Sposób i tryb sprawowania nadzoru sędziego penitencjarnego nad strzeżonymi ośrodkami i aresztami dla cudzoziemców.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 6 maja 2014 r.
w sprawie sposobu i trybu sprawowania nadzoru sędziego penitencjarnego nad strzeżonymi ośrodkami i aresztami dla cudzoziemców

Na podstawie art. 426 ust. 7 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. poz. 1650 oraz z 2014 r. poz. 463) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa sposób i tryb sprawowania nadzoru sędziego penitencjarnego nad strzeżonymi ośrodkami i aresztami dla cudzoziemców oraz sposób dokumentowania tego nadzoru.
§  2.
1.
Sędzia penitencjarny sprawuje nadzór penitencjarny:
1)
przeprowadzając w strzeżonych ośrodkach i aresztach dla cudzoziemców, zwanych dalej "jednostkami nadzorowanymi", wizytacje obejmujące całokształt spraw związanych z legalnością i prawidłowością pobytu cudzoziemców w jednostkach nadzorowanych;
2)
przeprowadzając, z urzędu bądź na polecenie prezesa sądu okręgowego lub apelacyjnego, lustracje jednostek nadzorowanych obejmujące wybrane zagadnienia związane z legalnością i prawidłowością pobytu cudzoziemców w jednostkach nadzorowanych;
3)
wydając zalecenia powizytacyjne i polustracyjne oraz kontrolując prawidłowość i terminowość ich wykonania;
4)
podejmując niezbędne czynności zmierzające do usunięcia uchybień dotyczących legalności i prawidłowości pobytu cudzoziemców w jednostkach nadzorowanych oraz do zapobieżenia powstawaniu takich uchybień.
2.
Wizytacje, o których mowa w ust. 1 pkt 1, przeprowadza się nie rzadziej niż raz na dwa lata, zgodnie z planem wizytacji ustalanym przez prezesa sądu okręgowego.
3.
Jeśli zachodzi uzasadnione podejrzenie występowania uchybień w funkcjonowaniu jednostki nadzorowanej, prezes sądu okręgowego lub apelacyjnego bezzwłocznie poleca sędziemu penitencjarnemu przeprowadzenie lustracji.
§  3.
Sędzia penitencjarny zawiadamia o wystąpieniu co najmniej jednej z okoliczności wymienionych w art. 406 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach organ Straży Granicznej, któremu podlega jednostka nadzorowana. W takim przypadku postanowienie w przedmiocie zwolnienia cudzoziemca ze strzeżonego ośrodka lub z aresztu dla cudzoziemców doręcza się również sędziemu penitencjarnemu.
§  4.
1.
Po zakończeniu wizytacji sędzia penitencjarny zapoznaje kierownika jednostki nadzorowanej z wynikami wizytacji i umożliwia mu ustosunkowanie się do dokonanych ustaleń i do zaleceń powizytacyjnych.
2.
W miarę potrzeby, zwłaszcza jeżeli w toku wizytacji stwierdzono istotne uchybienia w działalności jednostki nadzorowanej lub istotne zastrzeżenia co do realizowanych przez nią zaleceń, o terminie i przedmiocie czynności, o której mowa w ust. 1, zawiadamia się organ nadrzędny wobec jednostki nadzorowanej.
§  5.
1.
Z przebiegu wizytacji sędzia penitencjarny sporządza sprawozdanie w terminie 14 dni od dnia jej zakończenia.
2.
Sprawozdanie z przebiegu wizytacji zawiera:
1)
wskazanie terminu przeprowadzenia wizytacji;
2)
wskazanie zakresu czasowego i tematycznego wizytacji;
3)
dokonane ustalenia;
4)
ocenę pracy wizytowanej jednostki nadzorowanej, w szczególności:
a)
ustalenie wyników przeprowadzonej wizytacji, w tym stwierdzonych uchybień,
b)
w razie potrzeby zalecenia powizytacyjne, zmierzające do usunięcia stwierdzonych uchybień i zapobieżenia powstawaniu takich uchybień,
c)
ewentualne informacje o okolicznościach wskazujących na możliwość naruszeń służbowych;
5)
podpis wizytatora;
6)
datę sporządzenia sprawozdania.
3.
Sprawozdanie z przebiegu kolejnej wizytacji zawiera ponadto ocenę sposobu wykonania zaleceń wydanych w czasie poprzedniej wizytacji.
4.
Sędzia penitencjarny wyznacza termin na poinformowanie go o zakresie i sposobie wykonania zaleceń powizytacyjnych. Uzyskane informacje niezwłocznie przedstawia organom, którym przesłano odpis sprawozdania.
5.
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, przechowuje się we właściwym sądzie okręgowym, natomiast jego odpis przesyła w terminie 14 dni od dnia zakończenia wizytacji kierownikowi jednostki nadzorowanej.
6.
Odpisy sprawozdania przesyła się w terminie 30 dni od dnia zakończenia wizytacji Komendantowi Głównemu Straży Granicznej oraz Ministrowi Sprawiedliwości, natomiast w przypadku, o którym mowa w art. 426 ust. 6 zdanie pierwsze ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, także ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.
§  6.
Przepisy § 4 i § 5 stosuje się odpowiednio do lustracji, z tym że odpis sprawozdania z lustracji przesyła się ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych oraz Ministrowi Sprawiedliwości, jeżeli zachodzi potrzeba zawiadomienia o stwierdzonych w toku lustracji rażących uchybieniach dotyczących legalności i prawidłowości pobytu cudzoziemców w jednostkach nadzorowanych.
§  7.
1.
Prezes sądu okręgowego raz na dwa lata ustala plan wizytacji w zakresie nadzoru penitencjarnego w jednostkach nadzorowanych.
2.
Plan wizytacji jest aktualizowany w przypadku utworzenia bądź likwidacji jednostki nadzorowanej podlegającej wizytacji.
3.
Zmiany zaplanowanych terminów wizytacji są dopuszczalne tylko w wyjątkowych okolicznościach i wymagają zgody prezesa sądu okręgowego.
4.
Prezes sądu okręgowego w terminie do dnia 31 października roku, w którym upływa termin, o którym mowa w ust. 1, przedstawia plan wizytacji właściwemu prezesowi sądu apelacyjnego, który w terminie 14 dni może wnieść do tego planu uwagi. Uwagi te są wiążące dla prezesa sądu okręgowego.
5.
Prezes sądu okręgowego niezwłocznie zawiadamia prezesa sądu apelacyjnego o okolicznościach powodujących konieczność aktualizacji planu lub zmianę zaplanowanych terminów wizytacji.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2014.597

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób i tryb sprawowania nadzoru sędziego penitencjarnego nad strzeżonymi ośrodkami i aresztami dla cudzoziemców.
Data aktu: 06/05/2014
Data ogłoszenia: 12/05/2014
Data wejścia w życie: 13/05/2014