Wprowadzenie programu wykrywania występowania zakażeń wirusem choroby niebieskiego języka na 2012 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 kwietnia 2012 r.
w sprawie wprowadzenia programu wykrywania występowania zakażeń wirusem choroby niebieskiego języka na 2012 r.

Na podstawie art. 57 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2008 r. Nr 213, poz. 1342 oraz z 2010 r. Nr 47, poz. 278, Nr 60, poz. 372 i Nr 78, poz. 513) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wprowadza się program wykrywania występowania zakażeń wirusem choroby niebieskiego języka na 2012 r., który jest określony w załączniku do rozporządzenia.
2.
Program, o którym mowa w ust. 1, stanowi program nadzoru nad chorobą niebieskiego języka w rozumieniu art. 4 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1266/2007 z dnia 26 października 2007 r. w sprawie przepisów wykonawczych dotyczących dyrektywy Rady 2000/75/WE w odniesieniu do kontroli, monitorowania, nadzoru i ograniczeń przemieszczeń niektórych zwierząt należących do gatunków podatnych na zarażenie chorobą niebieskiego języka (Dz. Urz. UE L 283 z 27.10.2007, str. 37, z późn. zm.).
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

PROGRAM WYKRYWANIA WYSTĘPOWANIA ZAKAŻEŃ WIRUSEM CHOROBY NIEBIESKIEGO JĘZYKA NA 2012 R.

1. Identyfikacja programu wykrywania występowania zakażeń wirusem choroby niebieskiego języka na 2012 r.

Państwo członkowskie: Rzeczpospolita Polska

Choroba: choroba niebieskiego języka (Bluetongue)

2. Dane historyczne dotyczące rozwoju epidemiologicznego choroby niebieskiego języka

Z uwagi na brak stwierdzonych ognisk choroby niebieskiego języka na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz dotychczasowe ujemne wyniki badań laboratoryjnych uzyskane w programie wykrywania występowania zakażeń wirusem choroby niebieskiego języka w roku 2010, a także na podstawie zgłoszeń do powiatowego lekarza weterynarii wszelkich podejrzeń wystąpienia choroby zakaźnej oraz każdego przypadku padnięcia bydła, owiec lub kóz (bierny nadzór kliniczny w kierunku choroby niebieskiego języka u bydła i owiec pochodzących z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej), dokonywanych zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1266/2007 z dnia 26 października 2007 r. w sprawie przepisów wykonawczych dotyczących dyrektywy Rady 2000/75/WE w odniesieniu do kontroli, monitorowania, nadzoru i ograniczeń przemieszczeń niektórych zwierząt należących do gatunków podatnych na zarażenie chorobą niebieskiego języka (Dz. Urz. UE L 283 z 27.10.2007, str. 37, z późn. zm.), zwanego dalej "rozporządzeniem nr 1266/2007", należy uznać, że choroba ta nie występuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej endemicznie. Jednocześnie z uwagi na właściwości wirusa, zachodzące zmiany klimatyczne oraz występowanie choroby niebieskiego języka w państwach graniczących z Rzeczpospolitą Polską nie należy wykluczać takiego zagrożenia w przyszłości.

Wyniki badań laboratoryjnych bydła przeprowadzonych w 2010 r. przedstawia tabela 1.

Tabela 1. Wyniki badań laboratoryjnych bydła przeprowadzonych w 2010 r.

Liczba bydła podlegająca badaniom laboratoryjnym w ramach programu Wynik badania
ELISA RT PCR
(+) (-) (+) (-)
15 804 86 15 643 0 199

Wyniki badań laboratoryjnych owiec przeprowadzonych w 2010 r. przedstawia tabela 2.

Tabela 2. Wyniki badań laboratoryjnych owiec przeprowadzonych w 2010 r.

Liczba owiec podlegająca badaniom laboratoryjnym w ramach programu Wynik badania
ELISA RT PCR
(+) (-) (+) (-)
13 559 313 13 011 0 606

Program wykrywania występowania zakażeń wirusem choroby niebieskiego języka stanowi, że w przypadku uzyskania dodatniego wyniku badania laboratoryjnego (serologicznego - testem ELISA) lekarz weterynarii pobiera próbki od bydła i owiec, u których stwierdzono obecność przeciwciał dla wirusa choroby niebieskiego języka, i przesyła je do badań laboratoryjnych (wirusologicznych - testem RT PCR) w celu wykrycia materiału genetycznego wirusa. Niemniej jednak w 2010 r. przeprowadzono więcej badań laboratoryjnych (wirusologicznych - testem RT PCR), niż zakładał program. Zaistniała sytuacja jest wynikiem przeprowadzenia dodatkowych badań laboratoryjnych (wirusologicznych - testem RT PCR) w niektórych powiatach u wszystkich sztuk bydła i owiec znajdujących się w stadzie, w związku z uzyskaniem dodatniego wyniku badania laboratoryjnego (serologicznego - testem ELISA) u kilku sztuk pochodzących z takiego stada.

Od dnia wejścia w życie rozporządzenia nr 1266/2007, tj. od dnia 1 listopada 2007 r., na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zostały wprowadzone z państw członkowskich Unii Europejskiej liczne sztuki bydła, u których wykryto przeciwciała dla wirusa choroby niebieskiego języka oraz materiał genetyczny wirusa tej choroby. Wszystkie sztuki bydła, u których potwierdzono w badaniach laboratoryjnych (wirusologicznych - testem RT PCR) obecność materiału genetycznego wirusa, zostały zabite.

W związku z przypadkami wystąpienia w poprzednich latach choroby niebieskiego języka wywołanej przez serotyp wirusa BTV-8 w państwach sąsiadujących z Rzeczpospolitą Polską (w pobliżu zachodniej i południowej granicy) oraz ze względu na wprowadzanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bydła, u którego uzyskano dodatni wynik badania laboratoryjnego (serologicznego oraz wirusologicznego) w kierunku choroby niebieskiego języka, należy uznać, że istnieje pewne zagrożenie pojawienia się tej choroby w tych powiatach Rzeczypospolitej Polskiej, do których zostało wprowadzone bydło w ramach handlu.

W dniu 16 maja 2008 r. Rzeczpospolita Polska wprowadziła zgodnie z art. 9a rozporządzenia nr 1266/2007 warunki przejściowe dla zwierząt objętych zwolnieniem przewidzianym w art. 8 ust. 1 rozporządzenia nr 1266/2007. Komisja Europejska stoi na stanowisku, że warunki przejściowe powinny być stosowane jedynie w przypadku uzasadnionego ryzyka przeniesienia choroby niebieskiego języka. Stąd też, zgodnie z tymi warunkami przejściowymi, bydło wprowadzane z państw członkowskich Unii Europejskiej, w których ta choroba występuje powszechnie, musi być przed wysyłką na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zaszczepione lub poddane dwóm badaniom laboratoryjnym (serologicznym) w celu wykrycia przeciwciał dla wirusa choroby niebieskiego języka.

W dniu 1 czerwca 2010 r. zostały zniesione obszary zapowietrzone i zagrożone, w których znajdowały się niektóre powiaty położone w województwach: dolnośląskim, lubuskim, opolskim i zachodniopomorskim. Wyznaczenie obszaru zapowietrzonego lub zagrożonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wynikało z wystąpienia ognisk choroby niebieskiego języka na terytorium Republiki Federalnej Niemiec i Republiki Czeskiej.

