Zawieranie kontraktów na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 7 września 2015 r.
w sprawie zawierania kontraktów na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych

Na podstawie art. 59b ust. 12 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2015 r. poz. 827, 1220 i 1224) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb zawierania kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych, zwanego dalej "kontraktem";
2)
wzór wniosku o zawarcie kontraktu, zwanego dalej "wnioskiem";
3)
wzór kontraktu.
§  2. 
1. 
Wniosek do wojskowego komendanta uzupełnień składa:
1)
żołnierz rezerwy - bezpośrednio;
2)
żołnierz w czynnej służbie wojskowej, żołnierz pełniący zawodową służbę wojskową lub żołnierz pełniący służbę kandydacką - za pośrednictwem dowódcy jednostki wojskowej, w której pełni czynną służbę wojskową.
2. 
Do wniosku załącza się:
1)
odpis, uwierzytelnioną kopię lub, po okazaniu oryginału, kopię dokumentu stwierdzającego posiadanie wymaganego wykształcenia;
2)
uwierzytelnioną kopię lub, po okazaniu oryginału, kopię posiadanego poświadczenia bezpieczeństwa;
3)
odpisy, uwierzytelnione kopie lub, po okazaniu oryginału, kopie innych dokumentów mających wpływ na nadanie przydziału kryzysowego, w szczególności potwierdzające przygotowanie zawodowe oraz kwalifikacje i umiejętności przydatne w Siłach Zbrojnych, w tym certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu.
3. 
Wniosek powinien zawierać uzasadnienie.
4. 
W przypadku zmiany danych zawartych we wniosku lub w załączonych dokumentach osoba składająca wniosek jest obowiązana niezwłocznie zawiadomić wojskowego komendanta uzupełnień o tych zmianach.
5. 
W przypadku złożenia wniosku wraz z dokumentami, o których mowa w ust. 2, lub ich kopiami za pomocą środków komunikacji elektronicznej i po opatrzeniu bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, wojskowy komendant uzupełnień może wezwać wnioskodawcę do okazania oryginałów lub uwierzytelnionych kopii dokumentów, o ile złożone kopie elektroniczne nie pozwalają na weryfikację ich autentyczności, integralności lub jeżeli jest to uzasadnione innymi okolicznościami sprawy.
6. 
W przypadku złożenia kopii wniosku za pomocą środków komunikacji elektronicznej, żołnierz rezerwy albo żołnierz w czynnej służbie wojskowej dołącza do niej dokumenty, o których mowa w ust. 2, lub ich kopie. Wojskowy komendant uzupełnień wzywa do okazania oryginałów lub uwierzytelnionych kopii wniosku i załączonych kopii dokumentów.
7. 
Wzór wniosku o zawarcie kontraktu jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Wojskowy komendant uzupełnień po otrzymaniu wniosku żołnierza rezerwy:
1)
sprawdza, czy istnieje wolne stanowisko służbowe, na które może być nadany przydział kryzysowy;
2)
umożliwia mu zapoznanie się z przepisami normującymi pełnienie służby wojskowej w ramach Narodowych Sił Rezerwowych;
3)
sprawdza, czy są spełnione przez niego warunki umożliwiające zawarcie kontraktu, o których mowa w art. 59b ust. 6 pkt 1-4 i 6 oraz ust. 8 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej "ustawą";
4)
kieruje go, w razie potrzeby, do właściwej wojskowej komisji lekarskiej w celu ustalenia zdolności do pełnienia czynnej służby wojskowej, w tym pełnionej poza granicami państwa, oraz do wojskowej pracowni psychologicznej w celu ustalenia braku przeciwwskazań do pełnienia tej służby;
5)
wydaje mu, w razie potrzeby, ankietę bezpieczeństwa osobowego i poleca przeprowadzenie zwykłego postępowania sprawdzającego albo występuje o przeprowadzenie przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego poszerzonego postępowania sprawdzającego;
6)
po zakończeniu czynności, o których mowa w pkt 1-5, przesyła otrzymany wniosek wraz z aktami sprawy oraz kieruje żołnierza rezerwy do dowódcy jednostki wojskowej, w której jest wolne stanowisko służbowe, odpowiadające kwalifikacjom posiadanym przez składającego wniosek żołnierza rezerwy, na które może on mieć nadany przydział kryzysowy, w terminie ustalonym z tym dowódcą.
2. 
Wojskowy komendant uzupełnień przed dokonaniem czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 2-6, może w porozumieniu z dowódcą jednostki wojskowej zorganizować spotkanie w celu zapoznania żołnierza rezerwy z warunkami pełnienia służby wojskowej w jednostce, do której może być nadany przydział kryzysowy, oraz przeprowadzenia przez dowódcę jednostki wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej i dokonania oceny przydatności tego żołnierza na przydziale kryzysowym.
3. 
Dokonanie czynności, o której mowa w ust. 1 pkt 3, w zakresie sprawdzenia warunku określonego w art. 59b ust. 6 pkt 2 ustawy, następuje w trybie zapytania wojskowego komendanta uzupełnień o udzielenie informacji o osobie z Krajowego Rejestru Karnego lub w ramach prowadzonego zwykłego postępowania sprawdzającego.
