Konkurs na aplikację dyplomatyczno-konsularną.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH 1
z dnia 28 lipca 2016 r.
w sprawie konkursu na aplikację dyplomatyczno-konsularną

Na podstawie art. 39 ust. 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o służbie zagranicznej (Dz. U. poz. 1403, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepis ogólny

§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania konkursu na aplikację dyplomatyczno-konsularną, zwanego dalej "konkursem", w tym sprawdzenia:
1)
poziomu wiedzy ogólnej osoby ubiegającej się o przyjęcie na aplikację dyplomatyczno-konsularną, zwanej dalej "kandydatem";
2)
stopnia znajomości języka obcego przez kandydata;
3)
predyspozycji kandydata i jego przydatności do pracy w służbie zagranicznej.

Rozdział  2

Ogłoszenie o konkursie i składanie wniosków

§  2. 
Dyrektor generalny służby zagranicznej zamieszcza ogłoszenie o konkursie w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zagranicznych, zwanego dalej "ministerstwem", co najmniej sześć tygodni przed terminem rozpoczęcia konkursu. Ogłoszenie może być także opublikowane w środkach masowego przekazu.
§  3. 
1. 
W ogłoszeniu o konkursie zamieszcza się w szczególności informacje o:
1)
terminie i miejscu złożenia wniosku o przyjęcie na aplikację dyplomatyczno-konsularną, zwanego dalej "wnioskiem";
2)
sposobie złożenia wniosku;
3)
dokumentach, które kandydat jest obowiązany dołączyć do wniosku;
4)
terminie rozpoczęcia konkursu;
5)
wymaganiach związanych ze stanowiskiem aplikanta, wynikających z opisu stanowiska pracy.
2. 
Wzór wniosku jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Do wniosku kandydat dołącza:
1)
kopie dokumentów potwierdzających posiadanie tytułu magistra lub równorzędnego, w tym kopię odpisu dyplomu (część A), a w razie konieczności kopię dokumentu potwierdzającego nostryfikację dyplomu;
2)
życiorys;
3)
kolorową fotografię o wymiarach 35 x 45 mm, wykonaną w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.
2. 
Wzór życiorysu jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
3. 
W przypadku składania wniosku przed uzyskaniem tytułu magistra lub równorzędnego, kandydat załącza oświadczenie o terminie obrony swojej pracy magisterskiej albo o terminie uzyskania dokumentów potwierdzających wskazane przez niego kwalifikacje. W takim przypadku kandydat składa dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 1, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pierwszego etapu konkursu bezpośrednio komisji konkursowej.
4. 
Kandydat może dołączyć do wniosku kopie innych dokumentów poświadczających doświadczenie, kompetencje lub umiejętności przydatne w służbie zagranicznej.
5. 
Wniosek wraz z załącznikami składa się w terminie określonym w ogłoszeniu, w ministerstwie, za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2016 r. poz. 1113) lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej wskazanych w ogłoszeniu. Za dzień złożenia wniosku przyjmuje się dzień jego wpływu do ministerstwa. Formularz wniosku oraz życiorysu jest dostępny w ministerstwie oraz na jego stronie internetowej.
6. 
W przypadku złożenia wniosku za pomocą środków komunikacji elektronicznej dopuszcza się załączenie fotografii wykonanej techniką cyfrową.
7. 
Kandydat może zostać wezwany do uzupełnienia lub poprawienia wniosku lub nadesłanych dokumentów w terminie 7 dni od dnia otrzymania przez niego wezwania. Brak uzupełnienia lub poprawienia wniosku lub dokumentów we wskazanym terminie skutkuje odrzuceniem wniosku.
§  5. 
O zakwalifikowaniu do konkursu na aplikację oraz terminach i miejscu jego przeprowadzenia kandydat jest zawiadamiany co najmniej na 14 dni przed rozpoczęciem konkursu na aplikację.
§  6. 
Kandydat, który nie przedłoży dokumentów, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1, w terminie wskazanym w § 4 ust. 3, zostaje wykluczony z udziału w konkursie.

