System informatyczny Inspekcji Ochrony Środowiska "Ekoinfonet".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA 1
z dnia 21 września 2015 r.
w sprawie systemu informatycznego Inspekcji Ochrony Środowiska "Ekoinfonet"

Na podstawie art. 28h ust. 4 ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska (Dz. U. z 2013 r. poz. 686, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
zakres danych zbieranych w systemie informatycznym Inspekcji Ochrony Środowiska "Ekoinfonet", zwanym dalej "Ekoinfonetem", oraz sposób i tryb ich zbierania;
2)
zakres danych udostępnianych z Ekoinfonetu oraz sposób i tryb ich udostępniania.
§  2.
Zakres danych zbieranych w Ekoinfonecie, przekazywanych przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, obejmuje dane dotyczące:
1)
badania i oceny stanu środowiska w zakresie:
a)
osadów dennych w rzekach i jeziorach,
b)
wybranych gatunków ptaków,
c)
wybranych gatunków roślin i zwierząt innych niż ptaki,
d)
wybranych siedlisk przyrodniczych,
e)
chemizmu gleb ornych

- określone w wieloletnich programach państwowego monitoringu środowiska, o których mowa w art. 23 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska;

2)
przestrzegania przepisów o ochronie środowiska w odniesieniu do poważnych awarii, z uwzględnieniem zdarzeń objętych obowiązkiem zgłoszenia do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 31 ust. 4 ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska, w zakresie:
a)
daty i miejsca zdarzenia,
b)
opisu zdarzenia,
c)
działań podjętych przez organy Inspekcji Ochrony Środowiska.
§  3.
Zakres danych zbieranych w Ekoinfonecie, przekazywanych przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, obejmuje dane dotyczące:
1)
badania i oceny stanu środowiska w zakresie:
a)
jakości powietrza,
b)
jakości wód powierzchniowych,
c)
poziomu pól elektromagnetycznych,
d)
stanu akustycznego środowiska w zakresie objętym rejestrem, o którym mowa w art. 120a ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2013 r. poz. 1232, z późn. zm.), oraz pomiarów kontrolnych hałasu wykonywanych w ramach kontroli, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. a i lit. b ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska

- określone w wojewódzkich programach monitoringu, o których mowa w art. 23 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska;

2)
przestrzegania przepisów o ochronie środowiska:
a)
w zakresie kontroli podmiotów korzystających ze środowiska w rozumieniu ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska oraz działań pokontrolnych, obejmujące informacje o:
ustaleniach z przeprowadzonych kontroli,
podjętych działaniach pokontrolnych,
b)
w zakresie ilości pobranej wody powierzchniowej i podziemnej oraz ilości, stanu i składu ścieków wprowadzanych do wód lub do ziemi, które są objęte wojewódzką bazą, o której mowa w art. 286a ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska,
c)
w zakresie przekroczeń obowiązujących wartości progowych dla uwolnień i transferów zanieczyszczeń oraz transferów odpadów objętych Krajowym Rejestrem Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń, o którym mowa w art. 236a ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska,
d)
przez zakłady o zwiększonym ryzyku i zakłady o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej w rozumieniu przepisów o ochronie środowiska, obejmujące:
nazwę zakładu,
adres zakładu,
rodzaj prowadzonej działalności.
§  4.
1.
Główny Inspektor Ochrony Środowiska przekazuje do Ekoinfonetu dane, o których mowa w § 2:
1)
pkt 1:
a)
lit. a-d - do dnia 30 września za poprzedni rok kalendarzowy,
b)
lit. e - do dnia 31 grudnia za poprzedni rok kalendarzowy;
2)
pkt 2 - niezwłocznie po wystąpieniu zdarzenia.
2.
Wojewódzki inspektor ochrony środowiska przekazuje do Ekoinfonetu dane, o których mowa w § 3:
1)
pkt 1:
a)
lit. a - w trybie przepisów wydanych na podstawie art. 94 ust. 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska,
b)
lit. b w zakresie informacji:
zawierających wstępnie zweryfikowane wyniki badań - niezwłocznie po wykonaniu oznaczeń pobranych prób,
innych niż wymienione w tiret pierwsze - do dnia 31 marca po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym były wykonywane badania,
c)
lit. c i lit. d - do dnia 31 marca za poprzedni rok kalendarzowy;
2)
pkt 2:
a)
lit. a - niezwłocznie po sporządzeniu informacji,
b)
lit. b - do dnia 31 maja za poprzedni rok kalendarzowy,
c)
lit. c - do dnia 30 września roku następującego po danym roku sprawozdawczym,
d)
lit. d - w terminie 30 dni od zakończenia każdego kwartału roku kalendarzowego.
§  5.
Dane, o których mowa w § 2 i § 3, gromadzi się w postaci elektronicznej przy użyciu systemu teleinformatycznego w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2014 r. poz. 1114).
§  6.
1.
Dane, o których mowa w § 2, zgromadzone w Ekoinfonecie, udostępnia Główny Inspektor Ochrony Środowiska.
2.
Dane, o których mowa w § 3, zgromadzone w Ekoinfonecie, udostępnia wojewódzki inspektor ochrony środowiska, jeżeli dane te dotyczą obszaru jego właściwości.
3.
Dane, o których mowa w § 3, zgromadzone w Ekoinfonecie, udostępnia Główny Inspektor Ochrony Środowiska, jeżeli dane te dotyczą właściwości więcej niż jednego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska.
4.
W celu udostępnienia danych z Ekoinfonetu w przypadku, o którym mowa w ust. 3, Główny Inspektor Ochrony Środowiska może wystąpić z wnioskiem do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska odpowiedniego co do obszaru jego właściwości o przygotowanie danych z Ekoinfonetu.
5.
W przypadku, o którym mowa w ust. 4, wojewódzki inspektor ochrony środowiska przekazuje dane do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku.
§  7.
1.
Dane zgromadzone w Ekoinfonecie, z wyjątkiem danych, o których mowa w § 3 pkt 2 lit. c, udostępnia się na wniosek złożony, w formie pisemnej, w postaci papierowej albo w postaci elektronicznej za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej Głównego Inspektora Ochrony Środowiska lub elektronicznej skrzynki podawczej wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, spełnia wymagania określone w art. 63 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267, z późn. zm.).
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, wniesiony w postaci elektronicznej, należy opatrzyć bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu w rozumieniu art. 3 pkt 12 ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. z 2013 r. poz. 262 oraz z 2014 r. poz. 1662) albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP w rozumieniu art. 3 pkt 15 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
4.
Dane zgromadzone w Ekoinfonecie udostępnia się z Ekoinfonetu w terminie, o którym mowa w art. 14 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r. poz. 1235, z późn. zm.).
5.
Dane, o których mowa w § 3 pkt 2 lit. c, udostępnia się w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.
§  8.
Dane zgromadzone w Ekoinfonecie, z wyjątkiem danych, o których mowa w § 3 pkt 2 lit. c, udostępnia się w postaci dokumentu elektronicznego w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, w trybie doręczenia zgodnie z art. 46 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego, w formacie xml, xls, dbf, csv lub pdf.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. poz. 1267).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2015.1584

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: System informatyczny Inspekcji Ochrony Środowiska "Ekoinfonet".
Data aktu: 21/09/2015
Data ogłoszenia: 10/10/2015
Data wejścia w życie: 25/10/2015