Szczegółowe warunki i sposób przeprowadzania szkoleń i szkoleń uzupełniających oraz przeprowadzania egzaminów i egzaminów uzupełniających.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 23 października 2015 r.
w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania szkoleń i szkoleń uzupełniających oraz przeprowadzania egzaminów i egzaminów uzupełniających

Na podstawie art. 54 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 349) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i sposób:
1)
przeprowadzania szkoleń i szkoleń uzupełniających dla doradców rolniczych, doradców rolnośrodowiskowych lub doradców leśnych oraz ekspertów przyrodniczych w zakresie określonym w art. 15 ust. 4 i 5 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005 (Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 487, z późn. zm.);
2)
przeprowadzania egzaminów i egzaminów uzupełniających, w zakresie określonym w pkt 1.
§  2. 
1. 
Szkolenia i szkolenia uzupełniające Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, zwane dalej "CDR", lub Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, zwane dalej "Lasami Państwowymi", przeprowadzają zgodnie z opracowanym przez te podmioty programem szkolenia lub szkolenia uzupełniającego, przy udziale odpowiedniej kadry szkoleniowej.
2. 
Program szkolenia i program szkolenia uzupełniającego powinny obejmować:
1)
zakres tematyczny szkolenia;
2)
wskazanie metod realizacji poszczególnych tematów szkolenia, w tym opis zajęć teoretycznych, praktycznych lub zajęć w terenie, oraz pomocy dydaktycznych, z uwzględnieniem filmów i prezentacji multimedialnych;
3)
materiały szkoleniowe, które będą udostępnione uczestnikom szkolenia;
4)
wykaz osób prowadzących zajęcia dydaktyczne z zakresu poszczególnych tematów szkolenia, z podaniem imion i nazwisk oraz tytułów zawodowych lub naukowych lub stopni naukowych;
5)
opis bazy dydaktyczno-lokalowej niezbędnej do przeprowadzenia szkolenia;
6)
sposób przeprowadzenia szkolenia.
3. 
W przypadku szkolenia i szkolenia uzupełniającego, przeprowadzanego z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej (metoda kształcenia na odległość), program szkolenia lub program szkolenia uzupełniającego powinny dodatkowo obejmować również:
1)
wskazanie sposobu komunikowania się z uczestnikami szkolenia;
2)
opis struktury szkolenia, obejmujący podział zakresu tematycznego szkolenia na mniejsze partie materiału, przeprowadzenia konsultacji po każdej części szkolenia obejmującej mniejsze partie materiału oraz sposób zaliczenia tych części szkolenia;
3)
wskazanie minimalnych wymagań dla sprzętu komputerowego.
4. 
Zajęcia dydaktyczne objęte programem szkolenia lub szkolenia uzupełniającego mogą prowadzić osoby, które posiadają:
1)
wykształcenie wyższe oraz
2)
co najmniej 2-letnie doświadczenie zawodowe

- odpowiadające zakresowi tematycznemu szkolenia lub szkolenia uzupełniającego.

5. 
Szkolenia lub szkolenia uzupełniające przeprowadzane z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej mogą prowadzić osoby, które spełniają wymagania określone w ust. 4 pkt 1.
§  3. 
1. 
Elementy programu szkolenia lub szkolenia uzupełniającego, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1-3, są przedstawiane do zaopiniowania:
1)
ministrowi właściwemu do spraw rozwoju wsi - w przypadku szkolenia i szkolenia uzupełniającego dla doradców rolniczych, rolnośrodowiskowych lub ekspertów przyrodniczych,
2)
ministrowi właściwemu do spraw środowiska - w przypadku szkolenia i szkolenia uzupełniającego dla doradców leśnych

- w terminie 14 dni przed dniem ogłoszenia informacji o szkoleniu lub szkoleniu uzupełniającym.

