USA-Polska. Porozumienie wykonawcze do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie procedur kontraktowych. Warszawa.2015.04.27.

POROZUMIENIE WYKONAWCZE
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie procedur kontraktowych,
podpisane w Warszawie dnia 27 kwietnia 2015 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej (zwany dalej "Rzecząpospolitą Polską") i Rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki (zwany dalej "Stanami Zjednoczonymi"), zwane dalej "Stronami", działając na podstawie artykułu 35 ustęp 1 i w celu wykonania artykułu 32 oraz artykułu 33 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podpisanej w Warszawie dnia 11 grudnia 2009 r.(zwanej dalej "Umową"),

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Cel

Niniejsze Porozumienie określa informacje uzupełniające i procedury powiadamiania, dokumentowania i koordynacji w odniesieniu do wykonawców kontraktowych, którzy udzielają wsparcia w ramach zawartych umów siłom zbrojnym Stanów Zjednoczonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Artykuł  2

Komunikacja

W terminie 30 dni kalendarzowych od dnia wejścia w życie niniejszego Porozumienia Strony przekażą sobie w drodze pisemnej, za pośrednictwem właściwego Podkomitetu Wspólnej Komisji, informację o organach właściwych dla celów wykonania niniejszego Porozumienia oraz o ich danych kontaktowych. Informacja będzie obejmowała co najmniej adres do korespondencji, numer telefonu oraz adres poczty elektronicznej. Strony będą się wzajemnie niezwłocznie informowały za pośrednictwem właściwego Podkomitetu Wspólnej Komisji, o wszelkich zmianach dotyczących danych kontaktowych lub właściwych organów. Tego rodzaju zmiany nie będą stanowiły zmian niniejszego Porozumienia.

Artykuł  3

Procedury kontraktowe

1.
Informacje o planowanych przetargach na nabywanie towarów i usług, łącznie z robotami budowlanymi, które będą realizowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, będą publikowane na stronie internetowej Rządu Stanów Zjednoczonych, zgodnie z prawem Stanów Zjednoczonych. Informacje te mogą obejmować opis wymagań, wskazanie miejsca składania ofert lub propozycji, wskazanie terminów składania ofert lub propozycji oraz wskazanie punktu kontaktowego, do którego można kierować zapytania odnoszące się do wymagań. Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych zamierzają dołożyć wszelkich starań, aby w porę powiadamiać o planowanych przetargach na umowy publikowanych na stronie internetowej Rządu Stanów Zjednoczonych, w tym także o wszystkich nowych lub dodatkowych informacjach, za pośrednictwem właściwego Podkomitetu Wspólnej Komisji; Ministerstwo Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej będzie publikować takie informacje w języku polskim na swojej oficjalnej stronie internetowej.
2.
Ogłoszenia o zamówieniach zwykle określają warunki składania ofert lub propozycji. Mogą one również zawierać wskazówki i porady dla potencjalnych wykonawców kontraktowych w zakresie wymagań sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, podstawę udzielania zamówień, procedury kontraktowe, wymagania przetargowe, procedury zapewniania jakości, wszelkie szczególne niezbędne kwalifikacje oraz zasady stosowania prawa Stanów Zjednoczonych w odniesieniu do umowy. Zakres i charakter przekazywanych informacji będzie zróżnicowany w zależności od wartości oraz złożoności zamówienia. Dodatkowo siły zbrojne Stanów Zjednoczonych mogą organizować:
a.
ogólnie dostępne "dni przemysłu" lub podobne seminaria, w ramach których będą przedstawiane ogólne informacje dotyczące wymagań sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, metody zakupu i zasady stosowania prawa Stanów Zjednoczonych do umów. Częstotliwość, termin i miejsce organizowania "dni przemysłu" pozostawia się do uznania sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, przy uwzględnieniu terminów, wielkości i natury planowanych działań przetargowych,
b.
konferencje odbywane przed terminem składania ofert, w celu dostarczenia odpowiednich informacji związanych ze specyficznymi warunkami udzielenia zamówienia dla potencjalnych oferentów. Tematy mogą obejmować wymagania udzielenia zamówienia sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, podstawę oceny ofert przetargowych i wyjaśnienia warunków stosowania do umowy prawa Stanów Zjednoczonych.
3.
Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych będą korzystać z usług polskich osób fizycznych i podmiotów prawnych jako dostawców towarów i usług w możliwym zakresie do realizacji Umowy w przypadkach, gdy oferty takich dostawców będą konkurencyjne i będą stanowić najlepszą wartość według ustaleń urzędników Stanów Zjednoczonych. Przykładami umów, w których udzielenie zamówienia polskim wykonawcom kontraktowym może być niemożliwe, mogą być w szczególności umowy wymagające poświadczenia bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych, umowy objęte ograniczeniami co do rozpowszechniania danych chronionych lub umowy, w przypadku których źródło dostaw lub usług jest zastrzeżone lub stanowią o nim przepisy prawa Stanów Zjednoczonych, lub te które wymagają wykorzystania lub dostępu do informacji niejawnych lub wrażliwych Stanów Zjednoczonych lub do technologii systemów informatycznych Stanów Zjednoczonych.
Artykuł  4

