EAK-Polska. Umowa w sprawie ochrony i wymiany informacji niejawnych. Paryż.2002.08.19.

UMOWA
pomiędzy Państwami Stronami Konwencji o utworzeniu Europejskiej Agencji Kosmicznej a Europejską Agencją Kosmiczną w sprawie ochrony i wymiany informacji niejawnych,
podpisana w Paryżu dnia 19 sierpnia 2002 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

Dnia 19 sierpnia 2002 r. w Paryżu została podpisana Umowa pomiędzy Państwami Stronami Konwencji o utworzeniu Europejskiej Agencji Kosmicznej a Europejską Agencją Kosmiczną w sprawie ochrony i wymiany informacji niejawnych, w następującym brzmieniu:

Przekład

UMOWA POMIĘDZY

PAŃSTWAMI STRONAMI KONWENCJI O UTWORZENIU

EUROPEJSKIEJ AGENCJI KOSMICZNEJ

A EUROPEJSKĄ AGENCJĄ KOSMICZNĄ

W SPRAWIE OCHRONY I WYMIANY INFORMACJI NIEJAWNYCH

Państwa-Strony Konwencji o utworzeniu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Europejska Agencja Kosmiczna, zwane dalej "Stronami";

-
MAJĄC NA UWADZE Konwencję o utworzeniu Europejskiej Agencji Kosmicznej (zwaną dalej "Konwencją ESA"), która weszła w życie dnia 30 października 1980 r., a w szczególności artykuł III i artykuł XL5.m. tej Konwencji;
-
MAJĄC NA UWADZE rozdział V zasad dotyczących informacji, danych i własności intelektualnej (ESA/C/CLV/Rules 5 (Finał)), przyjętych przez Radę dnia 19 grudnia 2001 r.;
-
UZNAJĄC, że działania zmierzające do nawiązania współpracy pomiędzy Państwami Członkowskimi w obszarze badań i technologii kosmicznych oraz ich zastosowań w kosmosie mogą wymagać wymiany informacji niejawnych i związanych z nimi materiałów między Stronami;
-
ZAUWAŻAJĄC konieczność zapewnienia odpowiedniego poziomu ochrony informacji niejawnych w ramach Agencji i jej Państw Członkowskich oraz na wynikającą stąd potrzebę utworzenia odpowiedniego instrumentu prawnego, jak stwierdzono w Uchwale Rady ESA w sprawie utworzenia Grupy Roboczej ds. Bezpieczeństwa Informacji, przyjętej przez Radę na mocy ESA/C/CLI/Res.8 (final);

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Dla celów niniejszej Umowy, informacjami niejawnymi są wszelkie informacje, dokumenty lub materiały w dowolnej formie, których nieupoważnione ujawnienie mogłoby naruszyć interesy jednej lub więcej Stron, i które zostały odpowiednio oznaczone klauzulą tajności.

Artykuł  2

Strony:

1.
Chronią i zabezpieczają zgodnie z uzgodnionymi zasadami bezpieczeństwa i minimalnymi standardami:
a)
informacje niejawne, oznaczone jako takie, które są wytwarzane przez ESA lub które są przekazywane do ESA przez Państwo Członkowskie,
b)
informacje niejawne, oznaczone jako takie, należące do dowolnego Państwa Członkowskiego, przekazane innemu Państwu Członkowskiemu w związku z programem, projektem lub kontraktem ESA,
2.
Zachowują klauzulę tajności informacji, o których mowa w ustępie 1 i odpowiednio je zabezpieczają,
3.
Wykorzystują informacje niejawne, o których mowa w ustępie 1 wyłącznie do celów określonych w Konwencji ESA oraz w decyzjach i rezolucjach wynikających z tej Konwencji,
4.
Nie ujawniają informacji, o których mowa w ustępie 1, państwom niebędącym Państwami Członkowskimi ESA ani organom znajdującym się pod jurysdykcją tych państw, ani też innym organizacjom międzynarodowym, bez uprzedniej pisemnej zgody wytwórcy informacji.
Artykuł  3

Strony wdrożą standardy bezpieczeństwa ESA, aby zapewnić wspólny poziom ochrony informacji niejawnych.

Artykuł  4
1.
Państwa-Strony zapewniają, że wobec wszystkich osób będących ich obywatelami, które wykonując swoje obowiązki służbowe powinny posiadać dostęp do informacji niejawnych przekazywanych lub wymienianych na mocy niniejszej Umowy, lub mogą posiadać dostęp do takich informacji niejawnych, przeprowadza się odpowiednie postępowanie sprawdzające zakończone wydaniem poświadczenia bezpieczeństwa, przed uzyskaniem dostępu do tych informacji niejawnych.
2.
Strony zapewniają, że do dostępu do informacji niejawnych wymienianych na mocy niniejszej Umowy uprawnione będą wyłącznie osoby, którym dostęp do takich informacji niezbędny jest do wykonywania ich obowiązków lub zadań.
3.
Procedury sprawdzające poprzedzające uzyskanie poświadczania bezpieczeństwa mają na celu stwierdzenie, czy dana osoba, ze względu na jej lojalność i wiarygodność, może mieć dostęp do informacji niejawnych.
4.
Każde z Państw-Stron, jeżeli zostanie o to poproszone, współpracuje z pozostałymi Państwami-Stronami w przeprowadzaniu ich procedur sprawdzających.
Artykuł  5

Dyrektor Generalny ESA gwarantuje, że mające zastosowanie postanowienia niniejszej Umowy będą stosowane w głównej siedzibie, placówkach i innych obiektach Agencji.