4. 
W przypadku niezaakceptowania przez dowódcę jednostki wojskowej kandydatury żołnierza rezerwy podczas spotkania, o którym mowa w ust. 2, dowódca jednostki wojskowej zawiadamia żołnierza rezerwy i wojskowego komendanta uzupełnień o odmowie zawarcia kontraktu.
§  4. 
1. 
Dowódca jednostki wojskowej, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 6, po otrzymaniu wniosku wraz z aktami sprawy żołnierza rezerwy i przybyciu żołnierza rezerwy do jednostki wojskowej przeprowadza z nim sprawdzian z wychowania fizycznego oraz rozmowę kwalifikacyjną, a w uzasadnionych przypadkach egzamin sprawdzający poziom wyszkolenia i przygotowania zawodowego wymagany na danym stanowisku służbowym oraz umiejętności związanych ze specyfiką danej jednostki wojskowej, a następnie, w przypadku zaakceptowania kandydatury składającego wniosek żołnierza rezerwy:
1)
określa dla niego stanowisko służbowe;
2)
wydaje mu, w razie potrzeby, ankietę bezpieczeństwa osobowego oraz poleca przeprowadzenie zwykłego postępowania sprawdzającego albo występuje o przeprowadzenie przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego poszerzonego postępowania sprawdzającego, o ile czynności te nie zostały dokonane w przypadku, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 5;
3)
ustala termin rozpoczęcia i zakończenia przez niego wykonywania obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych;
4)
podpisuje z nim kontrakt.
2. 
W przypadku niezaakceptowania kandydatury składającego wniosek żołnierza rezerwy dowódca jednostki wojskowej pisemnie zawiadamia go o odmowie zawarcia kontraktu i odsyła wniosek wraz z aktami sprawy do właściwego wojskowego komendanta uzupełnień.
3. 
Wzór kontraktu jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  5. 
1. 
Dowódca jednostki wojskowej, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, do wniosku żołnierza w czynnej służbie wojskowej, żołnierza pełniącego zawodową służbę wojskową lub żołnierza pełniącego służbę kandydacką załącza informację o spełnianiu przez tego żołnierza warunków, o których mowa w art. 59b ust. 6 i 8 ustawy, oraz o wykonaniu czynności, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 i 4, a także informację:
1)
o istnieniu w jednostce wojskowej wolnego stanowiska służbowego, na które można nadać przydział kryzysowy, lub
2)
o braku możliwości nadania przydziału kryzysowego temu żołnierzowi w jednostce wojskowej.
2. 
Dowódca jednostki wojskowej przesyła wniosek właściwemu wojskowemu komendantowi uzupełnień wraz z aktami sprawy, w tym dokumentami, o których mowa w § 2 ust. 2, oraz informacje, o których mowa w ust. 1.
3. 
Wojskowy komendant uzupełnień po zaopiniowaniu wniosku i sprawdzeniu załączonych dokumentów, w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, przesyła wniosek do dowódcy jednostki wojskowej.
4. 
Dowódca jednostki wojskowej po otrzymaniu zaopiniowanego wniosku wykonuje czynności określone w § 4 ust. 1 i 2.
§  6. 
1. 
Wojskowy komendant uzupełnień w przypadku, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 2, niezwłocznie przekazuje wniosek żołnierza w czynnej służbie wojskowej, żołnierza pełniącego zawodową służbę wojskową lub żołnierza pełniącego służbę kandydacką wraz z aktami sprawy dowódcy jednostki wojskowej, w której znajduje się wolne stanowisko służbowe, na które można nadać temu żołnierzowi przydział kryzysowy, powiadamiając o tym żołnierza oraz dowódcę jednostki wojskowej, w której żołnierz ten pełni czynną służbę wojskową, zawodową służbę wojskową lub służbę kandydacką.
2. 
Dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni czynną służbę wojskową, zawodową służbę wojskową lub służbę kandydacką, kieruje tego żołnierza do dowódcy jednostki wojskowej, w której znajduje się wolne stanowisko służbowe, na które można nadać temu żołnierzowi przydział kryzysowy, w celu przeprowadzenia czynności określonych w § 4 ust. 1 i 2.
3. 
Termin skierowania do dowódcy jednostki wojskowej, w której znajduje się wolne stanowisko służbowe, na które można nadać żołnierzowi przydział kryzysowy, jest ustalany w porozumieniu z tym dowódcą.
§  7. 
W przypadku braku wolnego stanowiska służbowego, na które można nadać przydział kryzysowy, wojskowy komendant uzupełnień powiadamia o tym żołnierza rezerwy.
§  8. 
Dowódca jednostki wojskowej po zawarciu kontraktu z żołnierzem rezerwy, żołnierzem w czynnej służbie wojskowej, żołnierzem pełniącym zawodową służbę wojskową lub żołnierzem pełniącym służbę kandydacką jeden egzemplarz kontraktu przekazuje temu żołnierzowi oraz niezwłocznie przesyła drugi egzemplarz kontraktu, wraz z uwierzytelnioną kopią wniosku i akt sprawy, właściwemu wojskowemu komendantowi uzupełnień.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

