Czarnogóra-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji i nauki. Warszawa.2012.10.26.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Czarnogóry o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji i nauki,
podpisana w Warszawie dnia 26 października 2012 r.

W imienin Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

Dnia 26 października 2012 r. w Warszawie została podpisana Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Czarnogóry o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji i nauki, w następującym brzmieniu:

UMOWA

MIĘDZY RZĄDEM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

A RZĄDEM CZARNOGÓRY

O WSPÓŁPRACY W DZIEDZINIE KULTURY, EDUKACJI

I NAUKI

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Czarnogóry, zwane dalej Umawiającymi się Stronami,

kierując się pragnieniem rozwijania i zacieśniania wszechstronnej współpracy między Rzeczypospolitą Polską a Czarnogórą,

przekonane, że współpraca w dziedzinie kultury, edukacji i nauki oraz szerokie kontakty międzyludzkie przyczyniają się do wzbogacania kultur obu Państw oraz do pogłębiania i rozwijania przyjaźni między narodami polskim i czarnogórskim,

pragnąc współpracować na podstawie podpisanych przez obie Strony umów, a także w ramach organizacji międzynarodowych, których są członkami, w dziedzinach objętych niniejszą Umową,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony będą rozwijać wszechstronną współpracę w dziedzinie kultury, edukacji, nauki oraz dziedzinach pokrewnych.

Artykuł  2

W celu ułatwienia wzajemnego poznania się każda z Umawiających się Stron będzie podejmować starania na rzecz promocji kultury drugiej Strony na swoim terytorium poprzez:

a)
ułatwianie kontaktów osobistości świata kultury i sztuki,
b)
popieranie współpracy między wydawnictwami pozwalającej na zwiększenie inicjatyw wydawniczych i translatorskich,
c)
włączanie utworów dramatycznych i muzycznych autorów drugiej Umawiającej się Strony do repertuaru własnych placówek kulturalnych,
d)
popieranie współpracy przy organizowaniu imprez kulturalnych takich jak wystawy, pokazy filmów, festiwale muzyczne, taneczne i inne,
e)
popieranie współpracy w dziedzinie kinematografii, w tym koprodukcji filmów, współpracy instytucji i organizacji filmowych, udziału w międzynarodowych festiwalach filmowych organizowanych na terenie drugiej Umawiającej się Strony, zgodnie z regulaminami tych festiwali,
f)
wymianę publikacji między instytucjami kultury - książek, czasopism, nagrań i wydawnictw muzycznych, płyt i kaset,
g)
popieranie współpracy muzeów i bibliotek oraz innych placówek kulturalnych.
Artykuł  3

Umawiające się Strony będą popierać współpracę w dziedzinie ochrony i zachowania dziedzictwa kulturowego. Strony będą współpracowały w celu niedopuszczenia do nielegalnego wwozu, wywozu i przekazywania dóbr stanowiących ich dziedzictwo kulturowe, zgodnie ze swoimi przepisami wewnętrznymi, a także zgodnie z umowami międzynarodowymi, których są Stronami.

Artykuł  4

Umawiające się Strony zapewnią ochronę praw autorskich i praw pokrewnych, zgodnie ze swoimi przepisami wewnętrznymi oraz umowami międzynarodowymi, których są Stronami.

Artykuł  5

Umawiające się Strony będą popierać rozszerzanie współpracy w dziedzinie archiwistyki, w szczególności w zakresie dostępu do archiwów w celach naukowych, społecznych i prawnych, wymiany doświadczeń, publikacji i kopii dokumentów, w oparciu o bezpośrednie porozumienia między zarządami archiwów państwowych obu państw.

Artykuł  6

Umawiające się Strony będą sprzyjać rozwojowi współpracy między instytucjami radiowymi i telewizyjnymi, agencjami prasowymi, stowarzyszeniami dziennikarzy, na podstawie zawartych między nimi porozumień o współpracy.