Rozdział  3

Komisja konkursowa

§  7. 
1. 
Do przeprowadzenia konkursu dyrektor generalny służby zagranicznej powołuje komisję konkursową, zwaną dalej "komisją". Do zadań komisji należy w szczególności:
1)
sprawdzenie wniosków oraz ustalenie listy kandydatów zakwalifikowanych do konkursu;
2)
przeprowadzenie konkursu, przy wykorzystaniu narzędzi sprawdzających wiedzę i umiejętności kandydatów, w szczególności testów, zestawów pytań oraz zadań, zatwierdzonych przez dyrektora generalnego służby zagranicznej;
3)
ustalenie listy kandydatów, o której mowa w § 20 ust. 1.
2. 
W skład komisji powołuje się siedmiu członków, w tym przewodniczącego komisji i zastępcę przewodniczącego komisji.
3. 
Wszystkie osoby wchodzące w skład komisji są powoływane spośród członków służby zagranicznej.
4. 
Przewodniczący komisji wyznacza sekretarza komisji spośród jej członków.
5. 
Dyrektor generalny służby zagranicznej może zaprosić do udziału w pracach komisji bez prawa głosu ekspertów niebędących członkami służby zagranicznej, posiadających specjalistyczną wiedzę lub umiejętności z zakresu zagadnień objętych konkursem.
§  8. 
1. 
Przewodniczący komisji nadzoruje prawidłowość przebiegu konkursu i kieruje pracami komisji, w tym wyznacza zadania jej członkom.
2. 
Zastępca przewodniczącego komisji wykonuje wszystkie czynności zastrzeżone dla przewodniczącego komisji podczas jego nieobecności.
§  9. 
1. 
Członkiem komisji nie może być osoba pozostająca z którymkolwiek z kandydatów w takim stosunku faktycznym lub prawnym, który może wywołać wątpliwości co do jej bezstronności.
2. 
Po zapoznaniu się z listą kandydatów biorących udział w naborze członek komisji składa oświadczenie, że:
1)
nie pozostaje w związku małżeńskim z żadnym z kandydatów lub ich krewnym albo powinowatym do drugiego stopnia włącznie, nie pozostaje z żadnym z kandydatów we wspólnym gospodarstwie domowym lub nie pozostaje z żadnym z kandydatów w jakimkolwiek innym stosunku prawnym lub faktycznym, który mógłby budzić uzasadnione wątpliwości co do jego bezstronności;
2)
zachowa w tajemnicy informacje o kandydatach uzyskane w trakcie konkursu.
3. 
Wzór oświadczenia, o którym mowa w ust. 2, jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
4. 
Jeżeli członek komisji pozostaje z kandydatem w takim stosunku faktycznym lub prawnym, który uniemożliwia mu podpisanie oświadczenia, o którym mowa w ust. 2, dyrektor generalny służby zagranicznej wyłącza go ze składu komisji i powołuje w jego miejsce nowego członka komisji.
§  10. 
1. 
Komisja obraduje na posiedzeniach.
2. 
Decyzje komisji są podejmowane w drodze konsensusu, w obecności co najmniej czterech członków komisji, w tym przewodniczącego lub zastępcy przewodniczącego. W przypadku braku jednomyślności przewodniczący zarządza głosowanie. Rozstrzygnięcie komisji zapada wówczas większością głosów, przy czym w przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego, a w przypadku nieobecności przewodniczącego - głos jego zastępcy.
3. 
Z prac komisji jest sporządzany protokół.