.....................................................................

(miejscowość, data)

.....................................................................

(stopień wojskowy, imię i nazwisko)

legitymujący(-ca) się dowodem osobistym

serii ................................ nr .......................

wydanym dnia ............................................

przez ...........................................................

.....................................................................

(imię ojca)

.....................................................................

(nr PESEL)

.....................................................................

(adres)

WOJSKOWY KOMENDANT UZUPEŁNIEŃ

.................................................................................

(nazwa miejscowości)

za pośrednictwem: DOWÓDCY1)

.................................................................................

(nazwa JW)

WNIOSEK

Proszę o zawarcie ze mną kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych w korpusie oficerów/podoficerów/szeregowych2). Informuję, że posiadam następujące wykształcenie, przygotowanie zawodowe oraz kwalifikacje i umiejętności przydatne w Siłach Zbrojnych:

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

Oświadczam, że posiadam poświadczenie bezpieczeństwa uprawniające/nie posiadam poświadczenia bezpieczeństwa uprawniającego2) do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą ..................................................................................................................

Jednocześnie wyrażam zgodę na przeprowadzenie wobec mnie właściwego postępowania sprawdzającego w celu wydania, w razie potrzeby, poświadczenia bezpieczeństwa wymaganego do zawarcia kontraktu lub nadania przydziału kryzysowego.

Ponadto oświadczam, że:

1) nie byłem(-łam) karany(-na) za przestępstwo umyślne;

2) jestem zatrudniony(-na) w ................................ od ............................................, obecnie na

stanowisku ..............................................................................................................................