2. 
W przypadku szkolenia lub szkolenia uzupełniającego dla ekspertów przyrodniczych minister właściwy do spraw rozwoju wsi wydaje opinię w zakresie elementów programu, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1-3, po uprzedniej konsultacji z ministrem właściwym do spraw środowiska.
§  4. 
W przypadku zajęć praktycznych i zajęć w terenie podmiot przeprowadzający szkolenie lub szkolenie uzupełniające zapewnia uczestnikom tych szkoleń środki ochrony indywidualnej oraz odzież ochronną i ochraniacze na obuwie zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  5. 
1. 
Szkolenie lub szkolenie uzupełniające przeprowadza się w następujący sposób:
1)
w formie stacjonarnej albo
2)
z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, albo
3)
w formie mieszanej - obejmującej formy, o których mowa w pkt 1 i 2.
2.  2
 Szkolenie lub szkolenie uzupełniające w formie stacjonarnej przeprowadza się w grupach nie większych niż 30 osób.
3. 
Szkolenie i szkolenie uzupełniające z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej przeprowadza się w grupach nie większych niż 100 osób.
4. 
Szkolenie i szkolenie uzupełniające w formie mieszanej przeprowadza się w grupach nie większych niż:
1) 3
 30 osób - w przypadku części zajęć przeprowadzanych w formie stacjonarnej;
2)
100 osób - w przypadku części zajęć przeprowadzanych z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.
5. 
Szkolenia lub szkolenia uzupełniające przeprowadza się z podziałem na godziny lekcyjne, przy czym za godzinę lekcyjną przyjmuje się 45 minut.
§  6. 
1. 
Zaświadczenia o ukończeniu szkolenia lub szkolenia uzupełniającego, których wzór jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia, wydają oraz prowadzą ich rejestr odpowiednio:
1)
dyrektor CDR - w przypadku szkolenia dla doradców rolniczych, rolnośrodowiskowych lub ekspertów przyrodniczych;
2)
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych - w przypadku szkolenia dla doradców leśnych.
2. 
Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia lub szkolenia uzupełniającego wydaje się uczestnikowi szkolenia lub szkolenia uzupełniającego przeprowadzonego:
1)
w formie stacjonarnej - jeżeli uczestniczył:
a)
co najmniej w 90% godzin zajęć teoretycznych lub
b)
w pełnym wymiarze godzin zajęć praktycznych lub zajęć w terenie, jeżeli były przeprowadzone;
2)
z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej - jeżeli udzielił 90% poprawnych odpowiedzi na pytania sprawdzające, z zastrzeżeniem ust. 3, i 90% poprawnych odpowiedzi na pytania testu końcowego;
3)
w formie mieszanej - jeżeli:
a)
uczestniczył co najmniej w 90% godzin zajęć teoretycznych lub
b)
uczestniczył w pełnym wymiarze godzin zajęć praktycznych lub w terenie, jeżeli były przeprowadzone, oraz
c)
udzielił 90% poprawnych odpowiedzi na pytania sprawdzające, z zastrzeżeniem ust. 3, i 90% poprawnych odpowiedzi na pytania testu końcowego z części prowadzonej z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.
3. 
Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia lub szkolenia uzupełniającego wydaje się w terminie 14 dni od dnia ukończenia szkolenia lub szkolenia uzupełniającego, lub w dniu egzaminu lub egzaminu uzupełniającego, jeżeli zostanie on przeprowadzony wcześniej niż w terminie 14 dni od dnia ukończenia szkolenia lub szkolenia uzupełniającego.
§  7. 
1. 
Do egzaminu lub egzaminu uzupełniającego mogą przystąpić osoby:
1)
którym zostało wydane zaświadczenie o ukończeniu szkolenia lub szkolenia uzupełniającego przeprowadzonego w formie stacjonarnej lub w formie mieszanej albo
2)
jeżeli udzieliły 90% poprawnych odpowiedzi na pytania sprawdzające - w przypadku szkolenia przeprowadzonego z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.
2. 
W przypadku szkolenia uzupełniającego z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej podmiot przeprowadzający szkolenie może odstąpić od obowiązku udzielenia 90% poprawnych odpowiedzi na pytania sprawdzające i umożliwić bezpośrednie przystąpienie do egzaminu uzupełniającego i rozwiązanie testu końcowego, o którym mowa w § 9 ust. 1 pkt 2.
3. 
Uczestnik szkolenia lub szkolenia uzupełniającego najpóźniej w ostatnim dniu szkolenia lub szkolenia uzupełniającego informuje w formie pisemnej, w postaci papierowej lub elektronicznej, odpowiednio dyrektora CDR lub Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych o wybranym terminie przystąpienia do egzaminu lub egzaminu uzupełniającego, jeżeli w ogłoszeniu o szkoleniu lub szkoleniu uzupełniającym został wskazany więcej niż jeden termin przeprowadzenia egzaminu lub egzaminu uzupełniającego z zakresu objętego szkoleniem.