Powiadomienia kontraktowe i zaświadczenia kontraktowe

1.
Zgodnie z artykułem 33 Umowy władze wojskowe Stanów Zjednoczonych przekażą Rzeczypospolitej Polskiej za pośrednictwem właściwego Podkomitetu Wspólnej Komisji informacje o zamówieniach udzielonych wykonawcy kontraktowemu Stanów Zjednoczonych przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych lub w ich imieniu.
2.
W terminie 90 dni od udzielenia zamówienia, nie później jednak niż w terminie 15 dni przed datą przewidywanego przybycia do Rzeczypospolitej Polskiej jakiegokolwiek pracownika wykonawcy kontraktowego Stanów Zjednoczonych, który ma wykonać pracę na mocy zawartej umowy, władze wojskowe Stanów Zjednoczonych za pośrednictwem właściwego Podkomitetu Wspólnej Komisji przekażą odpowiednim władzom Rzeczypospolitej Polskiej zaświadczenie wykonawcy kontraktowego zawierające krótki opis celu i zakresu zamówienia oraz określające:
a.
podmiot, któremu udzielono zamówienia (oraz lokalnego przedstawiciela lub adresy, jeżeli są znane),
b.
numer zamówienia oraz jego tytuł,
c.
szacunkową liczbę pracowników wykonawcy kontraktowego i ich planowane miejsce pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
d.
pełne nazwisko i imiona pracownika wykonawcy kontraktowego, datę i kraj jego urodzenia, informacje zawarte w jego paszporcie (narodowość, numer paszportu, datę utraty ważności paszportu) oraz informacje dotyczące przekroczenia granicy (jeżeli są znane) wraz z nazwą obiektu, do którego pracownik zostanie przydzielony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku gdy którakolwiek z tych informacji nie jest znana przed udzieleniem zamówienia lub uległa zmianie w czasie realizacji zamówienia, takie informacje powinny być dostarczone tak szybko, jak jest to możliwe,
e.
przewidywany okres realizacji zamówienia (datę początkową i końcową) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
3.
Wzór powiadomienia o udzieleniu zamówienia stanowi załącznik nr 1 do niniejszego Porozumienia. Wzór zaświadczenia wykonawcy kontraktowego i pracownika wykonawcy kontraktowego Stanów Zjednoczonych oraz zezwolenia wejścia do obiektu, zgodnie z artykułem 33 ustęp 1 i ustęp 7, stanowi załącznik nr 2 do niniejszego Porozumienia.
Artykuł  5

Przepisy końcowe

1.
Niniejsze Porozumienie wchodzi w życie z dniem podpisania.
2.
Załączniki 1 i 2 stanowią integralną część niniejszego Porozumienia.
3.
Niniejsze Porozumienie może być zmienione w każdym czasie w drodze pisemnego porozumienia Stron. Wszelkie zmiany będą sporządzane w formie pisemnej i wchodzą w życie zgodnie z postanowieniami ustępu 1 niniejszego artykułu.
4.
Niniejsze Porozumienie pozostanie w mocy do dnia utraty mocy wiążącej Umowy lub, w przypadku jego wypowiedzenia przez jedną ze Stron, przez sześć miesięcy od daty pisemnego wypowiedzenia.

NA DOWÓD CZEGO niżej wymienieni, wyposażeni w należyte pełnomocnictwa, podpisali niniejsze Porozumienie.

SPORZĄDZONO w Warszawie, dnia 27 kwietnia 2015 r., w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i angielskim, przy czym obydwa teksty są jednakowo autentyczne.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Powiadomienie o udzieleniu zamówienia wykonawcy kontraktowemu Stanów Zjednoczonych

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Zaświadczenie wykonawcy kontraktowego i pracowników wykonawcy kontraktowego Stanów Zjednoczonych

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2015.825

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: USA-Polska. Porozumienie wykonawcze do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie procedur kontraktowych. Warszawa.2015.04.27.
Data aktu: 27/04/2015
Data ogłoszenia: 16/06/2015
Data wejścia w życie: 27/04/2015