Artykuł  6
1.
Strony prowadzą czynności wyjaśniające we wszystkich przypadkach, w których stwierdzono lub podejrzewa się, że doszło do naruszenia bezpieczeństwa albo utraty informacji niejawnych przekazywanych lub wytworzonych na mocy niniejszej Umowy.
2.
Każda ze Stron, w razie potrzeby, bezzwłocznie i szczegółowo informuje pozostałe Strony o wszelkich szczegółach związanych z danym przypadkiem i o końcowych wynikach postępowania wyjaśniającego, jak również o wszelkich działaniach naprawczych podjętych w celu zapobieżenia powtórzeniu się takiego naruszenia bezpieczeństwa informacji niejawnych.
Artykuł  7

Jeżeli przedstawiciel Państwa Członkowskiego lub Dyrektor Generalny ESA, albo członek personelu lub ekspert ESA uczestniczy w postępowaniu w sprawie prawnego ścigania nieuprawnionego ujawnienia informacji niejawnych, odpowiednio Państwo Członkowskie, Rada i Dyrektor Generalny mają obowiązek uchylenia jego immunitetu, zgodnie z artykułami XIV.2, XXI.1 i 2 oraz XXIV załącznika 1 do Konwencji ES A.

Artykuł  8

Niniejsza Umowa w żaden sposób nie uniemożliwia Stronom zawierania innych umów dotyczących wymiany informacji niejawnych przez nich wytwarzanych, które nie dotyczą zakresu niniejszej Umowy.

Artykuł  9
1.
Każda ze Stron może zaproponować wprowadzenie poprawek do niniejszej Umowy.
2.
Wszelkie zmiany niniejszej Umowy wchodzą w życie trzydzieści dni po otrzymaniu przez Rząd Francji powiadomienia o ich przyjęciu od wszystkich Stron. Rząd Francji powiadamia wszystkie Strony o dacie wejścia w życie każdej wprowadzonej zmiany.
Artykuł  10
1.
Niniejsza Umowa jest otwarta do podpisu dla Stron Konwencji ESA i podlega ratyfikacji, przyjęciu lub zatwierdzeniu. Dokumenty ratyfikacyjne, przyjęcia lub zatwierdzenia przedkładane są Rządowi Francji, który jest ich depozytariuszem.
2.
Niniejsza Umowa wchodzi w życie trzydzieści dni po dacie złożenia przez dwa Państwa-Sygnatariuszy dokumentów ratyfikacyjnych, przyjęcia lub zatwierdzenia. Umowa wchodzi w życie dla każdego innego Państwa-Sygnatariusza trzydzieści dni po dacie złożenia przez to państwo dokumentu ratyfikacyjnego, przyjęcia lub zatwierdzenia.
Artykuł  11
1.
Przystąpienie do Umowy przez nowe Państwo-Stronę Konwencji ESA odbywa się zgodnie z artykułem XXII Konwencji. Umowa wchodzi w życie dla każdego państwa przystępującego trzydzieści dni po dacie złożenia przez to państwo dokumentu przystąpienia.
2.
Dokumenty przystąpienia przedkładane są Rządowi Francji, który jest ich depozytariuszem.
Artykuł  12
1.
Każde z Państw-Stron może wypowiedzieć niniejszą Umowę, w drodze pisemnego powiadomienia przedłożonego depozytariuszowi, który powiadamia o nim wszystkie pozostałe Strony. Wypowiedzenie nabiera mocy rok po otrzymaniu powiadomienia przez depozytariusza.
2.
Państwo-Strona Umowy, które wypowiada niniejszą Umowę, pozostaje zobowiązane do ochrony i zabezpieczenia informacji niejawnych, do których uzyskało dostęp na podstawie niniejszej Umowy. Dotyczy to również Państwa-Strony niniejszej Umowy, które wypowiada Konwencję ESA zgodnie z jej artykułem XXIV, lub - w przypadku rozwiązania Europejskiej Agencji Kosmicznej - zgodnie z artykułem XXV Konwencji.
Artykuł  13

Rząd Francji powiadamia ESA i wszystkie Państwa-Sygnatariuszy i państwa przystępujące o złożeniu każdego dokumentu ratyfikacyjnego, przyjęcia, zatwierdz enia, przystąpienia lub wypowiedzenia.

Na dowód czego, niżej podpisani, odpowiednio upoważnieni do tego przez swoje rządy, podpisali niniejszą Umowę.

Sporządzono w Paryżu dnia 19 sierpnia 2002 r. w jednym egzemplarzu, w językach angielskim i francuskim, z których każdy jest jednakowo autentyczny, który to egzemplarz został złożony Rządowi Francji, i którego uwierzytelnione kopie zostaną przez Rząd Francji przekazane wszystkim sygnatariuszom.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

-
została ona uznana za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych,
-
Rzeczpospolita Polska postanowiła przystąpić do tej umowy,
-
postanowienia umowy są potwierdzone, przyjęte i będą niezmiennie zachowywane.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 14 lutego 2014 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2014.1324

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: EAK-Polska. Umowa w sprawie ochrony i wymiany informacji niejawnych. Paryż.2002.08.19.
Data aktu: 19/08/2002
Data ogłoszenia: 03/10/2014
Data wejścia w życie: 17/04/2014