządza również odrębną deklarację w celu rozliczenia środków funduszu remontowego w okresie sprawozdawczym, a ustaloną w deklaracji nadwyżkę środków finansowych za okres sprawozdawczy przekazuje na wyodrębniony rachunek bankowy funduszu remontowego Agencji.
4.
Ostateczne rozliczenie oddziałów regionalnych Agencji następuje po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego Agencji za dany rok obrotowy.
5.
Środki finansowe, które w trybie określonym w art. 37 ustawy o AMW zostały przeznaczone na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, przekazuje się na rachunki bankowe tego funduszu po podjęciu decyzji o podziale wyniku finansowego Agencji.

Rozdział  6

Zaciąganie zobowiązań

§  10.
1.
Dyrektor jednostki organizacyjnej, na podstawie planu finansowego jednostki organizacyjnej, może - w imieniu i na rzecz Agencji - udzielać zamówień publicznych, zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych.
2.
W Agencji mogą być udzielane zamówienia wspólne dla Biura Prezesa Agencji i oddziałów regionalnych Agencji oraz wspólne dla oddziałów regionalnych Agencji.

Rozdział  7

Rozliczanie kosztów działalności

§  11.
1.
Koszty zakwalifikowane do danego okresu obrachunkowego są rozliczane na poszczególne rodzaje działalności prowadzonej przez Agencję, w tym na koszty związane z zagospodarowaniem mienia ruchomego przekazanego przez Ministra Obrony Narodowej oraz na koszty związane z zagospodarowaniem mienia przekazanego przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
2.
Przy ustalaniu wartości odpisów na fundusze, o których mowa w art. 30 ust. 3 ustawy o AMW, w kosztach poszczególnych działalności, o których mowa w ust. 1, uwzględnia się koszty bezpośrednio związane zdaną działalnością oraz koszty pośrednio związane z daną działalnością rozliczane proporcjonalnie do kosztów bezpośrednich.
3.
Sposób kwalifikacji kosztów określony w ust. 2 stosuje się w obszarach działalności Agencji prezentowanych w sprawozdaniu finansowym.

Rozdział  8

Gospodarowanie środkami finansowymi

§  12.
W ciągu roku obrotowego podstawowym źródłem finansowania zadań oddziałów regionalnych Agencji są środki finansowe uzyskiwane z działalności bieżącej prowadzonej przez oddziały regionalne Agencji.
§  13.
Jeżeli nie będzie możliwe sfinansowanie wydatków ze środków finansowych znajdujących się w dyspozycji oddziału regionalnego Agencji, w celu zapewnienia terminowej realizacji płatności zobowiązań Agencji do oddziału przekazywane są środki finansowe z Biura Prezesa Agencji.
§  14.
Na rachunki bankowe funduszy wskazanych w art. 30 ust. 3 ustawy o AMW są przekazywane środki finansowe zgromadzone na właściwych rachunkach bankowych Agencji, w wysokości określonej w art. 32 ustawy o AMW, ale nie wyższej od kwot środków finansowych zgromadzonych na rachunkach bankowych Agencji na koniec okresów, za które następuje rozliczenie z funduszami wskazanymi w art. 30 ust. 3 ustawy o AMW.
§  15.
Środki finansowe znajdujące się w dyspozycji Agencji pozostałe po zabezpieczeniu środków na utrzymanie płynności finansowej są lokowane jako wolne środki zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 78g ustawy o finansach publicznych.

Rozdział  9

Przepis końcowy

§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 lutego 2005 r. w sprawie funduszy i gospodarki finansowej Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (Dz. U. poz. 255, z 2006 r. poz. 74, z 2010 r. poz. 1008 oraz z 2015 r. poz. 203), które na podstawie art. 136 ust. 1 ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o Agencji Mienia Wojskowego (Dz. U. z 2016 r. poz. 614 i 1202) utraciło moc z dniem 2 października 2016 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.1745

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Gospodarka finansowa Agencji Mienia Wojskowego.
Data aktu: 13/10/2016
Data ogłoszenia: 21/10/2016
Data wejścia w życie: 22/10/2016