Szczegółowe warunki organizowania i prowadzenia szkoleń w służbie cywilnej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 24 czerwca 2015 r.
w sprawie szczegółowych warunków organizowania i prowadzenia szkoleń w służbie cywilnej

Na podstawie art. 112 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 2014 r. poz. 1111 i 1199 oraz z 2015 r. poz. 211) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki organizowania i prowadzenia szkoleń w służbie cywilnej, obejmujące w szczególności:
1)
kryteria, jakie muszą spełniać podmioty, którym powierza się prowadzenie szkoleń;
2)
sposób i warunki oceny prowadzonych szkoleń.
§  2.
Szkolenia w służbie cywilnej, zwane dalej "szkoleniami", organizuje się dla członków korpusu służby cywilnej w celu pogłębiania ich wiedzy i rozwijania umiejętności, niezbędnych do wykonywania zadań w służbie cywilnej.
§  3.
1.
Szkolenia centralne organizuje się dla członków korpusu służby cywilnej w celu rozwijania wiedzy i umiejętności określonych w priorytetach szkoleniowych, które są zawarte w planie szkoleń centralnych.
2.
Szkolenia centralne organizuje się w szczególności w celu:
1)
wsparcia realizacji zadań służby cywilnej;
2)
upowszechniania zasad służby cywilnej oraz zasad etyki korpusu służby cywilnej;
3)
upowszechniania standardów zarządzania zasobami ludzkimi;
4)
rozwijania umiejętności koordynowania prac na poziomie urzędu i między urzędami;
5)
upowszechniania wiedzy niezbędnej w realizacji zadań służby cywilnej.
§  4.
Szkolenia powszechne organizuje się w celu rozwijania wiedzy i umiejętności członków korpusu służby cywilnej z zakresu zagadnień powszechnie występujących w urzędach, których znajomość jest niezbędna do prawidłowego wykonywania przez nich zadań w służbie cywilnej.
§  5.
Szkolenia w ramach indywidualnego programu rozwoju zawodowego członka korpusu służby cywilnej organizuje się w celu nabycia przez członka korpusu służby cywilnej wiedzy lub umiejętności określonych w tym programie.
§  6.
Szkolenia specjalistyczne organizuje się w celu pogłębiania oraz uaktualniania wiedzy i umiejętności członków korpusu służby cywilnej w zakresie związanym z zadaniami urzędu.
§  7.
Organizator szkolenia:
1)
ustala potrzeby szkoleniowe;
2)
określa:
a)
tematykę i cele szkolenia,
b)
zakres dokumentacji szkolenia;
3)
wybiera podmiot dający rękojmię należytego przeprowadzenia szkolenia, któremu powierza prowadzenie szkolenia;
4)
kieruje do udziału w szkoleniu podległych członków korpusu służby cywilnej, a w przypadku Szefa Służby Cywilnej przyjmuje zgłoszenia od dyrektorów generalnych urzędów lub kierowników urzędów;
5)
zatwierdza program szkolenia;
6)
dokonuje oceny szkolenia.
§  8.
Prowadzenie szkolenia może być powierzone podmiotowi, który spełnia następujące kryteria:
1)
posiada doświadczenie w prowadzeniu działalności szkoleniowej;
2)
posiada odpowiadający potrzebom organizatora szkolenia program szkolenia lub zapewni jego opracowanie;
3)
dysponuje pracownikami lub współpracownikami dającymi rękojmię należytej realizacji programu szkolenia, w szczególności posiadającymi odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie;
4)
zapewni bazę materialną odpowiednią dla danego szkolenia, w szczególności warunki lokalowe oraz wyposażenie w pomoce dydaktyczne i sprzęt, niezbędne do realizacji programu szkolenia.
§  9.
Podmiot, któremu powierzono prowadzenie szkolenia:
1)
przygotowuje i realizuje program szkolenia;
2)
zapewnia warunki niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia szkolenia;
3)
prowadzi dokumentację szkolenia.
§  10.
1.
Organizator szkolenia może być podmiotem prowadzącym szkolenie.
2.
W przypadku gdy organizator szkolenia jest podmiotem prowadzącym szkolenie, wykonuje czynności, o których mowa w § 7 pkt 1, 2, 4 i 6 oraz w § 9.
§  11.
1.
Organizator szkolenia może organizować szkolenie wspólnie z innymi urzędami, a także dopuścić do udziału w organizowanym przez siebie szkoleniu członków korpusu służby cywilnej zatrudnionych w innych urzędach.
2.
Warunki wspólnego organizowania szkoleń przez urzędy oraz warunki dopuszczania do udziału w szkoleniu członków korpusu służby cywilnej zatrudnionych w innych urzędach są uzgadniane przez dyrektorów generalnych urzędów (kierowników urzędów).
§  12.
1.
Listę członków korpusu służby cywilnej kierowanych na szkolenie centralne, uszeregowaną zgodnie z priorytetami urzędu, dyrektor generalny urzędu (kierownik urzędu) przekazuje w terminie i formie określonej przez Szefa Służby Cywilnej.
2.
Szef Służby Cywilnej przekazuje dyrektorowi generalnemu urzędu (kierownikowi urzędu) informację o terminie, miejscu i harmonogramie szkolenia centralnego wraz z listą uczestników nie później niż na 14 dni przed terminem rozpoczęcia szkolenia.
§  13.
W przypadku gdy programy szkoleń centralnych, powszechnych i specjalistycznych są zgodne z indywidualnym programem rozwoju zawodowego członka korpusu służby cywilnej, dyrektor generalny urzędu (kierownik urzędu) może skierować członka korpusu służby cywilnej na te szkolenia w ramach ustalonego dla niego indywidualnego programu rozwoju zawodowego.
§  14.
Ukończenie szkolenia potwierdza zaświadczenie wydawane przez podmiot, któremu powierzono prowadzenie szkolenia, albo przez organizatora szkolenia będącego podmiotem prowadzącym szkolenie.
§  15.
Organizator szkolenia dokonuje oceny zrealizowanego szkolenia na podstawie dokumentacji szkolenia, a w przypadku braku obiektywnej możliwości dokonania oceny szkolenia ustala tę ocenę na podstawie dostępnych źródeł informacji.
§  16.
Do dnia 31 stycznia każdego roku dyrektor generalny urzędu (kierownik urzędu) przekazuje Szefowi Służby Cywilnej, w formie przez niego określonej:
1)
informacje o potrzebach szkoleniowych urzędu, dotyczące priorytetów szkoleniowych na bieżący rok;
2)
zbiorcze zestawienie dotyczące szkoleń przeprowadzonych w poprzednim roku, zawierające w szczególności:
a)
dane liczbowe dotyczące uczestnictwa członków korpusu służby cywilnej w szkoleniach,
b)
zestawienie wydatków na szkolenia członków korpusu służby cywilnej.
§  17.
Traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków organizowania i prowadzenia szkoleń w służbie cywilnej (Dz. U. Nr 190, poz. 1274).
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024