3. Opis programu wykrywania występowania zakażeń wirusem choroby niebieskiego języka na 2012 r.

3.1. Cel programu wykrywania występowania zakażeń wirusem choroby niebieskiego języka

Obowiązek realizacji programu wykrywania występowania zakażeń wirusem choroby niebieskiego języka, zwanego dalej "programem", wynika z art. 4 rozporządzenia nr 1266/2007. Jest on realizowany na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Program obejmuje co najmniej bierny nadzór kliniczny i aktywny nadzór laboratoryjny.

Corocznie są prowadzone szkolenia dla lekarzy weterynarii będących pracownikami Inspekcji Weterynaryjnej w zakresie postępowania przy zwalczaniu i wykrywaniu choroby niebieskiego języka, natomiast dla lekarzy weterynarii niebędących pracownikami Inspekcji Weterynaryjnej szkolenia w tym zakresie, w miarę potrzeby, są prowadzone na poziomie powiatowych inspektoratów weterynarii. Są prowadzone również kampanie uświadamiające dla posiadaczy bydła i owiec, mające na celu umożliwienie, szczególnie w sezonie największej aktywności muchówek z rodzaju Culicoides, rozpoznania objawów klinicznych choroby niebieskiego języka. Ponadto na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii została utworzona zakładka "Choroba niebieskiego języka", w której są umieszczone dodatkowe materiały szkoleniowe dotyczące rozpoznawania choroby niebieskiego języka, w tym ulotka informacyjna opisująca objawy, a także zdjęcia przedstawiające kliniczny obraz tej choroby.

Aktywny nadzór laboratoryjny będzie obejmował badania laboratoryjne (serologiczne i wirusologiczne), prowadzone zgodnie z ust. 2.2.2 załącznika I do rozporządzenia nr 1266/2007.

Program ma na celu:

1) stwierdzenie wystąpienia określonego serotypu wirusa (BTV-8) lub wykrycie wprowadzenia innych serotypów;

2) wykrycie dowodów przenoszenia wirusa z obszarów, gdzie wirus występuje, przez losowe badania laboratoryjne (serologiczne - testem ELISA) prowadzone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Badania laboratoryjne (serologiczne - testem ELISA) zostały zaplanowane w taki sposób, aby umożliwić wykrycie serokonwersji z 95% prawdopodobieństwem, przy założeniu, że odsetek seroreagentów w populacji gatunków podatnych na zakażenie na obszarze danego powiatu wynosi 20%.

Badaniu poddane będzie bydło domowe (Bos taurus) i bawoły (Bubalus bubalus) oraz owce powyżej 3. miesiąca życia. Nie będą badane dzikie zwierzęta żyjące na wolności oraz zwierzęta w ogrodach zoologicznych.

Powiatowy lekarz weterynarii na podstawie analizy ryzyka, ze szczególnym uwzględnieniem warunków środowiskowych sprzyjających występowaniu muchówek z rodzaju Culicoides (tereny podmokłe, bliskość zbiorników wodnych), określa, w jakich stadach będą pobierane próbki do badań laboratoryjnych (serologicznych - testem ELISA).

W związku z tym, że nie stwierdzono występowania choroby niebieskiego języka na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej u sztuk rodzimych, a wyniki badań laboratoryjnych (serologicznych i wirusologicznych) przeprowadzonych w poprzednich latach były ujemne, co potwierdza niewystępowanie wirusa choroby niebieskiego języka w populacji zwierząt z gatunków wrażliwych na tę chorobę, w programie częstotliwość badań laboratoryjnych (serologicznych i wirusologicznych) - w stosunku do lat ubiegłych - zostanie ograniczona do dwukrotnego pobierania próbek w okresie największej aktywności muchówek z rodzaju Culicoides.

Badania laboratoryjne (serologiczne - testem ELISA) będą przeprowadzane dwukrotnie, w okresie największej aktywności muchówek z rodzaju Culicoides, tj. od dnia 1 maja do dnia 15 września 2012 r. Pierwsze pobranie próbek odbędzie się w miesiącach maj - czerwiec, drugie w miesiącach sierpień - wrzesień. Pobrane próbki będą badane laboratoryjnie (serologicznie - testem ELISA).

W przypadku uzyskania dodatniego lub wątpliwego wyniku badania laboratoryjnego (serologicznego - testem ELISA), od sztuk bydła lub owiec, u których wykryto przeciwciała dla wirusa, zostaną ponownie pobrane próbki krwi do badań laboratoryjnych (wirusologicznych - testem RT PCR lub rt RT PCR) w celu wykrycia materiału genetycznego wirusa choroby niebieskiego języka.

Przy realizacji programu będą uwzględnione wyniki badań laboratoryjnych bydła lub owiec utrzymywanych w stadach, do których wprowadzono zwierzęta w ramach handlu, przeprowadzonych w ramach zadania "Ocena występowania choroby niebieskiego języka na terenie kraju" realizowanego przez Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, objętego programem wieloletnim "Ochrona zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego".

3.2. Przewidywane korzyści wynikające z realizacji programu

Realizacja programu pozwoli na uzyskanie informacji o sytuacji epizootycznej w zakresie choroby niebieskiego języka na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i ich analizę.

Jeżeli zostaną stwierdzone przypadki wystąpienia tej choroby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, badania laboratoryjne przeprowadzone w ramach programu pozwolą na ich wczesne wykrycie, co umożliwi niezwłoczne zastosowanie środków administracyjnych w celu likwidacji ognisk choroby. Pozwoli to na ograniczenie strat wynikających zarówno ze zmniejszenia produkcji zwierzęcej, jak i związanych z wykonaniem nakazów i zakazów administracyjnych nałożonych przy zwalczaniu choroby niebieskiego języka (np. nakaz zabicia zwierząt, ograniczenia w przemieszczaniu zwierząt), ponoszonych przez hodowców i producentów bydła i owiec lub podmioty zajmujące się obrotem zwierzętami.

3.3. Przewidywana liczba próbek, które zostaną pobrane do badań laboratoryjnych

Zgodnie z informacjami przesłanymi przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) liczba stad, w których są utrzymywane bydło i owce, oraz pogłowie zwierząt wchodzących w skład tych stad, na dzień 31 grudnia 2010 r. (raport z dnia 24 stycznia 2011 r.), wynosi:

643741 stad bydła

6067488 sztuk bydła

7874 stad owiec

232459 sztuk owiec

Przewidywana liczba próbek, które zostaną pobrane do badań laboratoryjnych od bydła (dwukrotne badanie) - 5223 x 2 = 10446.

Przewidywana liczba próbek, które zostaną pobrane do badań laboratoryjnych od owiec (dwukrotne badanie) - 4493 x 2 = 8986.

Liczba próbek, które zostaną pobrane do badań laboratoryjnych (serologicznych) podczas każdego z dwóch pobrań próbek (obliczona według programu kalkulacyjnego WIN EPISCOPE 2.0: improved epidemiological software for veterinary medicine. Veterinary Record (2001)), łącznie dla bydła i owiec, wynosi 9716.

Szczegółowe dane dotyczące liczby próbek, które zostaną pobrane do badań laboratoryjnych w poszczególnych powiatach, zawiera tabela 3 odnosząca się do bydła oraz tabela 4 odnosząca się do owiec.

