Zm.: rozporządzenia w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę na finansowanie działalności statutowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO1)
z dnia 27 kwietnia 2012 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę na finansowanie działalności statutowej

Na podstawie art. 19 ust. 7 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 615 oraz z 2011 r. Nr 84, poz. 455 i Nr 185, poz. 1092) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 listopada 2010 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę na finansowanie działalności statutowej (Dz. U. Nr 218, poz. 1438 oraz z 2011 r. Nr 130, poz. 753) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 po ust. 4 dodaje się ust. 4a i 4b w brzmieniu:

"4a. Jednostka naukowa kategorii C, której w wyniku ponownej oceny przyznano wyższą kategorię naukową w terminie uniemożliwiającym złożenie wniosku zgodnie z ust. 2, może złożyć wniosek w terminie do dnia 30 listopada roku kalendarzowego poprzedzającego rok, na który ma być przyznana dotacja.

4b. W przypadku przyznania jednostce naukowej posiadającej kategorię C wyższej kategorii naukowej, jednostka ta może złożyć wniosek o przyznanie środków finansowych na utrzymanie potencjału badawczego na rok, w którym dokonano zmiany kategorii naukowej, nie później niż do dnia 31 października tego roku.";

2)
po § 2 dodaje się § 2a w brzmieniu:

"§ 2a. 1. Do przyznawania środków finansowych na działalność statutową dla jednostek naukowych powstałych w wyniku podziału jednostki naukowej, do dnia przyznania tym jednostkom kategorii naukowej przyjmuje się kategorię naukową, jaką posiadała jednostka naukowa przed podziałem.

2. Do przyznawania środków finansowych na działalność statutową dla jednostek naukowych powstałych w wyniku połączenia istniejących jednostek lub jednostek, do których włączono inną jednostkę albo jednostki, do dnia przyznania tej jednostce kategorii naukowej przyjmuje się kategorię naukową najwyższą z posiadanych przez te jednostki.";

3)
w § 5 dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4. W przypadku podziału jednostki naukowej w trakcie roku, na który zostały przyznane środki finansowe na działalność statutową, Minister może dokonać podziału przyznanych tej jednostce dotacji między nowo powstałe jednostki naukowe proporcjonalnie do liczby pracowników tych jednostek, określonej zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 1, oraz przejętych do realizacji zadań.";

4)
w § 6:
a)
w ust. 1 w pkt 1 wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie:

"liczbę osób, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, zatrudnionych w jednostce naukowej przy prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych na podstawie stosunku pracy, ustaloną na podstawie corocznie składanych przez pracowników pisemnych oświadczeń o wyrażeniu zgody na zaliczenie do tej liczby:",

b)
po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. Pracownicy zatrudnieni na podstawie stosunku pracy w więcej niż jednej jednostce naukowej składają oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, tylko w jednej, wybranej przez siebie jednostce. Zatrudnienie podaje się według stanu na dzień złożenia wniosku.",

c)
dodaje się ust. 3d i 3e w brzmieniu:

"3d. Dla jednostek naukowych, o których mowa w § 2a ust. 1, wysokość dotacji bazowej z roku poprzedzającego rok przyznania dotacji określa się proporcjonalnie do liczby pracowników, określonej zgodnie z ust. 1 pkt 1.

3e. Dla jednostek naukowych, o których mowa w § 2a ust. 2, wysokość dotacji bazowej z roku poprzedzającego rok przyznania dotacji stanowi suma dotacji bazowych łączonych jednostek.",

d)
dodaje się ust. 5 i 6 w brzmieniu:

"5. Minister może zwiększyć w trakcie roku budżetowego środki finansowe przeznaczone na dotację bazową dla grupy jednostek naukowych, o których mowa w art. 2 pkt 9 ustawy, biorąc pod uwagę specyfikę i uwarunkowania działalności naukowej lub badawczo-rozwojowej oraz znaczenie tej grupy jednostek naukowych dla realizacji polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa oraz znaczenie realizowanych przez te jednostki zadań dla rozwoju nauki, postępu cywilizacyjnego, rozwoju gospodarczego i kulturalnego państwa. Minister dokonuje podziału tych środków między jednostki naukowe w grupie, biorąc pod uwagę ich kategorie naukowe, przy czym wysokość zwiększenia dotacji bazowej dla każdej jednostki naukowej w grupie nie może przekroczyć 35% kwoty wynikającej z iloczynu wysokości dotacji bazowej dla tej jednostki naukowej z roku poprzedzającego rok przyznania zwiększenia i współczynnika przeniesienia przyjętego na dany rok.

