Nagrody ministra dla nauczycieli akademickich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO 1
z dnia 6 września 2016 r.
w sprawie nagród ministra dla nauczycieli akademickich

Na podstawie art. 155 ust. 5 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r. poz. 572, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i tryb przyznawania nauczycielom akademickim przez właściwego ministra, o którym mowa w art. 33 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym, zwanego dalej "właściwym ministrem", następujących rodzajów nagród:
1)
za osiągnięcia naukowe,
2)
za osiągnięcia dydaktyczne,
3)
za osiągnięcia organizacyjne,
4)
za całokształt dorobku

- zwanych dalej "nagrodami".

§  2.
1.
Nagrody za osiągnięcia naukowe przyznaje się za osiągnięcia będące podstawą nadania w poprzednim roku kalendarzowym:
1)
stopnia naukowego doktora habilitowanego lub stopnia doktora habilitowanego sztuki;
2)
stopnia naukowego doktora lub stopnia doktora sztuki.
2.
Nagrody za osiągnięcia dydaktyczne o charakterze indywidualnym albo zespołowym uzyskane w poprzednim roku kalendarzowym przyznaje się za:
1)
innowacyjne metody prowadzenia zajęć dydaktycznych;
2)
nowatorskie przygotowanie materiałów dydaktycznych;
3)
autorstwo wybitnych i innowacyjnych podręczników akademickich.
3.
Nagrody za osiągnięcia organizacyjne uzyskane w poprzednim roku akademickim przyznaje się za działania, które znacząco wpłynęły na poprawę:
1)
jakości prowadzonych w uczelni badań naukowych lub prac rozwojowych;
2)
jakości dydaktyki i kształcenia;
3)
współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, w szczególności za:
a)
prowadzenie badań naukowych lub prac rozwojowych na rzecz przedsiębiorców,
b)
opracowanie programów kształcenia i doskonalenia zawodowego obejmujących umiejętności niezbędne na rynku pracy;
4)
zarządzania uczelnią, w szczególności poprawę jej gospodarki finansowej.
4.
Nagrody za całokształt dorobku, obejmujący osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne, przyznaje się nauczycielom akademickim posiadającym tytuł naukowy profesora albo tytuł profesora sztuki.
§  3.
1.
Kandydatami do nagrody mogą być nauczyciele akademiccy posiadający obywatelstwo polskie, w tym pracujący za granicą, oraz cudzoziemcy, którzy w okresie zatrudnienia w polskiej uczelni uzyskali osiągnięcia, o których mowa w § 2.
2.
Kandydatami do nagrody nie mogą być nauczyciele akademiccy prawomocnie ukarani karą dyscyplinarną lub skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne lub umyślne przestępstwo skarbowe.
3.
Kandydatami do nagrody za osiągnięcia organizacyjne nie mogą być rektorzy uczelni, które w roku kalendarzowym poprzedzającym rok przyznania nagrody uzyskały ujemny wynik finansowy.
4.
Wnioskodawca może zgłosić w danym roku jednego kandydata do nagrody danego rodzaju.
5.
Nauczyciel akademicki może otrzymać w danym roku jedną nagrodę.
§  4.
1.
Nagrody przyznaje się corocznie za:
1)
osiągnięcia naukowe:
a)
I stopnia, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 - w wysokości do trzynastokrotności minimalnej stawki wynagrodzenia profesora zwyczajnego, zwanej dalej "stawką", każda,
b)
II stopnia, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 - w wysokości do dziewięciokrotności stawki każda

- w liczbie do 16;

