Sprawowanie nadzoru nad czynnościami związanymi z wyrobem wprowadzanym do użytku w komórkach i jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 5 marca 2007 r.
w sprawie sprawowania nadzoru nad czynnościami związanymi z wyrobem wprowadzanym do użytku w komórkach i jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej

Na podstawie art. 21 ustawy z dnia 17 listopada 2006 r. o systemie oceny zgodności wyrobów przeznaczonych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa (Dz. U. Nr 235, poz. 1700, z 2010 r. Nr 182, poz. 1228 oraz z 2011 r. Nr 92, poz. 528) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
organy prowadzące w imieniu Ministra Obrony Narodowej nadzór nad wyrobem przeznaczonym na potrzeby obronności państwa;
2)
szczegółowy sposób prowadzenia nadzoru nad czynnościami związanymi z wyrobem przeznaczonym na potrzeby obronności państwa.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
rejonowym przedstawicielstwie wojskowym (RPW) - należy przez to rozumieć jednostkę organizacyjną podległą Ministrowi Obrony Narodowej właściwą w zakresie nadzorowania jakości dostaw uzbrojenia, sprzętu wojskowego, środków bojowych i technicznych oraz usług remontowych i serwisowych;
2)
przedstawicielu wojskowym - należy przez to rozumieć szefa/dyrektora rejonowego przedstawicielstwa wojskowego albo pracownika wojska lub żołnierza rejonowego przedstawicielstwa wojskowego, upoważnionego do realizacji nadzoru nad czynnościami związanymi z wyrobem;
3)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 17 listopada 2006 r. o systemie oceny zgodności wyrobów przeznaczonych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa;
4)
ryzyku - należy przez to rozumieć potencjalny brak możliwości osiągnięcia celów umowy dostawy wyrobu zgodnie z określonymi wymaganiami dotyczącymi parametrów i charakterystyk wyrobu, harmonogramu realizacji dostaw lub kosztów;
5)
zamawiającym - należy przez to rozumieć podmiot zamawiający wyrób, a w szczególności komórkę organizacyjną Ministerstwa Obrony Narodowej oraz jednostkę organizacyjną podległą lub nadzorowaną przez Ministra Obrony Narodowej.
§  3.
Organem sprawującym nadzór nad czynnościami związanymi z wyrobem wprowadzanym do użytku jest szef/dyrektor RPW.
§  4.
1.
Szef/dyrektor RPW przystępuje do sprawowania nadzoru nad czynnościami związanymi z wyrobem, w zakresie określonym w umowie dostawy wyrobu, na polecenie dyrektora jednostki organizacyjnej, której jest podległe RPW.
2.
Zamawiający, w ciągu 5 dni roboczych od dnia podpisania umowy dostawy wyrobu, o której mowa w ust. 1, przekazuje kopię tej umowy właściwemu szefowi/dyrektorowi RPW.
§  5.
1.
Przedstawiciel wojskowy podejmuje działania w zakresie monitorowania i oceny procesów i wyrobów realizowanych przez dostawcę, o których mowa w art. 19 ust. 1 pkt 1 ustawy, na podstawie analizy ryzyka zidentyfikowanego przez siebie oraz ewentualnie ryzyka zidentyfikowanego przez dostawcę.
2.
Analizy ryzyka, o którym mowa w ust. 1, przedstawiciel wojskowy dokonuje, stosując wytyczne zawarte w publikacjach standaryzacyjnych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego dotyczących zapewnienia jakości.
§  6.
W związku ze sprawowaniem nadzoru nad czynnościami związanymi z wyrobem przedstawiciel wojskowy w szczególności:
1)
współdziała z dostawcą w zakresie nadzoru nad czynnościami związanymi z wyrobem, na zasadach określonych w umowie na dostawę wyrobu oraz uzgodnionych w trakcie realizacji tego nadzoru;
2)
przystępuje do potwierdzenia zgodności wyrobu ze specyfikacją techniczną po otrzymaniu od dostawcy pisemnego zgłoszenia wyrobu;
3)
nadzoruje terminowość zgłoszeń, o których mowa w pkt 2, oraz w przypadku opóźnień podejmuje działania zmierzające do ustalenia ich przyczyn, biorąc pod uwagę te opóźnienia jako potencjalne obszary ryzyka niespełnienia wymagań przez wyrób;
4)
koordynuje terminy i ilości dostaw do zamawiającego, zgodnie z harmonogramem wynikającym z umowy dostawy wyrobu;
5)
powiadamia zamawiającego o utrudnieniach przy wykonywaniu nadzoru nad czynnościami związanymi z wyrobem lub braku możliwości wykonywania tego nadzoru.
§  7.
W ramach nadzoru nad czynnościami związanymi z wyrobem przedstawiciel wojskowy dokumentuje:
1)
spostrzeżenia i wnioski z dokonanego przeglądu umowy na dostawę wyrobu;
2)
zidentyfikowane obszary ryzyka;
3)
bieżące uzgodnienia z dostawcą;
4)
wyniki przeprowadzonej oceny systemu zarządzania jakością dostawcy;
5)
wyniki przeprowadzonych kontroli i weryfikacji dotyczących wyrobu;
6)
wyniki badań przeprowadzanych przez dostawcę, załączając w szczególności stosowne sprawozdania, orzeczenia lub protokoły stanu technicznego;
7)
zgłoszenia wyrobu przez dostawcę.
§  8.
1.
