USA-Polska. Porozumienie wykonawcze do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie telekomunikacji. Warszawa.2015.04.27.

POROZUMIENIE WYKONAWCZE
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie telekomunikacji,
podpisane w Warszawie dnia 27 kwietnia 2015 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej ("Rzeczpospolita Polska") oraz Rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki ("Stany Zjednoczone") ("Strony"), działając na podstawie artykułu 35 ustęp 1 i w celu wdrożenia artykułu 26 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podpisanej w Warszawie dnia 11 grudnia 2009 roku ("Umowa"),

postanawiają, co następuje:

Artykuł  1

Niniejsze Porozumienie określa zasady, wskazane w artykule 26 Umowy, według których siły zbrojne Stanów Zjednoczonych są uprawnione do użytkowania własnych urządzeń i systemów telekomunikacyjnych w Rzeczypospolitej Polskiej, włączając w to wykorzystanie widma elektromagnetycznego oraz współpracę na rzecz zapobiegania powstawaniu szkodliwych zakłóceń elektromagnetycznych i minimalizowania ich wpływu.

Artykuł  2
1.
Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych będą wnioskować do polskiego wojskowego organu zarządzania częstotliwościami (NARFA Polska) o przydział niezbędnych częstotliwości radiowych. Właściwe władze Rzeczypospolitej Polskiej nie będą pobierać opłat za wykorzystywanie przydzielonych częstotliwości radiowych.
2.
Przy ubieganiu się o przydział częstotliwości radiowych, jak również w przypadku zmiany lub cofnięcia przydziału częstotliwości radiowych udostępnionych na rzecz sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych do użytkowania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, siły zbrojne Stanów Zjednoczonych będą postępowały zgodnie z obowiązującymi wytycznymi i procedurami NATO.
3.
W przypadku, gdy kwestia związana z użytkowaniem częstotliwości radiowych nie jest objęta w wystarczający sposób wytycznymi i procedurami NATO, kwestia ta będzie wspólnie rozpatrywana przez Sekcję Zarządzania Częstotliwościami komórki J6 Europejskiego Dowództwa Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki (USEUCOM) w Brukseli oraz NARFA Polska.
Artykuł  3
1.
Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych są uprawnione do stosowania kodów, systemów kryptograficznych i innych środków bezpieczeństwa łączności we wszystkich systemach telekomunikacyjnych Stanów Zjednoczonych.
2.
Wykorzystanie systemów kryptograficznych w sieci koalicyjnej między siłami zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych może wymagać ustanowienia standardowych procedur operacyjnych uwzględniających informacje o organach zarządzających, zarządzaniu sprzętem i materiałami kryptograficznymi oraz o zakresie odpowiedzialności każdej ze Stron.
Artykuł  4
1.
Właściwe władze Rzeczypospolitej Polskiej oraz siły zbrojne Stanów Zjednoczonych będą współpracować przy ustaleniu i identyfikacji źródła zakłóceń oraz eliminacji wszystkich szkodliwych zakłóceń pracy systemów telekomunikacyjnych Stanów Zjednoczonych lub Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
W przypadku, gdy takie zakłócenie powodowane będzie przez cywilne systemy telekomunikacyjne lub będzie wpływać na nie, wówczas procedury eliminacji takich zakłóceń będą koordynowane przez NARFA Polska, zgodnie z obowiązującymi przepisami polskiego prawa oraz zgodnie z artykułem 2.
Artykuł  5

W odniesieniu do urządzeń telekomunikacyjnych sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, których możliwość użycia podlega konsultacji zgodnie z artykułem 26 ustęp 1 Umowy, Strony lub ich przedstawiciele ustalą w formie pisemnej procedury oceny potencjalnych zagrożeń obejmujących użytkowanie tych urządzeń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w celu skutecznego zapewnienia, że odstępstwo od standardów określonych prawem Rzeczypospolitej Polskiej nie będzie zagrażało ludzkiemu zdrowiu i bezpieczeństwu. Procedury te umożliwią prowadzenie pomiarów we współpracy między Stronami.

Artykuł  6
1.
Niniejsze Porozumienie może być zmienione w każdym czasie, za wspólną pisemną zgodą Stron. Zmiany zostaną dokonane w formie pisemnej i wejdą w życie zgodnie z postanowieniami ustępu 2 niniejszego artykułu.
2.
Niniejsze Porozumienie wejdzie w życie z chwilą podpisania i pozostanie w mocy tak długo, jak długo pozostaje w mocy Umowa lub do momentu jego rozwiązania następującego po upływie sześciu miesięcy od dnia dokonania pisemnej notyfikacji przez którąkolwiek ze Stron.

Podpisano w Warszawie, dnia 27 kwietnia 2015 r., w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach w językach polskim i angielskim, przy czym obydwa teksty są jednakowo autentyczne.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2015.823

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: USA-Polska. Porozumienie wykonawcze do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie telekomunikacji. Warszawa.2015.04.27.
Data aktu: 27/04/2015
Data ogłoszenia: 16/06/2015
Data wejścia w życie: 27/04/2015