Sposób przeprowadzania i dokumentowania przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego niejawnego nadzorowania wytwarzania, przemieszczania, przechowywania i obrotu przedmiotami przestępstwa.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 7 października 2002 r.
w sprawie sposobu przeprowadzania i dokumentowania przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego niejawnego nadzorowania wytwarzania, przemieszczania, przechowywania i obrotu przedmiotami przestępstwa

Na podstawie art. 30 ust. 5 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. z 2010 r. Nr 29, poz. 154, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o ustawie, rozumie się przez to ustawę z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu.
§  2. 
1. 
Przeprowadzanie niejawnego nadzorowania wytwarzania, przemieszczania, przechowywania i obrotu przedmiotami przestępstwa, zwanego dalej "czynnościami", polega na obserwowaniu:
1)
przesyłek, co do których zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że mogą zawierać przedmioty przestępstwa;
2)
nieruchomości lub przedmiotów ruchomych, w tym pojazdów, co do których zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że są wykorzystywane do wytwarzania, przemieszczania, przechowywania lub obrotu przedmiotami przestępstwa;
3)
osób, co do których zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że mogą wytwarzać, przemieszczać, przechowywać lub dokonywać obrotu przedmiotami przestępstwa.
2. 
Podczas przeprowadzania czynności Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego może dokonywać w sposób niejawny następujących zmian w przesyłkach lub innych rzeczach zawierających przedmioty przestępstwa:
1)
wyłączać okresowo przesyłki i inne rzeczy z obrotu lub procesu wytwarzania, otwierać je celem sprawdzenia i oceny zawartości, oznakowania, usunięcia przedmiotów przestępstwa lub zastąpienia ich innymi przedmiotami w całości albo w części oraz celem ujawnienia i utrwalenia śladów kryminalistycznych;
2)
zamykać przesyłki i inne rzeczy po otwarciu i włączać je do obrotu lub procesu wytwarzania.
3. 
Obserwowanie, o którym mowa w ust. 1, może być prowadzone przy użyciu urządzeń technicznych utrwalających dźwięk lub obraz, a także urządzeń technicznych umożliwiających obserwowanie bez utrwalania dźwięku lub obrazu, w tym przez ustalanie położenia osób lub przedmiotów.
4. 
Sprawdzenia i oceny zawartości przesyłek i innych rzeczy dokonuje się metodą organoleptyczną lub w razie potrzeby pobiera próbki do badań właściwości fizykochemicznych lub innych cech identyfikacyjnych, istotnych z uwagi na okoliczności przeprowadzania czynności, a także dla upewnienia się, że prowadzenie czynności nie stworzy zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzkiego.
§  3. 
W celu przeprowadzenia czynności kierownik jednostki organizacyjnej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zwraca się z pisemnym wnioskiem o wydanie zarządzenia przez Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
§  4. 
Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zawiadamia właściwe organy i instytucje publiczne o potrzebie wykonania obowiązku, o którym mowa w art. 30 ust. 3 ustawy, jeżeli jest to niezbędne do skutecznego przeprowadzenia czynności.
§  5. 
1. 
W przypadku gdy cel czynności może być osiągnięty bez współdziałania z organami i instytucjami publicznymi, czynności przeprowadza się bez zawiadomienia, o którym mowa w § 4.
2. 
Organy i instytucje publiczne wykonujące obowiązek, o którym mowa w art. 30 ust. 3 ustawy, udostępniają funkcjonariuszowi okazującemu zawiadomienie, o którym mowa w § 4, wykaz osób wykonujących prace związane z przyjmowaniem, przewozem i doręczaniem przesyłek w zakresie związanym z dopuszczeniem do dalszego przewozu.
§  6. 
1. 
Czynności prowadzi się przez czas oznaczony w zarządzeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1 ustawy, chyba że wcześniej zostanie osiągnięty cel tych czynności, wystąpi trwały brak możliwości ich wykonywania albo Prokurator Generalny nakaże zaniechanie czynności.
2. 
Zaprzestanie czynności z powodu trwałego braku możliwości wykonywania czynności wymaga akceptacji Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
3. 
Jeżeli dalsze prowadzenie czynności stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, funkcjonariusze przerywają je niezwłocznie i powiadamiają o tym Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
§  7. 
1. 
Czynności przeprowadza się i dokumentuje z zastosowaniem określonych odrębnymi przepisami zasad i procedur ochrony niejawności form i metod wykonywania czynności służbowych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz informacji przetwarzanych przez tę Agencję.
2. 
Przeprowadzając czynności, można, w celu ochrony, o której mowa w ust. 1, posługiwać się dokumentami uniemożliwiającymi ustalenie danych identyfikujących funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub osoby udzielające im pomocy oraz środków, jakimi posługują się funkcjonariusze.
§  8. 
1. 
Dokumentację czynności stanowią:
1)
wniosek kierownika jednostki organizacyjnej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego do Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o zarządzenie czynności, zwany dalej "wnioskiem";
2)
zarządzenie czynności przez Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwane dalej "zarządzeniem";
3)
zawiadomienie Prokuratora Generalnego o zarządzeniu czynności;
4)
zawiadomienie organów i instytucji publicznych dokonujących przewozu przesyłek zawierających przedmioty przestępstwa o zarządzeniu czynności;
5)
zarządzenie Prokuratora Generalnego o zaniechaniu czynności;
6)
notatka służbowa o przebiegu czynności;
7)
informacja Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o wynikach czynności, kierowana do Prokuratora Generalnego;
8)
opisy wyników sprawdzeń i oceny, o których mowa w § 2 ust. 4;
8a)
zarządzenie Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o zniszczeniu materiałów;
9)
protokół zniszczenia materiałów.
2. 
Wzory dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 1-7, 8a i 9, stanowią załączniki nr 1-8 do rozporządzenia.
3. 
Notatka służbowa, o której mowa w ust. 1 pkt 6, powinna zawierać:
1)
numer sprawy i kryptonim, jeżeli został nadany;
2)
określenie rodzaju czynności oraz czasu, miejsca i sposobu ich przeprowadzenia;
3)
wskazanie osób, których dotyczyły czynności;
4)
opis wyników czynności.
4. 
Dokumentację czynności stanowią także materiały uzyskane podczas ich stosowania, a w szczególności nośniki zawierające zapisy z rejestracji obrazu lub dźwięku albo przemieszczania się osób lub przedmiotów oraz kopie wykonane z tych nośników, a także dokumenty sporządzone na podstawie informacji utrwalonych na nośnikach.
§  9. 
1. 
Dokumentację dotyczącą prowadzonych czynności, w tym materiały zawierające dowody pozwalające na wszczęcie postępowania karnego, Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazuje Prokuratorowi Generalnemu za pośrednictwem upoważnionego pisemnie funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
2. 
W odniesieniu do materiałów uzyskanych podczas stosowania czynności, niezawierających dowodów pozwalających na wszczęcie postępowania karnego, Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zarządza ich protokolarne, komisyjne zniszczenie.
3. 
Zapisy informacji utrwalone na nośnikach, o których mowa w § 8 ust. 4, usuwa się w sposób uniemożliwiający odtworzenie tych zapisów z chwilą zniszczenia materiałów, o których mowa w ust. 2.
4. 
W przypadku gdy usunięcie z nośników utrwalonych na nich zapisów nie jest możliwe, uszkadza się je w sposób uniemożliwiający ich odczytanie albo dokonuje się ich fizycznego zniszczenia.
§  10. 
1. 
Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Prokurator Generalny prowadzą rejestry czynności.
2. 
Rejestry, o których mowa w ust. 1, mogą być prowadzone w postaci księgi albo w systemie informatycznym.
3. 
Wzór rejestru czynności prowadzonego przez Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego stanowi załącznik nr 9 do rozporządzenia.
3a. 
Wzór rejestru czynności, o których mowa w § 9 ust. 2, prowadzonego przez Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego stanowi załącznik nr 10 do rozporządzenia.
4. 
Wzór rejestru czynności prowadzonego przez Prokuratora Generalnego stanowi załącznik nr 11 do rozporządzenia.
§  11. 
1. 
Dokumenty, o których mowa w § 8 ust. 1 pkt 1, 2, 4, 6 i 8-9, sporządza się w egzemplarzu pojedynczym, a dokumenty wymienione w § 8 ust. 1 pkt 3, 5 i 7 sporządza się w dwóch egzemplarzach.
2. 
Prokurator Generalny przechowuje pierwszy egzemplarz zawiadomienia o zarządzeniu czynności i informacji o przeprowadzonych czynnościach oraz drugi egzemplarz zarządzenia o zaniechaniu czynności.
3. 
Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przechowuje drugie egzemplarze zawiadomienia Prokuratora Generalnego o zarządzeniu czynności i informacji o wynikach czynności, pierwszy egzemplarz zarządzenia Prokuratora Generalnego o zaniechaniu czynności oraz pojedyncze egzemplarze wniosków, zarządzeń, zawiadomień organów i instytucji publicznych, notatek służbowych, protokołów zniszczenia materiałów oraz opisów wyników sprawdzeń i ocen, o których mowa w § 2 ust. 4.
§  12. 
(uchylony).
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR

