Konkursy na stanowiska Dyrektora i zastępcy Dyrektora Polskiego Centrum Akredytacji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU 1
z dnia 17 sierpnia 2016 r.
w sprawie konkursów na stanowiska Dyrektora i zastępcy Dyrektora Polskiego Centrum Akredytacji

Na podstawie art. 41 ust. 8 ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku (Dz. U. poz. 542 i 1228) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
regulaminy konkursów na stanowiska Dyrektora oraz zastępcy Dyrektora Polskiego Centrum Akredytacji, zwanego dalej "Centrum";
2)
sposób wyłaniania komisji konkursowej;
3)
sposób publikacji informacji o konkursie oraz dokumentowania spełniania wymagań dotyczących doświadczenia i kwalifikacji zawodowych kandydatów.
§  2.
Konkursy na stanowisko Dyrektora Centrum oraz na stanowisko zastępcy Dyrektora Centrum są przeprowadzane w dwóch etapach i obejmują:
1)
w pierwszym etapie - ocenę formalną zgłoszeń do konkursu, zwanych dalej "zgłoszeniami", oraz ocenę stopnia spełnienia przez kandydatów warunków dotyczących doświadczenia zawodowego;
2)
w drugim etapie - ocenę kwalifikacji zawodowych, znajomości języka angielskiego, wiedzy i predyspozycji kandydatów do zarządzania zespołami ludzkimi, budowy i rozwoju instytucji oraz do rozwoju kapitału ludzkiego zespołów pracowniczych.
§  3.
1.
Minister właściwy do spraw gospodarki, zwany dalej "Ministrem", powołuje komisję konkursową:
1)
co najmniej na 6 tygodni przed upływem kadencji Dyrektora Centrum;
2)
niezwłocznie - w przypadku odwołania albo śmierci Dyrektora Centrum.
2.
W skład komisji konkursowej, o której mowa w ust. 1, wchodzi pięciu członków, których wiedza i doświadczenie dają rękojmię wyłonienia najlepszych kandydatów, w tym dwie osoby ze składu Rady do Spraw Akredytacji, zwanej dalej "Radą".
3.
Dyrektor Centrum powołuje komisję konkursową:
1)
co najmniej na 6 tygodni przed upływem kadencji zastępcy Dyrektora Centrum;
2)
niezwłocznie - w przypadku odwołania albo śmierci zastępcy Dyrektora Centrum.
4.
W skład komisji konkursowej, o której mowa w ust. 3, wchodzi pięciu członków, których wiedza i doświadczenie dają rękojmię wyłonienia najlepszych kandydatów, w tym jeden przedstawiciel Ministra i jedna osoba ze składu Rady.
§  4.
1.
Członkowie komisji konkursowych, o których mowa w § 3, wybierają ze swojego grona przewodniczącego i sekretarza.
2.
Członkami komisji konkursowych nie mogą być osoby przystępujące do konkursu na stanowisko Dyrektora Centrum albo do konkursu na stanowisko zastępcy Dyrektora Centrum, osoby będące małżonkami tych osób, ich krewnymi albo powinowatymi do drugiego stopnia włącznie albo pozostające wobec nich w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do bezstronności członka komisji.
3.
Członek komisji konkursowej składa pisemne oświadczenie, że nie zachodzą okoliczności, o których mowa w ust. 2.
4.
Jeżeli okoliczności, o których mowa w ust. 2, zostaną ujawnione po powołaniu komisji konkursowych, w przypadku konkursu na stanowisko Dyrektora Centrum - Minister, a w przypadku konkursu na stanowisko zastępcy Dyrektora Centrum - Dyrektor Centrum niezwłocznie odwołują członka komisji, którego okoliczności te dotyczą, oraz uzupełniają skład komisji, zgodnie z § 3.
5.
Czynności komisji konkursowej, w których brała udział osoba, o której mowa w ust. 2, są nieważne.
6.