6. Wysokość dotacji bazowej dla Polskiej Akademii Umiejętności ustala Minister po zasięgnięciu opinii zespołu, o którym mowa w § 3 ust. 2, właściwego dla nauk humanistycznych, społecznych, nauk o sztuce i twórczości artystycznej, uwzględniając znaczenie działalności Akademii dla rozwoju nauki oraz wysokość dotacji bazowej z roku poprzedzającego rok przyznania dotacji.";

5)
załączniki nr 1 i 2 do rozporządzenia otrzymują brzmienie określone odpowiednio w załącznikach nr 1 i 2 do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
1.
Przepisy § 2 ust. 4a i 4b oraz § 6 ust. 5 rozporządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem stosuje się do przyznawania dotacji na finansowanie działalności statutowej od roku 2012.
2.
Przepisy § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem stosuje się do przyznawania dotacji na finansowanie działalności statutowej od roku 2013.
§  3.
Wnioski o przyznanie dotacji na finansowanie działalności statutowej, o których mowa w § 2 ust. 4b rozporządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem, na rok 2012 składa się zgodnie z wzorem określonym w załączniku nr 1 do niniejszego rozporządzenia.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 248, poz. 1483).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

WNIOSEK

o przyznanie środków finansowych na działalność statutową na rok .....

A.

 DANE WNIOSKODAWCY

1. Nazwa i adres jednostki naukowej

2. Kierownik jednostki naukowej

3. Kategoria jednostki naukowej

4. Numer telefonu, numer faksu, e-mail, www

5. NIP, REGON

6. Numer rachunku bankowego jednostki naukowej

B.

 DOTACJA NA UTRZYMANIE POTENCJAŁU BADAWCZEGO

Czy jednostka ubiega się o przyznanie dotacji bazowej:

[] TAK [] NIE

W przypadku zaznaczenia TAK:

1. Liczba osób, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, zatrudnionych w jednostce naukowej przy prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych na podstawie stosunku pracy, ustalona na podstawie corocznie składanych przez pracowników pisemnych oświadczeń o wyrażeniu zgody na zaliczenie do tej liczby:

1) w przypadku uczelni - będących pracownikami, o których mowa w art. 108 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365, z późn. zm.1)), oraz pracownikami naukowo-technicznymi i inżynieryjno-technicznymi, zatrudnionymi w celu wykonywania prac pomocniczych w badaniach naukowych oraz prac usługowo-badawczych;

2) w przypadku jednostek naukowych Polskiej Akademii Nauk - będących pracownikami, o których mowa w art. 87 pkt 1, 2 i 4 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. Nr 96, poz. 619 oraz z 2011 r. Nr 84, poz. 455);

3) w przypadku instytutów badawczych - będących pracownikami, o których mowa w art. 39 ust. 1 pkt 1-3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. Nr 96, poz. 618 oraz z 2011 r. Nr 112, poz. 654 i Nr 185, poz. 1092);

4) w przypadku pozostałych jednostek naukowych - będących pracownikami zatrudnionymi na stanowiskach związanych z prowadzeniem badań naukowych lub prac rozwojowych.

(Uwaga: w przypadku zatrudnienia na podstawie stosunku pracy w więcej niż jednej jednostce naukowej, pracownik może złożyć oświadczenie tylko w jednej, wybranej przez siebie jednostce. Zatrudnienie podaje się według stanu na dzień złożenia wniosku.)