Tabela 3. Liczba próbek, które zostaną pobrane od bydła do badań laboratoryjnych w każdym z dwóch pobrań próbek

Województwo Powiat Liczba sztuk bydła powyżej 3. miesiąca życia Liczba próbek, które zostaną pobrane do badań laboratoryjnych w powiecie Liczba próbek, które zostaną pobrane do badań laboratoryjnych w województwie
dolnośląskie bolesławiecki 1 979 14 402
dolnośląskie dzierżoniowski 3 104 14
dolnośląskie głogowski 3 558 14
dolnośląskie górowski 7 956 14
dolnośląskie jaworski 3 730 14
dolnośląskie Jelenia Góra 399 14
dolnośląskie jeleniogórski 3 880 14
dolnośląskie kamiennogórski 4 632 14
dolnośląskie kłodzki 8 388 14
dolnośląskie Legnica 15 10
dolnośląskie legnicki 4 991 14
dolnośląskie lubański 2 943 14
dolnośląskie lubiński 1 307 14
dolnośląskie lwówecki 5 416 14
dolnośląskie milicki 5 263 14
dolnośląskie oleśnicki 7 091 14
dolnośląskie oławski 869 14
dolnośląskie polkowicki 2 723 14
dolnośląskie strzeliński 3 605 14
dolnośląskie średzki 2 736 14
dolnośląskie świdnicki 5 247 14
dolnośląskie trzebnicki 7 267 14
dolnośląskie wałbrzyski 4 763 14
dolnośląskie wołowski 3 063 14
dolnośląskie Wrocław 391 14
dolnośląskie wrocławski 1 961 14
dolnośląskie ząbkowicki 6 174 14
dolnośląskie zgorzelecki 1 453 14
dolnośląskie złotoryjski 3 501 14
RAZEM 108 405 402
kujawsko-pomorskie aleksandrowski 16 265 14 318
kujawsko-pomorskie brodnicki 34 998 14
kujawsko-pomorskie bydgoski 13 919 14
kujawsko-pomorskie Bydgoszcz 62 13
kujawsko-pomorskie chełmiński 11 922 14
kujawsko-pomorskie golubsko-dobrzyński 22 178 14
kujawsko-pomorskie Grudziądz 135 13
kujawsko-pomorskie grudziądzki 15 800 14
kujawsko-pomorskie inowrocławski 30 197 14
kujawsko-pomorskie lipnowski 31 631 14
kujawsko-pomorskie mogileński 15 709 14
kujawsko-pomorskie nakielski 29 433 14
kujawsko-pomorskie radziejowski 34 903 14
kujawsko-pomorskie rypiński 31 061 14
kujawsko-pomorskie sępoleński 16 615 14
kujawsko-pomorskie świecki 19 113 14
kujawsko-pomorskie Toruń 123 13
kujawsko-pomorskie toruński 26 585 14
kujawsko-pomorskie tucholski 15 070 14
kujawsko-pomorskie wąbrzeski 15 528 14
kujawsko-pomorskie Włocławek 68 13
kujawsko-pomorskie włocławski 33 397 14
kujawsko-pomorskie żniński 24 553 14
RAZEM 439 265 318
lubelskie bialski 44 975 14 329
lubelskie Biała Podlaska 126 13
lubelskie biłgorajski 15 449 14
lubelskie Chełm 15 10
lubelskie chełmski 19 825 14
lubelskie hrubieszowski 22 074 14
lubelskie janowski 11 828 14
lubelskie krasnostawski 15 209 14
lubelskie kraśnicki 11 393 14
lubelskie lubartowski 21 813 14
lubelskie lubelski 31 082 14
lubelskie Lublin 392 14
lubelskie łęczyński 8 120 14
lubelskie łukowski 53 361 14
lubelskie opolski 3 109 14
lubelskie parczewski 13 118 14
lubelskie puławski 9 137 14
lubelskie radzyński 25 506 14
lubelskie rycki 17 202 14
lubelskie świdnicki 5 638 14
lubelskie tomaszowski 15 365 14
lubelskie włodawski 15 064 14
lubelskie zamojski 28 358 14
lubelskie Zamość 49 12
RAZEM 388 208 329
lubuskie gorzowski 9 932 14 192
lubuskie Gorzów Wielkopolski 296 14
lubuskie krośnieński 3 906 14
lubuskie międzyrzecki 5 051 14
lubuskie nowosolski 2 184 14
lubuskie słubicki 3 896 14
lubuskie strzelecko-drezdenecki 7 185 14
lubuskie sulęciński 8 224 14
lubuskie świebodziński 4 057 14
lubuskie wschowski 9 861 14
lubuskie Zielona Góra 18 10
lubuskie zielonogórski 9 605 14
lubuskie żagański 3 063 14
lubuskie żarski 6 720 14
RAZEM 73 998 192
łódzkie bełchatowski 11 900 14 335
łódzkie brzeziński 5 465 14
łódzkie kutnowski 36 509 14
łódzkie łaski 14 383 14
łódzkie łęczycki 37 483 14
łódzkie łowicki 66 510 14
łódzkie łódzki wschodni 6 763 14
łódzkie Łódź 1 327 14
łódzkie opoczyński 21 720 14
łódzkie pabianicki 9 940 14
łódzkie pajęczański 11 257 14
łódzkie piotrkowski 26 240 14
łódzkie Piotrków Trybunalski 503 14
łódzkie poddębicki 33 865 14
łódzkie radomszczański 21 155 14
łódzkie rawski 7 111 14
łódzkie sieradzki 53 882 14
łódzkie Skierniewice 94 13
łódzkie skierniewicki 16 679 14
łódzkie tomaszowski 22 838 14
łódzkie wieluński 13 770 14
łódzkie wieruszowski 7 930 14
łódzkie zduńskowolski 5 861 14
łódzkie zgierski 26 236 14
RAZEM 459 421 335
małopolskie bocheński 8 386 14 308
małopolskie brzeski 7 809 14
małopolskie chrzanowski 434 14
małopolskie dąbrowski 8 386 14
małopolskie gorlicki 15 885 14
małopolskie krakowski 11 391 14
małopolskie Kraków 528 14
małopolskie limanowski 21 751 14
małopolskie miechowski 15 697 14
małopolskie myślenicki 7 102 14
małopolskie nowosądecki 27 181 14
małopolskie nowotarski 34 950 14
małopolskie Nowy Sącz 479 14
małopolskie olkuski 6 396 14
małopolskie oświęcimski 2 590 14
małopolskie proszowicki 5 206 14
małopolskie suski 4 437 14
małopolskie tarnowski 18 652 14
małopolskie Tarnów 199 14
małopolskie tatrzański 7 111 14
małopolskie wadowicki 6 805 14
małopolskie wielicki 4 962 14
RAZEM 216 337 308
mazowieckie białobrzeski 10 143 14 584
mazowieckie ciechanowski 42 040 14
mazowieckie garwoliński 33 516 14
mazowieckie gostyniński 15 263 14
mazowieckie grodziski 4 360 14
mazowieckie grójecki 6 317 14
mazowieckie kozienicki 10 627 14
mazowieckie legionowski 1 558 14
mazowieckie lipski 11 880 14
mazowieckie łosicki 20 665 14
mazowieckie makowski 52 298 14
mazowieckie miński 30 757 14
mazowieckie mławski 65 040 14
mazowieckie nowodworski 6 611 14
mazowieckie ostrołęcki 129 956 14
mazowieckie Ostrołęka 201 14
mazowieckie ostrowski 70 419 14
mazowieckie otwocki 4 892 14
mazowieckie piaseczyński 3 431 14
mazowieckie Płock 427 14
mazowieckie płocki 57 384 14
mazowieckie płoński 46 636 14
mazowieckie pruszkowski 896 14
mazowieckie przasnyski 69 290 14
mazowieckie przysuski 13 266 14
mazowieckie pułtuski 31 946 14
mazowieckie Radom 501 14
mazowieckie radomski 30 163 14
mazowieckie Siedlce 28 11
mazowieckie siedlecki 60 564 14
mazowieckie sierpecki 45 340 14
mazowieckie sochaczewski 13 079 14
mazowieckie sokołowski 52 358 14
mazowieckie szydłowiecki 4 211 14
mazowieckie Warszawa 98 13
mazowieckie warszawski zachodni 3 385 14
mazowieckie węgrowski 41 860 14
mazowieckie wołomiński 15 893 14
mazowieckie wyszkowski 21 849 14
mazowieckie zwoleński 14 345 14
mazowieckie żuromiński 48 923 14
mazowieckie żyrardowski 4 707 14
RAZEM 1 097 123 584
opolskie brzeski 4 453 14 168
opolskie głubczycki 14 180 14
opolskie kędzierzyńsko-kozielski 10 782 14
opolskie kluczborski 10 832 14
opolskie krapkowicki 6 109 14
opolskie namysłowski 4 421 14
opolskie nyski 9 473 14
opolskie oleski 16 033 14
opolskie Opole 1 073 14
opolskie opolski 11 291 14