Przedstawiciel wojskowy sprawujący nadzór nad czynnościami związanymi z wyrobem przygotowuje Plan nadzorowania czynności związanych z wprowadzaniem wyrobu do użytku, zwany dalej "Planem nadzorowania", który powinien uwzględniać wymagania wynikające z umowy dostawy wyrobu i plan jakości dostawcy oraz określać działania mające na celu zredukowanie lub monitorowanie występującego ryzyka.
2.
Przedstawiciel wojskowy niezwłocznie przedstawia dostawcy Plan nadzorowania i ustala sposób jego realizacji.
3.
Wzór Planu nadzorowania czynności związanych z wprowadzaniem wyrobu do użytku określa załącznik do rozporządzenia.
§  9.
Dostawca lub wskazana przez niego osoba jest obowiązana umożliwić przedstawicielowi wojskowemu sprawowanie nadzoru nad czynnościami związanymi z wyrobem.
§  10.
Czynność zgłoszenia wyrobu, o której mowa w art. 18 pkt 1 ustawy, dokonywana jest przez dostawcę w formie pisemnej.
§  11.
Przedstawiciel wojskowy może dokonać wyboru reprezentatywnej próbki wyrobu do oceny zgodności wyrobu ze specyfikacją techniczną.
§  12.
W przypadku wyrobów podlegających ocenie zgodności obejmującej działania, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy, przedstawiciel wojskowy sprawuje nadzór nad czynnościami związanymi z wyrobem przez wykonanie przynajmniej jednej z następujących czynności:
1)
kontrola zapisów z przeglądu wymagań dokumentacji konstrukcyjnej;
2)
kontrola zapisów w kartach wykonanych operacji;
3)
kontrola zmian i zapisów w dokumentacji technicznej wyrobu, a w szczególności w przewodnikach warsztatowych, rysunkach i schematach;
4)
przegląd poświadczeń jakościowych, dotyczących wyrobów kompletujących i zamawianych u poddostawców;
5)
przegląd zatwierdzonych programów testów i metodyk badawczych wyrobu;
6)
bezpośredni udział w badaniu wyrobu i obserwacji czynności badawczych;
7)
przegląd wyników prób i badań potwierdzających zgodność z wymaganiami specyfikacji technicznej;
8)
monitorowanie systemu zarządzania jakością dostawcy w zakresie procesów i wyrobu;
9)
potwierdzenie prawdziwości zapisów w deklaracji zgodności.
§  13.
Przedstawiciel wojskowy potwierdza wykonanie czynności, o których mowa w § 12, stosownym wpisem na dokumentach uzgodnionych z dostawcą.
§  14.
1.
W przypadku wyrobów podlegających ocenie zgodności obejmującej działania, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy, przedstawiciel wojskowy sprawuje nadzór nad czynnościami związanymi z wyrobem przez wykonanie następujących czynności:
1)
sprawdzenie kompletności wyników badań, w odniesieniu do zakresu badań wymienionego w świadectwie, o którym mowa w art. 8 ust. 11 ustawy;
2)
sprawdzenie wykonania badań wymaganych w specyfikacji technicznej wyrobu.
2.
Czynności, o których mowa w ust. 1, mogą być wykonywane przez przedstawiciela wojskowego w siedzibie jednostki badawczej lub miejscu badania wyrobu.
§  15.
W przypadku wyrobów podlegających ocenie zgodności obejmującej działania, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy, przedstawiciel wojskowy sprawuje nadzór nad czynnościami związanymi z wyrobem przez wykonanie następujących czynności:
1)
weryfikacja danych zawartych w deklaracji zgodności OiB, o której mowa w art. 9 ust. 12 ustawy, w odniesieniu do certyfikatu posiadanego przez dostawcę;
2)
potwierdzenie prawdziwości zapisów w deklaracji zgodności.
§  16.
W przypadku wyrobów podlegających ocenie zgodności obejmującej działania, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy, przedstawiciel wojskowy, przed wykonaniem czynności wskazanych w § 14 i 15, może wykonać czynności wymienione w § 12 pkt 1-8.
§  17.
1.
Jeżeli czynności, o których mowa w § 12, 14 i 15, nie potwierdzą danych zawartych w deklaracji zgodności OiB, przedstawiciel wojskowy stwierdza ten fakt stosowną adnotacją na formularzu zgłoszenia wyrobu oraz weryfikuje postępowanie dostawcy w zakresie nadzorowania wyrobu.
2.
Czynności przedstawiciela wojskowego, o których mowa w ust. 1, obejmują weryfikację:
1)
zidentyfikowanych niezgodności wyrobu ze specyfikacją techniczną;
2)
oznakowania i zabezpieczenia wyrobu w sposób uniemożliwiający jego wykorzystanie;
3)
wyników przeprowadzonych przez dostawcę badań przyczyn powstania niezgodności wyrobu ze specyfikacją techniczną;
4)
sposobu dokumentowania wyników podejmowanych przez dostawcę czynności dotyczących wyrobu niezgodnego ze specyfikacją techniczną.
3.
Przedstawiciel wojskowy sporządza raport o niezgodności wyrobu ze specyfikacją techniczną, jeżeli podejmowane przez dostawcę czynności nie spowodują, że wyrób będzie spełniał wymagania określone w specyfikacji technicznej, i przesyła go niezwłocznie zamawiającemu oraz dostawcy.
§  18.
Czynności dostawcy podczas przechowywania wyrobu oraz jego pakowania, zabezpieczania i wysyłki przedstawiciel wojskowy weryfikuje na podstawie stosowanych przez dostawcę kryteriów określonych w jego procedurach, uzgodnionych z przedstawicielem wojskowym dla tego wyrobu.
§  19.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR PLANU NADZOROWANIA CZYNNOŚCI ZWIĄZANYCH Z WPROWADZANIEM WYROBU DO UŻYTKU

