Ewidencja utrwalonych i przechowywanych produktów rybnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 3 listopada 2011 r.
w sprawie ewidencji utrwalonych i przechowywanych produktów rybnych

Na podstawie art. 49 ust. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o organizacji rynku rybnego (Dz. U. z 2011 r. Nr 34, poz. 168) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
sposób prowadzenia ewidencji utrwalonych i przechowywanych produktów rybnych, zwanej dalej "ewidencją";
2)
szczegółowy zakres informacji zawieranych w ewidencji, w tym o ilości i rodzajach utrwalonych i przechowywanych produktów rybnych, a także o poniesionych kosztach utrwalenia i przechowywania tych produktów.
§  2.
Ewidencję prowadzi się w formie papierowej, w postaci księgi, i w formie elektronicznej.
§  3.
1.
Wpisów w ewidencji dokonuje się chronologicznie.
2.
Wpisy w ewidencji prowadzonej w formie papierowej, w postaci księgi, są dokonywane czytelnie, pismem ręcznym lub maszynowym.
3.
Strony księgi numeruje się kolejno.
4.
W ewidencji prowadzonej w formie elektronicznej zapis elektroniczny jest utrwalany i przechowywany na elektronicznym nośniku danych, który umożliwia niezwłoczny odczyt oraz wydruk całości lub części zapisanych danych.
§  4.
Zmiany wpisu lub poprawienia błędu dokonuje się:
1)
w ewidencji prowadzonej w formie papierowej, w postaci księgi - przez:
a)
skreślenie dotychczasowej treści i wpisanie treści właściwej, z zachowaniem czytelności dotychczasowego wpisu,
b)
umieszczenie daty oraz czytelnego podpisu osoby dokonującej zmiany lub poprawki;
2)
w ewidencji prowadzonej w formie elektronicznej - przez wpisanie:
a)
treści właściwej, z zachowaniem treści dotychczasowej,
b)
daty dokonania zmiany lub poprawki oraz imienia i nazwiska osoby, która dokonała tej zmiany lub poprawki.
§  5.
Ewidencja jest prowadzona w sposób:
1)
zabezpieczający dane w niej zawarte przed utratą, zniszczeniem lub wprowadzeniem zmian przez osoby trzecie;
2)
umożliwiający uzyskanie miesięcznych i rocznych zestawień ilości utrwalanych, przechowywanych lub prywatnie składowanych produktów rybnych;
3)
obejmujący każdą kategorię produktów rybnych utrwalanych i przechowywanych lub prywatnie składowanych.
§  6.
W ewidencji zamieszcza się następujące informacje:
1)
nazwę, siedzibę i adres organizacji producentów prowadzącej ewidencję;
2)
imię i nazwisko oraz podpis osoby upoważnionej do reprezentowania organizacji producentów;
3)
datę i godzinę rozpoczęcia utrwalania produktów rybnych przy użyciu określonej metody przetwarzania, a także datę i godzinę rozpoczęcia przechowywania lub prywatnego składowania tych produktów;
4)
imię, nazwisko i adres albo nazwę, siedzibę i adres przyjmującego produkty rybne do utrwalania i przechowywania lub prywatnego składowania;
5)
miejsce utrwalania i przechowywania lub prywatnego składowania produktów rybnych;
6)
imię, nazwisko i adres albo nazwę, siedzibę i adres członka organizacji producentów będącego producentem produktów rybnych;
7)
imię, nazwisko i adres albo nazwę, siedzibę i adres dostawcy produktów rybnych;
8)
daty i miejsca wystawiania produktów rybnych do sprzedaży;
9)
datę, godzinę i miejsce wycofania produktów rybnych;
10)
metodę i stopień utrwalenia produktów rybnych;
11)
warunki przechowywania lub prywatnego składowania produktów rybnych;
12)
datę i godzinę zakończenia utrwalania i przechowywania lub prywatnego składowania i ponownego wprowadzenia do obrotu produktów rybnych w celu sprzedaży;
13)
imię, nazwisko i adres albo nazwę, siedzibę i adres odbiorcy produktów rybnych po ich utrwaleniu i przechowywaniu lub prywatnym składowaniu i ponownym wprowadzeniu do obrotu;
14)
dane dotyczące kosztów technicznych poniesionych przy utrwalaniu i przechowywaniu lub prywatnym składowaniu produktów rybnych, w tym koszty:
a)
energii,
b)
pracy związane ze składowaniem i zwalnianiem ze składu,
c)
materiałów zużytych do pakowania,
d)
utrwalania,
e)
transportu z miejsca wyładunku do miejsca przechowywania i utrwalania lub prywatnego składowania