opolskie prudnicki 13 969 14
opolskie strzelecki 14 297 14
RAZEM 116 913 168
podkarpackie bieszczadzki 3 392 14 346
podkarpackie brzozowski 4 278 14
podkarpackie dębicki 8 954 14
podkarpackie jarosławski 6 905 14
podkarpackie jasielski 6 436 14
podkarpackie kolbuszowski 6 759 14
podkarpackie Krosno 59 12
podkarpackie krośnieński 5 936 14
podkarpackie leski 1 577 14
podkarpackie leżajski 4 692 14
podkarpackie lubaczowski 7 440 14
podkarpackie łańcucki 3 379 14
podkarpackie mielecki 7 775 14
podkarpackie niżański 4 060 14
podkarpackie przemyski 5 437 14
podkarpackie Przemyśl 58 12
podkarpackie przeworski 7 683 14
podkarpackie ropczycko-sędziszowski 7 580 14
podkarpackie rzeszowski 9 994 14
podkarpackie Rzeszów 243 14
podkarpackie sanocki 9 505 14
podkarpackie stalowowolski 2 156 14
podkarpackie strzyżowski 3 748 14
podkarpackie Tarnobrzeg 250 14
podkarpackie tarnobrzeski 3 085 14
RAZEM 121 381 346
podlaskie augustowski 59 299 14 237
podlaskie białostocki 70 225 14
podlaskie Białystok 91 13
podlaskie bielski 54 892 14
podlaskie grajewski 60 241 14
podlaskie hajnowski 13 343 14
podlaskie kolneński 73 064 14
podlaskie Łomża 326 14
podlaskie łomżyński 88 807 14
podlaskie moniecki 56 214 14
podlaskie sejneński 31 034 14
podlaskie siemiatycki 46 327 14
podlaskie sokólski 67 027 14
podlaskie suwalski 61 808 14
podlaskie Suwałki 355 14
podlaskie wysokomazowiecki 123 286 14
podlaskie zambrowski 52 545 14
RAZEM 858 884 237
pomorskie bytowski 14 585 14 263
pomorskie chojnicki 22 452 14
pomorskie człuchowski 3 516 14
pomorskie Gdańsk 456 14
pomorskie gdański 6 211 14
pomorskie Gdynia 249 14
pomorskie kartuski 21 969 14
pomorskie kościerski 19 319 14
pomorskie kwidzyński 10 271 14
pomorskie lęborski 7 130 14
pomorskie malborski 7 245 14
pomorskie nowodworski 8 254 14
pomorskie pucki 8 158 14
pomorskie Słupsk 21 11
pomorskie słupski 10 862 14
pomorskie starogardzki 13 176 14
pomorskie sztumski 14 934 14
pomorskie tczewski 9 458 14
pomorskie wejherowski 12 791 14
RAZEM 191 057 263
śląskie będziński 3 202 14 472
śląskie bielski 4 885 14
śląskie Bielsko-Biała 308 14
śląskie bieruńsko-lędziński 1 808 14
śląskie Bytom 37 12
śląskie Chorzów 13 9
śląskie cieszyński 10 967 14
śląskie Częstochowa 408 14
śląskie częstochowski 15 974 14
śląskie Dąbrowa Górnicza 287 14
śląskie Gliwice 543 14
śląskie gliwicki 6 177 14
śląskie Jastrzębie-Zdrój 570 14
śląskie Jaworzno 66 13
śląskie Katowice 111 13
śląskie kłobucki 6 853 14
śląskie lubliniecki 9 310 14
śląskie mikołowski 3 030 14
śląskie Mysłowice 324 14
śląskie myszkowski 6 301 14
śląskie Piekary Śląskie 34 12
śląskie pszczyński 5 666 14
śląskie raciborski 12 782 14
śląskie Ruda Śląska 57 12
śląskie rybnicki 881 14
śląskie Rybnik 242 14
śląskie Siemianowice Śląskie 26 11
śląskie Sosnowiec 31 12
śląskie Świętochłowice 1 1
śląskie tarnogórski 3 301 14
śląskie Tychy 855 14
śląskie wodzisławski 1 643 14
śląskie Zabrze 102 13
śląskie zawierciański 26 218 14
śląskie Żory 353 14
śląskie żywiecki 4 310 14
RAZEM 127 676 472
świętokrzyskie buski 19 863 14 196
świętokrzyskie jędrzejowski 28 425 14
świętokrzyskie kazimierski 10 615 14
świętokrzyskie Kielce 308 14
świętokrzyskie kielecki 37 912 14
świętokrzyskie konecki 11 880 14
świętokrzyskie opatowski 23 896 14
świętokrzyskie ostrowiecki 9 539 14
świętokrzyskie pińczowski 11 613 14
świętokrzyskie sandomierski 4 909 14
świętokrzyskie skarżyski 994 14
świętokrzyskie starachowicki 7 282 14
świętokrzyskie staszowski 11 018 14
świętokrzyskie włoszczowski 17 948 14
RAZEM 196 202 196
warmińsko-mazurskie bartoszycki 20 474 14 293
warmińsko-mazurskie braniewski 16 288 14
warmińsko-mazurskie działdowski 23 847 14
warmińsko-mazurskie Elbląg 259 14
warmińsko-mazurskie elbląski 32 424 14
warmińsko-mazurskie ełcki 28 346 14
warmińsko-mazurskie giżycki 21 328 14
warmińsko-mazurskie gołdapski 13 828 14
warmińsko-mazurskie iławski 26 886 14
warmińsko-mazurskie kętrzyński 19 330 14
warmińsko-mazurskie lidzbarski 21 622 14
warmińsko-mazurskie mrągowski 26 724 14
warmińsko-mazurskie nidzicki 15 345 14
warmińsko-mazurskie nowomiejski 14 846 14
warmińsko-mazurskie olecki 20 944 14
warmińsko-mazurskie Olsztyn 131 13
warmińsko-mazurskie olsztyński 33 176 14
warmińsko-mazurskie ostródzki 23 923 14
warmińsko-mazurskie piski 30 359 14
warmińsko-mazurskie szczycieński 35 853 14
warmińsko-mazurskie węgorzewski 11 563 14
RAZEM 437 496 293
wielkopolskie chodzieski 9 319 14
wielkopolskie czarnkowsko-trzcianecki 25 223 14
wielkopolskie gnieźnieński 30 193 14
wielkopolskie gostyński 57 919 14
wielkopolskie grodziski 21 768 14
wielkopolskie jarociński 20 808 14
wielkopolskie kaliski 33 629 14
wielkopolskie Kalisz 367 14
wielkopolskie kępiński 12 796 14
wielkopolskie kolski 46 763 14
wielkopolskie Konin 462 14
wielkopolskie koniński 47 226 14
wielkopolskie kościański 39 745 14
wielkopolskie krotoszyński 49 821 14
wielkopolskie leszczyński 27 189 14 490
wielkopolskie Leszno 328 14
wielkopolskie międzychodzki 6 500 14
wielkopolskie nowotomyski 13 090 14
wielkopolskie obornicki 11 584 14
wielkopolskie ostrowski 34 505 14
wielkopolskie ostrzeszowski 22 185 14
wielkopolskie pilski 31 081 14
wielkopolskie pleszewski 17 309 14
wielkopolskie Poznań 827 14
wielkopolskie poznański 24 563 14
wielkopolskie rawicki 36 755 14
wielkopolskie słupecki 19 007 14
wielkopolskie szamotulski 16 513 14
wielkopolskie średzki 15 177 14
wielkopolskie śremski 18 058 14
wielkopolskie turecki 30 107 14
wielkopolskie wągrowiecki 19 171 14
wielkopolskie wolsztyński 18 538 14
wielkopolskie wrzesiński 17 908 14
wielkopolskie złotowski 14 404 14
RAZEM 790 838 490
zachodniopomorskie białogardzki 3 363 14
zachodniopomorskie choszczeński 5 747 14
zachodniopomorskie drawski 3 912 14
zachodniopomorskie goleniowski 7 105 14
zachodniopomorskie gryficki 7 138 14
zachodniopomorskie gryfiński 4 655 14
zachodniopomorskie kamieński 7 482 14
zachodniopomorskie kołobrzeski 4 225 14
zachodniopomorskie Koszalin 57 12
zachodniopomorskie koszaliński 8 829 14 290
zachodniopomorskie łobeski 2 364 14
zachodniopomorskie myśliborski 3 221 14
zachodniopomorskie policki 1 380 14
zachodniopomorskie pyrzycki 3 733 14
zachodniopomorskie sławieński 6 736 14
zachodniopomorskie stargardzki 12 568 14
zachodniopomorskie Szczecin 105 13
zachodniopomorskie szczecinecki 6 424 14
zachodniopomorskie świdwiński 6 684 14
zachodniopomorskie Świnoujście 127 13
zachodniopomorskie wałecki 1 169 14
RAZEM 97 024 290
WSZYSTKIE WOJEWÓDZTWA 5 720 228 5 223 5 223

