Zgłoszenia celne w obrocie pocztowym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 17 sierpnia 2016 r.
w sprawie zgłoszeń celnych w obrocie pocztowym

Na podstawie art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1856) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
dokumenty, na podstawie których odbywa się przewóz przesyłek pocztowych wprowadzanych na obszar celny Unii Europejskiej, zwanej dalej "Unią", i wyprowadzanych poza ten obszar;
2)
tryb przedstawiania towarów i dokonywania zgłoszeń celnych w obrocie pocztowym, realizowanym przez operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2022 r. poz. 896).
§  1a. 
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
unijny kodeks celny - rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny (Dz. Urz. UE L 269 z 10.10.2013, str. 1, z późn. zm.);
2)
rozporządzenie delegowane - rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/2446 z dnia 28 lipca 2015 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 w odniesieniu do szczegółowych zasad dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu celnego (Dz. Urz. UE L 343 z 29.12.2015, str. 1, z późn. zm.);
3)
rozporządzenie wykonawcze - rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/2447 z dnia 24 listopada 2015 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania niektórych przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 ustanawiającego unijny kodeks celny (Dz. Urz. UE L 343 z 29.12.2015, str. 558, z późn. zm.);
4)
rozporządzenie ustanawiające wspólnotowy system zwolnień celnych - rozporządzenie Rady (WE) nr 1186/2009 z dnia 16 listopada 2009 r. ustanawiające wspólnotowy system zwolnień celnych (Dz. Urz. UE L 324 z 10.12.2009, str. 23);
5)
Prawo celne - ustawę z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne.
§  2. 
Przewóz przesyłek pocztowych wprowadzanych na obszar celny Unii i wyprowadzanych poza ten obszar odbywa się na podstawie międzynarodowych dokumentów pocztowych, w szczególności wykazów zdawczych: CN 37, CN 38, CN 41, CN 47 lub dokumentu wysyłki (CONSIGNMENT).
§  3. 
W przypadkach, o których mowa w art. 288 i art. 289 ust. 1 oraz art. 290 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego, etykiety na przesyłkach pocztowych i towarzyszących im dokumentach umieszcza operator wyznaczony.
§  4. 
1. 
Przesyłki pocztowe, które zostały wprowadzone na obszar celny Unii, są przedstawiane organom celnym właściwym do obsługi obrotu pocztowego, podczas dokonywania zgłoszeń celnych, o których mowa w § 6, wraz z deklaracjami CN 22 lub CN 23 albo z wykorzystaniem komunikatów będących elektronicznymi odpowiednikami tych deklaracji.
2. 
W przypadku przedstawienia organowi celnemu przesyłki pocztowej bez deklaracji CN 23 organ celny może przyjąć w charakterze takiej deklaracji kartę dokumentu CP 72, jeżeli karta ta zawiera nie mniejszy zakres danych niż deklaracja CN 23.
3. 
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do przedstawiania przesyłek pocztowych, które po wprowadzeniu na obszar celny Unii zostaną objęte procedurą tranzytu.
4. 
W przypadku, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 2, przedstawienie przesyłek pocztowych organom celnym jest dokonywane na podstawie wpisu do ewidencji, o której mowa w § 5 ust. 2.
§  5. 
1. 
