Zwolnienie jachtu morskiego z wymagań w zakresie wyposażenia i konstrukcji lub zastosowania środków równoważnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI MORSKIEJ I ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ 1
z dnia 9 sierpnia 2016 r.
w sprawie zwolnienia jachtu morskiego z wymagań w zakresie wyposażenia i konstrukcji lub zastosowania środków równoważnych

Na podstawie art. 110 ust. 7 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie morskim (Dz. U. z 2016 r. poz. 281) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb zwolnienia jachtu morskiego, zwanego dalej "jachtem", z wymagań określonych przepisami wydanymi na podstawie art. 110 ust. 4 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie morskim, zwanej dalej "ustawą", lub wyrażenia zgody na zastosowanie środków równoważnych w zakresie wyposażenia i konstrukcji oraz szczegółowe warunki eksploatacyjne, których spełnianie uzasadnia zastosowanie zwolnień lub środków równoważnych.
§  2.
1.
Właściwy dyrektor urzędu morskiego może wyrazić zgodę na zastosowanie na jachcie środków równoważnych w zakresie wyposażenia i konstrukcji, w stosunku do wymagań określonych przepisami wydanymi na podstawie art. 110 ust. 4 ustawy:
1)
na wniosek armatora jachtu będącego w trakcie budowy lub przebudowy,
2)
w przypadku kiedy cechy konstrukcyjne jachtu istniejącego nie pozwalają na zastosowanie tych wymagań

- pod warunkiem że dostarczona dokumentacja potwierdza, że zastosowane środki równoważne będą skuteczne przynajmniej w takim samym stopniu jak określone w przepisach, oraz, w przypadku środków równoważnych dotyczących konstrukcji jachtu lub wyposażenia stałego instalowanego na jachcie, jeżeli opinia podmiotu sprawującego nadzór techniczny nad jachtem jest pozytywna.

2.
Właściwy dyrektor urzędu morskiego może zwolnić jacht z wymagań określonych przepisami wydanymi na podstawie art. 110 ust. 4 ustawy, jeżeli:
1)
jest to uzasadnione szczególnymi warunkami eksploatacyjnymi jachtu, takimi jak rodzaj odbywanych podróży, ograniczony rejon żeglugi, warunki meteorologiczne, w tym ograniczona wysokość fali lub siła wiatru, ograniczony sezon eksploatacji, rejsy odbywające się wyłącznie w porze dziennej, ograniczony czas podróży lub bliskość służb ratowniczych, o ile:
a)
jacht spełnia wymagania bezpieczeństwa wystarczające do uprawiania żeglugi, do której jest przeznaczony,
b)
w przypadku zwolnień dotyczących konstrukcji jachtu lub wyposażenia stałego instalowanego na jachcie, opinia podmiotu sprawującego nadzór techniczny nad jachtem jest pozytywna, lub
2)
jacht, który nie odbywa podróży w danym rejonie, planuje odbyć w nim jednorazową podróż, o ile:
a)
spełnione zostaną wymagania bezpieczeństwa wystarczające na podróż, którą jacht ma odbyć,
b)
zwolnienie będzie dotyczyło jednej podróży, lub
3)
jacht zostanie trwale wycofany z eksploatacji w ciągu dwóch lat od wejścia w życie odpowiednich wymagań, o ile:
a)
jacht spełnia wymagania bezpieczeństwa wystarczające do uprawiania żeglugi, do której jest przeznaczony,
b)
w przypadku zwolnień dotyczących konstrukcji jachtu lub wyposażenia stałego instalowanego na jachcie, opinia podmiotu sprawującego nadzór techniczny nad jachtem jest pozytywna.
§  3.
1.
W przypadkach, o których mowa w § 2, armator jachtu składa do dyrektora urzędu morskiego właściwego ze względu na port macierzysty jednostki wniosek o zgodę na zastosowanie na jachcie środków równoważnych w zakresie wyposażenia i konstrukcji lub wniosek o zwolnienie jachtu z wymagań określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 110 ust. 4 ustawy.
2.
Do wniosku dołącza się:
1)
dokumentację techniczną, o ile jest wymagana;
2)
opinię podmiotu sprawującego nadzór techniczny nad jachtem, o ile jest wymagana;
3)
oświadczenie armatora o zamiarze trwałego wycofania jachtu z eksploatacji - w przypadku, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 3.
3.
Dopuszcza się złożenie elektronicznej kopii dokumentów, o których mowa w ust. 1 i 2, wraz z oświadczeniem armatora, że wersja elektroniczna załączonej dokumentacji jest zgodna z oryginałem, w posiadaniu którego jest armator.
§  4.
Weryfikacji spełniania przez jacht wymagań bezpieczeństwa, o których mowa w § 2, dyrektor urzędu morskiego dokonuje podczas inspekcji, o której mowa w art. 20 ust. 1 ustawy.
§  5.
Jacht, który został zwolniony z wymagań lub który otrzymał zgodę na zastosowanie środków równoważnych, otrzymuje odpowiedni wpis w karcie bezpieczeństwa.
§  6.
Dyrektor urzędu morskiego przekazuje ministrowi właściwemu do spraw gospodarki morskiej kopię karty bezpieczeństwa jachtu, który został zwolniony z wymagań lub który otrzymał zgodę na zastosowanie środków równoważnych, lub informację o odmowie zwolnienia jachtu z wymagań lub wyrażenia zgody na zastosowanie środków równoważnych, w terminie 7 dni od dnia wydania karty bezpieczeństwa lub decyzji odmownej.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej kieruje działem administracji rządowej - gospodarka morska, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (Dz. U. poz. 1909 i 2091).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.1312

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zwolnienie jachtu morskiego z wymagań w zakresie wyposażenia i konstrukcji lub zastosowania środków równoważnych.
Data aktu: 09/08/2016
Data ogłoszenia: 23/08/2016
Data wejścia w życie: 07/09/2016