Delegowanie urzędników sądów do Ministerstwa Sprawiedliwości lub poza stałe miejsce pracy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 4 lutego 2011 r.
w sprawie delegowania urzędników sądów do Ministerstwa Sprawiedliwości lub poza stałe miejsce pracy

Na podstawie art. 11a ust. 12 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o pracownikach sądów i prokuratury (Dz. U. z 2018 r. poz. 577 1 ) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe warunki delegowania urzędników sądów, zwanych dalej "urzędnikami", do wykonywania obowiązków służbowych w Ministerstwie Sprawiedliwości;
2)
wysokość dodatku funkcyjnego z tytułu delegowania do Ministerstwa Sprawiedliwości;
3)
szczegółowe warunki i zakres świadczeń dodatkowych związanych z delegowaniem urzędników poza stałe miejsce pracy.
§  2. 
Do wykonywania obowiązków służbowych w Ministerstwie Sprawiedliwości deleguje się urzędnika wyróżniającego się wysokim poziomem wiedzy w zakresie wewnętrznej organizacji i zakresu działania sekretariatów i innych działów administracji sądowej oraz organizacji i funkcjonowania sądów, a także posiadającego odpowiednie doświadczenie zawodowe.
§  3. 
Wysokość dodatku funkcyjnego z tytułu delegowania do Ministerstwa Sprawiedliwości wynosi od 15% do 35% najniższego wynagrodzenia zasadniczego przysługującego urzędnikom sądów i prokuratury.
§  4. 
1. 
Zwrot kosztów przejazdu obejmuje zwrot kosztów jednorazowego przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca delegowania i z powrotem.
2. 
Jeżeli delegowanie trwa dłużej niż dwa tygodnie, zwrot kosztów przejazdu obejmuje także zwrot kosztów przejazdów z miejsca delegowania do miejsca zamieszkania i z powrotem, odbywanych nie częściej niż raz w tygodniu.
3. 
Zwrot kosztów przejazdu następuje na warunkach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 775 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510, 1700 i 2140) według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju, z zastrzeżeniem ust. 4.
4. 
Zwrot kosztów przejazdu następuje raz w miesiącu z dołu, w terminie 14 dni od dnia złożenia kierownikowi jednostki, o której mowa w art. 11a ust. 11 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o pracownikach sądów i prokuratury, zwanemu dalej "kierownikowi jednostki", wykazu odbytych przejazdów oraz oświadczenia o wysokości poniesionych kosztów.
5. 
W uzasadnionych wypadkach, na wniosek urzędnika, kierownik jednostki może wyrazić zgodę na przejazd samochodem osobowym lub innym pojazdem mechanicznym. W takim wypadku zwrot kosztów przejazdu następuje na podstawie umowy o używanie pojazdu do celów służbowych, zawartej pomiędzy urzędnikiem a kierownikiem jednostki na warunkach określonych w przepisach w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów, niebędących własnością pracodawcy.
6. 
Zwrot kosztów przejazdu nie przysługuje, jeżeli urzędnik nie stawił się do pracy w miejscu delegowania w ustalonym terminie bez uzasadnionej przyczyny.
§  5. 
1. 
Zwrot kosztów noclegu albo ryczałt za nocleg przysługuje urzędnikowi delegowanemu w zakresie nieprzekraczającym 30 noclegów.
2. 
Zwrot kosztów noclegu w hotelu lub innym obiekcie świadczącym usługi hotelarskie przysługuje w wysokości stwierdzonej rachunkiem.
3. 
Jeżeli urzędnik nie przedłożył rachunku, a nocleg trwał co najmniej 6 godzin pomiędzy godzinami 2100 i 700, urzędnikowi przysługuje ryczałt za każdy nocleg w wysokości 150% diety.
4. 
Zwrot kosztów noclegu albo wypłata ryczałtu za nocleg następuje niezwłocznie po złożeniu kierownikowi jednostki, odpowiednio, rachunku albo wykazu noclegów.
5. 
Zwrot kosztów noclegu albo ryczałt za nocleg nie przysługuje w przypadku:
1)
zapewnienia urzędnikowi nieodpłatnego zakwaterowania;
2)
korzystania przez urzędnika ze zwrotu kosztów zamieszkania w miejscu delegowania;
3)
nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy;
4)
korzystania z urlopu wypoczynkowego lub urlopu bezpłatnego;
5)
podróży służbowej, z tytułu której urzędnik otrzymał zwrot kosztów noclegu;
6)
pobytu w miejscu zamieszkania;
7)
pobytu w szpitalu.
§  6. 
1. 
Diety przysługują urzędnikowi za każdy dzień delegowania, w wysokości określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.
2. 
Wypłata diet następuje niezwłocznie po złożeniu kierownikowi jednostki wykazu dni pobytu w miejscu delegowania.
3. 
Diety nie przysługują w przypadku:
1)
zapewnienia urzędnikowi nieodpłatnego całodziennego wyżywienia;
2)
nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy;
3)
zwolnienia od pracy bez prawa do wynagrodzenia;
4)
korzystania z urlopu wypoczynkowego lub urlopu bezpłatnego;
5)
podróży służbowej, z tytułu której urzędnik otrzymał diety w pełnej wysokości;
6)
pobytu w miejscu zamieszkania;
7)
pobytu w szpitalu.
§  7. 
1. 
Jednorazowy ryczałt z tytułu przeniesienia oraz zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego przysługują urzędnikowi delegowanemu na czas nieokreślony, który przeprowadził się do miejscowości delegowania z zamiarem stałego pobytu.
2. 
Jednorazowy ryczałt z tytułu przeniesienia przysługuje w wysokości:
1)
50% najniższego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego przysługującego urzędnikom sądów i prokuratury, jeżeli przeprowadza się bez rodziny;
2)
100% najniższego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego przysługującego urzędnikom sądów i prokuratury, jeżeli przeprowadza się wraz z rodziną.
3. 
Wypłata jednorazowego ryczałtu z tytułu przeniesienia następuje niezwłocznie po złożeniu kierownikowi jednostki oświadczenia o przeprowadzeniu się do miejscowości delegowania z zamiarem stałego pobytu.
4. 
Zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego obejmuje opłatę za transport oraz wydatki na opakowania, prace załadunkowe i wyładunkowe.
5. 
Zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego następuje jednorazowo na podstawie przedstawionych rachunków, niezwłocznie po ich złożeniu kierownikowi jednostki.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia 2 . 3
1 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 98, poz. 1070, z 2003 r. Nr 228, poz. 2256, z 2005 r. Nr 10, poz. 71, z 2007 r. Nr 64, poz. 432 i 433, Nr 102, poz. 690 i Nr 136, poz. 959, z 2009 r. Nr 26, poz. 157, Nr 178, poz. 1375 i Nr 223, poz. 1777 oraz z 2010 r. Nr 182, poz. 1228.
2 Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 18 lutego 2011 r.
3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 października 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków delegowania urzędników sądów i prokuratury do wykonywania obowiązków służbowych w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz szczegółowych warunków i zakresu świadczeń dodatkowych związanych z delegowaniem urzędników sądów i prokuratury poza stałe miejsce pracy (Dz. U. Nr 207, poz. 1499), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 22 ustawy z dnia 9 października 2009 r. o zmianie ustawy o prokuraturze oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 178, poz. 1375 i Nr 219, poz. 1706).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.2328 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Delegowanie urzędników sądów do Ministerstwa Sprawiedliwości lub poza stałe miejsce pracy.
Data aktu: 04/02/2011
Data ogłoszenia: 16/11/2022
Data wejścia w życie: 05/03/2011