Środki na realizację wspólnej polityki rolnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 2 lutego 2016 r.
w sprawie środków na realizację wspólnej polityki rolnej

Na podstawie art. 10 ust. 6 ustawy z dnia 27 maja 2015 r. o finansowaniu wspólnej polityki rolnej (Dz. U. poz. 1130) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki i tryb przekazywania na rachunek bankowy agencji płatniczej środków na płatności w ramach wspólnej polityki rolnej w części:
a)
podlegającej refundacji ze środków Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji, zwanego dalej "EFRG", i Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, zwanego dalej "EFRROW", zwanych dalej "finansowaniem",
b)
dotyczącej współfinansowania krajowego wydatków, o których mowa w lit. a, zwanego dalej "współfinansowaniem";
2)
sposób postępowania ze środkami odzyskanymi od beneficjentów pomocy w ramach wspólnej polityki rolnej.
§  2.
1.
Warunkiem przekazania na rachunek bankowy agencji płatniczej środków, o których mowa w § 1 pkt 1, jest:
1)
złożenie, w postaci papierowej lub elektronicznej, w ramach limitu wydatków właściwego dysponenta, zapotrzebowania przez agencję płatniczą do ministra właściwego do spraw rozwoju wsi albo ministra właściwego do spraw rynków rolnych oraz ministra właściwego do spraw finansów publicznych, nie później niż do końca czwartego dnia przed terminem określonym w zapotrzebowaniu, przy czym termin złożenia zapotrzebowania ustala się z wyłączeniem sobót oraz dni ustawowo wolnych od pracy;
2)
wypełnienie obowiązków określonych w § 15 przez ministra właściwego do spraw rozwoju wsi oraz ministra właściwego do spraw rynków rolnych, pełniących funkcję jednostki koordynującej, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 27 maja 2015 r. o finansowaniu wspólnej polityki rolnej, zwanych dalej "jednostką koordynującą", oraz agencje płatnicze.
2.
Zapotrzebowanie na środki na finansowanie w części dotyczącej EFRG jest potwierdzane pod względem merytorycznym i finansowym przez ministra właściwego do spraw rozwoju wsi albo ministra właściwego do spraw rynków rolnych.
§  3.
1.
Zapotrzebowanie zawiera w szczególności:
1)
nazwę i adres agencji płatniczej;
2)
datę i numer zapotrzebowania;
3)
wskazanie kwoty środków na realizację płatności, z wyszczególnieniem środków na finansowanie oraz współfinansowanie;
4)
podział środków na realizację płatności objętych klasyfikacją budżetową EFRG lub EFRROW;
5)
nazwę i numery rachunków bankowych agencji płatniczej, na które mają zostać przekazane środki;
6)
terminy przekazania środków na rachunki bankowe agencji płatniczej;
7)
informację o poszczególnych tytułach i kwotach pomniejszeń, o których mowa w ust. 2 i 4.
2.
Kwotę środków określoną w zapotrzebowaniu na realizację wydatków objętych klasyfikacją budżetową EFRG lub EFRROW agencja płatnicza pomniejsza o kwoty niezrealizowanych w poprzednim okresie płatności na rzecz beneficjentów oraz o kwoty odzyskane z tytułu:
1)
zwrotu nienależnie pobranych płatności, wraz z odsetkami, objętych klasyfikacją budżetową EFRG lub EFRROW;
2)
przejęcia zabezpieczeń oraz kar i grzywien objętych klasyfikacją budżetową EFRG lub EFRROW.
3.
Przepis ust. 2 w zakresie kwot niezrealizowanych w poprzednim okresie płatności na rzecz beneficjentów stosuje się z uwzględnieniem przepisów wydanych na podstawie art. 198 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o finansach publicznych".
4.
Kwotę środków na współfinansowanie określoną w zapotrzebowaniu agencja płatnicza pomniejsza o kwoty niezrealizowanych w poprzednim okresie płatności na rzecz beneficjentów.
§  4.
Potwierdzenie, o którym mowa w § 2 ust. 2, jest przekazywane ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych, w postaci papierowej lub elektronicznej, nie później niż do godziny 1100 drugiego dnia przed terminem określonym w zapotrzebowaniu, przy czym termin złożenia potwierdzenia ustala się z wyłączeniem sobót oraz dni ustawowo wolnych od pracy.
