Sposób i tryb wyłaniania kandydatów na członków Komitetu Polityki Naukowej oraz sposobu powoływania tych członków.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO 1
z dnia 27 października 2015 r.
w sprawie sposobu i trybu wyłaniania kandydatów na członków Komitetu Polityki Naukowej oraz sposobu powoływania tych członków

Na podstawie art. 50 ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2014 r. poz. 1620 oraz z 2015 r. poz. 249 i 1268) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa sposób i tryb wyłaniania kandydatów na członków Komitetu Polityki Naukowej, zwanego dalej "Komitetem", oraz sposób powoływania tych członków.
§  2.
1.
Minister właściwy do spraw nauki, zwany dalej "ministrem", w celu wyłonienia kandydatów na członków Komitetu, zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej ministra oraz w siedzibie urzędu obsługującego ministra ogłoszenie o przyjmowaniu zgłoszeń kandydatów na członków Komitetu.
2.
Ogłoszenie zawiera:
1)
termin, sposób i miejsce składania zgłoszeń;
2)
termin podania do publicznej wiadomości listy kandydatów na członków Komitetu.
3.
Ogłoszenie zamieszcza się nie później niż w terminie trzech miesięcy przed upływem kadencji Komitetu.
§  3.
Jednostki naukowe posiadające kategorię naukową A+ lub A mogą zgłaszać nie więcej niż jednego kandydata na członka Komitetu, reprezentującego dziedzinę nauki właściwą dla danej jednostki naukowej.
§  4.
1.
Zgłoszenie kandydata na członka Komitetu zawiera:
1)
wskazanie jednostki naukowej zgłaszającej kandydata;
2)
imię, nazwisko i adres kandydata;
3)
opis kwalifikacji i doświadczenia zawodowego kandydata przydatnych do pełnienia funkcji członka Komitetu, w tym informacje o:
a)
najważniejszych osiągnięciach naukowych (publikacje, monografie, wynalazki) w okresie pięciu lat poprzedzających złożenie zgłoszenia,
b)
wdrożeniach wyników badań naukowych lub prac rozwojowych w okresie pięciu lat poprzedzających złożenie zgłoszenia,
c)
przebiegu kariery zawodowej, w tym doświadczeniu w zarządzaniu zespołami ludzkimi i zajmowanych stanowiskach naukowych w kraju i za granicą,
d)
członkostwie we władzach krajowych, zagranicznych lub międzynarodowych organizacji i instytucji naukowych,
e)
członkostwie w opiniodawczo-doradczych zespołach eksperckich powołanych przez krajowe organy i instytucje państwowe oraz instytucje zagraniczne działające w obszarze nauki,
f)
opracowanych opiniach lub raportach dotyczących problematyki polityki naukowej, naukowo-technicznej lub innowacyjnej państwa;
4)
uzasadnienie zgłoszenia zawierające również informacje o nieposzlakowanej opinii i przestrzeganiu zasad etyki naukowej przez kandydata;
5)
oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na kandydowanie oraz o spełnianiu wymagań określonych w art. 50a ust. 1 pkt 1 i 3 oraz ust. 2 i 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki, zwanej dalej "ustawą", a także o znajomości przepisów dotyczących zasad członkostwa w Komitecie.
2.
Zgłoszenie kandydata na członka Komitetu jest przesyłane w postaci elektronicznej opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu na elektroniczną skrzynkę podawczą ministra albo w postaci papierowej.
3.
Zgłoszenie kandydata na członka Komitetu złożone po terminie określonym w ogłoszeniu o przyjmowaniu zgłoszeń nie podlega rozpatrzeniu.
§  5.
1.
Zgłoszenia kandydatów na członków Komitetu są oceniane przez urząd obsługujący ministra pod względem formalnej zgodności z ogłoszeniem i wymaganiami określonymi w art. 50 ust. 1b i art. 50a ustawy oraz w rozporządzeniu.
2.
Listę kandydatów na członków Komitetu, których zgłoszenia spełniają wymagania formalne, zamieszcza się na stronie podmiotowej ministra w Biuletynie Informacji Publicznej.
3.
Lista, o której mowa w ust. 2, zawiera imiona i nazwiska kandydatów w porządku alfabetycznym oraz informację o liczbie zgłoszeń danego kandydata.
4.
Lista, o której mowa w ust. 2, jest zamieszczona na stronie podmiotowej ministra w Biuletynie Informacji Publicznej do czasu ogłoszenia komunikatu, o którym mowa w § 6 ust. 3.
§  6.
1.
Minister powołuje członków Komitetu spośród kandydatów umieszczonych na liście, o której mowa w § 5 ust. 2, uwzględniając:
1)
osiągnięcia naukowe kandydata, w tym wdrożenia wyników badań naukowych lub prac rozwojowych;
2)
doświadczenie kandydata w zarządzaniu dużymi zespołami ludzkimi, w szczególności związane z realizacją badań naukowych, prac rozwojowych lub wdrożeń;
3)
znajomość przez kandydata problematyki działalności badawczo-rozwojowej i jej finansowania w kraju i za granicą.
2.
Minister, z zachowaniem zrównoważonej reprezentacji kobiet i mężczyzn, powołuje dwunastu członków Komitetu, którzy:
1)
posiadają najwyższe kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz wybitne osiągnięcia naukowe;
2)
posiadają praktyczny dorobek w sferze społeczno-gospodarczej objętej działalnością danej jednostki naukowej;
3)
są przedstawicielami różnych rodzajów jednostek naukowych;
4)
są reprezentantami różnych obszarów wiedzy wymienionych w załączniku do rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 8 sierpnia 2011 r. w sprawie obszarów wiedzy, dziedzin nauki i sztuki oraz dyscyplin naukowych i artystycznych (Dz. U. Nr 179, poz. 1065).
3.
Minister w dzienniku urzędowym ministra oraz na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra ogłasza komunikat o powołaniu Komitetu.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2
1 Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. poz. 1259).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 września 2010 r. w sprawie sposobu i trybu wyłaniania kandydatów na członków Komitetu Polityki Naukowej oraz sposobu powoływania tych członków (Dz. U. Nr 178, poz. 1198).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2015.1879

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób i tryb wyłaniania kandydatów na członków Komitetu Polityki Naukowej oraz sposobu powoływania tych członków.
Data aktu: 27/10/2015
Data ogłoszenia: 16/11/2015
Data wejścia w życie: 01/12/2015