Tabela 4. Liczba próbek, które zostaną pobrane od owiec do badań laboratoryjnych w każdym z dwóch pobrań próbek

Województwo Powiat Liczba sztuk owiec powyżej 3. miesiąca życia Liczba próbek, które zostaną pobrane do badań laboratoryjnych w powiecie Liczba próbek, które zostaną pobrane do badań laboratoryjnych w województwie
dolnośląskie bolesławiecki 184 14 364
dolnośląskie dzierżoniowski 319 14
dolnośląskie głogowski 182 14
dolnośląskie górowski 15 10
dolnośląskie jaworski 727 14
dolnośląskie Jelenia Góra 8 8
dolnośląskie jeleniogórski 657 14
dolnośląskie kamiennogórski 842 14
dolnośląskie kłodzki 1 589 14
dolnośląskie legnicki 134 13
dolnośląskie lubański 24 11
dolnośląskie lubiński 234 14
dolnośląskie lwówecki 707 14
dolnośląskie milicki 69 13
dolnośląskie oleśnicki 288 14
dolnośląskie oławski 38 12
dolnośląskie polkowicki 341 14
dolnośląskie strzeliński 7 7
dolnośląskie średzki 373 14
dolnośląskie świdnicki 1 589 14
dolnośląskie trzebnicki 83 13
dolnośląskie wałbrzyski 255 14
dolnośląskie wołowski 433 14
dolnośląskie Wrocław 590 14
dolnośląskie wrocławski 25 11
dolnośląskie ząbkowicki 778 14
dolnośląskie zgorzelecki 222 14
dolnośląskie złotoryjski 802 14
RAZEM 11 515 364
kujawsko-pomorskie aleksandrowski 376 14 243
kujawsko-pomorskie brodnicki 322 14
kujawsko-pomorskie bydgoski 896 14
kujawsko-pomorskie Bydgoszcz 9 9
kujawsko-pomorskie chełmiński 511 14
kujawsko-pomorskie golubsko-dobrzyński 830 14
kujawsko-pomorskie grudziądzki 18 10
kujawsko-pomorskie inowrocławski 1 828 14
kujawsko-pomorskie lipnowski 670 14
kujawsko-pomorskie mogileński 238 14
kujawsko-pomorskie nakielski 4 667 14
kujawsko-pomorskie radziejowski 505 14
kujawsko-pomorskie sępoleński 302 14
kujawsko-pomorskie świecki 616 14
kujawsko-pomorskie toruński 317 14
kujawsko-pomorskie wąbrzeski 375 14
kujawsko-pomorskie włocławski 485 14
kujawsko-pomorskie żniński 1 052 14
RAZEM 14 017 243
lubelskie bialski 4 183 14 285
lubelskie Biała Podlaska 20 10
lubelskie biłgorajski 240 14
lubelskie chełmski 1 086 14
lubelskie hrubieszowski 113 13
lubelskie janowski 41 12
lubelskie krasnostawski 592 14
lubelskie kraśnicki 251 14
lubelskie lubartowski 197 14
lubelskie lubelski 206 14
lubelskie łęczyński 209 14
lubelskie łukowski 184 14
lubelskie opolski 131 13
lubelskie parczewski 578 14
lubelskie puławski 494 14
lubelskie radzyński 2 554 14
lubelskie rycki 285 14
lubelskie świdnicki 293 14
lubelskie tomaszowski 90 13
lubelskie włodawski 2 281 14
lubelskie zamojski 592 14
RAZEM 14 620 285
lubuskie gorzowski 140 13 162
lubuskie krośnieński 306 14
lubuskie międzyrzecki 694 14
lubuskie nowosolski 145 13
lubuskie słubicki 394 14
lubuskie strzelecko-drezdenecki 110 13
lubuskie sulęciński 101 13
lubuskie świebodziński 639 14
lubuskie wschowski 109 13
lubuskie zielonogórski 206 14
lubuskie żagański 69 13
lubuskie żarski 1 711 14
RAZEM 4 624 162
łódzkie bełchatowski 670 14
łódzkie brzeziński 224 14
łódzkie kutnowski 157 13
łódzkie łaski 1 900 14 317
łódzkie łęczycki 132 13
łódzkie łowicki 170 14
łódzkie łódzki wschodni 557 14
łódzkie Łódź 60 13
łódzkie opoczyński 1 122 14
łódzkie pabianicki 214 14
łódzkie pajęczański 841 14
łódzkie piotrkowski 684 14
łódzkie Piotrków Trybunalski 25 11
łódzkie poddębicki 741 14
łódzkie radomszczański 1 525 14
łódzkie rawski 653 14
łódzkie sieradzki 929 14
łódzkie Skierniewice 3 3
łódzkie skierniewicki 1 513 14
łódzkie tomaszowski 1 133 14
łódzkie wieluński 1 311 14
łódzkie wieruszowski 82 13
łódzkie zduńskowolski 154 13
łódzkie zgierski 250 14
RAZEM 15 050 317
małopolskie bocheński 220 14 274
małopolskie brzeski 238 14
małopolskie chrzanowski 12 9
małopolskie dąbrowski 45 12
małopolskie gorlicki 1 615 14
małopolskie krakowski 640 14
małopolskie Kraków 213 14
małopolskie limanowski 4 292 14
małopolskie miechowski 173 14
małopolskie myślenicki 538 14
małopolskie nowosądecki 3 997 14
małopolskie nowotarski 26 104 14
małopolskie Nowy Sącz 5 5
małopolskie olkuski 161 14
małopolskie oświęcimski 28 11
małopolskie proszowicki 25 11
małopolskie suski 228 14
małopolskie tarnowski 525 14
małopolskie Tarnów 2 2
małopolskie tatrzański 19 750 14
małopolskie wadowicki 251 14
małopolskie wielicki 200 14
RAZEM 59 262 274
mazowieckie białobrzeski 53 12 491
mazowieckie ciechanowski 243 14
mazowieckie garwoliński 852 14
mazowieckie gostyniński 95 13
mazowieckie grodziski 39 12
mazowieckie grójecki 483 14
mazowieckie kozienicki 120 13
mazowieckie legionowski 68 13
mazowieckie lipski 42 12
mazowieckie łosicki 574 14
mazowieckie makowski 262 14
mazowieckie miński 394 14
mazowieckie mławski 17 10
mazowieckie nowodworski 51 12
mazowieckie ostrołęcki 88 13
mazowieckie Ostrołęka 6 6
mazowieckie ostrowski 36 12
mazowieckie otwocki 95 13
mazowieckie piaseczyński 269 14
mazowieckie Płock 1 1
mazowieckie płocki 937 14
mazowieckie płoński 190 14
mazowieckie pruszkowski 14 9
mazowieckie przasnyski 163 14
mazowieckie przysuski 474 14
mazowieckie pułtuski 76 13
mazowieckie radomski 275 14
mazowieckie siedlecki 756 14
mazowieckie sierpecki 8 8
mazowieckie sochaczewski 159 13
mazowieckie sokołowski 140 13
mazowieckie szydłowiecki 43 12
mazowieckie Warszawa 1 439 14
mazowieckie warszawski zachodni 38 12
mazowieckie węgrowski 290 14
mazowieckie wołomiński 47 12
mazowieckie wyszkowski 69 13
mazowieckie zwoleński 19 10
mazowieckie żuromiński 52 12
mazowieckie żyrardowski 54 12
RAZEM 9 031 491
opolskie brzeski 59 12 155
opolskie głubczycki 71 13
opolskie kędzierzyńsko-kozielski 93 13
opolskie kluczborski 327 14
opolskie krapkowicki 14 9
opolskie namysłowski 107 13
opolskie nyski 724 14
opolskie oleski 335 14
opolskie Opole 213 14
