Szczegółowe przeznaczenie, warunki i tryb udzielania przez Agencję Rynku Rolnego wypłat w ramach realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ 1
z dnia 25 listopada 2014 r.
w sprawie szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania przez Agencję Rynku Rolnego wypłat w ramach realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020

Na podstawie art. 134l ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2013 r. poz. 182, ze zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe przeznaczenie, warunki i tryb udzielania przez Agencję Rynku Rolnego, zwaną dalej "Agencją", wypłat, o których mowa w art. 134b ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, zwanej dalej "ustawą", dla organizacji partnerskich w ramach realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020, zwanego dalej "Programem Operacyjnym".
§  2.
Wypłaty są realizowane na podstawie umowy o dofinansowanie, o której mowa w art. 134b ust. 2 pkt 2 ustawy, zwanej dalej "umową", z przeznaczeniem na płatności oraz dotacje celowe, o których mowa w art. 186 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm.), z tytułu kosztów:
1)
administracyjnych, transportu i magazynowania związanych z nieodpłatną dystrybucją artykułów spożywczych wśród osób najbardziej potrzebujących;
2)
działań na rzecz włączenia społecznego realizowanych w ramach środków towarzyszących.
§  3.
Wypłaty są udzielane organizacjom partnerskim, o których mowa w art. 134a pkt 5 ustawy, spełniającym minimalne standardy w zakresie administrowania, transportu i magazynowania oraz w zakresie środków towarzyszących, określone w wytycznych instytucji zarządzającej, o których mowa w art. 134a pkt 6 ustawy.
§  4.
1.
Wypłaty są udzielane na podstawie wniosków o płatność, o których mowa w § 9.
2.
Warunkiem udzielenia wypłaty jest złożenie wniosku o dofinansowanie projektu, o którym mowa w art. 134b ust. 6 ustawy, oraz zawarcie umowy.
§  5.
1.
Po ogłoszeniu na stronie internetowej administrowanej przez Agencję wyników postępowania, o którym mowa w art. 134b ust. 2 pkt 1 ustawy, organizacja partnerska składa:
1)
wniosek o dofinansowanie projektu z tytułu kosztów administracyjnych, transportu i magazynowania;
2)
wniosek o dofinansowanie projektu z tytułu środków towarzyszących.
2.
Wnioski o dofinansowanie projektów są składane przez organizacje partnerskie w Agencji na formularzach opracowanych przez Agencję na podstawie wytycznych instytucji zarządzającej, o których mowa w art. 134a pkt 6 ustawy, i udostępnionych na stronie internetowej administrowanej przez Agencję.
3.
Jeżeli wniosek o dofinansowanie zawiera braki, Agencja wzywa organizację partnerską do ich usunięcia we wskazanym w wezwaniu terminie.
4.
Jeżeli organizacja partnerska nie usunęła, mimo upływu terminu określonego w wezwaniu, wszystkich braków wniosku, Agencja odmawia zawarcia z organizacją partnerską umowy, o której mowa w § 8.
§  6.
Wniosek o dofinansowanie, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 1, zawiera:
1)
nazwę i adres organizacji partnerskiej oraz przyznany organizacji partnerskiej numer identyfikacyjny w centralnym rejestrze przedsiębiorców, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych (Dz. U. z 2012 r. poz. 633 i 1512 oraz z 2014 r. poz. 1146);
2)
wnioskowaną kwotę dofinansowania;
3)
opis projektu;
4)
zestawienie planowanej ilości oraz, określonych zgodnie z wytycznymi instytucji zarządzającej, o których mowa w art. 134a pkt 6 ustawy, wartości poszczególnych rodzajów artykułów spożywczych, które zostaną przekazane osobom najbardziej potrzebującym w ujęciu wojewódzkim, z wyszczególnieniem wartości planowanych do osiągnięcia wskaźników produktu;
5)
plan dystrybucji z uwzględnieniem liczby magazynów organizacji partnerskich regionalnych, liczby organizacji partnerskich lokalnych oraz liczby osób najbardziej potrzebujących, w ujęciu wojewódzkim, z wyszczególnieniem wartości planowanych do osiągnięcia wskaźników rezultatu.
§  7.
Wniosek o dofinansowanie projektu, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 2, zawiera:
1)
nazwę i adres organizacji partnerskiej oraz przyznany organizacji partnerskiej numer identyfikacyjny w centralnym rejestrze przedsiębiorców, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych;
2)
wnioskowaną kwotę dofinansowania;
3)
opis projektu;
4)
zestawienie działań planowanych do realizacji w ramach środków towarzyszących w ujęciu wojewódzkim, z wyszczególnieniem wartości planowanych do osiągnięcia wskaźników produktu i wskaźników rezultatu.