Członek komisji konkursowej ma obowiązek zachowania w tajemnicy informacji dotyczących osób ubiegających się o stanowisko, uzyskanych w trakcie naboru.
7.
Komisje konkursowe wykonują swoje zadania na posiedzeniach.
8.
Posiedzenia komisji konkursowych odbywają się, gdy w jej pracach bierze udział co najmniej 3 członków, w tym przewodniczący.
9.
Z posiedzeń komisji konkursowych sporządza się protokoły.
10.
Protokół zawiera w szczególności:
1)
datę i miejsce posiedzenia komisji konkursowej;
2)
listę obecnych na posiedzeniu członków komisji konkursowej;
3)
przebieg posiedzenia komisji konkursowej.
§  5.
1.
Ogłoszenia o konkursie na stanowisko Dyrektora Centrum oraz o konkursie na stanowisko zastępcy Dyrektora Centrum umieszcza się w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie Centrum oraz udostępnia się w Biuletynie Informacji Publicznej Centrum, a także w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej ministra właściwego do spraw gospodarki.
2.
Ogłoszenia o konkursie na stanowisko Dyrektora Centrum oraz na stanowisko zastępcy Dyrektora Centrum zawierają:
1)
określenie stanowiska, którego konkurs dotyczy;
2)
informację o wymaganiach dotyczących doświadczenia zawodowego, znajomości języka angielskiego, kwalifikacji zawodowych, stawianych osobom przystępującym do konkursu, określonych w art. 42 ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku;
3)
kryteria oceny zgłoszeń oraz liczbę punktów przyznawaną za stopień spełnienia poszczególnych kryteriów, w tym za spełnianie wymagań dotyczących doświadczenia zawodowego;
4)
listę dokumentów, które należy dołączyć do zgłoszenia;
5)
wskazanie miejsca i sposobu składania zgłoszeń;
6)
wskazanie terminu składania zgłoszeń.
3.
Termin składania zgłoszeń w konkursie na stanowisko Dyrektora Centrum oraz w konkursie na stanowisko zastępcy Dyrektora Centrum nie może być krótszy niż 10 dni od dnia udostępnienia w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ogłoszenia o konkursie. O zachowaniu terminu decyduje data wpływu zgłoszenia.
4.
W przypadku konkursu na stanowisko Dyrektora Centrum dokumentami, o których mowa w ust. 2 pkt 4, są:
1)
koncepcja funkcjonowania Centrum opracowana przez osobę przystępującą do konkursu w formie prezentacji multimedialnej, zapisana na informatycznym nośniku danych;
2)
informacja o dotychczasowym przebiegu pracy zawodowej, w tym o zakresie obowiązków związanych z zajmowanymi stanowiskami i pełnionymi funkcjami, okresie ich pełnienia, liczbie podległych pracowników oraz osiągnięciach zawodowych;
3)
poświadczone za zgodność z oryginałem kopie dokumentów potwierdzających:
a)
przebieg pracy zawodowej,
b)
wykształcenie,
c)
ukończenie kursów i szkoleń mających znaczenie dla oceny kwalifikacji zawodowych, wiedzy i predyspozycji kandydatów do zarządzania zespołami ludzkimi, budowy i rozwoju instytucji oraz do rozwoju kapitału ludzkiego zespołów pracowniczych;
4)
oświadczenie o korzystaniu z pełni praw publicznych;
5)
oświadczenie o niekaralności za umyślne przestępstwo lub przestępstwo skarbowe;
6)
poświadczona za zgodność z oryginałem kopia dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość;
7)
oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów konkursu.
5.
W przypadku konkursu na stanowisko zastępcy Dyrektora Centrum osoba przystępująca do konkursu składa dokumenty, o których mowa w ust. 4 pkt 2-7.
§  6.
1.
