Morska Służba Asysty Telemedycznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ1)
z dnia 8 marca 2012 r.
w sprawie Morskiej Służby Asysty Telemedycznej2)

Na podstawie art. 125 ust. 3 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie morskim (Dz. U. Nr 228, poz. 1368) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób funkcjonowania Morskiej Służby Asysty Telemedycznej, zwanej dalej "Służbą TMAS";
2)
szczegółowy zakres zadań Służby TMAS związanych z udzielaniem porad medycznych drogą radiową;
3)
sposób ustalania procedur łączności i przekazywania informacji między Służbą TMAS a innymi podmiotami uczestniczącymi w udzielaniu pomocy na morzu.
§  2. 
1. 
Służba TMAS realizuje swoje zadania nieprzerwanie 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu, przy pomocy lekarzy dyżurnych posiadających:
1)
doświadczenie w pracy na statku lub przeszkolenie w zakresie podstaw medycyny morskiej i tropikalnej lub medycyny transportu;
2)
zdolność ustnego i pisemnego komunikowania się w języku polskim i angielskim;
3)
wiedzę o zasadach funkcjonowania oraz wyposażeniu w leki i sprzęt medyczny Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, zwanej dalej "Służbą SAR";
4)
wiedzę o zakresie wyposażenia statków w leki i sprzęt medyczny zgodnie z rekomendacjami Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Unii Europejskiej3) oraz o zakresie wiedzy kapitanów i członków załogi statku na temat udzielania pomocy medycznej.
2. 
Służba TMAS realizuje swoje zadania przy pomocy lekarzy dyżurnych znajdujących się na liście lekarzy Służby TMAS, zawierającej imiona, nazwiska oraz numery prawa wykonywania zawodu lekarza.
3. 
W Służbie TMAS wyznacza się koordynatora, który prowadzi i aktualizuje listę lekarzy Służby TMAS oraz zapewnia ciągłość działalności tej służby, zgodnie z ust. 1.
§  3. 
1. 
Do zadań Służby TMAS należy udzielanie porad medycznych drogą radiową, w tym:
1)
wspomaganie kapitana lub członka załogi statku radą w zakresie diagnozy, pomoc w wyborze metody postępowania oraz zabezpieczenia medycznego chorego lub rannego na pokładzie statku;
2)
udzielanie porad związanych z podjęciem decyzji o przeprowadzeniu ewakuacji medycznej;
3)
udzielanie porad ułatwiających kapitanowi lub członkowi załogi statku podjęcie decyzji dotyczącej zmiany portu docelowego, w celu udzielenia choremu lub rannemu fachowej pomocy medycznej;
4)
udzielanie wsparcia merytorycznego Morskiemu Ratowniczemu Centrum Koordynacyjnemu (MRCK) Służby SAR w podejmowaniu, w zależności od stanu chorego lub rannego, decyzji związanych z planowaniem, podejmowaniem i prowadzeniem akcji ratowniczej.
2. 
Porady udzielane przez lekarzy Służby TMAS mają wspomóc i ułatwić decyzje, które podejmuje kapitan statku.
3. 
Służba TMAS współdziała w zakresie wymiany informacji ze służbami asysty telemedycznej innych państw.
§  4. 
Procedury łączności i przekazywania informacji pomiędzy Służbą TMAS a Służbą SAR oraz między Służbą TMAS a służbami asysty telemedycznej innych państw ustala i aktualizuje Służba SAR w porozumieniu ze Służbą TMAS, zgodnie z wytycznymi Międzynarodowej Organizacji Morskiej.4)
§  5. 
Służba TMAS prowadzi dokumentację działalności i statystykę udzielonych porad medycznych drogą radiową.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej kieruje działem administracji rządowej - gospodarka morska, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (Dz. U. Nr 248, poz. 1494).

2) Przepisy rozporządzenia wdrażają postanowienia dyrektywy Rady 92/29/EWG z dnia 31 marca 1992 r. dotyczącej minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w celu poprawy opieki medycznej na statkach (Dz. Urz. WE L 113 z 30.04.1992, str. 19).

3) Dokumenty, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 4, są dostępne pod adresem: www.sar.gov.pl.

4) Cyrkularz MSC.1/Circ.1218 w sprawie wymiany informacji medycznej między Morskimi Służbami Asysty Telemedycznej został podany do publicznej wiadomości w obwieszczeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 29 grudnia 2011 r. w sprawie podania do publicznej wiadomości niektórych przepisów Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) dotyczących bezpieczeństwa morskiego (Dz. Urz. MTBiGM Nr 2, poz. 9).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2012.320

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Morska Służba Asysty Telemedycznej.
Data aktu: 08/03/2012
Data ogłoszenia: 26/03/2012
Data wejścia w życie: 27/06/2012