Okresowa ocena pracy i opracowanie indywidualnego planu rozwoju zawodowego prokuratora.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 18 lipca 2013 r.
w sprawie okresowej oceny pracy i opracowania indywidualnego planu rozwoju zawodowego prokuratora

Na podstawie art. 62j ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze (Dz. U. z 2011 r. Nr 270, poz. 1599 i Nr 240, poz. 1430 oraz z 2012 r. poz. 637) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
uszczegółowienie kryteriów, o których mowa w art. 62e ust. 2 i 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze, zwanej dalej "ustawą";
2)
szczegółowy sposób oceny pracy prokuratora, w tym podsumowania jej wyników;
3)
szczegółowy sposób opracowywania indywidualnego planu rozwoju zawodowego prokuratora.
§  2. 
1. 
Ocena pracy prokuratora, zwana dalej "okresową oceną prokuratora", jest dokonywana przez prokuratora bezpośrednio przełożonego, a w przypadku prokuratora apelacyjnego - przez wyznaczonego zastępcę Prokuratora Generalnego na podstawie następujących źródeł:
1)
oceny zwierzchnika służbowego prokuratora podlegającego ocenie;
2)
oceny zespołu wizytacyjnego przeprowadzającego wizytację jednostki organizacyjnej prokuratury, zwanego dalej "zespołem wizytacyjnym", w której prokurator podlegający ocenie pełni lub pełnił czynności w okresie objętym wizytacją.
2. 
W przypadku gdy ze względu na strukturę organizacyjną jednostki organizacyjnej prokuratury nie przewidziano zwierzchnika służbowego w stosunku do prokuratora podlegającego okresowej ocenie, ocena, o której mowa w ust. 1 pkt 1, jest dokonywana przez prokuratora bezpośrednio przełożonego nad prokuratorem podlegającym okresowej ocenie.
3. 
Okresowa ocena prokuratora, po uprzednim uzyskaniu zgody prokuratora podlegającego okresowej ocenie, może być dokonywana przez prokuratora bezpośrednio przełożonego również na podstawie:
1)
samooceny prokuratora podlegającego ocenie;
2)
oceny prokuratora współpracującego z prokuratorem podlegającym ocenie, zwanego dalej "współpracownikiem".
§  3. 
1. 
Okresowa ocena prokuratora dokonywana z punktu widzenia kryterium, o którym mowa w art. 62e ust. 2 pkt 1 ustawy, obejmuje:
1)
prawidłowość i zgodność prowadzonych działań z obowiązującymi przepisami;
2)
poprawność wnioskowania;
3)
identyfikowanie niedostatków informacji i umiejętność aktywnego poszukiwania informaji;
4)
prawidłowość wyznaczania kierunków podejmowanych działań;
5)
umiejętność ustalania priorytetów;
6)
korygowanie planów na skutek pojawiających się trudności i przeszkód;
7)
szybkość podejmowania działań;
8)
terminowość podejmowanych czynności;
9)
rzetelność dokumentowania czynności;
10)
umiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.
2. 
Okresowa ocena prokuratora dokonywana z punktu widzenia kryterium, o którym mowa w art. 62e ust. 2 pkt 2 ustawy, obejmuje także komunikatywność oraz umiejętność pracy w zespole (kompetencje interpersonalne).
3. 
Okresowa ocena prokuratora dokonywana z punktu widzenia kryterium, o którym mowa w art. 62e ust. 2 pkt 3 ustawy, obejmuje:
1)
poprawność językową i umiejętność logicznego formułowania wypowiedzi;
2)
poprawność formalną wypowiedzi oraz jej czytelność;
3)
zgodność wypowiedzi z wymogami procesowymi.
4. 
Okresowa ocena prokuratora dokonywana z punktu widzenia kryterium, o którym mowa w art. 62e ust. 2 pkt 4 ustawy, obejmuje podejmowanie działań zmierzających do poszerzenia wiedzy i umiejętności pracy zawodowej prokuratora.
