Świadectwo dopuszczenia statku ADN.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ 1
z dnia 14 sierpnia 2012 r.
w sprawie świadectwa dopuszczenia statku ADN

Na podstawie art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych (Dz. U. Nr 227, poz. 1367 i Nr 244, poz. 1454) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe warunki i tryb wydawania i przedłużania terminu ważności świadectwa dopuszczenia statku ADN do przewozu niektórych towarów niebezpiecznych, zwanego dalej "świadectwem dopuszczenia statku ADN", i wydawania tymczasowego świadectwa dopuszczenia statku ADN do przewozu towarów niebezpiecznych, zwanego dalej "tymczasowym świadectwem", oraz wydawania ich wtórników;
2)
wzór i sposób wypełniania świadectwa dopuszczenia statku ADN i tymczasowego świadectwa;
3)
wysokość opłaty za wydanie świadectwa dopuszczenia statku ADN, wydanie tymczasowego świadectwa, przedłużenie terminu ważności świadectwa dopuszczenia statku ADN oraz wydanie wtórników tych świadectw.
2. 
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do przewozu towarów niebezpiecznych stanowiących zapasy i wyposażenie statku.
§  2. 
1. 
Świadectwo dopuszczenia statku ADN jest wydawane na wniosek armatora statku lub jego przedstawiciela na podstawie protokołu z przeprowadzonego badania, o którym mowa w art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych, zwanej dalej "ustawą", oraz protokołu z inspekcji, o której mowa w art. 62 ust. 3 ustawy.
1a. 
Świadectwo dopuszczenia statku ADN składa się z części głównej oraz załącznika do świadectwa dopuszczenia statku ADN, zwanego dalej "załącznikiem do świadectwa
1b. 
W załączniku do świadectwa zamieszcza się:
1)
datę, określoną zgodnie z 1.16.1.4.2 umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu śródlądowymi drogami wodnymi towarów niebezpiecznych (ADN), zawartej w Genewie dnia 26 maja 2000 r. (Dz. U. z 2023 r. poz. 1167), zwanej dalej "umową ADN", od której może być zastosowany przepis przejściowy zgodnie z 1.6.7 umowy ADN;
2)
informacje o wszystkich dopuszczeniach statku do przewozu towarów niebezpiecznych wydanych na obszarze stron umowy ADN, które są ważne od daty, o której mowa w pkt 1, i wszystkich świadectwach dopuszczenia statku ADN, które są ważne lub których termin ważności może zostać przedłużony zgodnie z § 5, oraz o tymczasowych świadectwach wydanych zgodnie z 1.16.1.3.1 lit. a umowy ADN, począwszy od daty, o której mowa w pkt 1.
2. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się:
1)
ważny dokument dopuszczający statek do żeglugi w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej (Dz. U. z 2024 r. poz. 395 i 731);
2)
potwierdzenie wniesienia opłaty, o której mowa w § 11 ust. 1.
3. 
Świadectwo dopuszczenia statku ADN wydaje dyrektor urzędu żeglugi śródlądowej właściwy terytorialnie dla miejsca:
1)
wpisu statku do rejestru administracyjnego polskich statków żeglugi śródlądowej - w przypadku statku polskiego;
2)
przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej - w przypadku statku państwa obcego, z którym to państwem Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy w zakresie wzajemnego uznawania dokumentów dopuszczenia do przewozu towarów niebezpiecznych.
§  3. 
1. 
Tymczasowe świadectwo jest wydawane przez dyrektora urzędu żeglugi śródlądowej na wniosek armatora statku lub jego przedstawiciela.
1a. 
Tymczasowe świadectwo wydawane zgodnie z:
1)
1.16.1.3.1 lit. a umowy ADN składa się z części głównej oraz załącznika do świadectwa;
2)
