Poprawka do artykułów 25 i 26 Konwencji o ochronie i użytkowaniu cieków transgranicznych i jezior międzynarodowych, sporządzonej w Helsinkach dnia 17 marca 1992 r. Madryt.2003.11.28.

POPRAWKA
przyjęta w Madrycie dnia 28 listopada 2003 r.
do artykułów 25 i 26 Konwencji o ochronie i użytkowaniu cieków transgranicznych i jezior międzynarodowych, sporządzonej w Helsinkach dnia 17 marca 1992 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

Dnia 28 listopada 2003 r. w Madrycie została przyjęta Poprawka do artykułów 25 i 26 Konwencji o ochronie i użytkowaniu cieków transgranicznych i jezior międzynarodowych, sporządzonej w Helsinkach dnia 17 marca 1992 r., w celu zmiany zakresu jej obowiązywania, w następującym brzmieniu:

Przekład

POPRAWKA

DO ARTYKUŁÓW 25 i 26

Konwencji o ochronie i użytkowaniu cieków transgranicznych i jezior międzynarodowych

1.
Dnia 28 listopada 2003 r. Strony Konwencji o ochronie i użytkowaniu cieków transgranicznych i jezior międzynarodowych decyzją III/1 wniosły poprawki do artykułów 25 i 26 Konwencji, stosownie do propozycji złożonej przez Rząd Szwajcarii dnia 20 sierpnia 2003 r. (zob. MP.WAT/2003/4 * ).
2.
Decyzję, zawierającą tekst poprawki, załącza się poniżej.

ZAŁĄCZNIK

DECYZJA III/1

Poprawka do Konwencji o ochronie i użytkowaniu cieków transgranicznych i jezior międzynarodowych

Spotkanie Stron,

Wyrażając głębokie przekonanie, że współpraca pomiędzy państwami sąsiadującymi na ciekach transgranicznych i jeziorach międzynarodowych przyczynia się do pokoju i bezpieczeństwa oraz zrównoważonego gospodarowania wodami, a także stanowi korzyść dla wszystkich,

Pragnąc promować współpracę w zlewniach rzecznych na całym świecie oraz dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi regionami świata,

Pragnąc zatem umożliwić państwom położonym poza regionem EKG ONZ uzyskanie statusu Strony Konwencji, co zostało już przewidziane na mocy innych konwencji EKG ONZ dotyczących środowiska (np. Konwencji o dostępie do informacji, udziale społeczeństwa w podejmowaniu decyzji oraz dostępie do sprawiedliwości w sprawach dotyczących środowiska i Konwencji o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym), a także na mocy Protokołu w sprawie odpowiedzialności cywilnej i odszkodowania za szkody wynikłe z transgranicznych skutków awarii przemysłowych na wodach transgranicznych,

1. Przyjmuje następujące poprawki do Konwencji:

a) W artykule 25, po ustępie 2, dodaje się nowy ustęp w brzmieniu

"3. Każde inne Państwo, niewymienione w ustępie 2, które jest członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych, może przystąpić do Konwencji po uzyskaniu zgody spotkania Stron. Państwo takie składa w swoim dokumencie przystąpienia deklarację, że uzyskało zgodę spotkania Stron na przystąpienie do Konwencji, oraz podaje datę uzyskania tej zgody. Spotkanie Stron nie rozpatruje żadnych wniosków o przystąpienie składanych przez członków Organizacji Narodów Zjednoczonych przed wejściem w życie niniejszego ustępu we wszystkich Państwach i organizacjach, które w dniu 28 listopada 2003 r. były Stronami Konwencji."

oraz odpowiednio dostosowuje się numerację pozostałych ustępów;

b) W artykule 26 ustęp 3 po wyrażeniu "wspomnianych w artykule 23" dodaje się "lub w artykule 25 ustęp 3";

2. Wzywa Strony Konwencji do niezwłocznego złożenia dokumentów o przyjęciu poprawki;

3. Przynagla każde Państwo lub organizację, które ratyfikuje, przyjmuje lub zatwierdza Konwencję, do równoczesnej ratyfikacji, przyjęcia lub zatwierdzenia powyższej poprawki;

4. Zachęca państwa położone poza regionem EKG ONZ, w szczególności graniczące z nim, do przystąpienia do Konwencji oraz starania się w tym celu o zgodę spotkania Stron;

5. Zaprasza zainteresowane państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych do uczestniczenia w jego posiedzeniach w roli obserwatorów oraz uczestniczenia w działaniach ujętych w programie pracy Konwencji;

6. Zaprasza państwa graniczące z regionem EKG ONZ, które jeszcze tego nie uczyniły, do niezwłocznego nawiązania współpracy technicznej oraz zawarcia dwustronnych i wielostronnych umów z sąsiadującymi państwami EKG ONZ, zgodnie z postanowieniami części II Konwencji.

Po zaznajomieniu się z powyższą konwencją, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

- została ona uznana za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych,

- jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona,

- będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 31 grudnia 2004 r.

* Numer dokumentu spotkania Stron, nie podlegającego publikacji. Dokument dostępny pod adresem: http://www.unece.org/env/water/meetings/documentsmopwc2.html.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2014.986

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Poprawka do artykułów 25 i 26 Konwencji o ochronie i użytkowaniu cieków transgranicznych i jezior międzynarodowych, sporządzonej w Helsinkach dnia 17 marca 1992 r. Madryt.2003.11.28.
Data aktu: 28/11/2003
Data ogłoszenia: 25/07/2014
Data wejścia w życie: 06/02/2013