Ogółem........................,

w tym w każdej z dziedzin nauki i sztuki

………………………………………………………………………………………………

(Uwaga: należy podać liczbę pracowników w każdej z dziedzin nauki i sztuki, zgodnie z komunikatem ogłaszanym w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministra. Suma podanych liczb nie może być wyższa niż podana liczba ogółem.)

2. Wykaz planowanych do realizacji zadań badawczych, ujętych w planie zadaniowym jednostki, w tym:

1) kontynuowanych;

2) nowych.

(Uwaga: dla każdego zadania należy podać tytuł zadania, cel realizacji zadania, planowane efekty naukowe i praktyczne - łącznie nie więcej niż 300 słów.)

3. Informacja o terminie przeprowadzonego audytu zewnętrznego, o którym mowa w art. 34 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 615 oraz z 2011 r. Nr 84, poz. 455 i Nr 185, poz. 1092).

II.

 Czy jednostka ubiega się o przyznanie dotacji na finansowanie kosztów związanych z restrukturyzacją:

[] TAK [] NIE

W przypadku zaznaczenia TAK:

1. Wnioskowana kwota dotacji ..............zł (słownie: ...................................).

2. Zakres i cel planowanej restrukturyzacji.

3. Spodziewane efekty działań restrukturyzacyjnych.

4. Zatwierdzony plan restrukturyzacji.

5. Uzasadnienie wniosku, ze szczególnym uwzględnieniem informacji o potencjale badawczym jednostki, w tym posiadanej infrastrukturze badawczej, a także o strukturze organizacyjnej i zatrudnieniu w jednostce.

6. Harmonogram działań restrukturyzacyjnych wraz z planowanymi terminami płatności.

(Uwaga: zmiana profilu prowadzonej działalności naukowej lub badawczo-rozwojowej powinna wynikać ze zmiany statutu jednostki.)

C.

 DOTACJA NA FINANSOWANIE KOSZTÓW ZWIĄZANYCH Z UTRZYMANIEM SPECJALNEGO URZĄDZENIA BADAWCZEGO

Czy jednostka ubiega się o przyznanie środków na finansowanie kosztów związanych z utrzymaniem specjalnego urządzenia badawczego:

[] TAK [] NIE

W przypadku zaznaczenia TAK:

1. Nazwa specjalnego urządzenia badawczego: ...................................................................

2. Wnioskowana kwota dotacji ...................... zł (słownie: ...............................................).

3. Informacja o rodzaju bieżących kosztów i ich wysokości, na które ma być przeznaczona wnioskowana dotacja, wraz z ich uzasadnieniem (w tym: liczba osób i ich wynagrodzenia, materiały i przedmioty nietrwałe, konserwacja i naprawy).

4. Informacja o specjalnym urządzeniu badawczym i badaniach naukowych lub pracach rozwojowych planowanych do wykonywania z wykorzystaniem specjalnego urządzenia badawczego:

1) zwięzła charakterystyka urządzenia, w tym znaczenie dla rozwoju badań naukowych lub prac rozwojowych, w szczególności dla rozwoju dziedzin nauki uznanych za priorytetowe w polityce naukowej państwa;

2) uzasadnienie unikatowości urządzenia lub miejsca pracy badawczej;

3) typ urządzenia, data produkcji;

4) data, od której urządzenie jest użytkowane przez jednostkę;

5) zakres i stopień wykorzystania urządzenia do realizacji badań naukowych lub prac rozwojowych oraz liczebność wykorzystującego je środowiska naukowego;

6) zakres i stopień wykorzystania urządzenia do realizacji innych zadań (podać jakich) niż badania naukowe i prace rozwojowe;

7) określenie najważniejszych badań naukowych lub prac rozwojowych planowanych do wykonania z wykorzystaniem urządzenia;

8) zakres i udział współpracy krajowej i międzynarodowej w wykorzystaniu urządzenia;

9) szczegółowe informacje dotyczące korzystania z urządzenia przez jednostki inne niż wnioskująca, w tym: nazwy jednostek, liczba korzystających osób, okres współpracy, warunki udostępniania urządzenia;

10) potencjał organizacyjny i ludzki oraz poziom doświadczenia jednostki starającej się o dofinansowanie utrzymania urządzenia;

11) inne dane uzasadniające konieczność udzielenia wnioskowanej dotacji.