Wyrażam również zgodę na skierowanie mnie do wojskowej komisji lekarskiej oraz wojskowej pracowni psychologicznej w celu wydania odpowiednio orzeczenia o zdolności do czynnej służby wojskowej, w tym zdolności do służby poza granicami państwa, oraz orzeczenia w zakresie braku przeciwwskazań do pełnienia czynnej służby wojskowej, a także na poddanie się badaniom lekarskim oraz badaniom psychologicznym niezbędnym do wydania tych orzeczeń.

W miarę możliwości proszę o zawarcie kontraktu w zakresie dotyczącym następującego rodzaju stanowisk służbowych, jednostek wojskowych, rodzajów wojsk i służb:

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

Jednocześnie oświadczam, że wyrażam zgodę na nadanie mi przydziału kryzysowego i pełnienie z tego tytułu czynnej służby wojskowej, w tym poza granicami państwa.

Ponadto zwracam się z prośbą o skierowanie mnie do3):

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

UZASADNIENIE WNIOSKU

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

Załączniki: ....................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

..........................................................................................................

(podpis żołnierza rezerwy lub żołnierza w czynnej służbie wojskowej)

Złożenie tego wniosku nie powoduje obowiązku zawarcia kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.

__________

1) Wypełnia się w przypadku wniosku składanego przez żołnierza w czynnej służbie wojskowej.

2) Niepotrzebne skreślić.

3) W przypadku preferowania miejsca pełnienia służby lub jednostki wojskowej podać nazwę jednostki i/lub nazwę miejscowości.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

........................................................................

(pieczęć nagłówkowa jednostki wojskowej)

KONTRAKT NA WYKONYWANIE OBOWIĄZKÓW

W RAMACH NARODOWYCH SIŁ REZERWOWYCH

Seria ..................../Nr .....................

W dniu ............................................................... w ......................................................................

(data) (miejscowość)

pomiędzy:

1) dowódcą jednostki wojskowej ..............................................................................................,

(oznaczenie jednostki wojskowej)

zwanym dalej "dowódcą jednostki wojskowej", reprezentowanym przez ............................

.................................................................................................................................................

(stopień wojskowy, imię i nazwisko dowódcy jednostki wojskowej lub osoby przez niego upoważnionej,

w tym jej stanowisko służbowe)

a

2) Panem/Panią ............................................................. s./c. .....................................................

(stopień wojskowy, imię nazwisko), (imię ojca)

- urodzonym(-ną)

...........................................................................................................................................

(data i miejsce urodzenia)

- zamieszkałym(-łą)

...........................................................................................................................................

(adres zameldowania)

- legitymującym(-cą) się dowodem osobistym serii ...........................................................

nr ............................................ wydanym dnia ....................................................... przez

...........................................................................................................................................

- nr PESEL ..........................................................................................................................

spełniającym(-cą) warunki do nadania przydziału kryzysowego, zwanym(-ną) dalej "żołnierzem", został zawarty kontrakt na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych następującej treści:

§ 1. Żołnierz wykonuje obowiązki w ramach Narodowych Sił Rezerwowych przez okres ......................................, to jest od dnia ..................................... do dnia .................................. .

§ 2. Żołnierz zobowiązuje się wykonywać zadania wynikające z obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych na stanowiskach służbowych ....................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

(określenie stanowisk służbowych, na których może być pełniona czynna służba wojskowa, z jednoczesnym wskazaniem pierwszego stanowiska służbowego)

w jednostce wojskowej ...............................................................................................................,

w tym w szczególności pełnienia czynnej służby wojskowej.

§ 3. Żołnierz oświadcza, że zapoznał się z przepisami normującymi służbę w ramach Narodowych Sił Rezerwowych zamieszczonymi w ustawie z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2015 r. poz. 827, z późn. zm.) oraz w innych ustawach określających prawa i obowiązki żołnierzy rezerwy i czynnej służby wojskowej, a także w aktach wykonawczych do tych ustaw.