1.16.1.3.1 lit. b i c umowy ADN składa się wyłącznie z części głównej.
2. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się:
1)
ważny dokument dopuszczający statek do żeglugi w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej;
2)
potwierdzenie wniesienia opłaty, o której mowa w § 11 ust. 2;
3)
świadectwo dopuszczenia statku ADN - w przypadku ubiegania się o tymczasowe świadectwo zgodnie z 1.16.1.3.1 lit. a umowy ADN dla statku, który posiadał świadectwo dopuszczenia statku ADN, którego termin ważności upłynął w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.
3. 
Wydając tymczasowe świadectwo zgodnie z 1.16.1.3.1 lit. a umowy ADN dla statku, który posiadał świadectwo dopuszczenia statku ADN, którego termin ważności upłynął w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1, dyrektor urzędu żeglugi śródlądowej wydaje tymczasowe świadectwo bez załącznika do świadectwa, dokonując wpisu o fakcie wydania tego tymczasowego świadectwa w załączniku do świadectwa dotychczasowego.
§  4. 
1. 
W przypadku zmiany nazwy lub numeru rejestracyjnego statku armator statku lub jego przedstawiciel zwraca się do dyrektora urzędu żeglugi śródlądowej, który wydał świadectwo dopuszczenia statku ADN, z wnioskiem o wydanie nowego świadectwa dopuszczenia statku ADN.
2. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się:
1)
ważny dokument dopuszczający statek do żeglugi w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej;
2)
potwierdzenie wniesienia opłaty, o której mowa w § 11 ust. 1;
3)
oryginał lub poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię świadectwa dopuszczenia statku ADN.
3. 
W przypadku zmiany nazwy lub numeru rejestracyjnego statku dyrektor urzędu żeglugi śródlądowej może wydać nowe świadectwo dopuszczenia statku ADN na pozostałą część okresu ważności dotychczasowego świadectwa dopuszczenia statku ADN bez przeprowadzania nowego badania, o którym mowa w art. 62 ust. 1 ustawy, i nowej inspekcji, o której mowa w art. 62 ust. 3 ustawy, pod warunkiem że stan i parametry techniczne statku nie uległy zmianom.
§  5. 
1. 
W celu przedłużenia terminu ważności świadectwa dopuszczenia statku ADN armator statku lub jego przedstawiciel składa wniosek do dyrektora urzędu żeglugi śródlądowej, który wydał świadectwo dopuszczenia statku ADN, i zgłasza statek do badania, o którym mowa w art. 62 ust. 1 ustawy, i inspekcji, o której mowa w art. 62 ust. 3 ustawy.
1a. 
Przedłuża się ważność świadectwa dopuszczenia statku ADN, w stosunku do którego dokonano zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, w terminie ważności świadectwa dopuszczenia ADN lub w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia upływu terminu ważności tego świadectwa. Po upływie tego okresu armator lub jego przedstawiciel może wystąpić z wnioskiem o wydanie świadectwa dopuszczenia statku ADN.
2. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się:
1)
ważny dokument dopuszczający statek do żeglugi w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej;
2)
potwierdzenie wniesienia opłaty, o której mowa w § 11 ust. 1;
3)
oryginał świadectwa dopuszczenia statku ADN.
3. 
Jeżeli badanie, o którym mowa w art. 62 ust. 1 ustawy, i inspekcja, o której mowa w art. 62 ust. 3 ustawy, zostały przeprowadzone w ciągu ostatniego roku przed upływem terminu ważności świadectwa dopuszczenia statku ADN, termin ważności nowego świadectwa dopuszczenia statku ADN rozpoczyna się od daty upływu terminu ważności dotychczasowego świadectwa dopuszczenia statku ADN.