D.

 DOTACJA NA FINANSOWANIE DZIAŁALNOŚCI POLEGAJĄCEJ NA PROWADZENIU BADAŃ NAUKOWYCH LUB PRAC ROZWOJOWYCH ORAZ ZADAŃ Z NIMI ZWIĄZANYCH, SŁUŻĄCYCH ROZWOJOWI MŁODYCH NAUKOWCÓW ORAZ UCZESTNIKÓW STUDIÓW DOKTORANCKICH

Czy jednostka ubiega się o przyznanie środków na działalność polegającą na prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych oraz zadań z nimi związanych, służących rozwojowi młodych naukowców oraz uczestników studiów doktoranckich:

[] TAK [] NIE

W przypadku zaznaczenia TAK:

1. Wykaz planowanych do realizacji zadań badawczych (w tym tytuł rozprawy doktorskiej), ujętych w planie zadaniowym jednostki, w tym związanych z:

1) rozwojem naukowym młodych naukowców oraz uczestników studiów doktoranckich;

2) rozwojem specjalności naukowych w jednostce wnioskującej, w tym określenie, w jakich specjalnościach.

2. Informacja o jednostce:

1) liczba młodych naukowców zatrudnionych w jednostce nie krócej niż 3 miesiące w okresie ostatnich 2 lat poprzedzających rok złożenia wniosku:

Wyszczególnienie Liczba młodych naukowców zatrudnionych w jednostce nie krócej niż 3 miesiące:
ogółem którzy uzyskali stopień naukowy w ostatnich 2 latach poprzedzających rok złożenia wniosku:
w jednostce poza jednostką
1 2 3 4
Ogółem:
w tym w każdej z dziedzin nauki i sztuki (zgodnie z komunikatem ogłaszanym w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministra)

....................

....................

(Uwaga: każda zatrudniona osoba może być wykazana tylko raz w okresie 2 lat.)

2) liczba uczestników studiów doktoranckich prowadzonych przez jednostkę*) w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku oraz liczba młodych naukowców, którzy mają otwarty przewód doktorski, ale nie są uczestnikami studiów doktoranckich:

Wyszczególnienie Liczba uczestników studiów doktoranckich prowadzonych przez jednostkę Liczba młodych naukowców, którzy mają otwarty przewód doktorski, ale nie są uczestnikami studiów doktoranckich
1 2 3
Ogółem:
w tym w każdej z dziedzin nauki i sztuki (zgodnie z komunikatem ogłaszanym w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministra):

....................

....................

*) Wypełnia wyłącznie jednostka uprawniona do prowadzenia studiów doktoranckich na podstawie odrębnych przepisów.

3) informacja o stopniach naukowych nadanych w jednostce młodym naukowcom w ostatnich 2 latach poprzedzających rok złożenia wniosku:

a) liczba nadanych stopni naukowych doktora:

Wyszczególnienie Nadane stopnie naukowe:
ogółem

(3+4)

młodym naukowcom
zatrudnionym

w jednostce

spoza

jednostki

1 2 3 4
Ogółem:
w tym w każdej z dziedzin nauki i sztuki (zgodnie z komunikatem ogłaszanym w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministra):

....................

....................

b) liczba nadanych stopni naukowych doktora habilitowanego:

Wyszczególnienie Nadane stopnie naukowe:
ogółem

(3+4)

młodym naukowcom
zatrudnionym

w jednostce

spoza

jednostki

1 2 3 4
Ogółem:
w tym w każdej z dziedzin nauki i sztuki (zgodnie z komunikatem ogłaszanym w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministra):

....................

....................

E.