Rozdział  4

Etapy konkursu

§  11. 
Konkurs na aplikację składa się z następujących etapów:
1)
sprawdzianu wiedzy ogólnej;
2)
sprawdzianu umiejętności;
3)
sprawdzianu stopnia znajomości języków obcych;
4)
sprawdzenia predyspozycji kandydatów do pracy w służbie zagranicznej;
5)
rozmowy kwalifikacyjnej.
§  12. 
1. 
Sprawdzian wiedzy ogólnej ma formę testu jednokrotnego wyboru i składa się ze 100 pytań obejmujących zagadnienia dotyczące:
1)
historii Polski i historii powszechnej;
2)
aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej w Polsce;
3)
aktualnych problemów politycznych, gospodarczych i społecznych na świecie;
4)
głównych kierunków polskiej polityki zagranicznej, w tym zagranicznej polityki gospodarczej, historycznej i kulturalnej;
5)
wybranych zagadnień z prawa międzynarodowego, prawa konstytucyjnego, ekonomii i gospodarki.
2. 
Test wiedzy ogólnej jest oceniany w skali 0-100 punktów. Za każdą prawidłową odpowiedź kandydat otrzymuje jeden punkt, za brak odpowiedzi lub odpowiedź nieprawidłową - zero punktów.
3. 
Test wiedzy ogólnej trwa 120 minut.
§  13. 
1. 
Sprawdzian umiejętności obejmuje sprawdzenie umiejętności analizowania i wykorzystania informacji, poprawnego wnioskowania i rozwiązywania problemów.
2. 
Sprawdzian umiejętności ma formę zadań. Jest oceniany w skali 0-100 punktów i trwa nie dłużej niż 120 minut.
§  14. 
Sprawdzian stopnia znajomości dwóch języków obcych zadeklarowanych przez kandydata we wniosku jest przeprowadzany zgodnie z przepisami w sprawie egzaminów z języków obcych w ministerstwie.
§  15. 
1. 
Sprawdzian wiedzy ogólnej, sprawdzian umiejętności oraz pisemne części sprawdzianu stopnia znajomości języków obcych przeprowadza się z zachowaniem zasady anonimowości.
2. 
Przed przystąpieniem do każdego ze wskazanych w ust. 1 etapów konkursu kandydat losuje kopertę, która jest opatrzona indywidualnym kodem, i wpisuje kod koperty w prawym górnym rogu pierwszej strony pracy. Następnie kandydat wpisuje swoje imię i nazwisko na kartce papieru i umieszcza ją w kopercie. Po zakończeniu etapu kandydat przekazuje zaklejoną kopertę oraz pracę członkowi komisji nadzorującemu przebieg etapu konkursu.
3. 
Otwarcie kopert zawierających imiona i nazwiska kandydatów oraz przyporządkowanie im wyników następuje po sprawdzeniu i ocenieniu prac na danym etapie konkursu.
§  16. 
1. 
Na każdym etapie konkursu kandydat otrzymuje materiały i arkusze odpowiedzi opatrzone pieczęcią ministerstwa. Podczas sprawdzania prac są uwzględniane jedynie odpowiedzi udzielone na tych arkuszach.
2. 
Kandydaci posługujący się materiałami innymi niż dostarczone przez ministerstwo, porozumiewający się z innymi kandydatami w sposób niedozwolony lub zakłócający przebieg poszczególnych etapów konkursu są wykluczani z udziału w konkursie.
3. 
Opuszczenie przez kandydata sali, w której odbywa się dany etap konkursu, stanowi zakończenie udziału w tym etapie konkursu. Przed opuszczeniem sali kandydat zwraca otrzymane materiały i arkusze odpowiedzi.
4. 
W wyjątkowych przypadkach osoba nadzorująca przebieg danego etapu konkursu może wyrazić zgodę na opuszczenie przez kandydata sali, w której odbywa się ten etap konkursu. Na czas opuszczenia sali kandydat przekazuje otrzymane materiały i arkusze odpowiedzi osobie nadzorującej przebieg tego etapu konkursu.
§  17. 
1. 
Komisja, biorąc pod uwagę ogólną liczbę kandydatów i liczbę stanowisk przewidzianych dla aplikantów w danym roku, ustala w każdym z etapów konkursu, o których mowa w § 11 pkt 1-3, minimalną liczbę punktów, które kandydat musi uzyskać, by zostać dopuszczonym do kolejnego etapu konkursu.
2. 
Po każdym etapie konkursu komisja ustala listę kandydatów dopuszczonych do kolejnego etapu.
3. 
W przypadku gdy dwa etapy konkursu odbywają się jednego dnia, komisja ustala listę kandydatów dopuszczonych do etapu konkursu następującego po nich, biorąc pod uwagę łączne wyniki kandydatów z tych dwóch etapów.
§  18. 
1. 
Sprawdzenie predyspozycji do pracy w służbie zagranicznej obejmuje w szczególności badanie kompetencji przywódczych, umiejętności komunikacji, odporności na stres oraz umiejętności współpracy.
2. 
Czas badania jest nie dłuższy niż 8 godzin.
§  19. 
1. 
Ostatnim etapem konkursu jest rozmowa kwalifikacyjna.
2. 
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej komisja ocenia przydatność kandydata do pracy w służbie zagranicznej, biorąc pod uwagę w szczególności wyniki sprawdzenia predyspozycji kandydata do pracy w służbie zagranicznej, jego możliwości intelektualne, motywację i kulturę osobistą. Kandydaci są oceniani w skali 0-60 punktów.
3. 
Do rozmowy kwalifikacyjnej może przystąpić kandydat, który posiada dokument potwierdzający spełnienie warunku wykazywania się odpowiednim stanem zdrowia psychicznego i fizycznego, wydany mu zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o służbie zagranicznej.
§  20. 
1. 
Komisja przedstawia dyrektorowi generalnemu służby zagranicznej listę kandydatów uszeregowaną w porządku malejącym według rezultatów uzyskanych w rozmowie kwalifikacyjnej.
2. 
Dyrektor generalny służby zagranicznej rozstrzyga o przyjęciu na aplikację i ogłasza listę osób przyjętych na aplikację w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i w Biuletynie Informacji Publicznej ministerstwa.

