Dane niezbędne do przygotowania systemów łączności na potrzeby obronne państwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI I CYFRYZACJI 1
z dnia 5 marca 2014 r.
w sprawie danych niezbędnych do przygotowania systemów łączności na potrzeby obronne państwa

Na podstawie art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. poz. 1529) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy zakres danych o świadczonych przez operatorów pocztowych usługach pocztowych niezbędnych do przygotowania systemów łączności na potrzeby obronne państwa, w tym dotyczących systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym, używanej do tego celu infrastruktury, zasobów kadrowych, środków transportowych i wyposażenia umożliwiającego dystrybucję przesyłek pocztowych, zwanych dalej "danymi";
2)
formę i tryb dostarczania danych Prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz ich aktualizacji.
§  2.
1.
Zakres danych jest określony w formularzu, którego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia.
2.
Operator pocztowy przekazuje Prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej wypełniony formularz w postaci elektronicznej za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznym nośniku danych, a w przypadku braku takich możliwości - w postaci papierowej.
§  3.
Dane zawarte w formularzu zapisuje się w formatach danych, o których mowa w części A lp. 1.3, 1.5 i 1.8 załącznika nr 2 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (Dz. U. poz. 526).
§  4.
Operator pocztowy dostarcza dane w terminie 45 dni od dnia doręczenia żądania Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o ich dostarczenie.
§  5.
W przypadku aktualizacji danych należy przekazać je w sposób wskazany w § 2 ust. 2 niezwłocznie po każdej ich zmianie.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR FORMULARZA DANYCH DOTYCZĄCYCH USŁUG POCZTOWYCH NIEZBĘDNYCH DO PRZYGOTOWANIA SYSTEMÓW ŁĄCZNOŚCI NA POTRZEBY OBRONNE PAŃSTWA, KTÓRE OPERATOR POCZTOWY JEST OBOWIĄZANY DOSTARCZAĆ PREZESOWI UKE

Lp. Rodzaj danych Dane Zawartość
1 Podstawowe dane identyfikujące operatora pocztowego 1) nazwa operatora pocztowego
2) siedziba operatora pocztowego
3) adres (miejscowość, kod, ulica, nr lokalu)
4) numer w rejestrze operatorów pocztowych
5) forma prawna przedsiębiorcy
6) imię i nazwisko, adres do korespondencji i numer telefonu służbowego osoby upoważnionej do kontaktowania się w imieniu przedsiębiorcy z Prezesem UKE w zakresie zadań obronnych państwa
2 Realizowane usługi pocztowe 1) wskazanie, które z niżej wymienionych usług pocztowych operator pocztowy wykonuje:
a) przyjmowanie przesyłek pocztowych
b) sortowanie przesyłek pocztowych
c) doręczanie przesyłek pocztowych
d) przemieszczanie przesyłek pocztowych, wykonywane łącznie z przynajmniej jedną spośród czynności, o których mowa w lit. a, b, c
3 Własne placówki pocztowe na obszarze świadczenia usługi pocztowej Dla każdej placówki pocztowej:
1) nazwa placówki pocztowej
2) adres (miejscowość, kod, ulica, nr lokalu)
3) współrzędne geograficzne, określone w układzie Światowego Systemu Geodezyjnego (Word Geodetic System 84 - WGS 84)
4 Węzły ekspedycyjno-rozdzielcze1) Dla każdego węzła ekspedycyjno-rozdzielczego:
1) nazwa węzła ekspedycyjno-rozdzielczego
2) adres (miejscowość, kod, ulica, nr lokalu)
3) współrzędne geograficzne, określone w układzie Światowego Systemu Geodezyjnego (Word Geodetic System 84 - WGS 84)
4) możliwości w zakresie sortowania przesyłek listowych (liczba w ciągu doby)
5) możliwości w zakresie sortowania paczek pocztowych (liczba w ciągu doby)
6) informacja o posiadaniu zasilania awaryjnego (tak/nie)
5 Środki transportu wykorzystywane do przemieszczania przesyłek pocztowych Rodzaje środków transportu:
1) liczba pojazdów z dopuszczalną masą całkowitą do 3,5 tony
2) liczba pojazdów z dopuszczalną masą całkowitą powyżej 3,5 tony
6 Zasoby kadrowe 1) liczba osób uprawnionych do przetwarzania informacji niejawnych o klauzuli "poufne" lub wyższej
______

1) Jednostka lub komórka organizacyjna operatora pocztowego, do których zadań należy zapewnienie odbioru przesyłek pocztowych z placówek pocztowych, sortowanie i przemieszczenie ich na obszar całego kraju i za granicę oraz odbiór przesyłek pocztowych z kraju i z zagranicy, sortowanie i dostarczenie ich do właściwych placówek pocztowych.

1 Minister Administracji i Cyfryzacji kieruje działem administracji rządowej - łączność, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Administracji i Cyfryzacji (Dz. U. Nr 248, poz. 1479).

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy bez poprawek Senatu

Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Renata Krupa-Dąbrowska 10.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 09.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024