Pokój izolacyjny.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH1)
z dnia 3 czerwca 2013 r.
w sprawie pokoju izolacyjnego

Na podstawie art. 29 ust. 3 ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej (Dz. U. poz. 628) zarządza się, co następuje;
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki, jakim powinien odpowiadać pokój izolacyjny;
2)
okres przechowywania, sposób archiwizowania lub brakowania dokumentacji dotyczącej osób umieszczonych w pokoju izolacyjnym, a także formy tej dokumentacji;
3)
organizację umieszczania cudzoziemca w pokoju izolacyjnym.
§  2.
Pokój izolacyjny jest wyodrębnionym pomieszczeniem wchodzącym w skład pomieszczeń mieszkalnych strzeżonego ośrodka, o którym mowa w ustawie z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2011 r. Nr 264, poz. 1573, z późn. zm.2)).
§  3.
Pokój izolacyjny powinien być usytuowany, w miarę możliwości, na kondygnacji parterowej budynku.
§  4.
1.
Pokój izolacyjny spełnia następujące warunki:
1)
powierzchnia nie mniejsza niż 10 m2;
2)
podłoga wykonana z materiałów trwałych i zmywalnych, odpornych na działanie wilgoci oraz preparatów czyszcząco-dezynfekujących;
3)
okna uchylne, w grubości muru, o powierzchni nie mniejszej niż 1:8 w stosunku do powierzchni podłogi, z zainstalowaną na zewnątrz kratą z prętów lub płaskowników stalowych, a od wewnątrz siatką stalową; w przypadku wentylacji mechanicznej oraz okien nieotwieralnych o konstrukcji antywłamaniowej dopuszcza się odstąpienie od instalowania wewnętrznej siatki stalowej;
4)
drzwi o wzmocnionej konstrukcji, z szerokokątnym wizjerem i atestowanym zamkiem;
5)
ogrzewanie zapewniające temperaturę według norm określonych dla pomieszczeń mieszkalnych;
6)
wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna, z otworem wentylacyjnym, zapewniająca półtorakrotną wymianę powietrza w ciągu godziny;
7)
punkty świetlne zabezpieczone siatką stalową lub nietłukącym się szkłem, zapewniające oświetlenie do pisania i czytania, których wyłączniki są zlokalizowane poza pokojem izolacyjnym;
8)
przyciski do wzywania obsługi pokoju izolacyjnego zainstalowane pod bezpiecznym napięciem elektrycznym.
2.
Pokój izolacyjny jest wyposażony w łóżko jednoosobowe, szafkę na rzeczy osobiste oraz drewniany stół i taboret, bez ostrych krawędzi, przymocowane do podłogi lub ściany.
3.
Pokój izolacyjny może być wyposażony w umywalkę z dopływem ciepłej i zimnej wody oraz miskę ustępową spłukiwaną za pomocą automatu ukrytego w ścianie, umieszczoną w kabinie oddzielonej przegrodą wykonaną ze ściany pełnej na całej wysokości pomieszczenia. Umywalka i miska ustępowa są wykonane ze stali nierdzewnej.
§  5.
Umieszczenie cudzoziemca w pokoju izolacyjnym następuje po:
1)
przeprowadzeniu szczegółowego sprawdzenia cudzoziemca w celu odebrania mu przedmiotów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla jego bezpieczeństwa lub utrzymania porządku w czasie umieszczenia cudzoziemca w pokoju izolacyjnym;
2)
poinformowaniu cudzoziemca, w zrozumiałym dla niego języku, o:
a)
przyczynach jego umieszczenia w pokoju izolacyjnym,
b)
maksymalnie dopuszczonym okresie umieszczenia w pokoju izolacyjnym.
§  6.
W pokoju izolacyjnym cudzoziemców umieszcza się pojedynczo.
§  7.
Cudzoziemcowi umieszczonemu w pokoju izolacyjnym wydaje się przedmioty osobistego użytku, w ilości i na czas niezbędny do utrzymania higieny osobistej oraz spożywania posiłku.
§  8.
Umieszczenie cudzoziemca w pokoju izolacyjnym dokumentuje się w notatce służbowej i książce służby.
§  9.
1.
Dokumentację dotyczącą cudzoziemców umieszczonych w pokoju izolacyjnym stanowiącą materiały archiwalne w rozumieniu art. 1 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2011 r. Nr 123, poz. 698 i Nr 171, poz. 1016), zwanej dalej "ustawą", przechowuje się w Archiwum Straży Granicznej do czasu przekazania tej dokumentacji do archiwów państwowych, o których mowa w art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy.
2.
Dokumentację, o której mowa w ust. 1, niestanowiącą materiału archiwalnego, zwaną dalej "dokumentacją niearchiwalną", przechowuje się w Archiwum Straży Granicznej lub w archiwach zakładowych oddziałów Straży Granicznej przez okres przechowywania określony w jednolitym rzeczowym wykazie akt obowiązującym w Straży Granicznej.
§  10.
1.
Dokumentacja niearchiwalna, po upływie okresu jej przechowywania określonego w jednolitym rzeczowym wykazie akt obowiązującym w Straży Granicznej, podlega brakowaniu.
2.
Brakowania dokumentacji niearchiwalnej przechowywanej w Archiwum Straży Granicznej lub w archiwach zakładowych oddziałów Straży Granicznej dokonuje się nie wcześniej niż po dniu 1 stycznia roku następującego po roku, w którym upływa okres jej przechowywania.
3.
Brakowania dokumentacji niearchiwalnej dokonuje komisja powoływana przez Komendanta Głównego Straży Granicznej lub właściwego komendanta oddziału Straży Granicznej.
4.
Zniszczenia dokumentacji niearchiwalnej dokonuje się na podstawie zatwierdzonego przez kierownika Archiwum Straży Granicznej protokołu oceny dokumentacji niearchiwalnej, przeznaczonej do zniszczenia przygotowanego przez komisję.
5.
Wybrakowanie dokumentacji niearchiwalnej odnotowuje się we właściwej ewidencji, prowadzonej w Archiwum Straży Granicznej lub w archiwach zakładowych oddziałów Straży Granicznej.
6.
Dokumenty dotyczące wybrakowania dokumentacji niearchiwalnej są przechowywane odrębnie i stanowią materiał archiwalny.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 5 czerwca 2013 r.
______

1) Minister Spraw Wewnętrznych kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych (Dz. U. Nr 248, poz. 1491).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2012 r. poz. 589 i 769 oraz z 2013 r. poz. 628.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024