 DOTACJA NA DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANĄ Z UTRZYMANIEM I POSZERZANIEM NAUKOWYCH BAZ DANYCH (nie dotyczy baz danych lub zasobów cyfrowych związanych z utrzymaniem i poszerzaniem Wirtualnej Biblioteki Nauki)

Czy jednostka ubiega się o przyznanie środków na działalność związaną z utrzymaniem i poszerzaniem naukowych baz danych:

[] TAK [] NIE

W przypadku zaznaczenia TAK:

1. Wnioskowana kwota dotacji ......................... zł (słownie: ...................................... zł).

2. Nazwa bazy ............................................................................................................. .

3. Informacje o bazie:

1) tematyka bazy;

2) rejestrowane dane;

3) zakres chronologiczny;

4) opis zawartości bazy;

5) liczba jednostek wchodzących w skład konsorcjum.

4. Cel utworzenia bazy i jej znaczenie dla nauki.

5. Zasady i warunki udostępniania bazy.

6. Informacja o finansowaniu utrzymania naukowych baz danych z innych źródeł niż dotacja.

7. Informacja o planowanych rodzajach kosztów wraz z uzasadnieniem ich wysokości w części finansowanej z dotacji.

F.

 DOTACJA NA DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANĄ Z UTRZYMANIEM I POSZERZANIEM WIRTUALNEJ BIBLIOTEKI NAUKI

Czy jednostka ubiega się o przyznanie środków na działalność związaną z utrzymaniem i poszerzaniem Wirtualnej Biblioteki Nauki:

[] TAK [] NIE

W przypadku zaznaczenia TAK:

1. Wnioskowana kwota dotacji ......................... zł (słownie: ...................................... zł).

2. Nazwa bazy lub zasobów cyfrowych ......................................................................... .

3. Informacje o bazie lub zasobach cyfrowych:

1) tematyka bazy lub zasobów cyfrowych;

2) rejestrowane dane;

3) zakres chronologiczny;

4) opis zawartości bazy lub zasobów cyfrowych;

5) liczba jednostek wchodzących w skład konsorcjum lub korzystających z zasobów cyfrowych.

4. Cel utworzenia bądź zakupu bazy lub zasobów cyfrowych.

5. Zasady i warunki udostępniania bazy lub zasobów cyfrowych.

6. Informacja o finansowaniu utrzymania i poszerzania baz danych lub zasobów cyfrowych z innych źródeł niż dotacja.

7. Informacja o planowanych rodzajach kosztów wraz z uzasadnieniem ich wysokości w części finansowanej z dotacji.

G.

 RAPORTY Z WYKORZYSTANIA ŚRODKÓW PRZYZNANYCH W ROKU POPRZEDZAJĄCYM ROK ZŁOŻENIA WNIOSKU

I.

 Raport z wykorzystania środków przyznanych na utrzymanie potencjału badawczego

1. Syntetyczny opis zrealizowanych zadań badawczych objętych planem zadaniowo-finansowym z roku poprzedzającego rok złożenia wniosku, ze wskazaniem najważniejszych osiągnięć naukowych i zastosowań praktycznych oraz zadań z zakresu działalności upowszechniającej naukę.

Dla każdego zadania podać:

1) nazwę zadania;

2) cel badań;

3) opis zrealizowanych prac;

4) opis najważniejszych osiągnięć;

5) wykorzystanie uzyskanych wyników.

(Uwaga: objętość tekstu w odniesieniu do jednego zadania: maks. 500 wyrazów).

2. Informacja o upowszechnianiu i popularyzacji wyników działalności jednostki naukowej, ze szczególnym uwzględnieniem publikacji międzynarodowych.

Podać liczbę i wykaz opublikowanych prac w podziale na:

1) monografie;

2) publikacje w czasopismach naukowych - podać czy czasopismo znajduje się w bazie Journal Citation Reports (JCR) lub European Reference Index for the Humanities (ERIH);

3) inne;

4) referaty na konferencjach zagranicznych i krajowych (podać tytuł referatu, nazwę konferencji).

3. Informacja o poniesionych kosztach związanych ze zrealizowanymi zadaniami badawczymi objętymi planem zadaniowo-finansowym:

wydatki ogółem …............... zł, w tym:

1) środki z dotacji na działalność statutową ........... zł, w tym środki przeniesione z roku poprzedniego ................ zł;

2) inne środki budżetowe ........... zł, w tym z ......., w wysokości .... zł;

3) pozostałe środki ............... zł.

