Zajęcia rehabilitacji społecznej w domach pomocy społecznej dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ 1
z dnia 14 stycznia 2014 r.
w sprawie zajęć rehabilitacji społecznej w domach pomocy społecznej dla osób z zaburzeniami psychicznymi

Na podstawie art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. z 2011 r. Nr 231, poz. 1375) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
cele, rodzaje, zakres programowy oraz wymiar czasu,
2)
sposób prowadzenia,
3)
sposób dokumentowania,
4)
sposób nagradzania uczestników

- zajęć rehabilitacji społecznej organizowanych w domach pomocy społecznej dla osób z zaburzeniami psychicznymi, o których mowa w art. 56 pkt 3-5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2013 r. poz. 182, ze zm.), zwanych dalej "zajęciami".

§  2.
Zajęcia mają na celu:
1)
poprawę funkcjonowania społecznego osób przebywających w domach pomocy społecznej dla osób z zaburzeniami psychicznymi, o których mowa w art. 56 pkt 3-5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, zwanych dalej "domami", w tym w szczególności:
a)
wyrabianie zaradności osobistej,
b)
pobudzanie aktywności społecznej,
c)
wyrabianie umiejętności samodzielnego wypełniania ról społecznych;
2)
promowanie zdrowia psychicznego przez aktywizację fizyczną mieszkańców domów.
§  3.
Określa się następujące rodzaje zajęć:
1)
zajęcia terapeutyczne;
2)
zajęcia z psychologiem;
3)
zajęcia ruchowe;
4)
zajęcia przygotowujące do podjęcia zatrudnienia.
§  4.
Zakres programowy zajęć poszczególnych rodzajów obejmuje:
1)
w przypadku zajęć terapeutycznych:
a)
trening funkcjonowania w codziennym życiu,
b)
trening umiejętności interpersonalnych i umiejętności rozwiązywania problemów,
c)
trening umiejętności spędzania czasu wolnego;
2)
w przypadku zajęć z psychologiem:
a)
badanie psychologiczne,
b)
terapię psychologiczną,
c)
poradnictwo psychologiczne;
3)
w przypadku zajęć ruchowych:
a)
zajęcia sportowe,
b)
turystykę,
c)
rekreację;
4)
w przypadku zajęć przygotowujących do podjęcia zatrudnienia:
a)
terapię manualną, w tym w ramach warsztatów terapii zajęciowej,
b)
zajęcia informatyczne,
c)
pracę, w tym w warunkach pracy chronionej lub na przystosowanym stanowisku pracy.
§  5.
1.
Zajęcia są prowadzone indywidualnie lub grupowo w wymiarze nie mniejszym niż 10 godzin tygodniowo.
2.
Rodzaj, zakres programowy oraz wymiar czasu zajęć są dostosowane do wieku, stanu zdrowia oraz niezbędnych potrzeb i możliwości mieszkańca domu.
3.
Rodzaj, zakres programowy oraz wymiar czasu zajęć są ustalane w indywidualnym planie wsparcia mieszkańca domu, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 57 ust. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, przez kierownika zespołu terapeutyczno-opiekuńczego, o którym mowa w tych przepisach, zwanego dalej "zespołem terapeutyczno-opiekuńczym", lub przez pracownika wskazanego przez dyrektora domu, we współdziałaniu z innymi pracownikami zespołu terapeutyczno-opiekuńczego oraz z mieszkańcem domu lub jego przedstawicielem ustawowym.
4.
Kierownik zespołu terapeutyczno-opiekuńczego lub pracownik, o którym mowa w ust. 3, ściśle współpracują w zakresie realizacji zajęć z psychologiem oraz, w miarę możliwości, za zgodą mieszkańca domu lub jego przedstawiciela ustawowego, z lekarzem psychiatrą lub neurologiem sprawującymi specjalistyczną opiekę lekarską nad mieszkańcem domu.
§  6.
1.
Zajęcia indywidualne i grupowe są dokumentowane w dziennikach zajęć prowadzonych przez pracowników zespołu terapeutyczno-opiekuńczego.
2.
W dziennikach zajęć odnotowuje się w szczególności:
1)
rozkład tygodniowy i czas trwania zajęć;
2)
rodzaj i tematykę zajęć oraz imię i nazwisko prowadzącego zajęcia;
3)
imiona i nazwiska mieszkańców domu obecnych na zajęciach;
4)
informacje dotyczące prowadzonych zajęć, służące okresowej ocenie realizacji indywidualnych planów wsparcia mieszkańców domu, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 57 ust. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej:
a)
absencję i jej przyczyny,
b)
ocenę współpracy z terapeutą,
c)
aktywne lub bierne uczestnictwo w zajęciach,
d)
skracanie lub wydłużanie uczestnictwa w zajęciach.
§  7.
1.
Mieszkańcy domu aktywnie uczestniczący w zajęciach mogą otrzymywać nagrody rzeczowe.
2.
Wniosek o przyznanie nagrody rzeczowej sporządza kierownik zespołu terapeutyczno-opiekuńczego lub pracownik, o którym mowa w § 5 ust. 3.
3.
Wniosek o przyznanie nagrody rzeczowej zawiera imię i nazwisko mieszkańca domu, imię i nazwisko osoby wnioskującej oraz propozycję nagrody rzeczowej wraz z uzasadnieniem.
4.
Dyrektor domu zatwierdza wniosek o przyznanie nagrody rzeczowej i określa jej wartość.
5.
Wybór i zakup nagrody rzeczowej jest dokonywany w uzgodnieniu z osobą nagradzaną.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2
1 Minister Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 248, poz. 1485).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 3 listopada 1995 r. w sprawie zasad organizowania i zakresu rehabilitacji leczniczej w domach pomocy społecznej (Dz. U. Nr 132, poz. 653), które utraciło moc z dniem 12 lutego 2013 r. na podstawie art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 3 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. z 2011 r. Nr 6, poz. 19).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2014.250

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zajęcia rehabilitacji społecznej w domach pomocy społecznej dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Data aktu: 14/01/2014
Data ogłoszenia: 27/02/2014
Data wejścia w życie: 14/03/2014