Egzaminy dla ekspertów do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych statkami żeglugi śródlądowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ 1
z dnia 6 września 2012 r.
w sprawie egzaminów dla ekspertów do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych statkami żeglugi śródlądowej

Na podstawie art. 38 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 643) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe warunki, formę i tryb przeprowadzania egzaminu kończącego kurs na eksperta do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych statkami żeglugi śródlądowej, zwanego dalej "ekspertem ADN", eksperta ADN do spraw przewozu gazów i eksperta ADN do spraw przewozu chemikaliów;
2)
skład komisji przeprowadzającej egzaminy kończące kurs, o których mowa w pkt 1, sposób jej działania i tryb jej powoływania oraz wymagania kwalifikacyjne dla osób wchodzących w skład komisji egzaminacyjnej i sposób ustalania wysokości ich wynagrodzenia;
3)
tryb wydawania i przedłużania odpowiedniego świadectwa eksperta ADN oraz tryb wydawania wtórnika odpowiedniego świadectwa eksperta ADN;
4)
warunki i sposób przechowywania dokumentacji dotyczącej egzaminu oraz wydanych odpowiednich świadectw eksperta ADN, ich przedłużania oraz wydawania ich wtórników;
5)
wzór świadectwa eksperta ADN, świadectwa eksperta ADN do spraw przewozu gazów i świadectwa eksperta ADN do spraw przewozu chemikaliów i sposób ich wypełniania;
6)
wysokość opłaty za egzaminy kończące kurs na eksperta ADN, eksperta ADN do spraw przewozu gazów i eksperta ADN do spraw przewozu chemikaliów oraz tryb jej wnoszenia;
7)
wysokość opłaty za wydanie wtórnika odpowiedniego świadectwa eksperta ADN oraz tryb jej wnoszenia.
§  2. 
Do egzaminów może przystąpić osoba, która w terminie co najmniej 7 dni przed wyznaczonym dniem jego przeprowadzenia złożyła do Dyrektora Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie, przy którym działa komisja egzaminacyjna, o której mowa w § 8, zwana dalej "komisją", wniosek o dopuszczenie do egzaminu wraz z:
1)
dowodem uiszczenia opłaty, o której mowa w § 17;
2)
zaświadczeniem o ukończeniu odpowiedniego kursu na eksperta ADN;
3)
(uchylony).
§  2a. 
1. 
Komisja, przed przeprowadzeniem egzaminu, odbywa posiedzenie, na którym weryfikuje złożone wnioski o dopuszczenie kandydata na eksperta do egzaminu, wraz z załącznikami.
2. 
Z posiedzenia komisji weryfikującej sporządza się protokół zawierający imiona i nazwiska osób dopuszczonych do egzaminu oraz imiona i nazwiska osób niedopuszczonych do egzaminu wraz z uzasadnieniem. Protokół podpisuje przewodniczący komisji, egzaminatorzy oraz sekretarz.
3. 
Przed przystąpieniem do egzaminu kandydat na eksperta okazuje członkowi komisji dokument potwierdzający tożsamość.
§  3. 
1. 
Egzamin przeprowadza się w pomieszczeniach o powierzchni nie mniejszej niż 30 m2.
2. 
Jeżeli egzamin przeprowadza się dla więcej niż 20 osób, to powierzchnia, o której mowa w ust. 1, powinna zostać zwiększona o co najmniej 1 m2 dla każdej dodatkowej osoby.
3. 
Pomieszczenia, w których przeprowadzane będą egzaminy, powinny być wyposażone w odpowiednie krzesła, stoliki, oświetlenie, wentylację i ogrzewanie.
§  4. 
1. 
Egzamin kończący kurs na eksperta ADN ma formę pisemną i składa się z:
1)
30 pytań dla kandydatów na eksperta ADN ubiegających się o wydanie świadectwa eksperta ADN;
2)
20 pytań dla kandydatów na eksperta ADN ubiegających się o przedłużenie ważności świadectwa eksperta ADN.
2. 
