Sprawowanie nadzoru nad czynnościami związanymi z wyrobem wprowadzanym do użytku w komórkach i jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 5 marca 2007 r.
w sprawie sprawowania nadzoru nad czynnościami związanymi z wyrobem wprowadzanym do użytku w komórkach i jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej

Na podstawie art. 21 ustawy z dnia 17 listopada 2006 r. o systemie oceny zgodności wyrobów przeznaczonych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa (Dz. U. Nr 235, poz. 1700, z 2010 r. Nr 182, poz. 1228 oraz z 2011 r. Nr 92, poz. 528) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
organy prowadzące w imieniu Ministra Obrony Narodowej nadzór nad wyrobem przeznaczonym na potrzeby obronności państwa;
2)
szczegółowy sposób prowadzenia nadzoru nad czynnościami związanymi z wyrobem przeznaczonym na potrzeby obronności państwa.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
rejonowym przedstawicielstwie wojskowym (RPW) - należy przez to rozumieć jednostkę organizacyjną podległą Ministrowi Obrony Narodowej właściwą w zakresie nadzorowania jakości dostaw uzbrojenia, sprzętu wojskowego, środków bojowych i technicznych oraz usług remontowych i serwisowych;
2)
przedstawicielu wojskowym - należy przez to rozumieć szefa/dyrektora rejonowego przedstawicielstwa wojskowego albo pracownika wojska lub żołnierza rejonowego przedstawicielstwa wojskowego, upoważnionego do realizacji nadzoru nad czynnościami związanymi z wyrobem;
3)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 17 listopada 2006 r. o systemie oceny zgodności wyrobów przeznaczonych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa;
4)
ryzyku - należy przez to rozumieć potencjalny brak możliwości osiągnięcia celów umowy dostawy wyrobu zgodnie z określonymi wymaganiami dotyczącymi parametrów i charakterystyk wyrobu, harmonogramu realizacji dostaw lub kosztów;
5)
zamawiającym - należy przez to rozumieć podmiot zamawiający wyrób, a w szczególności komórkę organizacyjną Ministerstwa Obrony Narodowej oraz jednostkę organizacyjną podległą lub nadzorowaną przez Ministra Obrony Narodowej.
§  3.
Organem sprawującym nadzór nad czynnościami związanymi z wyrobem wprowadzanym do użytku jest szef/dyrektor RPW.
§  4.
1.
Szef/dyrektor RPW przystępuje do sprawowania nadzoru nad czynnościami związanymi z wyrobem, w zakresie określonym w umowie dostawy wyrobu, na polecenie dyrektora jednostki organizacyjnej, której jest podległe RPW.
2.
Zamawiający, w ciągu 5 dni roboczych od dnia podpisania umowy dostawy wyrobu, o której mowa w ust. 1, przekazuje kopię tej umowy właściwemu szefowi/dyrektorowi RPW.
§  5.
1.
Przedstawiciel wojskowy podejmuje działania w zakresie monitorowania i oceny procesów i wyrobów realizowanych przez dostawcę, o których mowa w art. 19 ust. 1 pkt 1 ustawy, na podstawie analizy ryzyka zidentyfikowanego przez siebie oraz ewentualnie ryzyka zidentyfikowanego przez dostawcę.
2.
Analizy ryzyka, o którym mowa w ust. 1, przedstawiciel wojskowy dokonuje, stosując wytyczne zawarte w publikacjach standaryzacyjnych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego dotyczących zapewnienia jakości.
§  6.
W związku ze sprawowaniem nadzoru nad czynnościami związanymi z wyrobem przedstawiciel wojskowy w szczególności:
1)
współdziała z dostawcą w zakresie nadzoru nad czynnościami związanymi z wyrobem, na zasadach określonych w umowie na dostawę wyrobu oraz uzgodnionych w trakcie realizacji tego nadzoru;
2)
przystępuje do potwierdzenia zgodności wyrobu ze specyfikacją techniczną po otrzymaniu od dostawcy pisemnego zgłoszenia wyrobu;
3)
nadzoruje terminowość zgłoszeń, o których mowa w pkt 2, oraz w przypadku opóźnień podejmuje działania zmierzające do ustalenia ich przyczyn, biorąc pod uwagę te opóźnienia jako potencjalne obszary ryzyka niespełnienia wymagań przez wyrób;
4)
koordynuje terminy i ilości dostaw do zamawiającego, zgodnie z harmonogramem wynikającym z umowy dostawy wyrobu;
5)
powiadamia zamawiającego o utrudnieniach przy wykonywaniu nadzoru nad czynnościami związanymi z wyrobem lub braku możliwości wykonywania tego nadzoru.
§  7.
W ramach nadzoru nad czynnościami związanymi z wyrobem przedstawiciel wojskowy dokumentuje:
1)
spostrzeżenia i wnioski z dokonanego przeglądu umowy na dostawę wyrobu;
2)
zidentyfikowane obszary ryzyka;
3)
bieżące uzgodnienia z dostawcą;
4)
wyniki przeprowadzonej oceny systemu zarządzania jakością dostawcy;
5)
wyniki przeprowadzonych kontroli i weryfikacji dotyczących wyrobu;
6)
wyniki badań przeprowadzanych przez dostawcę, załączając w szczególności stosowne sprawozdania, orzeczenia lub protokoły stanu technicznego;
7)
zgłoszenia wyrobu przez dostawcę.
§  8.
1.