§  4. 
1. 
Okresowa ocena prokuratora jest dokonywana na arkuszach okresowej oceny prokuratora.
2. 
Zwierzchnik służbowy prokuratora podlegającego ocenie wypełnia arkusz okresowej oceny prokuratora, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia. W przypadku gdy ze względu na strukturę organizacyjną jednostki organizacyjnej prokuratury nie przewidziano zwierzchnika służbowego w stosunku do prokuratora podlegającego okresowej ocenie, arkusz okresowej oceny prokuratora wypełnia prokurator bezpośrednio przełożony nad prokuratorem podlegającym okresowej ocenie.
3. 
Zespół wizytacyjny wypełnia arkusz okresowej oceny prokuratora, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
4. 
Arkusze, o których mowa w ust. 2 i 3, są niezwłocznie przekazywane prokuratorowi bezpośrednio przełożonemu nad prokuratorem podlegającym okresowej ocenie.
5. 
Okresowa ocena prokuratora, w zakresie poszczególnych kompetencji wskazanych w załącznikach do rozporządzenia, jest dokonywana według następującej skali:
1)
ocena bardzo słaba - wartość liczbowa: 1;
2)
ocena słaba - wartość liczbowa: 2;
3)
ocena dobra - wartość liczbowa: 3;
4)
ocena bardzo dobra - wartość liczbowa: 4.
§  5. 
1. 
Zespół wizytacyjny przeprowadza ocenę pracy prokuratora na podstawie:
1)
badania od dziesięciu do piętnastu akt, w tym nie mniej niż pięciu zakończonych wybranych akt obejmujących różne kategorie spraw w prowadzonych lub nadzorowanych postępowaniach przygotowawczych lub innych spraw prowadzonych lub nadzorowanych przez prokuratora w okresie objętym oceną, nie mniej niż trzech spraw niezakończonych, w których od momentu pierwszej rejestracji upłynął najdłuższy okres, oraz dwóch spraw wskazanych przez prokuratora podlegającego ocenie;
2)
danych statystycznych przedstawiających liczbę spraw poszczególnych kategorii znajdujących się w referacie prokuratora, statystycznego ujęcia wyników pracy na koniec pełnych okresów statystycznych zawierających się w okresie objętym oceną, w tym ze wskazaniem spraw zakończonych, pozostających w biegu, ponadto liczby terminów rozpraw lub posiedzeń oraz sporządzonych środków zaskarżenia ze wskazaniem, czy te środki zostały uwzględnione;
3)
informacji o warunkach pracy prokuratora, przydzielonym personelu pomocniczym, okolicznościach utrudniających pracę bądź skutkujących zwiększonym obciążeniem pracą;
4)
informacji o liczbie przepracowanych dni;
5)
informacji o wytkniętych uchybieniach, zakończonych postępowaniach dyscyplinarnych i zasadnych skargach dotyczących prokuratora podlegającego ocenie;
6)
informacji o odbytych szkoleniach i innych formach doskonalenia na podstawie akt osobowych i wykazu służbowego prokuratora podlegającego ocenie;
7)
samooceny dokonywanej przez prokuratora podlegającego okresowej ocenie, której wzór stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia;
8)
opinii współpracownika prokuratora podlegającego okresowej ocenie, której wzór stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia.
2. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 7 i 8, stanowią fakultatywną część oceny prokuratora dokonywanej przez zespół wizytacyjny i ich sporządzenie wymaga zgody prokuratora podlegającego ocenie oraz zgody jego współpracownika.
3. 
