Prowadzenie monitoringu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA 1
z dnia 29 maja 2014 r.
w sprawie prowadzenia monitoringu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych 2

Na podstawie art. 27 ust. 6 ustawy z dnia 10 lipca 2008 r. o odpadach wydobywczych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1136) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa zakres, czas, sposób oraz warunki prowadzenia monitoringu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, wzór sprawozdania o wynikach monitoringu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, częstotliwość jego sporządzania oraz termin jego składania.
§  2. 
1. 
Monitoring obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, zwany dalej "monitoringiem", obejmuje swoim zakresem:
1)
fazę eksploatacji obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych od dnia:
a)
uzyskania zezwolenia na prowadzenie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych do dnia zaprzestania składowania odpadów wydobywczych w obiekcie unieszkodliwiania odpadów wydobywczych,
b)
rozpoczęcia składowania odpadów wydobywczych w obiekcie unieszkodliwiania odpadów wydobywczych do dnia zaprzestania składowania odpadów wydobywczych w tym obiekcie - w przypadku obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, dla którego nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia na jego prowadzenie;
2)
fazę po zamknięciu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych - okres 30 lat, licząc od dnia zaprzestania składowania odpadów wydobywczych w obiekcie unieszkodliwiania odpadów wydobywczych.
2. 
Monitoring obejmuje zakres, o którym mowa w art. 27 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 10 lipca 2008 r. o odpadach wydobywczych, oraz pomiar objętości wód odciekowych.
§  3. 
Badanie wielkości opadu atmosferycznego dokonane w stacji meteorologicznej reprezentatywnej dla lokalizacji obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych obejmuje średnią miesięczną sumę opadu atmosferycznego w fazie eksploatacji obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych oraz w fazie po jego zamknięciu.
§  4. 
1. 
Badanie substancji i parametrów wskaźnikowych w wodach powierzchniowych, odciekowych i podziemnych, polegające na badaniu składu tych wód, pomiar objętości wód odciekowych oraz pomiar poziomu wód podziemnych przeprowadza się z częstotliwością określoną w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Substancje i parametry wskaźnikowe ustala się oddzielnie dla wód powierzchniowych, odciekowych i podziemnych, uwzględniając przewidziany rodzaj i właściwości składowanych odpadów wydobywczych.
3. 
W przypadku obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, w którym są składowane odpady wydobywcze niebezpieczne lub odpady wydobywcze inne niż niebezpieczne i obojętne, monitoring wód powierzchniowych i odciekowych prowadzi się co najmniej dla następujących parametrów wskaźnikowych:
1)
odczynu (pH);
2)
przewodności elektrolitycznej właściwej.
4. 
Jeżeli z monitoringu prowadzonego przez okres 5 lat od zamknięcia obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych wynika, że obiekt unieszkodliwiania odpadów wydobywczych nie stanowi zagrożenia dla środowiska, badania, o których mowa w ust. 1, wykonuje się nie rzadziej niż raz na:
1)
rok - dla przewodności elektrolitycznej właściwej;
2)
dwa lata - dla odczynu (pH) oraz dla pozostałych parametrów wskaźnikowych, dotyczących kwalifikacji wód, o których mowa w przepisach prawa wodnego.
5. 
Badania substancji i parametrów wskaźnikowych, o których mowa w ust. 1, prowadzą laboratoria, o których mowa w art. 147a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2013 r. poz. 1232, z późn. zm.).
6. 
Badanie składu wód powierzchniowych płynących, jeżeli oddziaływanie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych na te wody jest możliwe, odbywa się co najmniej w dwóch punktach, z czego jeden punkt znajduje się powyżej obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, a drugi punkt - poniżej obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych.
7. 
Pomiar objętości i badanie składu wód odciekowych wykonuje się w każdym miejscu gromadzenia tych wód przed oczyszczeniem.
8. 
Jeżeli obiekt unieszkodliwiania odpadów wydobywczych jest wyposażony w instalację oczyszczającą wody odciekowe, badanie składu tych wód wykonuje się w każdym miejscu ich odprowadzania z obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych w zakresie zapewniającym kontrolę skuteczności procesu oczyszczania wód odciekowych.
§  5. 
1. 
Liczba otworów obserwacyjnych do pomiaru poziomu wód podziemnych nie może być mniejsza niż trzy otwory dla każdego z poziomów wodonośnych, o których mowa w ust. 2, z czego jeden otwór znajduje się na dopływie wód podziemnych, a dwa pozostałe otwory - na przewidywanym odpływie wód podziemnych.
2. 
Jeżeli pod obiektem unieszkodliwiania odpadów wydobywczych występuje więcej niż jeden poziom wodonośny, w tym użytkowe poziomy wodonośne, monitoring poziomów wodonośnych prowadzi się do najwyższego użytkowego poziomu wodonośnego wód podziemnych włącznie.
§  6. 
1. 
Badanie przebiegu osiadania powierzchni obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych prowadzi się przynajmniej raz w roku w fazie eksploatacji obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych oraz w fazie po jego zamknięciu.
2. 
Badanie, o którym mowa w ust. 1, polega na ocenie rzędnej osiadającej powierzchni obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych.
3. 
Badanie, o którym mowa w ust. 1, przeprowadza się metodami geodezyjnymi, z wykorzystaniem reperów stanowiących elementy osnów geodezyjnych.
§  7. 
Wzór sprawozdania o wynikach monitoringu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  8. 
Sprawozdanie o wynikach monitoringu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych sporządza się raz w roku i składa właściwemu wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska w terminie do końca pierwszego kwartału za poprzedni rok kalendarzowy.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 3