§ 4. Dowódca jednostki wojskowej, nie później niż na trzydzieści dni przed upływem roku kalendarzowego poprzedzającego rok kalendarzowy, w którym będą odbywane ćwiczenia wojskowe rotacyjne, będzie informował żołnierza o terminach odbywania tych ćwiczeń, w przypadku ćwiczeń długotrwałych - co najmniej przed rozpoczęciem kolejnego okresu szkoleniowego, jednak nie później niż na sześć miesięcy przed przewidywanym terminem powołania na te ćwiczenia, a w pozostałych przypadkach - co najmniej na dziewięćdziesiąt dni przed dniem ich rozpoczęcia. Obowiązek uprzedniego powiadomienia nie dotyczy ćwiczeń wojskowych prowadzonych w trybie natychmiastowego stawiennictwa.

§ 5. Żołnierz zobowiązuje się, począwszy od dnia podpisania kontraktu, do przyjęcia przydziału kryzysowego w dniu wezwania go w tej sprawie przez wojskowego komendanta uzupełnień w trybie art. 52 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, a w przypadku odbywania ćwiczeń wojskowych - nie później niż w ostatnim dniu odbywania tych ćwiczeń. Nieprzyjęcie karty przydziału kryzysowego lub niestawienie się na wezwanie w celu jej odebrania, a także brak nadania przydziału kryzysowego w przypadku wystąpienia okoliczności wyłączających to nadanie, skutkuje wygaśnięciem kontraktu.

§ 6. Żołnierz może zrezygnować z zawartego kontraktu, składając pisemną rezygnację w tej sprawie, jednak nie później niż do dnia, w którym decyzja o nadaniu przydziału kryzysowego stanie się ostateczna. Złożenie tej rezygnacji skutkuje wygaśnięciem kontraktu.

§ 7. Żołnierz zobowiązuje się do odbycia ćwiczeń wojskowych przygotowujących do nadania przydziału kryzysowego i ćwiczeń wojskowych odbywanych w ramach tego przydziału, w tym ćwiczeń wojskowych rotacyjnych.

§ 8. Żołnierz zobowiązuje się do pełnienia okresowej służby wojskowej, w tym poza granicami państwa, oraz oświadcza, że znane mu są zasady pełnienia tej służby.

§ 9. Powołanie żołnierza do czynnej służby wojskowej następuje w drodze karty powołania wydanej przez wojskowego komendanta uzupełnień.

§ 10. Żołnierz ma obowiązek stawienia się do czynnej służby wojskowej i jej pełnienia w przypadku powołania do niej.

§ 11. Żołnierz w czynnej służbie wojskowej ma obowiązek przestrzegać przepisów dotyczących pełnienia służby wojskowej oraz regulaminów wojskowych.

§ 12. Żołnierz ma obowiązek powiadamiania dowódcy jednostki wojskowej, w sposób ustalony z tym dowódcą, o aktualnym adresie korespondencyjnym lub sposobie jego zawiadamiania w sprawach związanych z nadanym przydziałem kryzysowym. Na wezwanie dowódcy jednostki wojskowej żołnierz zobowiązany jest stawić się w jednostce wojskowej.

§ 13. W przypadku wystąpienia okoliczności skutkujących uchyleniem przydziału kryzysowego żołnierz niezwłocznie zawiadamia o tych okolicznościach dowódcę jednostki wojskowej lub wojskowego komendanta uzupełnień.

§ 14. Zmiana treści kontraktu lub jego rozwiązanie wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.

Kontrakt sporządzono w ............................ jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron oraz dla Wojskowego Komendanta Uzupełnień ......................................... .

mp.

.................................................................................................................

(podpis żołnierza rezerwy lub żołnierza w czynnej służbie wojskowej)

........................................................................................

(pieczęć imienna i podpis dowódcy jednostki wojskowej

lub osoby przez niego upoważnionej)

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 kwietnia 2010 r. w sprawie zawierania kontraktów na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych (Dz. U. Nr 87, poz. 562 oraz z 2011 r. Nr 54, poz. 281), które na podstawie art. 12 pkt 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 773) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2015.1518

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zawieranie kontraktów na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.
Data aktu: 07/09/2015
Data ogłoszenia: 01/10/2015
Data wejścia w życie: 16/10/2015