Szczegółowy tryb wykonywania czynności kontrolnych Komisji Nadzoru Finansowego w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych i w Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 18 czerwca 2014 r.
w sprawie szczegółowego trybu wykonywania czynności kontrolnych Komisji Nadzoru Finansowego w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych i w Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej

Na podstawie art. 64 ust. 3 ustawy z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1450) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych;
2)
inspektorze - rozumie się przez to inspektora, o którym mowa w art. 64 ust. 1 ustawy;
3)
zespole inspekcyjnym - rozumie się przez to zespół inspekcyjny, o którym mowa w art. 65 ust. 1 ustawy.
§  2.
Pracami zespołu inspekcyjnego kieruje inspektor wskazany w upoważnieniu, o którym mowa w art. 64 ust. 1 ustawy, zwany dalej "kierującym zespołem inspekcyjnym".
§  3.
Kierujący zespołem inspekcyjnym niezwłocznie po przybyciu zespołu inspekcyjnego do pomieszczeń jednostki kontrolowanej zawiadamia o tym:
1)
w centrali spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, zwanej dalej "kasą", lub w centrali Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, zwanej dalej "Kasą Krajową" - prezesa albo innego członka zarządu kasy lub Kasy Krajowej, a w razie ich nieobecności - osobę czynną w lokalu kasy lub Kasy Krajowej w rozumieniu art. 97 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 i 827);
2)
w oddziale lub w innej jednostce organizacyjnej kasy lub Kasy Krajowej - kierownika oddziału albo inną osobę kierującą oddziałem lub tą jednostką, a w razie ich nieobecności - osobę czynną w lokalu oddziału lub innej jednostki organizacyjnej kasy lub Kasy Krajowej w rozumieniu art. 97 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny.
§  4.
W przypadku gdy pracownik jednostki kontrolowanej, który został wezwany do złożenia ustnych lub pisemnych wyjaśnień, z usprawiedliwionych przyczyn nie może ich udzielić w wyznaczonym przez inspektora terminie, niezwłocznie zawiadamia o tym kierującego zespołem inspekcyjnym, który może wyznaczyć inny termin złożenia wyjaśnień, przypadający po ustaniu przyczyn nieobecności.
§  5.
Otrzymanie w toku wykonywania czynności kontrolnych oryginałów lub kopii dokumentów, a także innych nośników informacji inspektor potwierdza na piśmie.
§  6.
1.
Najpóźniej w dniu zakończenia czynności kontrolnych kierujący zespołem inspekcyjnym lub inny członek zespołu inspekcyjnego zwraca jednostce kontrolowanej oryginały otrzymanych od niej dokumentów. Osoba odbierająca oryginały dokumentów potwierdza ich zwrot na piśmie.
2.
Nie podlegają zwrotowi kopie dokumentów i innych nośników informacji stanowiące dokumentację kontroli.
§  7.
1.
Kierujący zespołem inspekcyjnym ustnie przedstawia kierownictwu jednostki kontrolowanej ustalenia kontroli, w szczególności wskazuje stwierdzone naruszenia przepisów prawa lub inne nieprawidłowości występujące w działalności jednostki kontrolowanej.
2.
Ustalenia kontroli mogą zostać przedstawione w obecności przedstawiciela rady nadzorczej jednostki kontrolowanej lub biegłego rewidenta badającego sprawozdanie finansowe jednostki kontrolowanej za okres objęty kontrolą. W jednostce kontrolowanej realizującej program postępowania naprawczego ustalenia kontroli są przedstawiane w obecności kuratora nadzorującego realizację programu, o ile został powołany.
§  8.
1.
Protokół z przeprowadzonych czynności kontrolnych zawiera ustalenia kontroli, w tym informacje o stwierdzonych naruszeniach przepisów prawa i innych nieprawidłowościach występujących w działalności jednostki kontrolowanej.
2.
W protokole zamieszcza się także:
1)
datę i miejsce sporządzenia protokołu;
2)
oznaczenie jednostki kontrolowanej, ze wskazaniem oddziału lub innej jednostki organizacyjnej, w której były wykonywane czynności kontrolne, i jej adresu;
3)
imiona i nazwiska osób wchodzących w skład zarządu jednostki kontrolowanej w czasie wykonywania czynności kontrolnych;
4)
imię, nazwisko i stanowisko służbowe kierującego zespołem inspekcyjnym;
5)
imię i nazwisko kierującego oddziałem lub inną jednostką organizacyjną, w której przeprowadzono czynności kontrolne;
6)
wskazanie zakresu kontroli;
7)
wskazanie daty rozpoczęcia i zakończenia czynności kontrolnych;
8)
wskazanie daty dokonania ustaleń z kontroli;
9)
informację o liczbie egzemplarzy protokołu wraz z załącznikami;
10)
wykaz załączników do protokołu;
11)
datę i miejsce podpisania protokołu.
§  9.
1.
Po podpisaniu protokołu nie dokonuje się w nim zmian.
2.
Oczywiste omyłki pisarskie w protokole prostuje kierujący zespołem inspekcyjnym i parafuje sprostowania. O sprostowaniu oczywistych omyłek pisarskich w protokole informuje się pisemnie jednostkę kontrolowaną.
§  10.
1.
Jednostka kontrolowana może zgłosić zastrzeżenia lub złożyć wyjaśnienia do protokołu w terminie 14 dni roboczych od dnia jego doręczenia.
2.
Zastrzeżenia lub wyjaśnienia, o których mowa w ust. 1, sporządza się w formie pisemnej.
3.
Komisja Nadzoru Finansowego przekazuje jednostce kontrolowanej pisemne stanowisko w sprawie zastrzeżeń lub wyjaśnień, o których mowa w ust. 1, wraz z uzasadnieniem.
4.
Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do sprostowania oczywistych omyłek pisarskich, o którym mowa w § 9 ust. 2.
§  11.
Do czynności kontrolnych wszczętych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 248, poz. 1481).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 18 stycznia 2013 r. w sprawie czynności kontrolnych w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych i w Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej (Dz. U. poz. 106), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 19 kwietnia 2013 r. o zmianie ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 613).

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2014.879

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy tryb wykonywania czynności kontrolnych Komisji Nadzoru Finansowego w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych i w Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej.
Data aktu: 18/06/2014
Data ogłoszenia: 01/07/2014
Data wejścia w życie: 16/07/2014