§  5.
Wniosek, o którym mowa w art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 27 maja 2015 r. o finansowaniu wspólnej polityki rolnej, jest przekazywany ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych, w postaci papierowej lub elektronicznej, nie później niż do godziny 1100 drugiego dnia przed terminem określonym w zapotrzebowaniu, przy czym termin złożenia wniosku ustala się z wyłączeniem sobót oraz dni ustawowo wolnych od pracy.
§  6.
Środki na finansowanie w części dotyczącej EFRG są przekazywane przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych na rachunek w Banku Gospodarstwa Krajowego w kwocie określonej w zapotrzebowaniu, w terminie umożliwiającym ministrowi właściwemu do spraw rozwoju wsi albo ministrowi właściwemu do spraw rynków rolnych wydanie dyspozycji, o której mowa w § 8, nie później niż jeden dzień przed terminem określonym w zapotrzebowaniu, przy czym dzień ten ustala się z wyłączeniem sobót oraz dni ustawowo wolnych od pracy.
§  7.
Środki na finansowanie w części dotyczącej EFRROW są przekazywane przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych na rachunek w Banku Gospodarstwa Krajowego w kwocie określonej we wniosku, o którym mowa w art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 27 maja 2015 r. o finansowaniu wspólnej polityki rolnej, w terminie umożliwiającym ministrowi właściwemu do spraw rozwoju wsi wydanie dyspozycji, o której mowa w § 8, nie później niż jeden dzień przed terminem określonym w zapotrzebowaniu, przy czym dzień ten ustala się z wyłączeniem sobót oraz dni ustawowo wolnych od pracy.
§  8.
Minister właściwy do spraw rozwoju wsi albo minister właściwy do spraw rynków rolnych wydaje Bankowi Gospodarstwa Krajowego dyspozycję przekazania na rachunek bankowy agencji płatniczej środków, o których mowa w § 6 lub § 7, w dniu określonym w zapotrzebowaniu.
§  9.
Środki na współfinansowanie są przekazywane agencji płatniczej przez ministra właściwego do spraw rozwoju wsi albo ministra właściwego do spraw rynków rolnych na rachunek bankowy agencji płatniczej w kwocie i w dniu, które są określone w zapotrzebowaniu.
§  10.
1.
Środki z tytułu zwrotu nienależnie pobranych płatności objętych klasyfikacją budżetową EFRROW są przekazywane przez agencję płatniczą, w terminie miesiąca od dnia ich odzyskania, na rachunek bankowy do obsługi płatności wspólnej polityki rolnej określony w art. 208 ust. 2 ustawy o finansach publicznych, chyba że w tym terminie środki te pomniejszą zapotrzebowanie zgodnie z § 3 ust. 2.
2.
Odsetki od środków, o których mowa w ust. 1, są przekazywane przez agencję płatniczą, w terminie miesiąca od dnia ich odzyskania, na rachunek bankowy wskazany przez ministra właściwego do spraw rozwoju wsi, chyba że w tym terminie odsetki te pomniejszą zapotrzebowanie zgodnie z § 3 ust. 2.
§  11.
Kwoty przejętych zabezpieczeń oraz kar i grzywien, nieobjętych klasyfikacją budżetową EFRG lub EFRROW, pomniejsza się o zwrot nienależnie pobranych zabezpieczeń oraz kar i grzywien.
§  12.
1.
Środki odzyskane przez agencję płatniczą:
1)
w trybie art. 55 akapit 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej, zarządzania nią i monitorowania jej oraz uchylającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 352/78, (WE) nr 165/94, (WE) nr 2799/98, (WE) nr 814/2000, (WE) nr 1290/2005 i (WE) nr 485/2008 (Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 549),
2)
z tytułu:
a)
zwrotu, wraz z odsetkami, nienależnie pobranych płatności, w części stanowiącej należność budżetu państwa,
b)
przejęcia zabezpieczeń oraz kar odnoszących się do wydatków nieobjętych klasyfikacją budżetową EFRG lub EFRROW,
c)
rozliczania z urzędem skarbowym podatku od towarów i usług - VAT