Przedstawiciel wojskowy sprawujący nadzór nad czynnościami związanymi z wyrobem przygotowuje Plan nadzorowania czynności związanych z wprowadzaniem wyrobu do użytku, zwany dalej "Planem nadzorowania", który powinien uwzględniać wymagania wynikające z umowy dostawy wyrobu i plan jakości dostawcy oraz określać działania mające na celu zredukowanie lub monitorowanie występującego ryzyka.
2.
Przedstawiciel wojskowy niezwłocznie przedstawia dostawcy Plan nadzorowania i ustala sposób jego realizacji.
3.
Wzór Planu nadzorowania czynności związanych z wprowadzaniem wyrobu do użytku określa załącznik do rozporządzenia.
§  9.
Dostawca lub wskazana przez niego osoba jest obowiązana umożliwić przedstawicielowi wojskowemu sprawowanie nadzoru nad czynnościami związanymi z wyrobem.
§  10.
Czynność zgłoszenia wyrobu, o której mowa w art. 18 pkt 1 ustawy, dokonywana jest przez dostawcę w formie pisemnej.
§  11.
Przedstawiciel wojskowy może dokonać wyboru reprezentatywnej próbki wyrobu do oceny zgodności wyrobu ze specyfikacją techniczną.
§  12.
W przypadku wyrobów podlegających ocenie zgodności obejmującej działania, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy, przedstawiciel wojskowy sprawuje nadzór nad czynnościami związanymi z wyrobem przez wykonanie przynajmniej jednej z następujących czynności:
1)
kontrola zapisów z przeglądu wymagań dokumentacji konstrukcyjnej;
2)
kontrola zapisów w kartach wykonanych operacji;
3)
kontrola zmian i zapisów w dokumentacji technicznej wyrobu, a w szczególności w przewodnikach warsztatowych, rysunkach i schematach;
4)
przegląd poświadczeń jakościowych, dotyczących wyrobów kompletujących i zamawianych u poddostawców;
5)
przegląd zatwierdzonych programów testów i metodyk badawczych wyrobu;
6)
bezpośredni udział w badaniu wyrobu i obserwacji czynności badawczych;
7)
przegląd wyników prób i badań potwierdzających zgodność z wymaganiami specyfikacji technicznej;
8)
monitorowanie systemu zarządzania jakością dostawcy w zakresie procesów i wyrobu;
9)
potwierdzenie prawdziwości zapisów w deklaracji zgodności.
§  13.
Przedstawiciel wojskowy potwierdza wykonanie czynności, o których mowa w § 12, stosownym wpisem na dokumentach uzgodnionych z dostawcą.
§  14.
1.
W przypadku wyrobów podlegających ocenie zgodności obejmującej działania, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy, przedstawiciel wojskowy sprawuje nadzór nad czynnościami związanymi z wyrobem przez wykonanie następujących czynności:
1)
sprawdzenie kompletności wyników badań, w odniesieniu do zakresu badań wymienionego w świadectwie, o którym mowa w art. 8 ust. 11 ustawy;
2)
sprawdzenie wykonania badań wymaganych w specyfikacji technicznej wyrobu.
2.
Czynności, o których mowa w ust. 1, mogą być wykonywane przez przedstawiciela wojskowego w siedzibie jednostki badawczej lub miejscu badania wyrobu.
§  15.
W przypadku wyrobów podlegających ocenie zgodności obejmującej działania, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy, przedstawiciel wojskowy sprawuje nadzór nad czynnościami związanymi z wyrobem przez wykonanie następujących czynności:
1)
weryfikacja danych zawartych w deklaracji zgodności OiB, o której mowa w art. 9 ust. 12 ustawy, w odniesieniu do certyfikatu posiadanego przez dostawcę;
2)
potwierdzenie prawdziwości zapisów w deklaracji zgodności.
§  16.
W przypadku wyrobów podlegających ocenie zgodności obejmującej działania, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy, przedstawiciel wojskowy, przed wykonaniem czynności wskazanych w § 14 i 15, może wykonać czynności wymienione w § 12 pkt 1-8.
§  17.
1.
Jeżeli czynności, o których mowa w § 12, 14 i 15, nie potwierdzą danych zawartych w deklaracji zgodności OiB, przedstawiciel wojskowy stwierdza ten fakt stosowną adnotacją na formularzu zgłoszenia wyrobu oraz weryfikuje postępowanie dostawcy w zakresie nadzorowania wyrobu.
2.
Czynności przedstawiciela wojskowego, o których mowa w ust. 1, obejmują weryfikację:
1)
zidentyfikowanych niezgodności wyrobu ze specyfikacją techniczną;
2)
oznakowania i zabezpieczenia wyrobu w sposób uniemożliwiający jego wykorzystanie;
3)
wyników przeprowadzonych przez dostawcę badań przyczyn powstania niezgodności wyrobu ze specyfikacją techniczną;
4)
sposobu dokumentowania wyników podejmowanych przez dostawcę czynności dotyczących wyrobu niezgodnego ze specyfikacją techniczną.
3.
Przedstawiciel wojskowy sporządza raport o niezgodności wyrobu ze specyfikacją techniczną, jeżeli podejmowane przez dostawcę czynności nie spowodują, że wyrób będzie spełniał wymagania określone w specyfikacji technicznej, i przesyła go niezwłocznie zamawiającemu oraz dostawcy.
§  18.
Czynności dostawcy podczas przechowywania wyrobu oraz jego pakowania, zabezpieczania i wysyłki przedstawiciel wojskowy weryfikuje na podstawie stosowanych przez dostawcę kryteriów określonych w jego procedurach, uzgodnionych z przedstawicielem wojskowym dla tego wyrobu.
§  19.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR PLANU NADZOROWANIA CZYNNOŚCI ZWIĄZANYCH Z WPROWADZANIEM WYROBU DO UŻYTKU