4. Wysokość niewykorzystanych środków z dotacji, przenoszonych na rok następny …………......... zł.

5. Struktura poniesionych kosztów:

Lp. Przeznaczenie Koszty ogółem Koszty z dotacji
1 2 3 4
1 Działania niezbędne do rozwoju specjalności naukowych lub kierunków badawczych oraz rozwoju kadry naukowej, w tym badania naukowe lub prace rozwojowe ujęte w planie finansowym jednostek naukowych
2 Utrzymanie infrastruktury badawczej, w tym bibliotek i archiwów
3 Zatrudnienie niezbędnej kadry naukowej i inżynieryjno-technicznej
4 Zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej, związanej z realizacją zadań, o których mowa w pkt 1, niestanowiącej dużej infrastruktury badawczej
5 Współpraca naukowa krajowa i zagraniczna, niezbędna do realizacji zadań, o których mowa w pkt 1
6 Upowszechnianie nauki
RAZEM:

6. Kwota wydatkowana na restrukturyzację ogółem ....... zł, w tym kwota z przyznanej dotacji ........... zł.

7. Informacja o zrealizowanych działaniach oraz wynikach i efektach przeprowadzonej restrukturyzacji ......................................................................................................................

…………………………………………………………………………………………….

8. Rozliczenie przyznanych środków pod względem zgodności z planem i harmonogramem restrukturyzacji.

II.

 Raport z wykorzystania środków przyznanych na utrzymanie specjalnego urządzenia badawczego

1. Najważniejsze badania naukowe i prace rozwojowe wykonane z wykorzystaniem urządzenia:

1) wykaz wykonanych zadań, ze wskazaniem jednostek naukowych lub zespołów naukowych (polskich, zagranicznych), które je wykonały;

2) opis najważniejszych wyników badań naukowych i prac rozwojowych.

2. Informacja o zakresie i stopniu wykorzystania urządzenia do wykonywania zadań innych niż badania naukowe i prace rozwojowe.

3. Informacja o wykorzystaniu urządzenia przez inne jednostki, w tym międzynarodowe (nazwa, liczba osób, okres wykorzystania, warunki wykorzystania).

4. Informacja o bieżących kosztach związanych z utrzymaniem urządzenia i źródłach ich finansowania w roku poprzedzającym rok, którego dotyczy wniosek, w tym:

1) koszty bezpośrednie, w tym:

a) wynagrodzenia z pochodnymi,

b) materiały i energia,

c) naprawy i konserwacje,

d) usługi obce,

e) inne.

2) koszty pośrednie ........... zł.

5. Przychody ogółem ............ zł,

w tym ze świadczenia usług z wykorzystaniem urządzenia ............... zł.

6. Informacja o wysokości niewykorzystanych środków z dotacji, przeniesionych na rok następny .............. zł.

III.

 Raport z wykorzystania środków przyznanych na finansowanie działalności polegającej na prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych oraz zadań z nimi związanych, służących rozwojowi młodych naukowców oraz uczestników studiów doktoranckich

1. Kwota dotacji przyznanej w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku ……..... zł.

2. Kwota wydatkowana z dotacji ............ zł.

3. Informacja opisowa o realizacji celów związanych z:

1) rozwojem naukowym młodych naukowców;

2) rozwojem specjalności naukowych w jednostce.

4. Liczba młodych naukowców uczestniczących w badaniach ....... .

5. Informacja o wysokości niewykorzystanych środków z dotacji, przeniesionych na rok następny ............. zł.

6. Informacja o obowiązującym w jednostce wewnętrznym trybie konkursowym (należy dołączyć regulamin lub zasady podziału środków przyznanych jednostce w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku na działalność polegającą na prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych oraz zadań z nimi związanych, służących rozwojowi młodych naukowców oraz uczestników studiów doktoranckich).

IV.