Czas trwania egzaminu wynosi:
1)
60 minut, w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1;
2)
40 minut, w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2.
3. 
Egzamin jest uważany za złożony z wynikiem pozytywnym, jeżeli kandydat na eksperta ADN udzielił poprawnych odpowiedzi na co najmniej:
1)
25 pytań, w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1;
2)
16 pytań, w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2.
4. 
W czasie egzaminu dopuszczalne jest korzystanie z tekstów obowiązujących przepisów krajowych i międzynarodowych z zakresu przewozu towarów niebezpiecznych.
§  5. 
Kandydat na eksperta, który złożył z wynikiem pozytywnym egzamin na świadectwo eksperta ADN, po odbyciu dodatkowego kursu w zakresie, o którym mowa w art. 32 ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych, zwanej dalej "ustawą", może przystąpić do egzaminu na, odpowiednio, świadectwo eksperta ADN do spraw przewozu gazów lub świadectwo eksperta ADN do spraw przewozu chemikaliów.
§  6. 
1. 
Egzamin na eksperta ADN do spraw przewozu gazów oraz eksperta ADN do spraw przewozu chemikaliów ma formę pisemną i składa się z dwóch części:
1)
30 pytań wielokrotnego wyboru, za które można uzyskać po jednym punkcie;
2)
jednego pytania opisowego, za które można uzyskać 30 punktów.
2. 
Czas trwania egzaminu wynosi 150 minut, w tym 60 minut na pytania wielokrotnego wyboru i 90 minut na pytanie opisowe.
3. 
Egzamin jest uważany za złożony z wynikiem pozytywnym, jeżeli kandydat na eksperta uzyskał 44 punkty, jednak nie mniej niż 20 z każdej części egzaminu.
4. 
W czasie egzaminu dozwolone jest korzystanie z tekstów obowiązujących przepisów krajowych i międzynarodowych z zakresu przewozu towarów niebezpiecznych.
§  7. 
Pytania, o których mowa w § 4 ust. 1 i § 6 ust. 1 pkt 1, pochodzą z przygotowanego przez komisję katalogu pytań obejmujących zakres wiedzy, o którym mowa w art. 33 ust. 1 ustawy, oraz odnoszących się do wszystkich zagadnień i umiejętności przewidzianych w programie odpowiedniego kursu.
§  8. 
1. 
Egzaminy przeprowadza komisja składająca się z osób znajdujących się na liście egzaminatorów prowadzonej przez ministra właściwego do spraw żeglugi śródlądowej, zwanych dalej "egzaminatorami.
2. 
W skład komisji wchodzą:
1)
przewodniczący wyznaczony przez ministra właściwego do spraw żeglugi śródlądowej;
2)
co najmniej dwóch egzaminatorów;
3)
sekretarz.
2a. 
Egzaminatorów i sekretarza komisji wyznacza jej przewodniczący.
3. 
W skład komisji mogą wchodzić również:
1)
przedstawiciel ministra właściwego do spraw żeglugi śródlądowej;
2)
przedstawiciel dyrektora urzędu żeglugi śródlądowej właściwego dla miejsca przeprowadzania egzaminu.
3a. 
Minister właściwy do spraw żeglugi śródlądowej prowadzi listę egzaminatorów.
4. 
Na listę egzaminatorów może być wpisana osoba, która posiada co najmniej 3-letnią praktykę zawodową w zakresie transportu, w tym co najmniej:
1)
3-letnią praktykę zawodową w zakresie odpowiadającym wymaganemu na egzaminie zakresowi wiedzy dotyczącej przewozu towarów niebezpiecznych albo,
2)
3-letni staż pracy w administracji publicznej na stanowisku związanym z żeglugą śródlądową albo
3)
3-letnią praktykę zawodową w dziedzinie:
a)
właściwości materiałów niebezpiecznych,
b)
konstrukcji i eksploatacji opakowań, cystern i pojazdów przeznaczonych do ich przewozu.
5. 