4. 
W przypadku ponownego przystąpienia do egzaminu lub egzaminu uzupełniającego termin jego przeprowadzenia jest wyznaczany odpowiednio przez dyrektora CDR lub Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
5. 
Do egzaminu lub egzaminu uzupełniającego można przystąpić nie więcej niż trzy razy, a egzamin lub egzamin uzupełniający uważa się za zdany, jeżeli zostanie spełniony warunek, o którym mowa w § 9 ust. 5.
6. 
Jeżeli uczestnik szkolenia lub szkolenia uzupełniającego, z uwagi na chorobę potwierdzoną zaświadczeniem lekarskim lub inne uzasadnione zdarzenie losowe, nie może w wyznaczonym terminie przystąpić do egzaminu lub egzaminu uzupełniającego, odpowiednio dyrektor CDR lub Dyrektor Generalny Lasów Państwowych może wyznaczyć temu uczestnikowi inny termin egzaminu lub egzaminu uzupełniającego, informując o tym uczestnika szkolenia lub szkolenia uzupełniającego w formie pisemnej, w postaci papierowej lub - jeżeli wyraził na to zgodę - elektronicznej.
§  8. 
1. 
Egzamin lub egzamin uzupełniający jest przeprowadzany przez komisję egzaminacyjną, którą powołuje odpowiednio dyrektor CDR lub Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.
2. 
W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą osoby, które posiadają:
1)
wykształcenie wyższe magisterskie odpowiadające zakresowi tematycznemu egzaminu lub egzaminu uzupełniającego;
2)
co najmniej 5-letnie doświadczenie zawodowe odpowiadające zakresowi tematycznemu egzaminu lub egzaminu uzupełniającego.
§  9. 
1. 
Egzamin lub egzamin uzupełniający polega na:
1)
rozwiązaniu testu końcowego, udzieleniu odpowiedzi na pytania otwarte, rozwiązaniu zadań lub na innej pisemnej ocenie umiejętności osoby przystępującej do egzaminu - w przypadku egzaminu lub egzaminu uzupełniającego przeprowadzanego po odbyciu szkolenia lub szkolenia uzupełniającego przeprowadzonego w formie stacjonarnej lub mieszanej;
2)
rozwiązaniu testu końcowego - w przypadku egzaminu lub egzaminu uzupełniającego przeprowadzanego po odbyciu szkolenia lub szkolenia uzupełniającego przeprowadzonego z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.
2. 
Testy końcowe, pytania otwarte, treść zadań lub inny pisemny sposób oceny umiejętności osoby przystępującej do egzaminu ustala i sporządza komisja egzaminacyjna, biorąc pod uwagę zakres tematyczny przeprowadzonego szkolenia lub szkolenia uzupełniającego, a następnie przekazuje do zatwierdzenia odpowiednio ministrowi właściwemu do spraw rozwoju wsi lub ministrowi właściwemu do spraw środowiska.
3. 
Czas trwania egzaminu lub egzaminu uzupełniającego nie może być dłuższy niż 60 minut.
4. 
Osoba przystępująca do egzaminu lub egzaminu uzupełniającego nie może korzystać z dodatkowych materiałów w trakcie jego przeprowadzania.
5. 
Egzamin lub egzamin uzupełniający jest uważany za złożony z wynikiem pozytywnym, jeżeli osoba przystępująca do egzaminu lub egzaminu uzupełniającego uzyskała:
1)
75% punktów z egzaminu - w przypadku szkolenia lub szkolenia uzupełniającego przeprowadzonego w formie stacjonarnej;
2)
90% poprawnych odpowiedzi z testu końcowego - w przypadku szkolenia lub szkolenia uzupełniającego przeprowadzonego z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej;
3)
90% poprawnych odpowiedzi z testu końcowego i 75% punktów z innego niż test końcowy sposobu przeprowadzenia egzaminu lub egzaminu uzupełniającego, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, jeżeli komisja egzaminacyjna uzna, że jego przeprowadzenie jest konieczne - w przypadku szkolenia lub szkolenia uzupełniającego przeprowadzonego w formie mieszanej.
6. 
Osoba, która przystąpiła do egzaminu lub egzaminu uzupełniającego, jest informowana o jego wyniku w formie pisemnej, w postaci papierowej lub - jeżeli wyraziła na to zgodę - elektronicznej, w terminie 7 dni roboczych od dnia jego przeprowadzenia.
7. 
Odpowiednio dyrektor CDR lub Dyrektor Generalny Lasów Państwowych wydaje zaświadczenie o zdaniu egzaminu lub egzaminu uzupełniającego, którego wzór jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  10. 
Odpowiednio dyrektor CDR lub Dyrektor Generalny Lasów Państwowych sporządza protokół z przebiegu egzaminu lub egzaminu uzupełniającego.
§  11. 
CDR i Lasy Państwowe przechowują do dnia 31 grudnia 2023 r. dokumenty związane z przeprowadzeniem szkolenia i szkolenia uzupełniającego oraz egzaminu i egzaminu uzupełniającego.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

