Rejestr obszarów górniczych i zamkniętych podziemnych składowisk dwutlenku węgla.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA 1
z dnia 16 października 2014 r.
w sprawie rejestru obszarów górniczych i zamkniętych podziemnych składowisk dwutlenku węgla 2

Na podstawie art. 152a ust. 5 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2014 r. poz. 613, ze zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
dane podlegające wpisowi do rejestru obszarów górniczych i zamkniętych podziemnych składowisk dwutlenku węgla, zwanego dalej "rejestrem";
2)
termin i tryb przekazywania dokumentów stanowiących podstawę wpisu;
3)
sposób prowadzenia rejestru;
4)
rodzaje dokumentów przechowywanych w rejestrze;
5)
termin przekazywania map obszarów górniczych: przedsiębiorcy oraz właściwemu organowi koncesyjnemu, organowi nadzoru górniczego oraz wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta).
§  2.
Rejestr obejmuje:
1)
księgę rejestrową;
2)
zbiór dokumentów stanowiących podstawę dokonania wpisu i przechowywanych w rejestrze;
3)
zbiór danych, w tym danych przestrzennych, przechowywanych na informatycznych nośnikach danych.
§  3.
1.
Do księgi rejestrowej wpisuje się:
1)
nazwę:
a)
obszaru górniczego, z oznaczeniem "obszar górniczy",
b)
zamkniętego podziemnego składowiska dwutlenku węgla, z oznaczeniem "zamknięte podziemne składowisko dwutlenku węgla";
2)
nazwę terenu górniczego;
3)
nazwę złoża i rodzaj kopaliny;
4)
powierzchnię:
a)
obszaru górniczego,
b)
zamkniętego podziemnego składowiska dwutlenku węgla;
5)
powierzchnię terenu górniczego;
6)
położenie administracyjne:
a)
obszaru górniczego oraz terenu górniczego,
b)
zamkniętego podziemnego składowiska dwutlenku węgla;
7)
nazwę i siedzibę oraz numer identyfikacyjny REGON przedsiębiorcy, który uzyskał koncesję na wydobywanie kopaliny ze złoża, podziemne bezzbiornikowe magazynowanie substancji, podziemne składowanie odpadów albo podziemne składowanie dwutlenku węgla w obszarze górniczym;
8)
znak i datę wydania decyzji o udzieleniu koncesji, w której wyznaczono obszar górniczy, wraz z oznaczeniem organu wydającego decyzję oraz okres, na jaki została udzielona koncesja;
9)
znak i datę wydania kolejnych decyzji o zmianie lub przeniesieniu na inny podmiot koncesji, w której wyznaczono obszar górniczy, wraz z oznaczeniem organu wydającego decyzję;
10)
znak i datę wydania decyzji stwierdzającej wygaśnięcie albo cofnięcie koncesji, w której wyznaczono obszar górniczy, wraz z oznaczeniem organu wydającego decyzję;
11)
informację o wyznaczeniu, w granicach obszaru górniczego, innego obszaru górniczego, ze wskazaniem jego nazwy, znaku i daty wydania decyzji wyznaczającej granice obszaru górniczego i terenu górniczego oraz dolnej i górnej granicy nowo wyznaczonego obszaru górniczego, jeżeli zostały określone w koncesji;
12)
informację o lokalizacji obszaru górniczego w układzie współrzędnych płaskich prostokątnych "PL-1992", ze wskazaniem numeru arkusza, jego godła i nazwy na mapie Polski w skali 1:50 000;
13)
informację o przekazaniu Krajowemu Administratorowi Podziemnych Składowisk Dwutlenku Węgla odpowiedzialności za podziemne składowisko dwutlenku węgla, z oznaczeniem daty przejęcia odpowiedzialności;
14)
oznaczenie teczki ze zbiorem dokumentów, o którym mowa w § 2 pkt 2.
2.
Zmiany wpisu oznaczenia w księdze rejestrowej, polegającej na zastąpieniu oznaczenia "obszar górniczy" na "zamknięte podziemne składowisko dwutlenku węgla", dokonuje się w przypadku wygaśnięcia albo cofnięcia koncesji na podziemne składowanie dwutlenku węgla.
§  4.
1.
Zbiór dokumentów, o którym mowa w § 2 pkt 2, prowadzi się dla każdego obszaru górniczego i dla każdego zamkniętego podziemnego składowiska dwutlenku węgla.
2.