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

CZĘSTOTLIWOŚĆ BADANIA WÓD POWIERZCHNIOWYCH, ODCIEKOWYCH I PODZIEMNYCH

Lp. Badany parametr Częstotliwość badań
faza eksploatacji obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych faza po zamknięciu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych
1 Skład wód powierzchniowych co 3 miesiące co 6 miesięcy
2 Objętość wód odciekowych co 1 miesiąc co 6 miesięcy
3 Skład wód odciekowych co 3 miesiące co 6 miesięcy
4 Poziom wód podziemnych co 3 miesiące co 6 miesięcy
5 Skład wód podziemnych co 3 miesiące co 6 miesięcy

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR SPRAWOZDANIA O WYNIKACH MONITORINGU OBIEKTU UNIESZKODLIWIANIA ODPADÓW WYDOBYWCZYCH

I. Informacje ogólne
1 Obiekt unieszkodliwiania odpadów wydobywczych
nazwa
adres województwo powiat gmina miejscowość
kod pocztowy ulica nr domu nr lokalu
telefon służbowy faks służbowy
2 Kategoria obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych:1)

kategoria A pozostałe

3 Zarządzający obiektem unieszkodliwiania odpadów wydobywczych
nazwa
adres województwo powiat gmina miejscowość
kod pocztowy ulica nr domu nr lokalu
telefon służbowy faks służbowy
4 faza eksploatacji obiektu

unieszkodliwiania odpadów

wydobywczych1)

faza po zamknięciu obiektu

unieszkodliwiania odpadów

wydobywczych1)

II. Wyniki monitoringu
Opad atmosferyczny
Punkt pomiarowy nr ... / Stacja meteorologiczna ...
średnia miesięczna

suma opadu

data wartość jednostka wykonawca uwagi
Wody powierzchniowe
Punkt pomiarowy nr ... 2)
skład wód

powierzchniowych

substancja lub parametr wskaźnikowy: ... 3)
data wartość jednostka wykonawca uwagi
Wody odciekowe
Punkt pomiarowy nr ... 2)
objętość wód

odciekowych

data wartość jednostka wykonawca uwagi
skład wód

odciekowych

substancja lub parametr wskaźnikowy: ... 3)
data wartość jednostka wykonawca uwagi
Wody podziemne
Punkt pomiarowy nr ... 2)
poziom wód

podziemnych

data wartość jednostka wykonawca uwagi
skład wód

podziemnych

substancja lub parametr wskaźnikowy: ...3)
data wartość jednostka wykonawca uwagi
Osiadanie powierzchni
Punkt pomiarowy nr ... 2)
osiadanie

powierzchni

data wartość jednostka wykonawca uwagi
Objaśnienia:

1) Zaznaczyć właściwe pole.

2) Należy podać wyniki monitoringu dla każdego punktu pomiarowego odrębnie.

3) Należy podać wyniki monitoringu dla każdej substancji lub parametru wskaźnikowego odrębnie.

)

1 Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 248, poz. 1493 i Nr 284, poz. 1671).
2 Niniejsze rozporządzenie zostało notyfikowane Komisji Europejskiej w dniu 31 stycznia 2014 r. pod numerem 2014/0056/PL, zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. Nr 239, poz. 2039 oraz z 2004 r. Nr 65, poz. 597), które wdraża postanowienia dyrektywy 98/34/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 czerwca 1998 r. ustanawiającej procedurę udzielania informacji w dziedzinie norm i przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (Dz. Urz. WE L 204 z 21.07.1998, str. 37, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 13, t. 20, str. 337).
3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 18 kwietnia 2011 r. w sprawie prowadzenia monitoringu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych (Dz. U. Nr 92, poz. 535), które na podstawie art. 12 ustawy z dnia 16 listopada 2012 r. o zmianie ustawy o odpadach wydobywczych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1513) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2014.875

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Prowadzenie monitoringu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych.
Data aktu: 29/05/2014
Data ogłoszenia: 01/07/2014
Data wejścia w życie: 16/07/2014