4. 
Na podstawie wyników badania, o którym mowa w art. 62 ust. 1 ustawy, i inspekcji, o której mowa w art. 62 ust. 3 ustawy, dyrektor urzędu żeglugi śródlądowej przedłuża na okres nie dłuższy niż pięć lat termin ważności świadectwa dopuszczenia statku ADN, wydając nowe świadectwo.
5. 
Wydając świadectwo dopuszczenia statku ADN w przypadku, o którym mowa w ust. 4, dyrektor urzędu żeglugi śródlądowej wydaje nowe świadectwo dopuszczenia statku ADN bez załącznika do świadectwa, jednocześnie dokonując wpisu o fakcie wydania tego świadectwa w załączniku do świadectwa dotychczasowego.
§  6. 
1. 
Na podstawie wniosku armatora statku lub jego przedstawiciela uzasadnionego koniecznością ciągłości dokonywania przez armatora statku przewozów towarów niebezpiecznych dyrektor urzędu żeglugi śródlądowej, który wydał świadectwo dopuszczenia statku ADN, może przedłużyć, na okres nieprzekraczający roku, termin ważności świadectwa dopuszczenia statku ADN bez przeprowadzania badania, o którym mowa w art. 62 ust. 1 ustawy, i inspekcji, o której mowa w art. 62 ust. 3 ustawy.
2. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się:
1)
ważny dokument dopuszczający statek do żeglugi w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej;
2)
oryginał świadectwa dopuszczenia statku ADN, dla którego wnioskodawca występuje o przedłużenie terminu ważności.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, przedłużenia dokonuje się na oryginale świadectwa dopuszczenia statku ADN, dla którego wnioskodawca występuje o przedłużenie terminu ważności.
3a. 
Przedłużając termin ważności świadectwa dopuszczenia statku ADN, dyrektor urzędu żeglugi śródlądowej dokonuje wpisu w załączniku do świadectwa o fakcie przedłużenia świadectwa dopuszczenia statku ADN.
4. 
Przedłużenie terminu ważności świadectwa dopuszczenia statku ADN, o którym mowa w ust. 1, może być dokonywane tylko co drugi okres ważności świadectwa.
5. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, za przedłużenie terminu ważności świadectwa dopuszczenia statku ADN nie pobiera się opłaty określonej w § 11 ust. 1.
§  7. 
1. 
W przypadku utraty lub zniszczenia świadectwa dopuszczenia statku ADN dyrektor urzędu żeglugi śródlądowej, który wydał to świadectwo, na wniosek armatora statku lub jego przedstawiciela wydaje wtórnik świadectwa dopuszczenia statku ADN.
2. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się odpowiednio oświadczenie o utracie dokumentu albo zniszczone świadectwo dopuszczenia statku ADN, a także potwierdzenie wniesienia opłaty, o której mowa w § 11 ust. 3.
3. 
Dyrektor urzędu żeglugi śródlądowej, wydając wtórnik świadectwa dopuszczenia statku ADN, składa odpowiednio na każdej stronie świadectwa czerwony odcisk stempla o treści "WTÓRNIK".
§  8. 
Przepisy § 7 stosuje się odpowiednio do tymczasowego świadectwa.
§  9. 
1. 
Wzór świadectwa dopuszczenia statku ADN określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Wzór tymczasowego świadectwa określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  10. 
1. 
Świadectwo dopuszczenia statku ADN i tymczasowe świadectwo personalizuje się z wykorzystaniem drukarki atramentowej lub innego środka kryjącego zapewniającego trwałą integrację z podłożem, w języku polskim, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. 
W przypadku świadectwa dopuszczenia statku ADN:
1)
dla statku do przewozu ładunków suchych informacje zawarte w punktach 5, 9 i 10,
2)
dla zbiornikowców informacje zawarte w punktach 13, 17 i 18