opolskie opolski 192 14
opolskie prudnicki 54 12
opolskie strzelecki 91 13
RAZEM 2 280 155
podkarpackie bieszczadzki 1 494 14 277
podkarpackie brzozowski 217 14
podkarpackie dębicki 68 13
podkarpackie jarosławski 488 14
podkarpackie jasielski 1 400 14
podkarpackie kolbuszowski 48 12
podkarpackie krośnieński 1 007 14
podkarpackie leski 2 124 14
podkarpackie leżajski 74 13
podkarpackie lubaczowski 1 791 14
podkarpackie łańcucki 132 13
podkarpackie mielecki 161 14
podkarpackie niżański 85 13
podkarpackie przemyski 1 512 14
podkarpackie Przemyśl 29 11
podkarpackie przeworski 311 14
podkarpackie ropczycko-sędziszowski 31 12
podkarpackie rzeszowski 614 14
podkarpackie sanocki 2 921 14
podkarpackie stalowowolski 5 5
podkarpackie strzyżowski 486 14
podkarpackie tarnobrzeski 3 3
RAZEM 15 001 277
podlaskie augustowski 705 14 198
podlaskie białostocki 1 565 14
podlaskie Białystok 9 9
podlaskie bielski 3 012 14
podlaskie grajewski 483 14
podlaskie hajnowski 2 296 14
podlaskie kolneński 83 13
podlaskie łomżyński 132 13
podlaskie moniecki 653 14
podlaskie sejneński 240 14
podlaskie siemiatycki 1 037 14
podlaskie sokólski 6 202 14
podlaskie suwalski 437 14
podlaskie wysokomazowiecki 461 14
podlaskie zambrowski 13 9
RAZEM 17 328 198
pomorskie bytowski 2 804 14
pomorskie chojnicki 505 14
pomorskie człuchowski 130 13
pomorskie Gdańsk 36 12
pomorskie gdański 544 14
pomorskie Gdynia 94 13
pomorskie kartuski 1 010 14
pomorskie kościerski 1 102 14 225
pomorskie kwidzyński 305 14
pomorskie lęborski 1 078 14
pomorskie malborski 25 11
pomorskie pucki 56 12
pomorskie słupski 2 006 14
pomorskie starogardzki 363 14
pomorskie sztumski 20 10
pomorskie tczewski 1 828 14
pomorskie wejherowski 1 013 14
RAZEM 12 919 225
śląskie będziński 71 13 318
śląskie bielski 1 160 14
śląskie Bielsko-Biała 41 12
śląskie Chorzów 38 12
śląskie cieszyński 2 285 14
śląskie Częstochowa 20 10
śląskie częstochowski 945 14
śląskie gliwicki 101 13
śląskie Jastrzębie-Zdrój 27 11
śląskie Katowice 44 12
śląskie kłobucki 503 14
śląskie lubliniecki 230 14
śląskie mikołowski 93 13
śląskie myszkowski 384 14
śląskie Piekary Śląskie 7 7
śląskie pszczyński 1 233 14
śląskie raciborski 131 13
śląskie Ruda Śląska 4 4
śląskie rybnicki 178 14
śląskie Rybnik 21 11
śląskie tarnogórski 76 13
śląskie Tychy 13 9
śląskie wodzisławski 90 13
śląskie zawierciański 315 14
śląskie Żory 58 12
śląskie żywiecki 2 046 14
RAZEM 10 114 318
świętokrzyskie buski 186 14 180
świętokrzyskie jędrzejowski 272 14
świętokrzyskie kazimierski 26 11
świętokrzyskie Kielce 5 5
świętokrzyskie kielecki 1 374 14
świętokrzyskie konecki 418 14
świętokrzyskie opatowski 474 14
świętokrzyskie ostrowiecki 185 14
świętokrzyskie pińczowski 135 13
świętokrzyskie sandomierski 77 13
świętokrzyskie skarżyski 188 14
świętokrzyskie starachowicki 223 14
świętokrzyskie staszowski 36 12
świętokrzyskie włoszczowski 355 14
RAZEM 3 954 180
warmińsko-mazurskie bartoszycki 487 14 284
warmińsko-mazurskie braniewski 1 155 14
warmińsko-mazurskie działdowski 40 12
warmińsko-mazurskie Elbląg 185 14
warmińsko-mazurskie elbląski 1 245 14
warmińsko-mazurskie ełcki 838 14
warmińsko-mazurskie giżycki 585 14
warmińsko-mazurskie gołdapski 2 064 14
warmińsko-mazurskie iławski 480 14
warmińsko-mazurskie kętrzyński 146 13
warmińsko-mazurskie lidzbarski 196 14
warmińsko-mazurskie mrągowski 272 14
warmińsko-mazurskie nidzicki 126 13
warmińsko-mazurskie nowomiejski 21 11
warmińsko-mazurskie olecki 508 14
warmińsko-mazurskie Olsztyn 71 13
warmińsko-mazurskie olsztyński 1 615 14
warmińsko-mazurskie ostródzki 390 14
warmińsko-mazurskie piski 90 13
warmińsko-mazurskie szczycieński 75 13
warmińsko-mazurskie węgorzewski 461 14
RAZEM 11 050 284
wielkopolskie chodzieski 20 10 446
wielkopolskie czarnkowsko-trzcianecki 917 14
wielkopolskie gnieźnieński 835 14
wielkopolskie gostyński 550 14
wielkopolskie grodziski 71 13
wielkopolskie jarociński 59 12
wielkopolskie kaliski 533 14
wielkopolskie Kalisz 2 2
wielkopolskie kępiński 30 11
wielkopolskie kolski 56 12
wielkopolskie Konin 32 12
wielkopolskie koniński 492 14
wielkopolskie kościański 1 825 14
wielkopolskie krotoszyński 1 207 14
wielkopolskie leszczyński 1 442 14
wielkopolskie międzychodzki 1 213 14
wielkopolskie nowotomyski 2 371 14
wielkopolskie obornicki 217 14
wielkopolskie ostrowski 379 14
wielkopolskie ostrzeszowski 160 13
wielkopolskie pilski 748 14
wielkopolskie pleszewski 189 14
wielkopolskie Poznań 23 11
wielkopolskie poznański 850 14
wielkopolskie rawicki 427 14
wielkopolskie słupecki 1 824 14
wielkopolskie szamotulski 252 14
wielkopolskie średzki 346 14
wielkopolskie śremski 1 514 14
wielkopolskie turecki 632 14
wielkopolskie wągrowiecki 279 14
wielkopolskie wolsztyński 389 14
wielkopolskie wrzesiński 1 094 14
wielkopolskie złotowski 239 14
RAZEM 21 217 446
zachodniopomorskie białogardzki 747 14 274
zachodniopomorskie choszczeński 943 14
zachodniopomorskie drawski 204 14
zachodniopomorskie goleniowski 363 14
zachodniopomorskie gryficki 266 14
zachodniopomorskie gryfiński 468 14
zachodniopomorskie kamieński 106 13
zachodniopomorskie kołobrzeski 210 14
zachodniopomorskie Koszalin 10 9
zachodniopomorskie koszaliński 703 14
zachodniopomorskie łobeski 408 14
zachodniopomorskie myśliborski 56 12
zachodniopomorskie policki 42 12
zachodniopomorskie pyrzycki 315 14
zachodniopomorskie sławieński 299 14
zachodniopomorskie stargardzki 572 14
zachodniopomorskie Szczecin 13 9
zachodniopomorskie szczecinecki 992 14
zachodniopomorskie świdwiński 596 14
zachodniopomorskie Świnoujście 11 9
zachodniopomorskie wałecki 163 14
RAZEM 7 487 274
WSZYSTKIE WOJEWÓDZTWA 229 469 4 493 4 493