- stanowią dochód budżetu państwa i są przekazywane przez agencję płatniczą na rachunek bankowy właściwego dysponenta, w terminie trzech dni od dnia następującego po dniu odzyskania tych środków, przy czym termin ten ustala się z wyłączeniem sobót oraz dni ustawowo wolnych od pracy.

2.
Minister właściwy do spraw rozwoju wsi albo minister właściwy do spraw rynków rolnych przekazuje uzyskane od agencji płatniczej środki na rachunek dochodów budżetu państwa, w terminach jak dla dochodów budżetu państwa pobieranych przez państwowe jednostki budżetowe, określonych w przepisach o finansach publicznych.
§  13.
1.
Środki Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej "Sekcja Gwarancji" odzyskane przez agencję płatniczą z tytułu:
1)
zwrotu, wraz z odsetkami, nienależnie pobranych płatności,
2)
przejęcia zabezpieczeń oraz kar

- stanowią dochód budżetu państwa w wysokości kwot rozliczonych z Komisją Europejską, wynikających z przepisów Unii Europejskiej obowiązujących w tym zakresie, i są przekazywane przez agencję płatniczą na rachunek bankowy właściwego dysponenta, w terminie trzech dni od dnia następującego po dniu odzyskania tych środków, przy czym termin ten ustala się z wyłączeniem sobót oraz dni ustawowo wolnych od pracy.

2.
Minister właściwy do spraw rozwoju wsi albo minister właściwy do spraw rynków rolnych przekazuje uzyskane od agencji płatniczej środki na rachunek dochodów budżetu państwa, w terminach jak dla dochodów budżetu państwa pobieranych przez państwowe jednostki budżetowe, określonych w przepisach o finansach publicznych.
§  14.
1.
Środki odzyskane z tytułu sprzedaży towarów rolno-spożywczych, realizowanej na podstawie przepisów Unii Europejskiej dotyczących działań interwencyjnych na rynkach rolnych, są przekazywane przez agencję płatniczą na rachunek właściwego dysponenta, w terminie trzech dni od dnia następującego po dniu, w którym agencja płatnicza odzyskała te środki, przy czym termin ten ustala się z wyłączeniem sobót oraz dni ustawowo wolnych od pracy.
2.
Minister właściwy do spraw rozwoju wsi albo minister właściwy do spraw rynków rolnych przekazuje uzyskane od agencji płatniczej środki na rachunek dochodów budżetu środków europejskich, w terminach jak dla dochodów budżetu państwa pobieranych przez państwowe jednostki budżetowe, określonych w przepisach o finansach publicznych.
§  15.
1.
Agencja płatnicza przekazuje ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych i jednostce koordynującej, w postaci papierowej lub elektronicznej, miesięcznie oraz narastająco od początku roku kalendarzowego, informację dotyczącą:
1)
kwot środków, o których mowa w § 3 ust. 2 i 4 oraz § 12-14,
2)
płatności zrealizowanych w danym miesiącu, z podziałem na finansowanie i współfinansowanie, w tym podatek od towarów i usług - VAT, oraz z podziałem na środki EFRG i EFRROW

- w terminie do końca miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy informacja.

2.
Jednostka koordynująca przekazuje ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych, w postaci papierowej lub elektronicznej, zbiorcze zestawienia prognozowanych wydatków agencji płatniczych:
1)
na kolejny najbliższy miesiąc, z podziałem na poszczególne dni miesiąca,
2)
na kolejne dwa miesiące, z podziałem na poszczególne dekady miesiąca

- w terminie do dwudziestego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, o którym mowa w pkt 1, przy czym prognozowane wydatki są sporządzane przez jednostkę koordynującą na podstawie danych przekazanych przez agencje płatnicze z podziałem na finansowanie i współfinansowanie, w tym podatek od towarów i usług - VAT, oraz z podziałem na środki EFRG i EFRROW.

3.
Jednostka koordynująca przekazuje ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych, w postaci papierowej lub elektronicznej, zestawienia uznanych przez Komisję Europejską kwot wydatków agencji płatniczych:
1)
miesięczne - w terminie do dwudziestego piątego dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy zestawienie;
2)
roczne - w terminie do dnia 30 czerwca roku następującego po roku, którego dotyczy zestawienie.
4.
Agencja płatnicza przekazuje jednostce koordynującej, w postaci papierowej lub elektronicznej, roczne rozliczenie środków otrzymanych i wydatkowanych na finansowanie i współfinansowanie, w terminie do dnia 15 lutego roku następującego po roku, którego dotyczy rozliczenie.
5.
Minister właściwy do spraw rynków rolnych albo minister właściwy do spraw rozwoju wsi przekazuje ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych, w postaci papierowej lub elektronicznej, zestawienia środków wpłaconych odpowiednio na dochody budżetu państwa albo dochody budżetu środków europejskich, w tym środków, o których mowa w § 13 i § 14, z uwzględnieniem odpowiedniej klasyfikacji budżetowej:
1)
miesięczne - w terminie do piętnastego dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy zestawienie;
2)
roczne - w terminie do dnia 15 lutego roku następującego po roku, którego dotyczy zestawienie.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 1900).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.158

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Środki na realizację wspólnej polityki rolnej.
Data aktu: 02/02/2016
Data ogłoszenia: 09/02/2016
Data wejścia w życie: 24/02/2016