Osoba ubiegająca się o wpis na listę egzaminatorów składa do ministra właściwego do spraw żeglugi śródlądowej za pośrednictwem Dyrektora Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie wniosek o wpis na listę egzaminatorów, który zawiera:
1)
nazwisko i imię (imiona), miejsce zamieszkania i adres, numer telefonu lub adres poczty elektronicznej;
2)
numer PESEL, a w przypadku osoby nieposiadającej numeru PESEL - nazwę, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość;
3)
informacje o posiadanej wiedzy i praktyce zawodowej, a także określenie dokumentów kwalifikacyjnych, których ma dotyczyć wpis na listę egzaminatorów.
6. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 5, dołącza się kopie dokumentów potwierdzających spełnienie przez wnioskodawcę wymagań, o których mowa w ust. 4.
7. 
Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie w terminie 60 dni od dnia wpłynięcia kompletnego wniosku, o którym mowa w ust. 5, sporządza opinię w zakresie spełniania przez wnioskodawcę wymagań, o których mowa w ust. 4, i przekazuje ją ministrowi właściwemu do spraw żeglugi śródlądowej wraz z wnioskiem i dokumentami, o których mowa w ust. 5 i 6.
8. 
Minister właściwy do spraw żeglugi śródlądowej wpisuje wnioskodawcę na listę egzaminatorów, jeżeli wnioskodawca spełnia wymagania, o których mowa w ust. 4.
9. 
Minister właściwy do spraw żeglugi śródlądowej jest administratorem zbioru danych osobowych kandydatów na egzaminatorów.
10. 
Dane osobowe kandydatów na egzaminatorów, którzy po weryfikacji wniosków o wpis na listę egzaminatorów nie zostali wpisani na listę egzaminatorów, zostają trwale usunięte.
11. 
Minister właściwy do spraw żeglugi śródlądowej skreśla egzaminatora z listy egzaminatorów:
1)
na wniosek egzaminatora;
2)
w przypadku śmierci egzaminatora;
3)
w przypadku gdy egzaminator:
a)
przestał spełniać wymagania, o których mowa w ust. 4,
b)
dopuścił się rażącego naruszenia prawa związanego z pełnioną przez niego funkcją.
12. 
Minister właściwy do spraw żeglugi śródlądowej przechowuje dane osobowe egzaminatorów przez okres 5 lat od dnia skreślenia egzaminatora z listy egzaminatorów.
13. 
Lista egzaminatorów jest jawna i zawiera:
1)
nazwisko i imię (imiona) egzaminatora;
2)
wskazanie uprawnień w zakresie posiadanej wiedzy: eksperta ADN, eksperta ADN do spraw przewozu gazów lub eksperta ADN do spraw przewozu chemikaliów.
14. 
Minister właściwy do spraw żeglugi śródlądowej publikuje listę egzaminatorów na stronie internetowej urzędu zapewniającego jego obsługę.
§  9. 
1. 
Z tytułu przeprowadzenia egzaminu członkom komisji przysługuje wynagrodzenie w wysokości:
1)
300 złotych - dla przewodniczącego komisji,
2)
250 złotych - dla pozostałych członków komisji

- jeżeli liczba egzaminowanych osób jest nie wyższa niż 10, a łączny czas trwania egzaminów w ciągu dnia nie przekracza 150 minut.

2. 
Jeżeli liczba egzaminowanych osób jest wyższa niż 10, wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, ulega zwiększeniu o 20 złotych za każdą dodatkową osobę.
3. 
Jeżeli łączny czas trwania egzaminów w ciągu dnia przekracza 150 minut, to wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, zwiększa się o 50 złotych za każde rozpoczęte dodatkowe 60 minut.
4. 
(uchylony).
§  10. 
Z posiedzenia komisji, na którym przeprowadzono egzamin, sporządza się protokół zawierający imiona i nazwiska kandydatów na ekspertów zdających egzamin wraz z uzyskanymi przez nich wynikami egzaminu, który podpisują przewodniczący komisji, egzaminatorzy oraz sekretarz.
§  11. 
1. 
