Zm.: rozporządzenie w sprawie zasad i trybu nadawania medalu "Za zasługi dla obronności kraju" oraz wzoru odznaki tego medalu i sposobu jego noszenia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 25 kwietnia 2012 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad i trybu nadawania medalu "Za zasługi dla obronności kraju" oraz wzoru odznaki tego medalu i sposobu jego noszenia

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 21 kwietnia 1966 r. o ustanowieniu medalu "Za udział w walkach o Berlin" i medalu "Za zasługi dla obronności kraju" (Dz. U. Nr 14, poz. 85) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 kwietnia 1991 r. w sprawie zasad i trybu nadawania medalu "Za zasługi dla obronności kraju" oraz wzoru odznaki tego medalu i sposobu jego noszenia (Dz. U. Nr 39, poz. 170) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 1 otrzymuje brzmienie:

"§ 1. 1. Medal "Za zasługi dla obronności kraju", zwany dalej "medalem", może być nadany osobom, które:

1) wykazały męstwo lub odwagę w bezpośrednim działaniu związanym z obronnością kraju albo osiągnęły bardzo dobre wyniki w realizacji zadań obronnych;

2) posiadają szczególne zasługi w dziedzinie rozwoju nowoczesnej myśli wojskowej, techniki wojskowej oraz potencjału obronnego, jak również w zakresie szkolenia i wychowania wojskowego;

3) swoją pracą zawodową lub działalnością w organizacjach społecznych znacznie przyczyniły się do rozwoju i umocnienia systemu obronnego kraju.

2. Medal może być nadany jednostkom wojskowym, organizacjom społecznym, przedsiębiorstwom, zakładom i instytucjom, które:

1) osiągnęły bardzo dobre wyniki w realizacji zadań obronnych;

2) posiadają szczególne zasługi w dziedzinie rozwoju nowoczesnej myśli wojskowej, techniki wojskowej oraz potencjału obronnego, jak również w zakresie szkolenia i wychowania wojskowego.

3. Przy nadawaniu medalu zachowuje się kolejność w jego stopniach, z tym że:

1) nadanie srebrnego medalu może nastąpić po upływie co najmniej trzech lat od nadania medalu brązowego;

2) nadanie złotego medalu może nastąpić po upływie co najmniej pięciu lat od nadania srebrnego medalu.

4. Medal w danym stopniu nadaje się tylko raz.

5. W szczególnie uzasadnionych przypadkach można odstąpić od zasad określonych w ust. 3.";

2)
§ 3 otrzymuje brzmienie:

"§ 3. 1. Wnioski o nadanie medalu przedstawiają:

1) ministrowie i kierownicy urzędów centralnych - w stosunku do podległych lub nadzorowanych jednostek organizacyjnych oraz osób zatrudnionych lub pełniących w nich służbę;

2) wojewodowie - za pośrednictwem szefów wojewódzkich sztabów wojskowych - w stosunku do podległych lub nadzorowanych jednostek organizacyjnych, organów organizacji społecznych, pracowników terenowej administracji rządowej oraz pracowników samorządowych;

3) władze naczelne organizacji społecznych:

a) w stosunku do pracowników i członków tych organizacji,

b) w stosunku do podległych im jednostek organizacyjnych, za pośrednictwem szefów wojewódzkich sztabów wojskowych;

4) osoby zajmujące kierownicze stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej, dyrektorzy (szefowie) komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej, dowódcy (dyrektorzy, komendanci, szefowie) jednostek organizacyjnych podległych i nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej - w stosunku do bezpośrednio im podporządkowanych jednostek organizacyjnych oraz żołnierzy pełniących w nich służbę, a także pracowników zatrudnionych w tych jednostkach;

5) Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych - w stosunku do osób, o których mowa w § 2.

2. Osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2 i pkt 4, mogą przedstawiać wnioski o nadanie medalu również w stosunku do innych jednostek organizacyjnych i innych osób niż określone w tym przepisie.

3. Wnioski o nadanie medalu przedstawia się do departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr nie później niż na 30 dni przed przewidywanym terminem jego wręczenia.

4. Wnioski o nadanie medalu jednostce organizacyjnej mają charakter opisowy, w pozostałych przypadkach stosuje się wzór wniosku stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia.";

3)
w § 4 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Medal wręczają osoby, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1-3, w sposób uroczysty, w obecności: osób zajmujących kierownicze stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej, dyrektorów (szefów) komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej, Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych lub przedstawiciela wojewódzkiego sztabu wojskowego.";

4)
§ 5 otrzymuje brzmienie:

"§ 5. 1. Osobom wyróżnionym medalem wręcza się odznakę medalu i jego legitymację.

2. W przypadku nadania medalu jednostce organizacyjnej wręcza się odznakę medalu i akt jego nadania.

3. Wzór legitymacji medalu określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

4. Wzór aktu nadania medalu określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.";

5)
po § 5 dodaje się § 5a w brzmieniu:

"§ 5a. W przypadku zagubienia lub zniszczenia odznaki posiadanego medalu departament Ministerstwa Obrony Narodowej właściwy do spraw kadr na prośbę wyróżnionej osoby lub jednostki organizacyjnej może ponownie wydać odznakę nadanego medalu. Ponowne wydanie odznaki medalu następuje za zwrotem kosztów jej wytworzenia. Wydanie wtórnika legitymacji następuje nieodpłatnie.";

6)
w § 6 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Wzór graficzny odznaki medalu określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.";

7)
dodaje się załączniki nr 1-3 do rozporządzenia w brzmieniu określonym odpowiednio w załącznikach nr 1-3 do niniejszego rozporządzenia;
8)
dotychczasowy załącznik do rozporządzenia oznacza się jako załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  2.
Do wniosków o nadanie medalu złożonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

WNIOSEK O NADANIE MEDALU

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR LEGITYMACJI MEDALU "ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU"

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR AKTU NADANIA MEDALU "ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU"

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2012.519

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie zasad i trybu nadawania medalu "Za zasługi dla obronności kraju" oraz wzoru odznaki tego medalu i sposobu jego noszenia.
Data aktu: 25/04/2012
Data ogłoszenia: 15/05/2012
Data wejścia w życie: 30/05/2012