Nr 00/rok

Realizacja umowy (wpisać umowa/zamówienie nr): ......................................................................

Na wykonanie (wpisać nazwę i typ wyrobu) ...................................................................................

...........................................................................................................................................................

zamawiający

...........................................................................................................................................................

dostawca

Rozdzielnik planu nadzorowania

Egz. nr Nazwa odbiorcy/Funkcja Nazwisko odbiorcy planu Uwagi
1
2
Nazwisko Data Organizacja Podpis
Zatwierdził
Opracował
PLAN NADZOROWANIA Nr ...../rok

HARMONOGRAM REALIZACJI Nr ..... z dnia ........................

(podać, jakiej operacji procesu nadzorowania lub etapu dotyczy)

Lp. Opis zadań, PW

(czynności kontrolnych do wykonania)

Odniesienie - Tytuł/

Nr dokumentu/ normy

Planowany termin realizacji Forma realizacji i kryteria nadzorowania Potwierdzenie wykonania przez PW Wynik/status kontroli/badania zapisy Odpowiedzialny przedstawiciel wykonawcy Uwagi
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Legenda

PW - przedstawiciel wojskowy

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2015.259 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sprawowanie nadzoru nad czynnościami związanymi z wyrobem wprowadzanym do użytku w komórkach i jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej.
Data aktu: 05/03/2007
Data ogłoszenia: 25/02/2015
Data wejścia w życie: 31/03/2007