Rozdział  5

Przepisy końcowe

§  21. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 15 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania konkursu na aplikację dyplomatyczno-konsularną (Dz. U. z 2016 r. poz. 531).
§  22. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WNIOSEK O PRZYJĘCIE NA APLIKACJĘ DYPLOMATYCZNO-KONSULARNĄ
Podstawą przeprowadzania konkursu na aplikację dyplomatyczno-konsularną jest art. 39

ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o służbie zagranicznej (Dz. U. poz. 1403, z późn. zm.).

Szczegółowy tryb i zasady przeprowadzenia konkursu na aplikację dyplomatyczno-

konsularną określają przepisy rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych z dnia

28 lipca 2016 r. w sprawie konkursu na aplikację dyplomatyczno-konsularną (Dz. U.

poz. 1175).

Miejsce na zdjęcie

Nazwisko i imiona ......................................................................................................................

Nazwisko rodowe ........................................................................................................................

Data, miejsce urodzenia ...............................................................................................................

Obywatelstwo(-wa) (w tym inne niż polskie) ..............................................................................

Deklarowany język obcy, którego stopień znajomości będzie podlegał sprawdzeniu

w konkursie:

1. ................................................................................................................................................

2. ................................................................................................................................................

Motywacja (proszę odpowiedzieć na poniższe pytania):

Dlaczego chciałaby/chciałby Pani/Pan pracować w administracji państwowej, a nie

w sektorze prywatnym?

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

Dlaczego chciałaby/chciałby Pani/Pan pracować w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a nie

w innym urzędzie administracji rządowej?

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

Jakie ma Pani/Pan oczekiwania wobec pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych?

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

Jak długo chciałaby/chciałby Pani/Pan pracować w Ministerstwie Spraw Zagranicznych?

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

Czy jest Pani/Pan gotowa(-wy) do pracy za granicą, w tym w krajach o trudnych warunkach

klimatycznych, w miejscach niebezpiecznych?

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

Jakie są Pani/Pana dotychczasowe najważniejsze osiągnięcia życiowe?

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

Proszę wskazać, które zdaniem Pani/Pana posiadane przez Panią/Pana predyspozycje okażą się

szczególnie przydatne w pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych:

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

Proszę podać inne istotne informacje mogące mieć znaczenie dla pracodawcy:

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

Oświadczam, iż:

wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w zakresie niezbędnym do

przeprowadzenia konkursu na aplikację dyplomatyczno-konsularną,

korzystam z pełni praw publicznych,

nie byłam skazana / nie byłem skazany* prawomocnym wyrokiem za umyślne

przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,

posiadam obywatelstwo polskie,

wyrażam zgodę na poddanie się postępowaniu sprawdzającemu zgodnie z przepisami

ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2016 r.

poz. 1167),

wszystkie wyżej podane informacje są prawdziwe.

podpis .......................................................... data ....................................................................

* Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Życiorys

1. Nazwisko i imiona ...............................................................................................................

2. Data i miejsce urodzenia ....................................................................................................

3. Dane kontaktowe:

adres zamieszkania .......................................................................................................................

telefon kontaktowy .......................................................................................................................

adres e-mail ..................................................................................................................................

4. Wykształcenie:

Nazwa

uczelni/szkoły

........................................................................................................................
Wydział ........................................................................................................................
Kierunek

studiów

..................................................................... Tytuł

zawodowy

......................
Specjalizacja ..................................................................... Rok

ukończenia

......................
Nazwa

uczelni/szkoły

........................................................................................................................
Wydział ........................................................................................................................
Kierunek

studiów

..................................................................... Tytuł

zawodowy

......................
Specjalizacja ..................................................................... Rok

ukończenia

......................

5. Dodatkowe informacje na temat wykształcenia i odbytych szkoleń:

Okres nauki

(od roku - do roku)

Nazwa szkoły/uczelni Nazwa szkolenia/studiów Uzyskany

tytuł/

kwalifikacje

zawodowe

6. Stopień znajomości języków obcych

(A1 - podstawowy, A2 - niżej średnio zaawansowany, B1 - średnio zaawansowany, B2 - wyżej średnio zaawansowany, C1 - zaawansowany,

C2 - biegłość językowa)

Język obcy A1 A2 B1 B2 C1 C2 Dokument potwierdzający

znajomość języka i rok uzyskania

7. Obecne stanowisko pracy

Okres

zatrudnienia:

od ......................................... do ......................................
dd-mm-rrrr dd-mm-rrrr

Nazwa

firmy/instytucji: .........................................................................................................................