- tego świadectwa należy dodatkowo przetłumaczyć na język angielski.

3. 
W przypadku tymczasowego świadectwa:
1)
dla statku do przewozu ładunków suchych informacje zawarte w punkcie 5,
2)
dla zbiornikowców informacje zawarte w punkcie 13

- tego świadectwa należy dodatkowo przetłumaczyć na język angielski.

§  11. 
1. 
Ustala się opłatę za wydanie lub przedłużenie terminu ważności świadectwa dopuszczenia statku ADN w wysokości 200 zł, którą uiszcza się przelewem na rachunek bankowy urzędu żeglugi śródlądowej, w którym będzie rozpatrywany wniosek, albo w kasie urzędu żeglugi śródlądowej, w którym będzie rozpatrywany wniosek.
2. 
Ustala się opłatę za wydanie tymczasowego świadectwa w wysokości 100 zł, którą uiszcza się przelewem na rachunek bankowy urzędu żeglugi śródlądowej, w którym będzie rozpatrywany wniosek, albo w kasie urzędu żeglugi śródlądowej, w którym będzie rozpatrywany wniosek.
3. 
Ustala się opłatę za wydanie wtórnika świadectwa dopuszczenia statku ADN lub tymczasowego świadectwa w wysokości 20 zł, którą uiszcza się przelewem na rachunek bankowy urzędu żeglugi śródlądowej, w którym będzie rozpatrywany wniosek, albo w kasie urzędu żeglugi śródlądowej, w którym będzie rozpatrywany wniosek.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia 2 . 3

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR ŚWIADECTWA DOPUSZCZENIA STATKU ADN DO PRZEWOZU NIEKTÓRYCH TOWARÓW NIEBEZPIECZNYCH

I. 

CZĘŚĆ GŁÓWNA ŚWIADECTWA DOPUSZCZENIA STATKU ADN DO PRZEWOZU ŁADUNKÓW SUCHYCH

wzór

(strona 1)

wzór

(strona 2)

II. 

CZĘŚĆ GŁÓWNA ŚWIADECTWA DOPUSZCZENIA STATKU ADN DLA ZBIORNIKOWCÓW

wzór

(strona 1)

wzór

(strona 2)

wzór

(strona 3)

III. 

ZAŁĄCZNIK DO ŚWIADECTWA DOPUSZCZENIA STATKU ADN

wzór

(strona 1)

wzór

(strona 2)

OBJAŚNIENIA

- Format: A4 - Zadruk: offsetowy dwustronny, kolorystyka 3 + 3

- Papier: wartościowy 120g

Dokument świadectwa dopuszczenia statku ADN do przewozu niektórych towarów niebezpiecznych wraz z załącznikiem do świadectwa dopuszczenia statku ADN do przewozu niektórych towarów niebezpiecznych to dokument kategorii drugiej w rozumieniu ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1006 i 1872). Przewidziano szereg zabezpieczeń, aby dokument spełniał wymogi w zakresie zabezpieczenia przed fałszerstwem.

1. Zabezpieczenia w podłożu:

1) papier wartościowy niewykazujący luminescencji w promieniowaniu UV;

2) zabezpieczenie chemiczne;

3) znak wodny dwutonowy (wizerunek orła z koroną na głowie zwróconej w prawo);

4) włókna zabezpieczające widoczne w świetle widzialnym i jednocześnie wykazujące luminescencję w promieniowaniu UV;

5) dodatkowe włókna niewidoczne w świetle dziennym, a widoczne wyłącznie w świetle UV.

2. Zabezpieczenie w druku:

AWERS

1) Druk offsetowy;

2) dwukolorowe tło giloszowe wykonane w technice druku irysowego z elementem reliefowym;

3) mikrodruk;

4) elementy graficzne wykonane farbą aktywną wyłącznie w promieniowaniu UV (kotwica);

5) element graficzny wykonany farbą optycznie zmienną;

6) na środku umieszczone godło polski w technice druku reliefowego.

REWERS

1) Druk offsetowy;

2) dwukolorowe tło giloszowe wykonane w technice druku irysowego z efektem tła reliefowego;

3) mikrodruk;

4) elementy graficzne wykonane farbą aktywną wyłącznie w promieniowaniu UV.

Oznaczenie indywidualne: numeracja wykonana techniką druku typograficznego z zastosowaniem farby aktywnej w promieniowaniu UV - seria ADN i pięć cyfr numeracji (numeracja w świetle UV zmienia kolor).

Dokument świadectwa dopuszczenia statku ADN do przewozu niektórych towarów niebezpiecznych personalizuje się z wykorzystaniem drukarki atramentowej lub innego środka kryjącego zapewniającego trwałą integrację z podłożem, w języku polskim z zastrzeżeniem § 10 ust. 2 i 3 rozporządzenia.