Komisja konkursowa, w terminie 7 dni od upływu terminu składania zgłoszeń, o którym mowa w § 5 ust. 3, podejmuje decyzję w sprawie dopuszczenia kandydatów do udziału w drugim etapie konkursu.
2.
Do udziału w drugim etapie konkursu komisja konkursowa dopuszcza co najmniej dwie i nie więcej niż pięć osób, których zgłoszenia spełniają warunki formalne określone w ogłoszeniu o konkursie oraz otrzymały najwięcej punktów w ocenie doświadczenia zawodowego.
3.
Komisja konkursowa, w terminie 7 dni od dnia podjęcia decyzji, o której mowa w ust. 1, powiadamia kandydatów o dopuszczeniu bądź niedopuszczeniu do drugiego etapu konkursu.
4.
W przypadku spełnienia warunków formalnych przez mniej niż dwóch kandydatów konkurs zostaje unieważniony.
§  7.
1.
W ramach drugiego etapu konkursu na stanowisko Dyrektora Centrum albo konkursu na stanowisko zastępcy Dyrektora Centrum, o którym mowa w § 2 pkt 2, komisja konkursowa przeprowadza z kandydatami na te stanowiska rozmowę kwalifikacyjną.
2.
W przypadku konkursu na stanowisko Dyrektora Centrum rozmowa kwalifikacyjna obejmuje ocenę prezentacji koncepcji funkcjonowania Centrum, o której mowa w § 5 ust. 4 pkt 1.
3.
Oceny kwalifikacji zawodowych, wiedzy i predyspozycji kandydatów do zarządzania oraz znajomości języka angielskiego komisja konkursowa może dokonać z udziałem wyspecjalizowanego podmiotu lub osoby posiadających odpowiednie kwalifikacje do dokonania takiej oceny.
4.
Ocen, o których mowa w ust. 2 i 3, dokonuje się, stosując kryteria określone w ogłoszeniu o konkursie. Komisja przyznaje odpowiednią liczbę punktów za spełnienie każdego kryterium.
5.
Podmiot oraz osoba, o których mowa w ust. 3, mają obowiązek zachowania w tajemnicy informacji dotyczących osób ubiegających się o stanowisko, uzyskanych w trakcie naboru.
§  8.
1.
W konkursie na stanowisko Dyrektora Centrum komisja konkursowa, w terminie 5 dni od dnia zakończenia drugiego etapu konkursu, przedstawia Ministrowi protokół z naboru i rekomenduje kandydata na stanowisko Dyrektora Centrum, który w trakcie konkursu uzyskał największą liczbę punktów, albo informuje o niewyłonieniu kandydata.
2.
W konkursie na stanowisko zastępcy Dyrektora Centrum komisja konkursowa, w terminie 5 dni od dnia zakończenia drugiego etapu konkursu, przedstawia Dyrektorowi Centrum protokół z naboru i rekomenduje kandydata na stanowisko zastępcy Dyrektora Centrum, który w trakcie konkursu uzyskał największą liczbę punktów, albo informuje o niewyłonieniu kandydata.
3.
Komisja konkursowa przekazuje kandydatom wyniki ich oceny, w terminie 5 dni od dnia zakończenia drugiego etapu konkursu.
4.
Komisje ulegają rozwiązaniu po powołaniu przez Ministra Dyrektora Centrum lub zastępcy Dyrektora Centrum.
§  9.
Wyniki konkursu na stanowisko Dyrektora Centrum i na stanowisko zastępcy Dyrektora Centrum ogłasza się przez udostępnienie informacji o tych wynikach w Biuletynie Informacji Publicznej Centrum, w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej ministra właściwego do spraw gospodarki.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Rozwoju kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju (Dz. U. poz. 1895).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.1349

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Konkursy na stanowiska Dyrektora i zastępcy Dyrektora Polskiego Centrum Akredytacji.
Data aktu: 17/08/2016
Data ogłoszenia: 26/08/2016
Data wejścia w życie: 27/08/2016