2)
osiągnięcia dydaktyczne - w wysokości do ośmiokrotności stawki każda, w liczbie do 8;
3)
osiągnięcia organizacyjne:
a)
I stopnia - w wysokości do trzynastokrotności stawki każda,
b)
II stopnia - w wysokości do ośmiokrotności stawki każda;
4)
całokształt dorobku - w wysokości do piętnastokrotności stawki każda, w liczbie do 10.
2.
W przypadku osiągnięć dydaktycznych o charakterze zespołowym wysokość nagrody dla poszczególnych nauczycieli akademickich ustala się na podstawie procentowego udziału każdego z nich w powstaniu osiągnięcia.
§  5.
1.
Oceny wniosków o przyznanie nagród, zwanych dalej "wnioskami", dokonuje Zespół do Spraw Nagród Ministra dla Nauczycieli Akademickich, zwany dalej "zespołem", powołany przez właściwego ministra.
2.
Zespół może wystąpić do właściwego ministra o zlecenie dokonania oceny wniosku przez eksperta niebędącego członkiem zespołu, w tym - w uzasadnionym przypadku - przez eksperta zagranicznego.
3.
Zespół przedstawia właściwemu ministrowi, za pośrednictwem obsługującego go urzędu, propozycje dotyczące przyznania nagród wraz z uzasadnieniem.
4.
Obsługę zespołu zapewnia urząd obsługujący właściwego ministra.
§  6.
Nagroda może zostać przyznana:
1)
z inicjatywy własnej właściwego ministra;
2)
na wniosek rektora uczelni, w której nauczyciel akademicki jest zatrudniony, z zastrzeżeniem że wniosek o przyznanie nagrody za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne albo organizacyjne może dotyczyć wyłącznie osiągnięć uzyskanych w związku z pracą w tej uczelni;
3)
na wniosek przewodniczącego organu opiniodawczego lub przedstawicielskiego środowiska akademickiego, w szczególności: Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Komisji Akredytacyjnej, Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych;
4)
na wniosek przewodniczącego ogólnokrajowej organizacji albo ogólnokrajowego zrzeszenia (federacji) związków zawodowych pracowników szkolnictwa wyższego.
§  7.
Wnioskodawcy, o których mowa w § 6 pkt 2-4, składają wnioski w terminie do dnia 31 marca, w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym, za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej właściwego ministra.
§  8.
1.
Wniosek zawiera:
1)
wskazanie wnioskodawcy;
2)
dane kandydata do nagrody, a w przypadku nagród za osiągnięcia dydaktyczne o charakterze zespołowym - kandydatów do nagrody:
a)
imię (imiona) i nazwisko,
b)
numer PESEL, a w przypadku jego braku - numer dokumentu potwierdzającego tożsamość i kraj jego wydania,
c)
tytuł zawodowy, stopień naukowy lub stopień w zakresie sztuki, tytuł naukowy lub tytuł w zakresie sztuki,
d)
w przypadku wniosku o przyznanie nagrody za osiągnięcia organizacyjne - wskazanie funkcji pełnionej w uczelni,
e)
wskazanie reprezentowanej dziedziny nauki albo sztuki i dyscypliny naukowej albo artystycznej;
3)
wskazanie osiągnięcia;
4)
uzasadnienie.
2.
Do wniosku dołącza się:
1)
opis osiągnięć będących przedmiotem wniosku;
2)
kopie 2 rekomendacji sporządzonych, w związku z wnioskiem o przyznanie nagrody, przez osoby niezatrudnione w uczelni, w której jest zatrudniony kandydat do nagrody, posiadające:
a)
stopień naukowy doktora habilitowanego, stopień doktora habilitowanego sztuki, tytuł naukowy profesora lub tytuł profesora sztuki - w przypadku nagród za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne,
b)
tytuł naukowy profesora lub tytuł profesora sztuki - w przypadku nagród za całokształt dorobku;
3)
kopię wyciągu z protokołu posiedzenia senatu uczelni albo innego najwyższego organu kolegialnego wnioskodawcy, odzwierciedlającego przebieg głosowania nad wnioskiem;
4)
informację o procentowym udziale każdego członka zespołu w powstaniu osiągnięcia - w przypadku nagród za osiągnięcia dydaktyczne o charakterze zespołowym;
5)
kopię oświadczenia kandydata o nieukaraniu karą dyscyplinarną oraz o niekaralności za przestępstwo umyślne lub umyślne przestępstwo skarbowe.
3.
W przypadku rekomendacji sporządzonej przez osobę nieposiadającą stopnia naukowego, stopnia w zakresie sztuki, tytułu naukowego albo tytułu w zakresie sztuki nadanego w Rzeczypospolitej Polskiej, wnioskodawca dołącza do wniosku również oświadczenie, że osoba ta posiada pozycję naukową odpowiadającą wymogom określonym w ust. 2 pkt 2 i nie jest zatrudniona w uczelni, w której jest zatrudniony kandydat do nagrody.
4.
Rekomendacja, o której mowa w ust. 3, może być sporządzona w języku obcym. Rekomendację sporządzoną w języku obcym innym niż język angielski składa się wraz z kopią jej tłumaczenia na język polski albo angielski poświadczonego przez tłumacza przysięgłego.
§  9.
W przypadku gdy wniosek nie spełnia wymagań formalnych, wnioskodawcę wzywa się do poprawienia wniosku lub uzupełnienia jego braków w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania. Niepoprawienie wniosku lub nieusunięcie jego braków w wyznaczonym terminie skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpoznania.
§  10.
Nagrody przyznaje się w terminie do dnia 31 października.
§  11.
W roku 2016 nagrody przyznaje się zgodnie z zasadami i w trybie określonych w przepisach dotychczasowych, w terminie do dnia 31 października 2016 r.
§  12.
Traci moc rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie nagród ministra dla nauczycieli akademickich (Dz. U. poz. 296).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. poz. 1896).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.1462

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nagrody ministra dla nauczycieli akademickich.
Data aktu: 06/09/2016
Data ogłoszenia: 14/09/2016
Data wejścia w życie: 29/09/2016