Pełnienie okresowej służby wojskowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 12 grudnia 2014 r.
w sprawie pełnienia okresowej służby wojskowej

Na podstawie art. 108 ust. 13 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2012 r. poz. 461, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
sposób pełnienia okresowej służby wojskowej;
2)
tryb postępowania organów wojskowych w zakresie:
a)
przyjmowania żołnierzy rezerwy do okresowej służby wojskowej,
b)
wyznaczania żołnierzy pełniących okresową służbę wojskową na stanowiska służbowe, zmiany stanowisk służbowych i zwalniania żołnierzy ze stanowisk służbowych,
c)
przenoszenia żołnierzy pełniących okresową służbę wojskową do innych jednostek wojskowych, delegowania i podróży służbowych, w tym wyznaczania i kierowania do pełnienia służby poza granicami państwa.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
ustawa - ustawę z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
żołnierz - żołnierza pełniącego okresową służbę wojskową;
3)
dowódca jednostki wojskowej - dowódcę (komendanta, szefa) jednostki wojskowej, w której jest pełniona okresowa służba wojskowa.
§  3.
1.
Okresową służbę wojskową żołnierz pełni na zasadach i w warunkach określonych w art. 108 ust. 1 i 2 ustawy.
2.
Żołnierz posiadający nadany przydział kryzysowy pełni okresową służbę wojskową w jednostce wojskowej, do której ma nadany ten przydział, na stanowisku służbowym oznaczonym w karcie przydziału kryzysowego.
3.
Żołnierz nieposiadający przydziału kryzysowego pełni okresową służbę wojskową, na swój wniosek, w jednostce wojskowej na stanowisku służbowym określonym w etacie jednostki wojskowej czasu pokoju lub wojny.
§  4.
Przyjęcie żołnierza do okresowej służby wojskowej w jednostce wojskowej obejmuje:
1)
sprawdzenie tożsamości;
2)
ujęcie w ewidencji jednostki wojskowej;
3)
przegląd lekarski i zabiegi sanitarno-higieniczne;
4)
wydanie umundurowania i wyekwipowania;
5)
przydzielenie do pododdziału;
6)
dopełnienie obowiązku meldunkowego.
§  5.
Stawienie się żołnierza do pełnienia okresowej służby wojskowej dowódca jednostki wojskowej stwierdza w rozkazie dziennym wpisem zawierającym:
1)
datę (dzień, miesiąc, rok), w której żołnierz stawił się do pełnienia okresowej służby wojskowej;
2)
datę (dzień, miesiąc, rok) zakończenia pełnienia okresowej służby wojskowej;
3)
dane personalne żołnierza:
a)
stopień wojskowy, imię lub imiona oraz nazwisko, a także nazwisko rodowe,
b)
imię ojca oraz datę, miejsce i kraj urodzenia,
c)
numer PESEL;
4)
stanowisko służbowe;
5)
datę objęcia obowiązków na stanowisku służbowym.
§  6.
Dzień stawiennictwa, o którym mowa w § 5 pkt 1, jest dniem rozpoczęcia pełnienia okresowej służby wojskowej.
§  7.
1.
Na stanowisko służbowe określone w etacie jednostki wojskowej, o której mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 1510), kieruje żołnierza Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
2.
Na stanowisko służbowe poza granicami państwa, inne niż stanowisko, o którym mowa w ust. 1, żołnierza wyznacza:
1)
Minister Obrony Narodowej - na stanowiska od stopnia wojskowego pułkownika (komandora) do stopnia wojskowego generała (admirała);
2)
dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr - pozostałych żołnierzy.
§  8.
1.
Żołnierz może być zwolniony z zajmowanego stanowiska służbowego i wyznaczony na inne stanowisko, stosownie do posiadanych lub uzyskanych podczas służby kwalifikacji i umiejętności oraz potrzeb jednostki wojskowej.
2.
W razie potrzeby wyznaczenie żołnierza posiadającego przydział kryzysowy na inne stanowisko służbowe powoduje zmianę nadanego mu przydziału kryzysowego i zmianę kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.
§  9.
Z zajmowanego stanowiska służbowego zwalnia żołnierza organ, który go na to stanowisko wyznaczył.
§  10.
1.
Na podstawie rozkazu dowódcy jednostki wojskowej, w której pełni służbę, żołnierz może być czasowo oddelegowany do wykonywania zadań w innej jednostce wojskowej. Okres oddelegowania nie może przekraczać trzech miesięcy w ciągu roku kalendarzowego.
2.
Na podstawie rozkazu dowódcy jednostki wojskowej, w której pełni służbę, żołnierz może być skierowany do wykonywania zadań poza macierzystą jednostką wojskową.
§  11.
1.
Na podstawie rozkazu dowódcy jednostki wojskowej, w której pełni służbę, żołnierz może być skierowany w podróż służbową.
2.
W podróż służbową poza granice państwa żołnierza kieruje Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
§  12.
Żołnierz może być przeniesiony do innej jednostki wojskowej na jego wniosek lub za jego zgodą, jeżeli względy służbowe na to pozwalają.
§  13.
1.
Wniosek o przeniesienie do innej jednostki wojskowej żołnierz wnosi drogą służbową do dowódcy jednostki wojskowej, w której pozostaje na ewidencji.
2.
Jeżeli dowódca jednostki wojskowej nie jest właściwy do rozpatrzenia wniosku o przeniesienie żołnierza do innej jednostki wojskowej, przekazuje drogą służbową wniosek wraz z opinią do dowódcy uprawnionego do przeniesienia żołnierza. Do wniosku dołącza się odpis wtórnika karty ewidencyjnej oraz karty ukarania i karty wyróżnień żołnierza.
§  14.
1.
Przeniesienie żołnierza z jednostki wojskowej, w której pełni służbę, do innej jednostki wojskowej następuje na podstawie rozkazu dowódcy, któremu podlegają obie jednostki.
2.
Przeniesienie żołnierza z jednostki wojskowej, w której pełni służbę, do jednostki wojskowej podporządkowanej dowódcy innego rodzaju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej następuje za zgodą szefa komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej w sprawach zarządzania zasobami osobowymi, na podstawie rozkazu dowódcy rodzaju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, któremu żołnierz podlega.
3.
W sprawach przeniesienia żołnierza, o których mowa w ust. 1 i 2, przepisy § 8 stosuje się odpowiednio.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 kwietnia 2010 r. w sprawie pełnienia okresowej służby wojskowej (Dz. U. Nr 87, poz. 563, z 2011 r. Nr 146, poz. 872 oraz z 2013 r. poz. 1525), które na podstawie art. 12 pkt 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 773) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2015.36

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Pełnienie okresowej służby wojskowej.
Data aktu: 12/12/2014
Data ogłoszenia: 09/01/2015
Data wejścia w życie: 24/01/2015