W przypadku wyrażenia zgody, o której mowa w ust. 2, zespół wizytacyjny, po zasięgnięciu opinii prokuratora bezpośrednio przełożonego nad prokuratorem podlegającym ocenie, wskazuje współpracownika, który ma dokonać oceny.
§  6. 
1. 
Prokurator bezpośrednio przełożony sporządza wynik okresowej oceny prokuratora podlegającego ocenie, którego wzór stanowi załącznik nr 5 do rozporządzenia.
2. 
Wynik okresowej oceny prokuratora stanowi uśrednioną ocenę każdej kompetencji wskazanej w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
3. 
Uśredniona ocena każdej kompetencji wskazanej w załączniku nr 5 do rozporządzenia stanowi stosunek sumy ocen ze źródeł, o których mowa w § 2 ust. 1 i 3, do liczby tych źródeł.
4. 
Uśredniona ocena, o której mowa w ust. 3, jest dokonywana według następującej skali:
1)
< 1,5 - bardzo słaba;
2)
1,5-2,49 - słaba;
3)
2,5-3,49 - dobra;
4)
≥ 3,5 - bardzo dobra.
5. 
Uśredniona ocena, o której mowa w ust. 4 pkt 1 i 2, stanowi lukę kompetencyjną.
6. 
Uśredniona ocena, o której mowa w ust. 4 pkt 3 i 4, stanowi zasób.
7. 
W przypadku gdy uśredniona ocena danej kompetencji zostanie ustalona na poziomie wskazanym w ust. 4 pkt 3, prokurator bezpośrednio przełożony oraz wyznaczony zastępca Prokuratora Generalnego mogą uznać ją za kompetencję wymagającą dalszego rozwoju.
8. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 7, prokurator bezpośrednio przełożony oraz wyznaczony zastępca Prokuratora Generalnego zaznaczają oprócz pola: "zasób" pole: "wymaga dalszego rozwoju".
§  7. 
1. 
Prokurator bezpośrednio przełożony zapoznaje prokuratora podlegającego ocenie ze sporządzoną okresową oceną prokuratora osobiście albo przez doręczenie jej w formie pisemnej za pisemnym potwierdzeniem odbioru lub drogą elektroniczną na wewnętrzny adres poczty elektronicznej.
2. 
Czynności, o których mowa w ust. 1, w stosunku do prokuratora apelacyjnego dokonuje wyznaczony zastępca Prokuratora Generalnego.
3. 
Zapoznanie się z okresową oceną prokuratora prokurator potwierdza na arkuszu okresowej oceny prokuratora, określonym w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
4. 
Zapoznanie się z okresową oceną prokuratora doręczoną drogą elektroniczną następuje z chwilą wygenerowania potwierdzenia dostarczenia wiadomości.
§  8. 
1. 
Indywidualny plan rozwoju zawodowego prokuratora polega na opisowym określeniu potrzeb rozwoju zawodowego prokuratora z uwzględnieniem oczekiwanego poziomu efektywności pracy i kompetencji zawodowych na zajmowanym stanowisku oraz w zakresie przydzielonych obowiązków.
2. 
Indywidualny plan rozwoju zawodowego prokuratora sporządza się na arkuszu, którego wzór stanowi załącznik nr 6 do rozporządzenia.
3. 
Prokurator bezpośrednio przełożony, a w przypadku prokuratora apelacyjnego wyznaczony zastępca Prokuratora Generalnego, zapoznaje prokuratora podlegającego okresowej ocenie z indywidualnym planem rozwoju zawodowego w sposób określony w § 7.
4. 
Prokurator w terminie 7 dni od dnia zapoznania się z indywidualnym planem rozwoju zawodowego ma prawo złożyć pisemne uwagi do niego.
5. 
W terminie 21 dni od dnia złożenia przez prokuratora podlegającego ocenie uwag do przedstawionego indywidualnego planu rozwoju zawodowego prokurator, o którym mowa w ust. 3, w razie uwzględnienia uwag dokonuje zmiany w tym planie w niezbędnym zakresie.
6. 
O wyniku rozpatrzenia uwag prokurator właściwej prokuratury zawiadamia prokuratora w sposób określony w § 7.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