Nr 00/rok

Realizacja umowy (wpisać umowa/zamówienie nr): ......................................................................

Na wykonanie (wpisać nazwę i typ wyrobu) ...................................................................................

...........................................................................................................................................................

zamawiający

...........................................................................................................................................................

dostawca

Rozdzielnik planu nadzorowania

Egz. nr Nazwa odbiorcy/Funkcja Nazwisko odbiorcy planu Uwagi
1
2
Nazwisko Data Organizacja Podpis
Zatwierdził
Opracował
PLAN NADZOROWANIA Nr ...../rok

HARMONOGRAM REALIZACJI Nr ..... z dnia ........................

(podać, jakiej operacji procesu nadzorowania lub etapu dotyczy)

Lp. Opis zadań, PW

(czynności kontrolnych do wykonania)

Odniesienie - Tytuł/

Nr dokumentu/ normy

Planowany termin realizacji Forma realizacji i kryteria nadzorowania Potwierdzenie wykonania przez PW Wynik/status kontroli/badania zapisy Odpowiedzialny przedstawiciel wykonawcy Uwagi
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Legenda

PW - przedstawiciel wojskowy

Zmiany w prawie

Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2015.259 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sprawowanie nadzoru nad czynnościami związanymi z wyrobem wprowadzanym do użytku w komórkach i jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej.
Data aktu: 05/03/2007
Data ogłoszenia: 25/02/2015
Data wejścia w życie: 31/03/2007