Zgłoszenie celne o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu, o którym mowa w art. 143a rozporządzenia delegowanego, dotyczące przesyłek pocztowych zawierających towary zwolnione z należności celnych przywozowych na podstawie:
1)
art. 25 ust. 1 rozporządzenia ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych, z wyłączeniem towarów, o których mowa w art. 27 lit. a i b tego rozporządzenia, i zwolnione z podatku w trybie przepisów odrębnych, może być dokonane przez operatora wyznaczonego, działającego jako przedstawiciel pośredni, o którym mowa w art. 18 unijnego kodeksu celnego, zbiorczo na jednym zgłoszeniu celnym;
2)
art. 23 ust. 1 rozporządzenia ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych, może być dokonane przez operatora wyznaczonego zbiorczo na jednym zgłoszeniu celnym, w terminie do 5. dnia miesiąca następnego za miesiąc poprzedni, o ile są spełnione łącznie następujące wymogi:
a)
operator wyznaczony działa jako przedstawiciel pośredni, o którym mowa w art. 18 unijnego kodeksu celnego,
b)
pobrany podatek z tytułu importu towaru jest wykazywany w zgłoszeniu celnym zgodnie z art. 138i ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 i 974),
c)
operator wyznaczony prowadzi ewidencję, o której mowa w ust. 2, i udostępnia ją zgodnie z ust. 3.
2. 
Zgłoszenie celne, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, jest składane na podstawie danych zawartych w ewidencji prowadzonej w postaci elektronicznej, obejmujących:
1)
dane identyfikacyjne nadawcy przesyłki pocztowej;
2)
dane identyfikacyjne odbiorcy przesyłki pocztowej;
3)
sześciocyfrowy kod Zharmonizowanego Systemu Oznaczenia i Kodowania (kod HS) oraz opis towaru;
4)
ilość towaru;
5)
wartość towaru w walucie sprzedaży oraz kod tej waluty;
6)
wartość towaru w walucie polskiej;
7)
koszty ubezpieczenia i transportu, o ile są znane;
8)
wysokość kwoty należnego podatku od towarów i usług;
9)
numer przesyłki pocztowej;
10)
dokument związany z przywozem towaru poprzedzający wpis do ewidencji, o ile występuje;
11)
datę dokonania wpisu do ewidencji;
12)
datę:
a)
poboru podatku od towarów i usług i datę doręczenia przesyłki pocztowej odbiorcy albo
b)
dokonania zwrotu niedoręczonej przesyłki pocztowej poza obszar celny Unii, ze wskazaniem szczegółowych informacji potwierdzających zwrot takiej przesyłki, albo
c)
zniszczenia niedoręczonej przesyłki pocztowej, ze wskazaniem szczegółowych informacji dotyczących decyzji organu celnego w sprawie zniszczenia takiej przesyłki;
13)
adnotacje.
3. 
Ewidencja jest zatwierdzana przez organ celny, do którego jest składane zgłoszenie celne, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, na wniosek operatora wyznaczonego, przed złożeniem po raz pierwszy takiego zgłoszenia oraz udostępniana organowi celnemu na każde jego żądanie.
§  6. 
1. 
Zgłoszenia celne, o których mowa w art. 143a i art. 144 rozporządzenia delegowanego, są dokonywane z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego, zgodnie z wymogami dotyczącymi elektronicznych zgłoszeń celnych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 19 ust. 1 Prawa celnego.
2. 
W przypadku gdy przesyłka pocztowa zawiera towary:
1)
inne niż określone w art. 144 rozporządzenia delegowanego albo
2)
określone w art. 144 rozporządzenia delegowanego, ale zgłoszenie celne nie jest dokonywane przez operatora wyznaczonego