ZAŁĄCZNIK Nr 2

WZÓR

ZAŁĄCZNIK Nr 3

WZÓR

ZAŁĄCZNIK Nr 4

WZÓR

ZAŁĄCZNIK Nr 5

WZÓR

ZAŁĄCZNIK Nr 6

WZÓR

Indywidualny plan rozwoju zawodowego prokuratora (IPRZ)

oceniany prokurator .........................................................

imię (imiona) i nazwisko

Prokuratura ...............................................................

nazwa wizytowanej prokuratury

Jednostka organizacyjna,

w której obecnie pracuje

oceniany prokurator:

.....................................................

.....................................................

.....................................................

Stanowisko ocenianego

prokurator:

- prokuratury rejonowej

- prokuratury okręgowej

- prokuratury apelacyjnej

- wojskowej prokuratury garnizonowej

- wojskowej prokuratury okręgowej

Funkcja pełniona przez

ocenianego i data rozpoczęcia

jej pełnienia:

.......................................................

.......................................................

dzień, miesiąc, rok

Imię i nazwisko osoby

formułującej IPRZ:

.....................................................

Rodzaj relacji służbowej

z ocenianym prokuratorem:

- bezpośredni przełożony

- inny. Jaki? .................

Data wypełnienia:

.................................................

dzień, miesiąc, rok

Okres objęty oceną
Nazwa kompetencji Ocena
Prawidłowość i zgodność

prowadzonych działań

z obowiązującymi przepisami

luka kompetencyjna zasób wymaga dalszego rozwoju
Poprawność wnioskowania luka kompetencyjna zasób wymaga dalszego rozwoju
Identyfikowanie niedostatków

informacji i umiejętność

aktywnego poszukiwania

informacji

luka kompetencyjna zasób wymaga dalszego rozwoju
Prawidłowość wyznaczania

kierunków podejmowanych

działań

luka kompetencyjna zasób wymaga dalszego rozwoju
Umiejętność ustalania

priorytetów

luka kompetencyjna zasób wymaga dalszego rozwoju
Korygowanie planów

w odpowiedzi na pojawiające

się trudności i przeszkody

luka kompetencyjna zasób wymaga dalszego rozwoju
Szybkość podejmowania

działań

luka kompetencyjna zasób wymaga dalszego rozwoju
Terminowość podejmowanych

czynności

luka kompetencyjna zasób wymaga dalszego rozwoju
Rzetelne dokumentowanie

czynności

luka kompetencyjna zasób wymaga dalszego rozwoju
Działanie w warunkach

szczególnie stresujących

luka kompetencyjna zasób wymaga dalszego rozwoju
Kultura osobista luka kompetencyjna zasób wymaga dalszego rozwoju
Kultura organizacji pracy luka kompetencyjna zasób wymaga dalszego rozwoju
Respektowanie praw

uczestników postępowania

luka kompetencyjna zasób wymaga dalszego rozwoju
Komunikatywność i umiejętność

pracy w zespole – kompetencje

interpersonalne

luka kompetencyjna zasób wymaga dalszego rozwoju
Poprawność językowa

i umiejętność logicznego

formułowania wypowiedzi

luka kompetencyjna zasób wymaga dalszego rozwoju
Poprawność formalna

wypowiedzi oraz jej czytelność

luka kompetencyjna zasób wymaga dalszego rozwoju
Zgodność wypowiedzi

z wymogami procesowymi

luka kompetencyjna zasób wymaga dalszego rozwoju
Podejmowanie działań

zmierzających do poszerzania

wiedzy lub umiejętności

w zakresie wiedzy i umiejętności

przydatnych w pracy zawodowej

luka kompetencyjna zasób wymaga dalszego rozwoju

Cele rozwojowe na najbliższe cztery lata:

...................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

Plan działań w związku z lukami kompetencyjnymi:

...................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

Wnioski:

...................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

........................... ........................... ...............................................................
miejscowość data podpis prokuratora bezpośrednio przełożonego
Zapoznałam(-łem) się z wnioskami dotyczącymi indywidualnego programu rozwoju zawodowego.
........................... ........................... ...............................................................
miejscowość data podpis prokuratora

)

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2013.1011

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Okresowa ocena pracy i opracowanie indywidualnego planu rozwoju zawodowego prokuratora.
Data aktu: 18/07/2013
Data ogłoszenia: 02/09/2013
Data wejścia w życie: 17/09/2013