Szczegółowy tryb wykonywania czynności kontrolnych Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 15 lipca 2014 r.
w sprawie szczegółowego trybu wykonywania czynności kontrolnych Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych

Na podstawie art. 63 ust. 3 ustawy z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1450) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych;
2)
kontrolerze - rozumie się przez to kontrolera, o którym mowa w art. 63 ust. 2 ustawy;
3)
zespole inspekcyjnym - rozumie się przez to zespół inspekcyjny, o którym mowa w art. 65 ust. 1 ustawy.
§  2.
1.
Czynności kontrolne są wykonywane po uprzednim pisemnym zawiadomieniu spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, zwanej dalej "kasą", o zamiarze wszczęcia kontroli.
2.
Zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli zawiera:
1)
oznaczenie Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, zwanej dalej "Kasą Krajową";
2)
datę i miejsce wystawienia;
3)
nazwę i adres jednostki kontrolowanej;
4)
wskazanie zakresu przedmiotowego kontroli;
5)
podpis osoby upoważnionej do zawiadomienia.
3.
Kontrolę wszczyna się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Jeżeli kontrola nie zostanie wszczęta w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, wszczęcie kontroli wymaga ponownego zawiadomienia.
§  3.
Pracami zespołu inspekcyjnego kieruje wskazany przez zarząd Kasy Krajowej kontroler, zwany dalej "kierującym zespołem inspekcyjnym".
§  4.
1.
Czynności kontrolne w jednostce kontrolowanej są przeprowadzane przez kontrolerów po okazaniu pisemnego upoważnienia udzielonego przez Kasę Krajową.
2.
Upoważnienie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać co najmniej:
1)
oznaczenie Kasy Krajowej;
2)
wskazanie podstawy prawnej kontroli;
3)
datę i miejsce wystawienia;
4)
nazwę i adres jednostki kontrolowanej;
5)
imiona i nazwiska kontrolerów;
6)
wskazanie imienia i nazwiska kierującego zespołem inspekcyjnym;
7)
zakres przedmiotowy kontroli i okres objęty kontrolą;
8)
wskazanie daty rozpoczęcia kontroli i przewidywanego terminu jej zakończenia;
9)
podpis osoby udzielającej upoważnienia wraz ze wskazaniem funkcji pełnionej przez nią w zarządzie;
10)
pouczenie o prawach i obowiązkach jednostki kontrolowanej.
3.
Zakres kontroli nie może wykraczać poza zakres wskazany w upoważnieniu.
§  5.
Kierujący zespołem inspekcyjnym niezwłocznie po przybyciu zespołu inspekcyjnego do pomieszczeń jednostki kontrolowanej zawiadamia o tym:
1)
w centrali kasy - prezesa albo innego członka zarządu kasy, a w razie ich nieobecności - osobę czynną w lokalu kasy w rozumieniu art. 97 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 i 827);
2)
w oddziale lub w innej jednostce organizacyjnej kasy - kierownika oddziału albo inną osobę kierującą oddziałem lub tą jednostką, a w razie ich nieobecności - osobę czynną w lokalu oddziału lub innej jednostki organizacyjnej kasy w rozumieniu art. 97 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny.
§  6.
Zespół inspekcyjny wykonuje czynności kontrolne w sposób sprawny oraz możliwie niezakłócający funkcjonowania kasy. W przypadku gdy kasa poinformuje kierującego zespołem inspekcyjnym na piśmie, że wykonywane czynności kontrolne zakłócają w sposób istotny jej działalność, konieczność wykonania takich czynności powinna być uzasadniona w protokole kontroli.
§  7.
W przypadku gdy pracownik kasy, który został wezwany do złożenia ustnych lub pisemnych wyjaśnień, z usprawiedliwionych przyczyn nie może ich udzielić w wyznaczonym przez kontrolera terminie, niezwłocznie zawiadamia o tym kierującego zespołem inspekcyjnym, który może wyznaczyć inny termin złożenia wyjaśnień, przypadający po ustaniu przyczyn nieobecności.