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR TYMCZASOWEGO ŚWIADECTWA DOPUSZCZENIA STATKU ADN DO PRZEWOZU TOWARÓW NIEBEZPIECZNYCH

I. 

CZĘŚĆ GŁÓWNA TYMCZASOWEGO ŚWIADECTWA DOPUSZCZENIA STATKU ADN DLA STATKÓW DO PRZEWOZU ŁADUNKÓW SUCHYCH

II. 

CZĘŚĆ GŁÓWNA TYMCZASOWEGO ŚWIADECTWA DOPUSZCZENIA STATKU ADN DLA ZBIORNIKOWCÓW

wzór

(strona 1)

wzór

(strona 2)

wzór

(strona 3)

OBJAŚNIENIA

- Format: A4 - Zadruk: offsetowy dwustronny, kolorystyka 3 + 3

- Papier: wartościowy 120g

Dokument tymczasowego świadectwa dopuszczenia statku ADN do przewozu niektórych towarów niebezpiecznych wraz z załącznikiem do tymczasowego świadectwa dopuszczenia statku ADN do przewozu niektórych towarów niebezpiecznych to dokument kategorii drugiej w rozumieniu ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1006 i 1872). Przewidziano szereg zabezpieczeń, aby dokument spełniał wymogi w zakresie zabezpieczenia przed fałszerstwem.

1. Zabezpieczenia w podłożu:

1) papier wartościowy niewykazujący luminescencji w promieniowaniu UV;

2) zabezpieczenie chemiczne;

3) znak wodny dwutonowy (wizerunek orła z koroną na głowie zwróconej w prawo);

4) włókna zabezpieczające widoczne w świetle widzialnym i jednocześnie wykazujące luminescencję w promieniowaniu UV;

5) dodatkowe włókna niewidoczne w świetle dziennym, a widoczne wyłącznie w świetle UV.

2. Zabezpieczenie w druku:

AWERS

1) Druk offsetowy;

2) dwukolorowe tło giloszowe wykonane w technice druku irysowego z elementem reliefowym;

3) mikrodruki;

4) elementy graficzne wykonane farbą aktywną wyłącznie w promieniowaniu UV (kotwica);

5) element graficzny wykonany farbą optycznie zmienną;

6) na środku umieszczone godło polski w technice druku reliefowego.

REWERS

1) Druk offsetowy;

2) dwukolorowe tło giloszowe wykonane w technice druku irysowego z efektem tła reliefowego;

3) mikrodruki;

4) elementy graficzne wykonane farbą aktywną wyłącznie w promieniowaniu UV.

Oznaczenie indywidualne: numeracja wykonana techniką druku typograficznego z zastosowaniem farby aktywnej w promieniowaniu UV - seria ADN i pięć cyfr numeracji (numeracja w świetle UV zmienia kolor).

Dokument tymczasowego świadectwa dopuszczenia statku ADN do przewozu niektórych towarów niebezpiecznych personalizuje się z wykorzystaniem drukarki atramentowej lub innego środka kryjącego zapewniającego trwałą integrację z podłożem, w języku polskim z zastrzeżeniem § 10 ust. 2 i 3 rozporządzenia.

1 Na dzień ogłoszenia obwieszczenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej działem administracji rządowej – żegluga śródlądowa kieruje Minister Infrastruktury, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. poz. 2725).
2 Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 29 sierpnia 2012 r.
3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 15 kwietnia 2004 r. w sprawie przewozu materiałów niebezpiecznych statkami żeglugi śródlądowej (Dz. U. Nr 88, poz. 839), które zgodnie z art. 133 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych (Dz. U. Nr 227, poz. 1367 i Nr 244, poz. 1454) utraciło moc z dniem 2 lipca 2012 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.1749 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Świadectwo dopuszczenia statku ADN.
Data aktu: 14/08/2012
Data ogłoszenia: 28/11/2024
Data wejścia w życie: 13/09/2012