WNIOSEK NR ______________

(nr w rejestrze)

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR

ZAWIADOMIENIE NR ____________

(nr w rejestrze)

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

WZÓR

ZAWIADOMIENIE NR ____________

(nr w rejestrze)

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4 

WZÓR

ZARZĄDZENIE NR........

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  5 

WZÓR

NOTATKA SŁUŻBOWA

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  6 

WZÓR

INFORMACJA

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  7 

WZÓR

ZARZĄDZENIE NR ............................

(nr w rejestrze)

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  8 

WZÓR

PROTOKÓŁ ZNISZCZENIA MATERIAŁÓW

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  9 

WZÓR

REJESTR

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  10 

WZÓR

REJESTR

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  11 

WZÓR

REJESTR

wzór

1 Stosownie do postanowień art. 232 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz.U.2002.74.676) z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia utraciło moc zarządzenie Szefa Urzędu Ochrony Państwa z dnia 10 października 1997 r. w sprawie sposobu przeprowadzania i dokumentowania przez Urząd Ochrony Państwa czynności niejawnego nadzorowania przemieszczania, przechowywania i obrotu przedmiotami przestępstwa (M.P.1997.77.736).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2014.1772 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób przeprowadzania i dokumentowania przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego niejawnego nadzorowania wytwarzania, przemieszczania, przechowywania i obrotu przedmiotami przestępstwa.
Data aktu: 07/10/2002
Data ogłoszenia: 10/12/2014
Data wejścia w życie: 30/10/2002