- zgłoszenia celnego dokonuje się zgodnie z ust. 1 albo na formularzu Jednolitego Dokumentu Administracyjnego (SAD), o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 19 ust. 1 Prawa celnego.

3. 
Do zgłoszeń celnych, o których mowa w ust. 1 i 2, przepisy art. 163 ust. 1 i 2 unijnego kodeksu celnego stosuje się odpowiednio.";
§  7. 
1. 
(uchylony).
2. 
(uchylony).
3. 
Zgłoszenia celnego o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu czasopism i książek zawartych w przesyłkach pocztowych można dokonać w miesięcznych okresach rozliczeniowych, w terminie do 5. dnia miesiąca następnego za miesiąc poprzedni, na podstawie wykazów rejestracyjnych prowadzonych w uzgodnieniu z organem celnym, do którego zgłoszenie to jest składane. Zgłoszenie celne powinno zawierać elementy kalkulacyjne z dnia jego przyjęcia.
§  8. 
Przesyłki pocztowe zawierające towary przeznaczone do wywozu poza obszar celny Unii są przedstawiane organom celnym właściwym do obsługi obrotu pocztowego wraz z deklaracjami CN 22 lub CN 23 albo z wykorzystaniem komunikatów będących elektronicznymi odpowiednikami tych deklaracji. Przepis § 4 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  9. 
(uchylony).
§  10. 
1. 
Z uwzględnieniem art. 6 ust. 3 lit. b unijnego kodeksu celnego, w przypadku gdy przesyłka pocztowa zawiera towary inne niż określone w art. 141 ust. 2 akapit drugi lub w art. 141 ust. 4 rozporządzenia delegowanego, należy dokonać zgłoszenia celnego o objęcie towarów procedurą wywozu z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego, zgodnie z wymogami dotyczącymi elektronicznych zgłoszeń celnych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 19 ust. 1 Prawa celnego.
2. 
Po dokonaniu zgłoszenia celnego, o którym mowa w ust. 1, przesyłki pocztowe są przedstawiane przez urzędy pocztowe organom celnym wraz z:
1)
deklaracjami celnymi CN 22 lub CN 23 albo z wykorzystaniem komunikatów będących elektronicznymi odpowiednikami tych deklaracji oraz
2)
naklejoną na te przesyłki przez urząd pocztowy, wypełnioną przez nadawcę etykietą, informującą o przyjęciu przez organ celny zgłoszenia celnego, której wzór stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3. 
W przypadku gdy zgłoszenie celne, o którym mowa w ust. 1, zostało przesłane do urzędu wywozu będącego jednocześnie urzędem wyprowadzenia, o którym mowa w art. 329 ust. 7 rozporządzenia wykonawczego, urząd pocztowy, w którym przesyłka pocztowa zostanie nadana, nakleja na niej wypełnioną przez nadawcę etykietę, informującą o przesłaniu zgłoszenia celnego, której wzór stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia. Przepis ust. 2 pkt 1 stosuje się odpowiednio.
4. 
Zgłoszenia celnego o objęcie procedurą wywozu czasopism i książek, zawartych w przesyłkach pocztowych, można dokonać w miesięcznych okresach rozliczeniowych, w terminie do 10. dnia miesiąca następnego za miesiąc poprzedni, na podstawie wykazów rejestracyjnych prowadzonych w uzgodnieniu z organem celnym, do którego zgłoszenie to jest składane. Zgłoszenie celne powinno zawierać elementy kalkulacyjne z dnia jego przyjęcia.
§  11. 
Zgłoszenia celnego o objęcie procedurą wywozu towarów w przesyłkach pocztowych, będących częścią serii podobnych czynności i zawierających towary przeznaczone do celów handlowych, można dokonać, za zgodą organu celnego, zbiorczo w jednym zgłoszeniu celnym, jeżeli łączna wartość towarów w przesyłkach pocztowych objętych jednym zgłoszeniem nie przekroczy równowartości 1000 euro.
§  12. 
Wzory dokumentów potwierdzających dokonanie zgłoszenia celnego określone w załącznikach nr 1 i 2 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 6 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowego trybu i warunków przedstawiania towarów i dokonywania zgłoszeń celnych w obrocie pocztowym (Dz. U. z 2014 r. poz. 1473) mogą być stosowane do dnia 31 grudnia 2016 r.
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 20 sierpnia 2016 r. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

(uchylony).

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

(uchylony).

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

Etykieta informująca o przyjęciu przez organ celny zgłoszenia celnego

wzór

Objaśnienia:

Kolor: czarne litery na zielonym tle

Należy podać, zgodnie ze specyfikacją elektronicznych zgłoszeń celnych obowiązującą dla systemu teleinformatycznego do obsługi wywozowych zgłoszeń celnych, opublikowaną na stronach internetowych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych:

Nr MRN - numer ewidencyjny operacji wywozowej nadawany przez system teleinformatyczny do obsługi wywozowych zgłoszeń celnych i przekazywany w komunikacie IE 528 informującym o przyjęciu zgłoszenia w urzędzie celnym wywozu.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

Etykieta informująca o przesłaniu zgłoszenia celnego

wzór

Objaśnienia:

Kolor: czarne litery na zielonym tle

Należy podać, zgodnie ze specyfikacją elektronicznych zgłoszeń celnych obowiązującą dla systemu teleinformatycznego do obsługi wywozowych zgłoszeń celnych, opublikowaną na stronach internetowych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych:

Nr TIN - numer identyfikacyjny zgłaszającego (nadawcy przesyłki pocztowej) oraz

Nr własny IE 515 - numer własny komunikatu IE 515 (zgłoszenia wywozowego) przesłanego do urzędu celnego wywozu nadawany przez zgłaszającego (nadawcę przesyłki pocztowej) dla danej przesyłki.

1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 939).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 6 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowego trybu i warunków przedstawiania towarów i dokonywania zgłoszeń celnych w obrocie pocztowym (Dz. U. z 2014 r. poz. 1473), które traci moc z dniem 20 sierpnia 2016 r., w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy - Prawo celne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1228).

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.1096 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zgłoszenia celne w obrocie pocztowym.
Data aktu: 17/08/2016
Data ogłoszenia: 24/05/2022
Data wejścia w życie: 20/08/2016