Dokumentację dotyczącą egzaminu, wydania odpowiedniego świadectwa eksperta ADN, przedłużenia jego ważności oraz wydania jego wtórnika przechowuje się w zamykanych szafach.
2. 
Szafy, o których mowa w ust. 1, powinny znajdować się w pomieszczeniu, które zapewnia ochronę dokumentów przed dostępem osób nieuprawnionych oraz utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem.
§  12. 
1. 
Po przeprowadzeniu egzaminu przewodniczący komisji wydaje osobie, która złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin, zaświadczenie o złożeniu egzaminu z wynikiem pozytywnym.
2. 
Osoba, która złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin, składa wniosek o wydanie świadectwa eksperta ADN, świadectwa eksperta ADN do spraw przewozu gazów lub świadectwa eksperta ADN do spraw przewozu chemikaliów, zawierający wzór podpisu wnioskodawcy, do dyrektora właściwego terytorialnie urzędu żeglugi śródlądowej ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo do Dyrektora Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie - w przypadku osób mających miejsce zamieszkania na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.
2a. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 2, załącza się:
1)
zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1;
2)
aktualną, nieuszkodzoną, kolorową fotografię dobrej jakości o wymiarach 35 x 45 mm, przedstawiającą wizerunek twarzy wnioskodawcy od wierzchołka głowy do górnej części barków, przy czym twarz ma zajmować 70-80% fotografii, na jednolitym jasnym tle w pozycji frontalnej, patrzącego na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami, a także odwzorowującą naturalny kolor skóry;
3)
wyciąg pływania sporządzony na podstawie zapisów w żeglarskiej książeczce pracy, potwierdzony przez dyrektora urzędu żeglugi śródlądowej, potwierdzający przepracowanie co najmniej jednego roku na zbiornikowcu przeznaczonym do przewozu gazów albo na zbiornikowcu przeznaczonym do przewozu chemikaliów w okresie dwóch lat przed złożeniem lub dwóch lat po złożeniu z wynikiem pozytywnym egzaminu - w przypadku złożenia wniosku o wydanie świadectwa eksperta ADN do spraw przewozu gazów lub świadectwa eksperta ADN do spraw przewozu chemikaliów;
4)
oryginał świadectwa eksperta ADN - w przypadku złożenia wniosku o wydanie świadectwa eksperta ADN do spraw przewozu gazów lub świadectwa eksperta ADN do spraw przewozu chemikaliów.
3. 
Właściwy dyrektor urzędu żeglugi śródlądowej wydaje odpowiednio świadectwo eksperta ADN, świadectwo eksperta ADN do spraw przewozu gazów lub świadectwo eksperta ADN do spraw przewozu chemikaliów po otrzymaniu kompletnego wniosku, o którym mowa w ust. 2.
4. 
Świadectwo eksperta ADN, świadectwo eksperta ADN do spraw przewozu gazów lub świadectwo eksperta ADN do spraw przewozu chemikaliów doręcza się osobie, która złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin na eksperta ADN, za pokwitowaniem:
1)
w siedzibie dyrektora urzędu żeglugi śródlądowej, który wydał to świadectwo;
2)
za zwrotnym potwierdzeniem odbioru na adres miejsca zamieszkania eksperta ADN - na wniosek osoby, która złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin na eksperta ADN.
§  13. 
1. 
Ważność odpowiedniego świadectwa eksperta ADN przedłuża dyrektor urzędu żeglugi śródlądowej, który wydał świadectwo, po zdaniu przez eksperta ADN egzaminu, o którym mowa w art. 34 ust. 3 ustawy.
2. 