§  8.
1.
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosków o dofinansowanie projektów Agencja zawiera z organizacją partnerską umowę, według wzoru opracowanego przez Agencję na podstawie wytycznych instytucji zarządzającej, o których mowa w art. 134a pkt 6 ustawy.
2.
Umowa, poza elementami wskazanymi w art. 206 ust. 2 pkt 1-5 oraz pkt 7 i 8 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, określa w szczególności:
1)
ilość, wartość, o których mowa w § 6 pkt 4, terminy oraz warunki realizacji dostaw artykułów spożywczych zakupionych i przekazywanych przez Agencję do magazynów regionalnych organizacji partnerskich;
2)
warunki i terminy zwrotu środków równych kosztowi zakupu artykułów spożywczych, o których mowa w pkt 1, wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem określonym w umowie.
§  9.
Agencja dokonuje wypłaty z tytułu kosztów administracyjnych, transportu i magazynowania oraz wypłaty z tytułu środków towarzyszących na podstawie odpowiednio:
1)
wniosku o płatność z tytułu kosztów administracyjnych, transportu i magazynowania,
2)
wniosku o płatność z tytułu środków towarzyszących
-
składanych przez organizację partnerską w Agencji na formularzach opracowanych przez Agencję na podstawie wytycznych instytucji zarządzającej, o których mowa w art. 134a pkt 6 ustawy, i udostępnionych na stronie internetowej administrowanej przez Agencję.
§  10.
1.
Wnioski o płatność, o których mowa w § 9, są składane do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym Agencja przekazała organizacji partnerskiej artykuły spożywcze przeznaczone do nieodpłatnej dystrybucji wśród osób najbardziej potrzebujących.
2.
Wniosek o płatność obejmujący ostatni miesiąc przekazania artykułów spożywczych w ramach umowy jest składany w terminie 15 dni od dnia zakończenia ostatecznego terminu dystrybucji artykułów spożywczych wśród osób najbardziej potrzebujących określonego w umowie.
§  11.
Do wniosku o płatność, o którym mowa w § 9 pkt 1, organizacja partnerska załącza zestawienie ilości i wartości artykułów spożywczych przekazanych organizacji partnerskiej przez Agencję za okres objęty wnioskiem, określony w wytycznych instytucji zarządzającej, o których mowa w art. 134a pkt 6 ustawy, oraz:
1)
sprawozdanie z dystrybucji artykułów spożywczych i zestawienie planowanej dystrybucji na następny okres sprawozdawczy, określony w wytycznych, o których mowa w art. 134a pkt 6 ustawy - w przypadku wniosku o płatność składanego za wybrane miesiące określone w umowie, albo
2)
sprawozdanie końcowe z dystrybucji artykułów spożywczych - w przypadku wniosku o płatność obejmującego miesiąc, o którym mowa w § 10 ust. 2.
§  12.
Do wniosku o płatność, o którym mowa w § 9 pkt 2, organizacja partnerska załącza:
1)
sprawozdanie z przebiegu realizacji działań w ramach środków towarzyszących oraz zestawienie planowanych środków towarzyszących na następny okres sprawozdawczy, określony w wytycznych, o których mowa w art. 134a pkt 6 ustawy - w przypadku wniosku o płatność składanego za wybrane miesiące określone w umowie, albo
2)
sprawozdanie końcowe z przebiegu działań w ramach środków towarzyszących - w przypadku wniosku o płatność obejmującego miesiąc, o którym mowa w § 10 ust. 2.
§  13.
1.
Po złożeniu wniosku o płatność Agencja realizuje wypłatę w terminie 90 dni od dnia otrzymania przez Agencję kompletnego wniosku.
2.
Jeżeli wniosek o płatność zawiera braki, Agencja wzywa organizację partnerską do ich usunięcia we wskazanym w wezwaniu terminie.
3.
Wypłata, o której mowa w ust. 1, zostaje wstrzymana, jeżeli wniosek nie spełnia wymagań określonych w umowie.
§  14.
W podprogramie na rok 2014 Programu Operacyjnego udzielane jest wyłącznie dofinansowanie z tytułu kosztów administracyjnych, transportu i magazynowania, o którym mowa w § 2 pkt 1.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. poz. 1260).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2014.1668

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe przeznaczenie, warunki i tryb udzielania przez Agencję Rynku Rolnego wypłat w ramach realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020.
Data aktu: 25/11/2014
Data ogłoszenia: 28/11/2014
Data wejścia w życie: 29/11/2014