 Raport z wykorzystania środków przyznanych na utrzymanie i poszerzanie naukowych baz danych

1. Informacja o poniesionych kosztach:

Ogółem .......... zł, w tym:

1) środki z dotacji .......... zł, w tym środki przeniesione z roku poprzedniego

.......... zł;

2) inne środki budżetowe ............ zł, w tym z ............, w wysokości …...... zł;

3) pozostałe środki ........... zł.

2. Informacja o wysokości niewykorzystanych środków z dotacji, przeniesionych na rok następny, z zaznaczeniem ich przeznaczenia .................................. .

3. Liczba jednostek korzystających z bazy danych w ramach konsorcjum.

4. Informacja o wykorzystaniu w działalności naukowej jednostki bazy danych w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku.

(Uwaga: należy przedstawić ww. informacje odrębnie dla każdej bazy danych, finansowanej z dotacji)

V.

 Raport z wykorzystania środków przyznanych na utrzymanie i poszerzanie Wirtualnej Biblioteki Nauki

1. Informacja o poniesionych kosztach:

Ogółem .......... zł, w tym:

1) środki z dotacji ........… zł, w tym środki przeniesione z roku poprzedniego

....... zł;

2) inne środki budżetowe …....... zł, w tym z …........, w wysokości ….... zł;

3) pozostałe środki ........... zł.

2. Struktura kosztów:

Lp. Przeznaczenie Koszty ogółem Koszty z dotacji
1 2 3 4
1 Koszt licencji (należy przedstawić informacje nt. kosztów poszczególnych licencji dla każdego zasobu WBN finansowanego z dotacji)
2 Koszty osobowe związane bezpośrednio z obsługą licencji
3 Tworzenie dedykowanych narzędzi informatycznych
4 Narzuty administracyjne jednostki
5 Inne (jakie?)
RAZEM:

3. Informacja o wysokości niewykorzystanych środków z dotacji, przeniesionych na rok następny, z zaznaczeniem ich przeznaczenia .................................... .

4. Liczba jednostek korzystających z bazy danych lub zasobów cyfrowych w ramach WBN.

5. Zmiana liczby jednostek korzystających z danego zasobu WBN w stosunku do roku poprzedniego (podać liczbę z zaznaczeniem, czy nastąpił wzrost, czy spadek).

6. Liczba odwiedzin bazy danych w ramach WBN.

7. Liczba pobrań artykułów, tekstów lub innych informacji dostępnych w ramach WBN

(np. rozdziałów w przypadku książek elektronicznych, liczba zapytań, liczba wyszukań).

8. Ewentualne wnioski na przyszłość.

(Uwaga: należy przedstawić ww. informacje odrębnie dla każdego zasobu WBN finansowanego z dotacji)

H.

 INFORMACJE O OSOBIE ODPOWIEDZIALNEJ ZA SPORZĄDZENIE WNIOSKU

Imię i nazwisko, stanowisko, numer telefonu, numer faksu, e-mail

pieczęć jednostki Główny Kierownik jednostki Rektor*)

księgowy/Kwestor

data podpis i pieczęć podpis i pieczęć podpis i pieczęć

______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 46, poz. 328, Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 144, poz. 1043 i Nr 227, poz. 1658, z 2007 r. Nr 80, poz. 542, Nr 120, poz. 818, Nr 176, poz. 1238 i 1240 i Nr 180, poz. 1280, z 2008 r. Nr 70, poz. 416, z 2009 r. Nr 68, poz. 584, Nr 157, poz. 1241, Nr 161, poz. 1278 i Nr 202, poz. 1553, z 2010 r. Nr 57, poz. 359, Nr 75, poz. 471, Nr 96, poz. 620 i Nr 127, poz. 857 oraz z 2011 r. Nr 45, poz. 235, Nr 84, poz. 455, Nr 112, poz. 654, Nr 174, poz. 1039 i Nr 185, poz. 1092.