AWERS

pieczęć Centrum

Doradztwa

Rolniczego

albo Państwowego

Gospodarstwa

Leśnego Lasy

Państwowe

ZAŚWIADCZENIE NR ...

O UKOŃCZENIU SZKOLENIA/SZKOLENIA

UZUPEŁNIAJĄCEGO1)

Pan/Pani ..........................................................................................................................

(imię i nazwisko)

urodzony(a) .....................................................................................................................

(data i miejsce urodzenia)

numer PESEL .................................................................................................................

ukończył(a) szkolenie/szkolenie uzupełniające1)

w zakresie:

"......................................................................................................................................"

w terminie od ............................................... do .............................................................

(dzień/ miesiąc/ rok) (dzień/ miesiąc/ rok)

...............................................................................

(podpis i pieczątka dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego

albo Dyrektora Generalnego Państwowego Gospodarstwa

Leśnego Lasy Państwowe)

Wystawiono

miejscowość ............................................., data ........................... r.

1) Niepotrzebne skreślić.

REWERS

Program przeprowadzonego szkolenia lub szkolenia uzupełniającego

Lp. Szczegółowy zakres tematyczny Liczba godzin zajęć
teoretycznych praktycznych w terenie
1
2
3
4
5
6
Razem

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR
pieczęć Centrum

Doradztwa

Rolniczego

albo Państwowego

Gospodarstwa

Leśnego Lasy

Państwowe

ZAŚWIADCZENIE NR ...

O ZDANIU EGZAMINU/EGZAMINU

UZUPEŁNIAJĄCEGO1)

Pan/Pani ..........................................................................................................................

(imię i nazwisko)

urodzony(a) w .................................................................................................................

(data i miejsce urodzenia)

numer PESEL .................................................................................................................

zdał(a) egzamin/egzamin uzupełniający1)

przeprowadzony dla2)

.........................................................................................................................................

w dniu ...............................................................

(dzień/ miesiąc/ rok)

.................................................................................

(podpis i pieczątka dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego

albo Dyrektora Generalnego Państwowego Gospodarstwa

Leśnego Lasy Państwowe)

Wystawiono:

miejscowość ..........................................., data .............................

________________________

1) Niepotrzebne skreślić.

2) Wpisać odpowiednio: doradców rolniczych, doradców rolnośrodowiskowych, doradców leśnych lub ekspertów przyrodniczych.

1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rozwój wsi, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1261).
2 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 września 2018 r. (Dz.U.2018.1917) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 października 2018 r.
3 § 5 ust. 4 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 28 września 2018 r. (Dz.U.2018.1917) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 października 2018 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2015.1821

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i sposób przeprowadzania szkoleń i szkoleń uzupełniających oraz przeprowadzania egzaminów i egzaminów uzupełniających.
Data aktu: 23/10/2015
Data ogłoszenia: 06/11/2015
Data wejścia w życie: 21/11/2015