Pokój izolacyjny.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH1)
z dnia 3 czerwca 2013 r.
w sprawie pokoju izolacyjnego

Na podstawie art. 29 ust. 3 ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej (Dz. U. poz. 628) zarządza się, co następuje;
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki, jakim powinien odpowiadać pokój izolacyjny;
2)
okres przechowywania, sposób archiwizowania lub brakowania dokumentacji dotyczącej osób umieszczonych w pokoju izolacyjnym, a także formy tej dokumentacji;
3)
organizację umieszczania cudzoziemca w pokoju izolacyjnym.
§  2.
Pokój izolacyjny jest wyodrębnionym pomieszczeniem wchodzącym w skład pomieszczeń mieszkalnych strzeżonego ośrodka, o którym mowa w ustawie z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2011 r. Nr 264, poz. 1573, z późn. zm.2)).
§  3.
Pokój izolacyjny powinien być usytuowany, w miarę możliwości, na kondygnacji parterowej budynku.
§  4.
1.
Pokój izolacyjny spełnia następujące warunki:
1)
powierzchnia nie mniejsza niż 10 m2;
2)
podłoga wykonana z materiałów trwałych i zmywalnych, odpornych na działanie wilgoci oraz preparatów czyszcząco-dezynfekujących;
3)
okna uchylne, w grubości muru, o powierzchni nie mniejszej niż 1:8 w stosunku do powierzchni podłogi, z zainstalowaną na zewnątrz kratą z prętów lub płaskowników stalowych, a od wewnątrz siatką stalową; w przypadku wentylacji mechanicznej oraz okien nieotwieralnych o konstrukcji antywłamaniowej dopuszcza się odstąpienie od instalowania wewnętrznej siatki stalowej;
4)
drzwi o wzmocnionej konstrukcji, z szerokokątnym wizjerem i atestowanym zamkiem;
5)
ogrzewanie zapewniające temperaturę według norm określonych dla pomieszczeń mieszkalnych;
6)
wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna, z otworem wentylacyjnym, zapewniająca półtorakrotną wymianę powietrza w ciągu godziny;
7)
punkty świetlne zabezpieczone siatką stalową lub nietłukącym się szkłem, zapewniające oświetlenie do pisania i czytania, których wyłączniki są zlokalizowane poza pokojem izolacyjnym;
8)
przyciski do wzywania obsługi pokoju izolacyjnego zainstalowane pod bezpiecznym napięciem elektrycznym.
2.
Pokój izolacyjny jest wyposażony w łóżko jednoosobowe, szafkę na rzeczy osobiste oraz drewniany stół i taboret, bez ostrych krawędzi, przymocowane do podłogi lub ściany.
3.
Pokój izolacyjny może być wyposażony w umywalkę z dopływem ciepłej i zimnej wody oraz miskę ustępową spłukiwaną za pomocą automatu ukrytego w ścianie, umieszczoną w kabinie oddzielonej przegrodą wykonaną ze ściany pełnej na całej wysokości pomieszczenia. Umywalka i miska ustępowa są wykonane ze stali nierdzewnej.
§  5.
Umieszczenie cudzoziemca w pokoju izolacyjnym następuje po:
1)
przeprowadzeniu szczegółowego sprawdzenia cudzoziemca w celu odebrania mu przedmiotów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla jego bezpieczeństwa lub utrzymania porządku w czasie umieszczenia cudzoziemca w pokoju izolacyjnym;
2)
poinformowaniu cudzoziemca, w zrozumiałym dla niego języku, o:
a)
przyczynach jego umieszczenia w pokoju izolacyjnym,
b)
maksymalnie dopuszczonym okresie umieszczenia w pokoju izolacyjnym.
§  6.
W pokoju izolacyjnym cudzoziemców umieszcza się pojedynczo.
§  7.
Cudzoziemcowi umieszczonemu w pokoju izolacyjnym wydaje się przedmioty osobistego użytku, w ilości i na czas niezbędny do utrzymania higieny osobistej oraz spożywania posiłku.
§  8.
Umieszczenie cudzoziemca w pokoju izolacyjnym dokumentuje się w notatce służbowej i książce służby.
§  9.
1.
Dokumentację dotyczącą cudzoziemców umieszczonych w pokoju izolacyjnym stanowiącą materiały archiwalne w rozumieniu art. 1 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2011 r. Nr 123, poz. 698 i Nr 171, poz. 1016), zwanej dalej "ustawą", przechowuje się w Archiwum Straży Granicznej do czasu przekazania tej dokumentacji do archiwów państwowych, o których mowa w art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy.
2.
Dokumentację, o której mowa w ust. 1, niestanowiącą materiału archiwalnego, zwaną dalej "dokumentacją niearchiwalną", przechowuje się w Archiwum Straży Granicznej lub w archiwach zakładowych oddziałów Straży Granicznej przez okres przechowywania określony w jednolitym rzeczowym wykazie akt obowiązującym w Straży Granicznej.
§  10.
1.
Dokumentacja niearchiwalna, po upływie okresu jej przechowywania określonego w jednolitym rzeczowym wykazie akt obowiązującym w Straży Granicznej, podlega brakowaniu.
2.
Brakowania dokumentacji niearchiwalnej przechowywanej w Archiwum Straży Granicznej lub w archiwach zakładowych oddziałów Straży Granicznej dokonuje się nie wcześniej niż po dniu 1 stycznia roku następującego po roku, w którym upływa okres jej przechowywania.
3.
Brakowania dokumentacji niearchiwalnej dokonuje komisja powoływana przez Komendanta Głównego Straży Granicznej lub właściwego komendanta oddziału Straży Granicznej.
4.
Zniszczenia dokumentacji niearchiwalnej dokonuje się na podstawie zatwierdzonego przez kierownika Archiwum Straży Granicznej protokołu oceny dokumentacji niearchiwalnej, przeznaczonej do zniszczenia przygotowanego przez komisję.
5.
Wybrakowanie dokumentacji niearchiwalnej odnotowuje się we właściwej ewidencji, prowadzonej w Archiwum Straży Granicznej lub w archiwach zakładowych oddziałów Straży Granicznej.
6.
Dokumenty dotyczące wybrakowania dokumentacji niearchiwalnej są przechowywane odrębnie i stanowią materiał archiwalny.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 5 czerwca 2013 r.
______

1) Minister Spraw Wewnętrznych kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych (Dz. U. Nr 248, poz. 1491).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2012 r. poz. 589 i 769 oraz z 2013 r. poz. 628.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2013.641

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Pokój izolacyjny.
Data aktu: 03/06/2013
Data ogłoszenia: 04/06/2013
Data wejścia w życie: 05/06/2013