*) W przypadku gdy wniosek podpisany jest przez prorektora, do wniosku dołącza się pełnomocnictwo/upoważnienie do jego podpisania.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

ALGORYTM PODZIAŁU DOTACJI BAZOWEJ

1. Wysokość dotacji bazowej Bi dla i-tej jednostki naukowej w danym roku oblicza się wg wzoru:

gdzie:

n - liczba jednostek naukowych objętych dotacją,

Wi - wysokość dotacji bazowej dla i-tej jednostki naukowej w roku poprzedzającym rok, na który ma być przyznana dotacja, bez dotacji, o której mowa w § 6 ust. 4 rozporządzenia,

p - współczynnik przeniesienia, ogłaszany corocznie przez Ministra w formie komunikatu w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministra:

F - kwota przeznaczona w budżecie państwa w części "Nauka" na dotację bazową na dany rok, oblicza się wg wzoru:

gdzie:

C - wysokość określonych w budżecie państwa środków na finansowanie działalności statutowej jednostek naukowych w danym roku,

R - wysokość środków finansowych wydzielonych przez Ministra na pokrycie: kosztów związanych z restrukturyzacją jednostek naukowych w danym roku, utrzymanie i poszerzanie naukowych baz danych, systemu udostępniania w formie elektronicznej naukowych baz danych oraz publikacji naukowych w danym roku, zwiększenia środków finansowych na utrzymanie potencjału badawczego, o których mowa w § 6 ust. 4 i 5 rozporządzenia, utrzymanie potencjału badawczego Polskiej Akademii Umiejętności,

U - wysokość środków finansowych wydzielonych przez Ministra na utrzymanie specjalnych urządzeń badawczych w danym roku,

M - wysokość środków finansowych wydzielonych przez Ministra na prowadzenie badań naukowych lub prac rozwojowych oraz zadań z nimi związanych, służących rozwojowi młodych naukowców oraz uczestników studiów doktoranckich w danym roku,

Si - nominalny poziom odniesienia dotacji bazowej dla i-tej jednostki naukowej w danym roku, obliczony wg wzoru:

gdzie:

qi - współczynnik przypisany kategorii i-tej jednostki naukowej,

l - liczba dziedzin,

kj - współczynnik kosztochłonności badań dla j-tej dziedziny, ogłaszany w formie komunikatu w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministra,

- liczba osób w i-tej jednostce naukowej w j-tej dziedzinie naukowej, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, zatrudnionych w jednostce naukowej przy prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych na podstawie stosunku pracy, ustalona na podstawie corocznie składanych przez pracowników pisemnych oświadczeń o wyrażeniu zgody na zaliczenie do tej liczby.

2. Dla poszczególnych współczynników we wzorze, o którym mowa w ust. 1, określa się następujące wartości:

1) współczynnik przypisany kategorii i-tej jednostki naukowej:

a) qi = 1,5 - dla jednostek kategorii A+,

b) qi = 1,0 - dla jednostek kategorii A,

c) qi = 0,75 - dla jednostek kategorii B,

d) qi = 0,4 - dla jednostek kategorii C;

2) współczynnik przypisany i-tej jednostce naukowej z grup wymienionych w art. 2 pkt 9 ustawy:

a) wi = 1,0 - dla jednostek naukowych Polskiej Akademii Nauk, w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. Nr 96, poz. 619 oraz z 2011 r. Nr 84, poz. 455),

b) wi = 0,7 - dla instytutów badawczych,

c) wi = 1,0 - dla międzynarodowych instytutów naukowych,

d) wi = 0,4 - dla podstawowych jednostek organizacyjnych uczelni, w rozumieniu statutów tych uczelni,

e) wi = 0,4 - dla innych jednostek organizacyjnych, niewymienionych w lit. a-d, posiadających osobowość prawną i siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także przedsiębiorców posiadających status centrum badawczo-rozwojowego, nadawany na podstawie ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. Nr 116, poz. 730, z późn. zm.1)).

______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2010 r. Nr 75, poz. 473, Nr 96, poz. 620 i Nr 257, poz. 1726 oraz z 2011 r. Nr 85, poz. 457 i Nr 106, poz. 622.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2012.532

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenia w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę na finansowanie działalności statutowej.
Data aktu: 27/04/2012
Data ogłoszenia: 17/05/2012
Data wejścia w życie: 01/06/2012