Sposób i tryb wyłaniania kandydatów do Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO 1
z dnia 17 września 2010 r.
w sprawie sposobu i trybu wyłaniania kandydatów do Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych

Na podstawie art. 36 ust. 6 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 615, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Minister właściwy do spraw nauki, zwany dalej "Ministrem", w celu wyłonienia kandydatów na członków Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych, zwanego dalej "Komitetem", zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministra oraz w siedzibie urzędu obsługującego Ministra ogłoszenie o przyjmowaniu zgłoszeń kandydatów na członków Komitetu, zwane dalej "ogłoszeniem".
2.
Ogłoszenie zawiera w szczególności:
1)
termin, sposób i miejsce składania zgłoszeń;
2)
termin i sposób podania do publicznej wiadomości list kandydatów na członków Komitetu.
3.
Ogłoszenie zamieszcza się nie później niż w terminie 4 miesięcy przed upływem kadencji członków Komitetu.
§  2.
1.
Podmioty uprawnione do zgłaszania kandydatów na członków Komitetu, będące jednostkami naukowymi posiadającymi co najmniej kategorię A, mogą zgłosić dwóch kandydatów reprezentujących grupy dziedzin nauki właściwe dla danej jednostki naukowej.
2.
Podmioty uprawnione do zgłaszania kandydatów na członków Komitetu, reprezentujące środowiska społeczno-gospodarcze o uznanym dorobku w zakresie innowacyjności, mogą zgłosić po dwóch kandydatów do każdej z grup dziedzin nauki.
3.
Wykaz grup dziedzin nauki reprezentowanych przez członków Komitetu jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  3.
1.
Zgłoszenie kandydata na członka Komitetu zawiera:
1)
wskazanie podmiotu zgłaszającego kandydata;
2)
dane osobowe kandydata: imię, nazwisko i adres;
3)
opis kwalifikacji i doświadczenia zawodowego kandydata przydatnych do pełnienia funkcji członka Komitetu;
4)
uzasadnienie zgłoszenia kandydata;
5)
oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na kandydowanie oraz o znajomości przepisów nakładających obowiązki i ograniczenia wynikające z bycia członkiem Komitetu.
2.
Zgłoszenie kandydata przesyła się do urzędu obsługującego Ministra na adres wskazany w ogłoszeniu, z określeniem grupy dziedzin nauki reprezentowanej przez kandydata na członka Komitetu.
3.
Zgłoszenie kandydata na członka Komitetu przekazane po terminie podanym w ogłoszeniu nie podlega rozpatrzeniu.
§  4.
1.
Zgłoszenia kandydatów na członków Komitetu są oceniane przez urząd obsługujący Ministra pod względem formalnej zgodności z ogłoszeniem i wymaganiami rozporządzenia.
2.
Listy kandydatów na członków Komitetu, których zgłoszenia spełniają wymagania formalne, zamieszcza się na stronie podmiotowej Ministra w Biuletynie Informacji Publicznej, odrębnie dla kandydatów zgłoszonych przez jednostki naukowe posiadające co najmniej kategorię A oraz podmioty reprezentujące środowiska społeczno-gospodarcze o uznanym dorobku w zakresie innowacyjności.
3.
Listy sporządza się w porządku alfabetycznym, oddzielnie dla każdej z grup dziedzin nauki, wraz z informacją o liczbie zgłoszeń danej osoby oraz o reprezentowanej przez nią dziedzinie nauki.
§  4a.
W przypadku otrzymania niedostatecznej liczby zgłoszeń Minister, nie później niż w terminie miesiąca przed upływem kadencji członków Komitetu, zamieszcza ogłoszenie o uzupełniającym naborze zgłoszeń kandydatów na członków Komitetu.
§  5.
1.
Minister powołuje członków Komitetu spośród kandydatów umieszczonych na listach, o których mowa w § 4 ust. 2, w tym dwudziestu członków z listy kandydatów zgłoszonych przez jednostki naukowe posiadające co najmniej kategorię A oraz dziesięciu członków zgłoszonych przez środowiska społeczno-gospodarcze o uznanym dorobku w zakresie innowacyjności.
2.
Minister w dzienniku urzędowym Ministra oraz na stronach internetowych obsługującego go urzędu ogłasza komunikat o powołanych członkach Komitetu wraz z informacją o reprezentowanych przez nich grupach dziedzin nauki.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2010 r.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ GRUP DZIEDZIN NAUKI REPREZENTOWANYCH PRZEZ CZŁONKÓW KOMITETU EWALUACJI JEDNOSTEK NAUKOWYCH

Lp. Nazwa grupy dziedzin nauki Dziedziny nauki w grupie dziedzin nauki
1 Grupa Nauk Humanistycznych i Społecznych Nauki ekonomiczne

Nauki humanistyczne

Nauki prawne

Nauki teologiczne

2 Grupa Nauk Ścisłych i Inżynierskich Nauki chemiczne

Nauki fizyczne

Nauki matematyczne

Nauki techniczne

3 Grupa Nauk o Życiu Nauki biologiczne

Nauki farmaceutyczne

Nauki leśne

Nauki medyczne

Nauki o kulturze fizycznej

Nauki o Ziemi

Nauki rolnicze

Nauki weterynaryjne

Nauki o zdrowiu

4 Grupa Nauk o Sztuce i Twórczości Artystycznej Nauki o sztukach filmowych

Nauki o sztukach muzycznych

Nauki o sztukach plastycznych

Nauki o sztukach teatralnych

1 Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 248, poz. 1483).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024