Artykuł  7

Umawiające się Strony będą popierać wszelkie formy współpracy w dziedzinie edukacji, w tym w szczególności:

a)
bezpośrednie kontakty i współpracę między szkołami i placówkami edukacyjnymi wszystkich szczebli,
b)
wymianę studentów i doktorantów,
c)
wymianę informacji na temat systemów nauczania,
d)
popieranie nauczania języka i literatury drugiej Umawiającej się Strony w szkołach wyższych oraz wymiany wykładowców języka drugiej Strony,
e)
wymianę nauczycieli akademickich i innych specjalistów w celu prowadzenia wykładów.
Artykuł  8

Umawiające się Strony będą popierać współpracę instytucji i jednostek naukowych, w tym w szczególności:

a)
prowadzenie wspólnych badań naukowych,
b)
udział naukowców, badaczy i ekspertów w kongresach, konferencjach i innych spotkaniach organizowanych w obu państwach,
c)
wymianę informacji i dokumentacji naukowo-technicznej.
Artykuł  9

Umawiające się Strony będą popierać współpracę Polskiej Akademii Nauk i Czarnogórskiej Akademii Nauk i Sztuk, prowadzoną na podstawie zawartych przez te instytucje porozumień o współpracy naukowej.

Artykuł  10

Umawiające się Strony będą popierać rozwój kontaktów i współpracę młodzieży, a także współpracę między organizacjami i stowarzyszeniami młodzieżowymi oraz instytucjami prowadzącymi działalność w tej dziedzinie.

Artykuł  11

Umawiające się Strony będą popierać współpracę w dziedzinie sportu i turystyki.

Artykuł  12

Umawiające się Strony będą współpracować w ramach wielostronnych programów w dziedzinach zgodnych z celami niniejszej Umowy, realizowanych przez Radę Europy, organy Organizacji Narodów Zjednoczonych, oraz inne organizacje i instytucje międzynarodowe uznawane przez Umawiające się Strony.

Artykuł  13

Umawiające się Strony będą popierać współpracę na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury (UNESCO) oraz bezpośrednią współpracę między swoimi komitetami narodowymi do spraw UNESCO.

Artykuł  14

Umawiające się Strony będą sprzyjać różnym formom, współpracy zdecentralizowanej, zwłaszcza bezpośrednim kontaktom między społecznościami regionalnymi i lokalnymi.

Artykuł  15
1.
Umawiające się Strony uzgodniły powołanie Komisji Mieszanej do spraw współpracy kulturalnej, edukacyjnej i naukowej, zwanej dalej "Komisją", w celu opracowywania i przyjmowania okresowych programów wykonawczych, określających między innymi warunki finansowe współpracy.
2.
Komisja, składająca się z przedstawicieli obu Umawiających się Stron, będzie się zbierała na przemian w Rzeczypospolitej Polskiej i w Czarnogórze, w terminach uzgodnionych drogą dyplomatyczną.
Artykuł  16

Niniejsza Umowa podlega przyjęciu zgodnie z prawem każdej z Umawiających się Stron, co zostanie stwierdzone w drodze wymiany not. Umowa wejdzie w życie po upływie 90 dni od dnia otrzymania noty późniejszej.

Artykuł  17
1.
Niniejsza Umowa zawarta jest na czas nieokreślony. Może być ona wypowiedziana w drodze notyfikacji przez każdą z Umawiających się Stron i w takim przypadku utraci moc po upływie sześciu miesięcy od dnia otrzymania noty wypowiadającej.
2.
W przypadku wypowiedzenia niniejszej Umowy wszelkie przedsięwzięcia, będące w toku realizacji, zostaną doprowadzone do końca.
Artykuł  18

Z dniem wejścia w życie niniejszej Umowy traci moc w stosunkach polsko-czarnogórskich Umowa o współpracy kulturalnej między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Federacyjną Ludową Republiką Jugosławii, podpisana w Belgradzie dnia 6 lipca 1956 roku.

Podpisano w Warszawie dnia 26.10.2012 roku w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, czarnogórskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc. W razie rozbieżności przy ich interpretacji tekst angielski będzie uważany za rozstrzygający

Po zaznajomieniu się z powyższą umową, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

-
została ona uznana za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych,
-
jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona,
-
będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 22 lipca 2013 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2013.1255

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Czarnogóra-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji i nauki. Warszawa.2012.10.26.
Data aktu: 26/10/2012
Data ogłoszenia: 29/10/2013
Data wejścia w życie: 06/11/2013