Jednostka sektora

finansów publicznych: tak nie

Zajmowane

stanowisko: .............................................................................................................................

Rodzaj

stanowiska: kierownicze samodzielne inne

Zakres głównych obowiązków i odpowiedzialności na danym stanowisku:

1. ...................................................................................................................................................

2. ...................................................................................................................................................

3. ...................................................................................................................................................

4. ...................................................................................................................................................

5. ...................................................................................................................................................

6. ...................................................................................................................................................

7. ...................................................................................................................................................

8. ...................................................................................................................................................

8. Przebieg pracy zawodowej:

Okres

zatrudnienia

Miejsce Nazwa firmy/instytucji Zajmowane stanowisko
od jednostka sektora finansów

publicznych

stanowisko kierownicze

stanowisko samodzielne

dd mm rrrr
do
dd mm rrrr
Zakres głównych obowiązków i odpowiedzialności na danym stanowisku:

1. ...................................................................................................................................................

2. ...................................................................................................................................................

3. ...................................................................................................................................................

4. ...................................................................................................................................................

5. ...................................................................................................................................................

6. ...................................................................................................................................................

7. ...................................................................................................................................................

8. ...................................................................................................................................................

Okres

zatrudnienia

Miejsce Nazwa firmy/instytucji Zajmowane stanowisko
od jednostka sektora finansów

publicznych

stanowisko kierownicze

stanowisko samodzielne

dd mm rrrr
do
dd mm rrrr
Zakres głównych obowiązków i odpowiedzialności na danym stanowisku:

1. ...................................................................................................................................................

2. ...................................................................................................................................................

3. ...................................................................................................................................................

4. ...................................................................................................................................................

5. ...................................................................................................................................................

6. ...................................................................................................................................................

7. ...................................................................................................................................................

8. ...................................................................................................................................................

Okres

zatrudnienia

Miejsce Nazwa firmy/instytucji Zajmowane stanowisko
od jednostka sektora finansów

publicznych

stanowisko kierownicze

stanowisko samodzielne

dd mm rrrr
do
dd mm rrrr
Zakres głównych obowiązków i odpowiedzialności na danym stanowisku:

1. ...................................................................................................................................................

2. ...................................................................................................................................................

3. ...................................................................................................................................................

4. ...................................................................................................................................................

5. ...................................................................................................................................................

6. ...................................................................................................................................................

7. ...................................................................................................................................................

8. ...................................................................................................................................................

9. Poświadczenie bezpieczeństwa (data ważności, klauzula):

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

10. Posiadane prawo jazdy

– kategoria .......................................................................................

– data wydania ..........................................................................

11. Posiadane umiejętności, informacje dodatkowe (w tym publikacje, udział

w konferencjach, udział w projektach, ukończone szkolenia, członkostwo w organizacjach

społecznych):

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

................................................... ...................................................
(miejscowość i data) (podpis)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Warszawa, dnia .............................

OŚWIADCZENIE

Po zapoznaniu się z listą kandydatów biorących udział w konkursie na aplikację

dyplomatyczno-konsularną oświadczam, iż nie pozostaję w związku małżeńskim z żadnym

z kandydatów lub ich krewnym albo powinowatym do drugiego stopnia włącznie,

nie pozostaję z żadnym z kandydatów we wspólnym gospodarstwie domowym, nie pozostaję

z żadnym z kandydatów w jakimkolwiek innym stosunku prawnym lub faktycznym, który

mógłby budzić uzasadnione wątpliwości co do mojej bezstronności. Ponadto oświadczam, iż

zobowiązuję się do zachowania w tajemnicy wszystkich informacji o kandydatach, które

uzyskam w trakcie trwania ww. konkursu.

Podpisy członków komisji:

Lp. Skład komisji Imię i nazwisko Podpis
1
2
3
4
5
6
7
1 Minister Spraw Zagranicznych kieruje działem administracji rządowej - sprawy zagraniczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Zagranicznych (Dz. U. poz. 1899 oraz z 2016 r. poz. 131).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.1175

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Konkurs na aplikację dyplomatyczno-konsularną.
Data aktu: 28/07/2016
Data ogłoszenia: 05/08/2016
Data wejścia w życie: 06/08/2016