Do egzaminu, o którym mowa w ust. 1, mogą przystąpić eksperci ADN, którzy w terminie co najmniej 7 dni przed wyznaczonym dniem jego przeprowadzenia złożyli wniosek do Dyrektora Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie o dopuszczenie do egzaminu wraz z:
1)
dokumentem, o którym mowa w § 2 pkt 1;
2)
zaświadczeniem o ukończeniu odpowiedniego kursu na eksperta ADN i złożeniem z wynikiem pozytywnym egzaminu, o którym mowa w art. 32 ust. 5 pkt 3 ustawy, w okresie 12 miesięcy poprzedzających datę upływu ważności przedłużanego świadectwa - w przypadku egzaminu na eksperta ADN lub,
2a)
zaświadczeniem o ukończeniu odpowiedniego kursu na eksperta ADN do spraw przewozu gazów lub eksperta ADN do spraw przewozu chemikaliów i złożeniem z wynikiem pozytywnym egzaminu, o którym mowa w art. 32 ust. 6 pkt 2 ustawy, w okresie 12 miesięcy poprzedzających datę upływu ważności przedłużanego świadectwa lub wyciągiem pływania sporządzonym na podstawie zapisów w żeglarskiej książeczce pracy, potwierdzonym przez dyrektora urzędu żeglugi śródlądowej, potwierdzającym przepracowanie co najmniej jednego roku odpowiednio na zbiornikowcu przeznaczonym do przewozu gazów albo na zbiornikowcu przeznaczonym do przewozu chemikaliów w okresie ostatnich 2 lat - w przypadku egzaminu na eksperta ADN do spraw przewozu gazów lub eksperta ADN do spraw przewozu chemikaliów;
3)
oryginałem odpowiedniego świadectwa eksperta ADN.
3. 
Do egzaminu, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy § 2a-10 i § 12 ust. 1, 2 i 4.
§  14. 
1. 
Wtórnik świadectwa eksperta ADN, świadectwa eksperta ADN do spraw przewozu gazów i świadectwa eksperta ADN do spraw przewozu chemikaliów wydaje dyrektor urzędu żeglugi śródlądowej, który wydał to świadectwo.
2. 
Do wniosku o wydanie wtórnika odpowiedniego świadectwa ADN załącza się:
1)
oświadczenie o utracie dokumentu;
2)
dowód uiszczenia opłaty, o której mowa w ust. 4.
3. 
Oświadczenie wnioskodawcy, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, zawiera imię i nazwisko wnioskodawcy, wyjaśnienie przyczyny utraty dotychczasowego świadectwa eksperta ADN, świadectwa eksperta ADN do spraw przewozu gazów lub świadectwa eksperta ADN do spraw przewozu chemikaliów oraz jego podpis.
4. 
Ustala się opłatę za wydanie wtórnika odpowiedniego świadectwa eksperta ADN w wysokości 30 złotych, którą uiszcza się na rachunek bankowy urzędu żeglugi śródlądowej, którego dyrektor wydał wtórnik.
§  15. 
Wzór świadectwa eksperta ADN, eksperta ADN do spraw przewozu gazów i eksperta ADN do spraw przewozu chemikaliów określa załącznik do rozporządzenia.
§  16. 
Świadectwa eksperta ADN wypełnia się na maszynie lub komputerze.
§  17. 
Ustala się opłatę za egzaminy kończące kurs na eksperta ADN, na eksperta ADN do spraw przewozu gazów i na eksperta ADN do spraw przewozu chemikaliów w wysokości 300 złotych za każdy z egzaminów, którą uiszcza się na rachunek bankowy Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie.
§  18. 
Osoby, które ukończyły odpowiedni kurs ADN przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, mogą przystąpić do egzaminu w terminie, o którym mowa odpowiednio w art. 32 ust. 5 pkt 3 lub ust. 6 pkt 2 ustawy, na podstawie zaświadczenia o ukończeniu kursu wydanego przez podmiot prowadzący kursy.
§  19. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ŚWIADECTWA EKSPERTA ADN / EKSPERTA ADN DO SPRAW PRZEWOZU GAZÓW / EKSPERTA ADN DO SPRAW PRZEWOZU CHEMIKALIÓW

1 Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. poz. 2725).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.1740 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Egzaminy dla ekspertów do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych statkami żeglugi śródlądowej.
Data aktu: 06/09/2012
Data ogłoszenia: 27/11/2024
Data wejścia w życie: 05/10/2012