Nadawanie odznaki "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 13 listopada 2008 r.
w sprawie nadawania odznaki "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej"

Na podstawie art. 73 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1969) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób nadawania,
2)
tryb przedstawiania wniosków o nadanie,
3)
wzór,
4)
tryb wręczania i sposób noszenia

- odznaki "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej".

§  2. 
Odznaka "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej", zwana dalej "odznaką", jako zaszczytne wyróżnienie może być nadawana w szczególności za:
1)
wykazanie wyjątkowej ofiarności i odwagi w bezpośrednich działaniach ratowniczych w czasie pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia;
2)
długoletnią ofiarną służbę, pracę zawodową lub działalność społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej.
§  3. 
1. 
Odznaka jest trzystopniowa: brązowa, srebrna i złota.
2. 
Odznaka w każdym stopniu może być nadana tylko raz.
3. 
Odznaka może być nadana pośmiertnie.
§  4. 
1. 
Przy nadawaniu odznaki zachowuje się kolejność w jej stopniach, z tym że z wnioskiem o nadanie odznaki:
1)
brązowej można wystąpić nie wcześniej niż po 10 latach:
a)
służby w Państwowej Straży Pożarnej,
b)
służby, pracy zawodowej lub działalności społecznej na rzecz ochrony przeciwpożarowej;
2)
srebrnej można wystąpić nie wcześniej niż po 4 latach od dnia nadania odznaki brązowej;
3)
złotej można wystąpić nie wcześniej niż po 6 latach od dnia nadania odznaki srebrnej.
2. 
W przypadkach, o których mowa w § 2 pkt 1 oraz w § 3 ust. 3, przepisu ust. 1 nie stosuje się.
§  5. 
1. 
Odznakę nadaje minister właściwy do spraw wewnętrznych, zwany dalej "Ministrem", na wniosek Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
2. 
Wniosek o nadanie odznaki osobie wykonującej zadania z zakresu ochrony przeciwpożarowej Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej składa z własnej inicjatywy lub z inicjatywy:
1)
komendantów wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej - w stosunku do osób pełniących służbę, zatrudnionych lub działających społecznie na terenie województwa;
2)
komendantów szkół Państwowej Straży Pożarnej - w stosunku do osób pełniących służbę lub zatrudnionych w tych szkołach;
3)
dyrektorów instytutów badawczych Państwowej Straży Pożarnej i Centralnego Muzeum Pożarnictwa - w stosunku do osób pełniących służbę lub zatrudnionych w tych jednostkach;
4)
ministrów i kierowników urzędów centralnych - w stosunku do strażaków wyznaczonych do wykonywania zadań w urzędach ich obsługujących oraz jednostkach im podległych lub przez nich nadzorowanych, a także w urzędach obsługujących organy rządowej administracji niezespolonej w województwie;
5)
wojewodów - w stosunku do strażaków wyznaczonych do wykonywania zadań w urzędach wojewódzkich oraz urzędach obsługujących organy zespolonej administracji rządowej;
6)
organów jednostek samorządu terytorialnego - w stosunku do strażaków wyznaczonych do wykonywania zadań w urzędach gminnych, starostwach powiatowych oraz urzędach marszałkowskich, a także w jednostkach organizacyjnych samorządu terytorialnego;
7)
Szefa Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej Ministerstwa Obrony Narodowej - w stosunku do osób pełniących służbę lub zatrudnionych w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej.
3. 
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać opis zasług, za które kandydat zostaje przedstawiony do wyróżnienia odznaką.
4. 
W przypadku wniosku o nadanie odznaki wyższego stopnia należy we wniosku podać przede wszystkim zasługi kandydata po otrzymaniu odznaki niższego stopnia.
5. 
Wzór wniosku o nadanie odznaki określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
6. 
Wniosek o nadanie odznaki powinien być przedstawiony Ministrowi najpóźniej na 30 dni przed przewidywanym terminem jej wręczenia, o którym mowa w § 8 ust. 2, z zastrzeżeniem § 8 ust. 3.
7. 
Dokumentem potwierdzającym nadanie odznaki jest legitymacja, której wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  6. 
(uchylony).
§  7. 
1. 
Odznaka ma kształt krzyża równoramiennego o wymiarach 44 x 44 mm z ramionami pokrytymi na awersie czerwoną emalią. Między ramiona krzyża wkomponowana jest tarcza z wieńcem dębowym. Odznaka wykonana jest z metalu i w zależności od stopnia odznaki złocona, srebrzona i oksydowana lub patynowana na brąz. W każdym stopniu odznaki na krzyż nałożony jest srebrzony orzeł z atrybutami strażackimi: hełmem, dwoma bosakami, dwoma toporkami i dwiema prądownicami. Na rewersie ukazano obrys krzyża na tle tarczy z wieńcem dębowym. Na krzyżu napis w czterech rzędach: ZA RATOWANIE ŻYCIA i OCHRONĘ MIENIA. Do zawieszenia odznaki na wstążce służy kółko ze stylizowanym wieńcem laurowym, wykonane z metalu w kolorze odpowiednim do stopnia odznaki. Odznaka zawieszona jest na wstążce o szerokości 39 mm. Wstążka jest koloru czerwonego z pionowymi pasami: ciemnogranatowym o szerokości 10 mm pośrodku, a po jego bokach - w kolejności ku brzegom wstążki - koloru niebieskiego o szerokości 5 mm i białego o szerokości 2 mm.
2. 
Wzór odznaki określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  8. 
1. 
Odznakę wraz z legitymacją wręcza Minister, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej lub inna osoba upoważniona przez Ministra.
2. 
Wręczenie odznaki odbywa się z okazji "Dnia Strażaka" lub podczas innych uroczystości państwowych lub samorządowych.
3. 
W sytuacjach szczególnych odznaka może zostać wręczona w terminie innym niż określony w ust. 2.
§  9. 
1. 
Odznakę nosi się na lewej stronie piersi w kolejności po orderach, odznaczeniach państwowych i wojskowych.
2. 
Zamiast odznaki można nosić jej miniaturkę lub baretkę.
§  10. 
Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.
§  11. 
1. 
W razie zgubienia lub zniszczenia odznaki albo legitymacji stwierdzającej jej nadanie, wydaje się wtórnik.
2. 
Wzór wtórnika legitymacji określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  12. 
Koszty związane z nadaniem odznaki są pokrywane z budżetu państwa, z części dotyczącej Państwowej Straży Pożarnej.
§  13. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 października 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu nadawania odznaki "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej" oraz ustalenia jej wzoru i sposobu noszenia (Dz. U. poz. 875 oraz z 2006 r. poz. 842).
§  14. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR

WNIOSEK O NADANIE ……………………… ODZNAKI "ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ"

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR

LEGITYMACJA

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

WZÓR ODZNAKI

"ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ"

w trzech stopniach

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4 

WZÓR

LEGITYMACJA

WTÓRNIK

wzór

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.2316 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nadawanie odznaki "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej".
Data aktu: 13/11/2008
Data ogłoszenia: 15/11/2022
Data wejścia w życie: 11/12/2008