Powiatowy lekarz weterynarii na początku 2012 r. uzyskał dane z ARiMR odnośnie pogłowia bydła oraz owiec. Jeżeli na początku 2012 r. pogłowie bydła lub owiec zmniejszyło się w stosunku do pogłowia wykazanego w tabelach 3 i 4, co uniemożliwi pobranie założonej liczby próbek, powiatowy lekarz weterynarii pobiera próbki do badań laboratoryjnych zgodnie z tabelą 5 i 6 na podstawie danych dotyczących liczby zwierząt uzyskanych z ARiMR.

Tabela 5. Liczba próbek, które zostaną pobrane od bydła do badań laboratoryjnych, w każdym z dwóch pobrań próbek

Liczba sztuk bydła w powiecie Liczba próbek, które zostaną pobrane do badań laboratoryjnych w powiecie
poniżej 9 Badanie laboratoryjne wszystkich sztuk bydła
9 - 14 9
15 - 20 10
21 - 30 11
31 - 59 12
60 - 160 13
powyżej 160 14

Tabela 6. Liczba próbek, które zostaną pobrane od owiec do badań laboratoryjnych, w każdym z dwóch pobrań próbek

Liczba owiec w powiecie Liczba próbek, które zostaną pobrane do badań laboratoryjnych w powiecie
poniżej 9 Badanie laboratoryjne wszystkich sztuk owiec
9 - 14 9
15 - 20 10
21 - 30 11
31 - 59 12
60 - 160 13
powyżej 160 14

4. Środki przewidziane programem

4.1. Czas trwania programu

Program będzie realizowany w 2012 r.

4.2. Organizacja, kontrola i rola podmiotów uczestniczących w realizacji programu

Za realizację programu są odpowiedzialni powiatowi i wojewódzcy lekarze weterynarii.

Próbki do badań laboratoryjnych będą pobierane przez urzędowych lekarzy weterynarii w rozumieniu ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 2010 r. Nr 112, poz. 744 oraz z 2011 r. Nr 54, poz. 278).

Zgodnie z art. 57 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt realizację programu nadzoruje organ szczebla centralnego - Główny Lekarz Weterynarii.

Informacje na temat realizacji programu będą przesyłane przez powiatowych lekarzy weterynarii wojewódzkim lekarzom weterynarii, a następnie, w formie raportów zbiorczych, będą przekazywane przez wojewódzkich lekarzy weterynarii Głównemu Lekarzowi Weterynarii.

Próbki do badań laboratoryjnych (serologicznych - testem ELISA i wirusologicznych -testem RT PCR lub rt RT PCR), przeprowadzonych w ramach programu, będą przesyłane do laboratoriów urzędowych w rozumieniu ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej.

4.3. Wyznaczenie i opis regionów geograficznych i administracyjnych, na których obszarze będzie realizowany program

Program będzie realizowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na którym funkcjonuje 16 organów Inspekcji Weterynaryjnej szczebla wojewódzkiego (wojewódzcy lekarze weterynarii) oraz 305 organów Inspekcji Weterynaryjnej szczebla powiatowego (powiatowi lekarze weterynarii).

5. Akty prawne w zakresie objętym programem

5.1. Akty prawne dotyczące identyfikacji i rejestracji zwierząt

Stada i gospodarstwa znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w których są utrzymywane zwierzęta gospodarskie, są ewidencjonowane w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych w ramach Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZ) prowadzonego przez ARiMR, zgodnie z przepisami:

1) ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (Dz. U. z 2004 r. Nr 10, poz. 76, z późn. zm.);

2) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt;

3) ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. z 2008 r. Nr 204, poz. 1281 oraz z 2009 r. Nr 116, poz. 976);

4) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zamieszczanych w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych (Dz. U. Nr 152, poz. 1605);

5) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2005 r. w sprawie księgi rejestracji bydła, świń, owiec lub kóz (Dz. U. Nr 151, poz. 1268, z 2007 r. Nr 18, poz. 106 oraz z 2011 r. Nr 8, poz. 37).

W przypadku wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt istniejący system może zostać użyty do monitorowania przemieszczenia zwierząt.

5.2. Akty prawne dotyczące obowiązku zgłaszania chorób zakaźnych zwierząt

1) ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt;

2) rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 1 lutego 2006 r. w sprawie wykazu chorób zakaźnych zwierząt podlegających notyfikacji w Unii Europejskiej oraz zakresu, sposobu i terminów przekazywania informacji o tych chorobach (Dz. U. Nr 24, poz. 182 oraz z 2009 r. Nr 23, poz. 139).

5.3. Akty prawne dotyczące kontroli, monitorowania, nadzoru oraz ograniczeń w przemieszczaniu niektórych zwierząt należących do gatunków wrażliwych na zarażenie chorobą niebieskiego języka

1) rozporządzenie nr 1266/2007;

2) rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 maja 2004 r. w sprawie zwalczania choroby niebieskiego języka (Dz. U. Nr 125, poz. 1315);

3) rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2004 r. w sprawie określenia jednostek chorobowych, sposobu prowadzenia kontroli oraz zakresu badań kontrolnych zakażeń zwierząt (Dz. U. Nr 282, poz. 2813, z 2006 r. Nr 44, poz. 315 oraz z 2010 r. Nr 123, poz. 838).