W zbiorze dokumentów przechowuje się dokumenty stanowiące podstawę dokonania wpisu do księgi rejestrowej:
1)
kopie decyzji o udzieleniu koncesji, a jeżeli zostały wydane: decyzji o zmianie lub przeniesieniu koncesji, decyzji o cofnięciu albo stwierdzeniu wygaśnięcia koncesji oraz decyzji o przekazaniu odpowiedzialności za zamknięte podziemne składowisko dwutlenku węgla Krajowemu Administratorowi Podziemnych Składowisk Dwutlenku Węgla;
2)
mapę obszaru górniczego i terenu górniczego, mapy i przekroje zasięgu przestrzennego kompleksu: podziemnego składowania dwutlenku węgla oraz zamkniętych podziemnych składowisk dwutlenku węgla, stanowiące załączniki do decyzji wskazanych w pkt 1;
3)
kopię decyzji o zatwierdzeniu lub kopię zawiadomienia o przyjęciu dokumentacji geologicznej złoża kopaliny, a w przypadku podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji, podziemnego składowania odpadów oraz podziemnego składowania dwutlenku węgla - kopię decyzji o zatwierdzeniu dokumentacji hydrogeologicznej i geologiczno-inżynierskiej lub kopię zawiadomienia o przyjęciu dokumentacji hydrogeologicznej i geologiczno-inżynierskiej oraz kopie wszystkich decyzji o zatwierdzeniu dodatku do dokumentacji hydrogeologicznej lub geologiczno-inżynierskiej.
§  5.
1.
Dokumenty określone w § 4 ust. 2 organ koncesyjny przekazuje prowadzącemu rejestr w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzje wskazane w § 4 ust. 2 pkt 1 stały się ostateczne.
2.
Dokumenty określone w § 4 ust. 2 przekazuje się w jednym egzemplarzu celem umieszczenia ich w rejestrze i dodatkowo przekazuje się dokumenty wskazane w § 4 ust. 2 pkt 2, w ilości egzemplarzy odpowiedniej do liczby adresatów, o których mowa w § 9 pkt 3.
§  6.
Księgę rejestrową prowadzi się w postaci papierowej, w odrębnych tomach obejmujących obszary górnicze, dla:
1)
węgla kamiennego i węgla brunatnego;
2)
węglowodorów;
3)
rud metali, z wyjątkiem darniowych rud żelaza, metali w stanie rodzimym i rud pierwiastków promieniotwórczych;
4)
soli kamiennej, soli potasowej i soli potasowo-magnezowej;
5)
wód leczniczych, wód termalnych i solanek;
6)
siarki rodzimej, gipsu i anhydrytu;
7)
pozostałych kopalin innych niż wskazane w pkt 1- 6;
8)
podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji, podziemnego składowania odpadów oraz podziemnego składowania dwutlenku węgla.
§  7.
1.
Poszczególne tomy księgi rejestrowej oprawia się w sposób trwały i oznacza numeracją umieszczaną na grzbiecie danego tomu.
2.
W przypadku gdy liczba wpisów przekroczy objętość tomu, zakłada się nowy tom, który oznacza się numerem danego tomu księgi rejestrowej łamanym ("/") przez numer tomu dodatkowego.
3.
Poszczególne strony każdego tomu numeruje się kolejno. Liczbę stron każdego tomu poświadcza na ostatniej stronie swoim imieniem i nazwiskiem osoba upoważniona przez prowadzącego rejestr.
§  8.
1.
Zbiór danych przechowywanych na informatycznych nośnikach danych, o którym mowa w § 2 pkt 3, zawiera dane określone w § 3 ust. 1 oraz współrzędne punktów wyznaczających granice obszaru górniczego i terenu górniczego, wraz z konturami obszaru górniczego i terenu górniczego.
2.
Współrzędne punktów wyznaczających granice obszaru górniczego podaje się w układzie współrzędnych płaskich prostokątnych, oznaczonym symbolem "PL-1992".
3.
Dane są przechowywane na informatycznych nośnikach danych, zapewniających trwałość zapisu informacji.
§  9.
Prowadzący rejestr:
1)
dokonuje wpisu danych, o których mowa w § 3 ust. 1, do księgi rejestrowej,
2)
zamieszcza na każdym egzemplarzu mapy obszaru górniczego adnotację o wpisie obszaru górniczego do rejestru,
3)
przekazuje mapę obszaru górniczego wraz z adnotacją o wpisie tego obszaru do rejestru: przedsiębiorcy, właściwemu miejscowo organowi koncesyjnemu, organowi nadzoru górniczego oraz wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta)
-
w terminie 14 dni od dnia otrzymania kompletu dokumentów będących podstawą wpisu.
§  10.
1.
Zmiany wpisu w księdze rejestrowej dokonuje się w sposób pozwalający odczytać wpis poprzedni.
2.
Do zmian w rejestrze stosuje się odpowiednio przepisy § 5 i § 9.
§  11.
1.
Obszar górniczy wykreśla się z rejestru, z urzędu, w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji o wygaśnięciu albo cofnięciu koncesji.
2.
Do wykreślenia obszaru górniczego z rejestru stosuje się odpowiednio przepisy § 5 i § 9 pkt 1.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 3
1 Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. poz. 1267).
2 Niniejsze rozporządzenie dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/31/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie geologicznego składowania dwutlenku węgla oraz zmieniającej dyrektywę Rady 85/337/EWG, dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2000/60/WE, 2001/80/WE, 2004/35/WE, 2006/12/WE, 2008/1/WE i rozporządzenie (WE) nr 1013/2006 (Dz. Urz. UE L 140 z 05.06.2009, str. 114).
3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 15 grudnia 2011 r. w sprawie rejestru obszarów górniczych (Dz. U. Nr 286, poz. 1685), które na podstawie art. 15 ustawy z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy - Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1238) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024