Nagrody i zapomogi dla funkcjonariuszy Straży Granicznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH 1
z dnia 25 września 2014 r.
w sprawie nagród i zapomóg dla funkcjonariuszy Straży Granicznej

Na podstawie art. 114 ust. 3 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1080, 1088, 1489, 1723, 1860 i 2608) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
warunki przyznawania nagród uznaniowych i zapomóg;
2)
okoliczności uzasadniające przyznanie funkcjonariuszowi Straży Granicznej, zwanemu dalej "funkcjonariuszem", nagrody uznaniowej lub zapomogi;
3)
właściwość przełożonych w sprawach przyznawania nagród i zapomóg;
4)
tryb przyznawania nagród uznaniowych i zapomóg.
§  2. 
Funkcjonariuszowi można, oprócz okoliczności określonej w art. 125g ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, zwanej dalej "ustawą", przyznać nagrodę uznaniową również za wzorowe wykonywanie zadań służbowych, w szczególności za dokonanie czynu świadczącego o odwadze funkcjonariusza oraz za służbę w trudnych warunkach wymagającą znacznego nakładu pracy, a także za przejawianie szczególnej inicjatywy w służbie.
§  3. 
1. 
Minister właściwy do spraw wewnętrznych przyznaje nagrody uznaniowe oraz zapomogi Komendantowi Głównemu Straży Granicznej i jego zastępcom oraz Komendantowi Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej i jego zastępcom.
2. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach minister właściwy do spraw wewnętrznych może przyznać nagrody uznaniowe oraz zapomogi innym funkcjonariuszom Straży Granicznej, niż wymienieni w ust. 1.
3. 
Komendant Główny Straży Granicznej przyznaje nagrody uznaniowe oraz zapomogi kierownikowi komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej, Rektorowi-Komendantowi Wyższej Szkoły Straży Granicznej, komendantowi oddziału Straży Granicznej, komendantowi ośrodka szkolenia Straży Granicznej, komendantowi ośrodka Straży Granicznej oraz ich zastępcom. Komendant Główny Straży Granicznej może przyznawać nagrody uznaniowe oraz zapomogi wszystkim funkcjonariuszom.
4. 
Kierownik komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej, Rektor-Komendant Wyższej Szkoły Straży Granicznej, Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, komendant oddziału Straży Granicznej, komendant ośrodka szkolenia Straży Granicznej, komendant ośrodka Straży Granicznej przyznają nagrody uznaniowe oraz zapomogi odpowiednio funkcjonariuszowi pełniącemu służbę w komórce organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej, Wyższej Szkole Straży Granicznej, Biurze Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, oddziale Straży Granicznej, ośrodku szkolenia Straży Granicznej i w ośrodku Straży Granicznej.
§  4. 
1. 
Nagrodę uznaniową przyznaje się:
1)
z inicjatywy przełożonych, o których mowa w § 3;
2)
na pisemny wniosek:
a)
Komendanta Głównego Straży Granicznej - w przypadku nagrody przyznawanej przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych,
aa)
Komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej - w przypadku nagrody przyznawanej przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych dla zastępców Komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej,
b)
kierownika komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej, Rektora-Komendanta Wyższej Szkoły Straży Granicznej, Komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, komendanta oddziału Straży Granicznej, komendanta ośrodka szkolenia Straży Granicznej lub komendanta ośrodka Straży Granicznej - w przypadku nagrody przyznawanej przez Komendanta Głównego Straży Granicznej,
c)
kierownika komórki wewnętrznej wchodzącej w skład komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej, kierownika komórki organizacyjnej Wyższej Szkoły Straży Granicznej, kierownika komórki organizacyjnej Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, kierownika komórki organizacyjnej komendy oddziału Straży Granicznej, ośrodka szkolenia Straży Granicznej lub ośrodka Straży Granicznej, komendanta placówki Straży Granicznej lub dywizjonu Straży Granicznej - w przypadku nagrody przyznawanej przez osoby wymienione w lit. b.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, w sprawie przyznania nagrody uznaniowej, o której mowa w art. 125g ust. 1 ustawy, składa się w terminie 5 dni roboczych od dnia uzyskania informacji o wielkości środków finansowych, uzyskanych z tytułu zmniejszenia uposażeń funkcjonariuszy w okresie przebywania na zwolnieniu lekarskim.
3. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, w sprawie przyznania nagrody uznaniowej, o której mowa w art. 125g ust. 1 ustawy, rozpatruje się w terminie umożliwiającym wypłatę tej nagrody w ciągu 60 dni po upływie przyjętego okresu rozliczeniowego, określonego w art. 125g ust. 3 ustawy.
4. 
Do czasu wejścia w życie ustawy budżetowej wypłatę nagrody, o której mowa w art. 125g ust. 1 ustawy, realizuje się ze środków ujętych w projekcie planu finansowego funduszu, o którym mowa w art. 125g ust. 2 ustawy.
5. 
Dopuszcza się opracowanie zbiorczych wniosków o przyznanie nagród uznaniowych obejmujących wszystkich funkcjonariuszy przewidzianych do przyznania tych nagród. Do zbiorczych wniosków o przyznanie nagród uznaniowych przepisy ust. 2-4 stosuje się odpowiednio.
§  5. 
Zapomogę przyznaje się na pisemny uzasadniony wniosek funkcjonariusza, związku zawodowego funkcjonariuszy lub bezpośredniego przełożonego funkcjonariusza wskazujący na istotne pogorszenie warunków materialnych.
§  6. 
Nagrodę uznaniową oraz zapomogę wypłaca się lub wręcza niezwłocznie, z zastrzeżeniem § 4 ust. 3.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2
1 Obecnie działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne kieruje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz.U.2018.97).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 marca 2010 r. w sprawie nagród rocznych, nagród uznaniowych i zapomóg funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz.U.2010.45.270), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 17 pkt 2 ustawy z dnia 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o Biurze Ochrony Rządu, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, ustawy o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2014.502).

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.2701 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nagrody i zapomogi dla funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Data aktu: 25/09/2014
Data ogłoszenia: 18/12/2023
Data wejścia w życie: 24/10/2014