6. Koszty związane z realizacją programu

6.1. Koszty ogólne

Koszty ogólne związane z realizacją programu obejmują koszty związane z przeprowadzaniem badań laboratoryjnych:

1) serologicznych;

2) wirusologicznych.

Koszty badań laboratoryjnych obejmują:

1) dojazd lekarzy weterynarii do gospodarstw w celu pobrania próbek do badań laboratoryjnych;

2) koszty:

a) zakupu igłostrzykawek,

b) pobrania krwi do badań laboratoryjnych,

c) wysyłki pobranych próbek do laboratorium,

d) badań laboratoryjnych (serologicznych testem ELISA i wirusologicznych testem RT PCR lub rt RT PCR).

W przypadku uzyskania dodatniego wyniku badania laboratoryjnego (serologicznego - testem ELISA) lekarz weterynarii pobiera próbki od bydła i owiec, u których stwierdzono obecność przeciwciał dla wirusa choroby niebieskiego języka, i przesyła je do badań laboratoryjnych (wirusologicznych - testem RT PCR lub rt RT PCR) w celu wykrycia materiału genetycznego wirusa.

Mając na uwadze wyniki badań laboratoryjnych (serologicznych i wirusologicznych) przeprowadzonych w 2010 r., dla określenia szacunkowych kosztów przewiduje się, że liczba próbek pobranych do badań laboratoryjnych (wirusologicznych - testem RT PCR lub rt RT PCR) wyniesie 400 sztuk.

Dodatkowo, w związku z wyszczególnieniem zawartym w ust. 1 załącznika do decyzji wykonawczej Komisji 2011/807/UE z dnia 30 listopada 2011 r. zatwierdzającej roczne i wieloletnie programy oraz wkład finansowy Unii w zakresie zwalczania, kontroli i monitorowania niektórych chorób zwierząt i chorób odzwierzęcych, przedstawione przez państwa członkowskie na 2012 rok i na lata następne (Dz. Urz. UE L 322 z 06.12.2011, str. 11), w tabeli zawierającej zestawienie szacunkowych kosztów kwalifikowalnych programu uwzględniono dodatkowo tzw. koszty ogólne wynoszące 7% sumy kosztów badań laboratoryjnych (serologicznych testem ELISA i wirusologicznych testem RT PCR lub rt RT PCR) w kierunku choroby niebieskiego języka.

Na potrzeby oszacowania kosztów realizacji programu przyjęto, że podczas każdego z dwóch pobrań próbek do badań laboratoryjnych zostaną pobrane próbki z dwóch stad w każdym powiecie.

Przyjęto, że średnia długość drogi dojazdu do gospodarstwa i z powrotem wynosi 20 km.

Koszt wysłania kurierem próbek z jednego powiatu do laboratorium urzędowego oszacowano na 39 zł.

Wyżej wymienione wydatki są ponoszone przez Inspekcję Weterynaryjną. W ramach realizacji programu nie przewiduje się kosztów ponoszonych przez posiadaczy bydła i owiec.

6.2. Szczegółowa szacunkowa analiza kosztów programu1)

Koszty Liczba jednostek Koszt jednostkowy

w zł

Koszt całkowity

w zł *

Koszt całkowity

w euro

Wniosek o współfinansowanie (tak/nie)
1. Koszty związane z badaniami laboratoryjnymi (serologicznymi)
1.1. Dojazd urzędowych lekarzy weterynarii do gospodarstw 2 stada

w powiecie

x 305 powiatów

x 2 pobrania

x 20 km = 24 400 km

0,83582) 20.393,52 4.890,53 nie
1.2. Zakup igłostrzykawek 19 432 0,69a) 13.408,08 3.215,37 nie
1.3. Pobranie krwi do badań laboratoryjnych 19 432 7,604) 147.683,20 35.415,64 nie
1.4. Wysyłka próbek do laboratorium urzędowego 305 powiatów

x 2 pobrania = 610

39,00b) 23.790,00 5.705,04 nie
1.5. Badanie laboratoryjne (serologiczne -testem ELISA) 19 432 5,326) 103.378,24 24.790,94 tak
1.6. Koszty ogólne badań laboratoryjnych wymienionych w ust. 1.5 (7%)7) 7.236,48 1.735,37 tak
2. Koszty związane z badaniami laboratoryjnymi (wirusologicznymi)
2.1. Dojazd urzędowych lekarzy weterynarii do gospodarstw 400 próbek

x 20 km = 8 000 km

0,83582) 6.686,40 1.603,45 nie
2.2. Zakup igłostrzykawek 400 0,69a) 276,00 66,19 nie
2.3. Pobranie krwi do badań laboratoryjnych 400 7,604) 3.040,00 729,02 nie
2.4. Wysyłka próbek do laboratorium urzędowego 400 39,005) 15.600,00 3.741,01 nie
2.5. Badanie laboratoryjne (wirusologiczne -testem RT- PCR) 400 133,228) 53.288,00 12.778,90 tak
2.6. Koszty ogólne badań laboratoryjnych wymienionych w ust. 2.5 (7%)7) 3.730,16 894,52 tak
Koszty łącznie 398.510,08 95.565,98
Koszty kwalifikowalne 167.632,88 40.199,73

1) Wyliczenie kosztów według kursu 1 euro = 4,17 zł (kurs walutowy zgodny z wytycznymi Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2011 r. dotyczącymi stosowania jednolitych wskaźników makroekonomicznych będących podstawą oszacowania skutków finansowych projektowanych ustaw).

2) Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. Nr 27, poz. 271, z późn. zm.).

3) Cena jednostkowa zakupu igłostrzykawek została obliczona na podstawie cen zawartych w programach z lat ubiegłych. Przedmiotowa cena wahała się od 0,50 zł do 1,30 zł.

4) Średnia arytmetyczna obliczona na podstawie wysokości wynagrodzeń określonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 sierpnia 2004 r. w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii (Dz. U. Nr 178, poz. 1837, z późn. zm.).

5) Szacunkowy koszt jednostkowy obliczony na podstawie średniej arytmetycznej cen przesyłek standardowych, krajowych kilku firm kurierskich.

6) Średnia arytmetyczna obliczona na podstawie kosztów badań laboratoryjnych (serologicznych - testem ELISA) poniesionych na przedmiotowe badania w ramach programu wykrywania występowania zakażeń wirusem choroby niebieskiego języka w 2010 r.

7) Zgodnie z ust. 1 lit. c załącznika do decyzji wykonawczej Komisji 2011/807/UE z dnia 30 listopada 2011 r. zatwierdzającej roczne i wieloletnie programy oraz wkład finansowy Unii w zakresie zwalczania, kontroli i monitorowania niektórych chorób zwierząt i chorób odzwierzęcych, przedstawione przez państwa członkowskie na 2012 rok i na lata następne.

8) Średnia arytmetyczna obliczona na podstawie kosztów badań laboratoryjnych (wirusologicznych - testem RT-PCR) poniesionych na przedmiotowe badania. W ramach programu wykrywania występowania zakażeń wirusem choroby niebieskiego języka w 2010 r.

* Szacunkowe koszty realizacji programu zostaną dostosowane do wielkości wydatków zaplanowanych na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt w ustawie budżetowej na rok 2012 z dnia 2 marca 2012 r. (Dz. U. poz. 273)

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2012.425

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wprowadzenie programu wykrywania występowania zakażeń wirusem choroby niebieskiego języka na 2012 r.
Data aktu: 02/04/2012
Data ogłoszenia: 19/04/2012
Data wejścia w życie: 04/05/2012