§  8.
Otrzymanie w toku wykonywania czynności kontrolnych oryginałów lub kopii dokumentów, a także innych nośników informacji kontroler potwierdza na piśmie.
§  9.
Najpóźniej w dniu zakończenia czynności kontrolnych kierujący zespołem inspekcyjnym lub inny członek zespołu inspekcyjnego zwraca kasie otrzymane od niej dokumenty. Osoba odbierająca dokumenty potwierdza ich zwrot na piśmie.
§  10.
1.
Z przeprowadzonych czynności kontrolnych sporządza się protokół.
2.
Protokół sporządza się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach w terminie 30 dni roboczych od dnia zakończenia czynności kontrolnych. Jeden egzemplarz przekazuje się jednostce kontrolowanej, a drugi włącza do akt kontroli.
3.
Protokół kontroli zawiera ustalenia kontroli, w tym informacje o stwierdzonych naruszeniach przepisów prawa i nieprawidłowościach w zakresie prowadzonej przez jednostkę kontrolowaną gospodarki finansowej.
4.
W protokole zamieszcza się także:
1)
datę i miejsce sporządzenia protokołu;
2)
oznaczenie kasy ze wskazaniem oddziału lub innej jednostki organizacyjnej kasy, w której przeprowadzono kontrolę, i jej adresu;
3)
imiona i nazwiska osób wchodzących w skład zarządu jednostki kontrolowanej w czasie wykonywania czynności kontrolnych;
4)
imię i nazwisko kierującego zespołem inspekcyjnym;
5)
imię i nazwisko kierującego oddziałem lub inną jednostką organizacyjną kasy, w której przeprowadzono czynności kontrolne;
6)
wskazanie zakresu kontroli;
7)
wskazanie daty rozpoczęcia i zakończenia czynności kontrolnych;
8)
wskazanie daty dokonania ustaleń z kontroli;
9)
informację o liczbie egzemplarzy protokołu wraz z załącznikami;
10)
wykaz załączników do protokołu;
11)
podpisy osób uprawnionych do podpisania protokołu wraz ze wskazaniem ich stanowisk;
12)
datę i miejsce podpisania protokołu.
§  11.
1.
Protokół podpisują i parafują każdą jego stronę kierujący zespołem inspekcyjnym oraz osoby uprawnione do reprezentowania kasy zgodnie z wpisem w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.
2.
Termin na podpisanie protokołu wynosi 14 dni roboczych od dnia jego doręczenia.
3.
Odmowa podpisania protokołu przez jednostkę kontrolowaną lub zwłoka w jego podpisaniu nie wpływa na prowadzenie postępowania pokontrolnego, w szczególności na wydanie jednostce kontrolowanej zaleceń pokontrolnych.
§  12.
1.
Po podpisaniu protokołu nie dokonuje się w nim zmian.
2.
Oczywiste omyłki pisarskie w protokole prostuje kierujący zespołem inspekcyjnym i parafuje sprostowania. O sprostowaniu oczywistych omyłek pisarskich w protokole informuje się pisemnie jednostkę kontrolowaną.
§  13.
1.
Jednostka kontrolowana może zgłosić zastrzeżenia lub złożyć wyjaśnienia do protokołu w terminie 14 dni roboczych od dnia jego doręczenia.
2.
Zastrzeżenia lub wyjaśnienia, o których mowa w ust. 1, sporządza się w formie pisemnej.
3.
Kasa Krajowa przekazuje kasie pisemne stanowisko w sprawie zastrzeżeń lub wyjaśnień, o których mowa w ust. 1, wraz z uzasadnieniem.
4.
Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do sprostowania oczywistych omyłek pisarskich, o którym mowa w § 12 ust. 2.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 248, poz. 1481).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2014.952

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy tryb wykonywania czynności kontrolnych Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych.
Data aktu: 15/07/2014
Data ogłoszenia: 21/07/2014
Data wejścia w życie: 05/08/2014