- z wyszczególnieniem ilości, rodzaju oraz standardów rynkowych dla każdej kategorii danego gatunku produktu rybnego utrwalonego i przechowywanego lub prywatnie składowanego, a także oznaczenia partii oraz rodzaju i wielkości opakowań;

15)
informację o zastosowanej cenie sprzedaży, cenie wycofania lub cenie, o której mowa w art. 24 ust. 1 lit. a rozporządzenia Rady (WE) nr 104/2000 z dnia 17 grudnia 1999 r. w sprawie wspólnej organizacji rynków produktów rybołówstwa i akwakultury (Dz. Urz. WE L 17 z 21.01.2000, str. 22, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 4, t. 4, str. 198, z późn. zm.), dla każdej ilości danej kategorii wycofanego, utrwalonego i przechowywanego lub prywatnie składowanego produktu rybnego;
16)
informacje o przeprowadzonych kontrolach.
§  7.
1.
W ramach ewidencji jest prowadzona dokumentacja potwierdzająca informacje zawarte w tej ewidencji, którą w szczególności stanowią:
1)
dokumenty potwierdzające przyjęcie produktów rybnych do utrwalania i przechowywania lub prywatnego składowania;
2)
faktury i rachunki potwierdzające poniesione koszty techniczne, o których mowa w § 6 pkt 14;
3)
dokumenty potwierdzające ilość produktów rybnych wystawionych do sprzedaży przed ich utrwaleniem;
4)
dokumenty potwierdzające zakończenie utrwalania i przechowywania lub prywatnego składowania produktów rybnych;
5)
faktury lub inne dokumenty o równoważnej wartości dowodowej, potwierdzające ponowne wprowadzenie do obrotu w celu sprzedaży produktu rybnego utrwalonego i przechowywanego lub prywatnie składowanego;
6)
dokumenty potwierdzające zastosowaną cenę sprzedaży, cenę wycofania lub cenę, o której mowa w art. 24 ust. 1 lit. a rozporządzenia Rady (WE) nr 104/2000 z dnia 17 grudnia 1999 r. w sprawie wspólnej organizacji rynków produktów rybołówstwa i akwakultury, dla każdej kategorii danego gatunku produktu rybnego utrwalonego i przechowywanego lub prywatnie składowanego - uwzględniające ilość, rodzaj oraz standardy rynkowe dla każdej kategorii produktu rybnego utrwalonego i przechowywanego lub prywatnie składowanego.
2.
Dokumentację, o której mowa w ust. 1, prowadzi się w formie papierowej.
§  8.
Ewidencję wraz z dokumentacją, o której mowa w § 7, przechowuje się przez 5 lat od dnia, w którym dokonano ostatniego wpisu.
§  9.
Ewidencję utrwalonych i przechowywanych produktów rybnych prowadzoną na podstawie dotychczasowych przepisów uznaje się za ewidencję w rozumieniu niniejszego rozporządzenia.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rybołówstwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 216, poz. 1599).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 3 sierpnia 2004 r. w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji utrwalonych i przechowywanych produktów rybnych (Dz. U. Nr 183, poz. 1889), które na podstawie art. 73 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o organizacji rynku rybnego (Dz. U. z 2011 r. Nr 34, poz. 168) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2011.246.1472

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ewidencja utrwalonych i przechowywanych produktów rybnych.
Data aktu: 03/11/2011
Data ogłoszenia: 17/11/2011
Data wejścia w życie: 02/12/2011