Wzór imienny upoważnienia do wykonywania czynności kontrolnych u handlowców, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie obrotu owocami lub warzywami objętymi normami jakości handlowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 3 listopada 2011 r.
w sprawie wzoru imiennego upoważnienia do wykonywania czynności kontrolnych u handlowców, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie obrotu owocami lub warzywami objętymi normami jakości handlowej

Na podstawie art. 19 ust. 6 pkt 3 ustawy z dnia 19 grudnia 2003 r. o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu, rynku suszu paszowego oraz rynków lnu i konopi uprawianych na włókno (Dz. U. z 2011 r. Nr 145, poz. 868) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wzór imiennego upoważnienia do wykonywania czynności kontrolnych u handlowców, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie obrotu owocami lub warzywami objętymi normami jakości handlowej, jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rynki rolne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 216, poz. 1599).

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR

UPOWAŻNIENIE DO WYKONYWANIA CZYNNOŚCI KONTROLNYCH U HANDLOWCÓW, KTÓRZY NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ W ZAKRESIE OBROTU OWOCAMI LUB WARZYWAMI OBJĘTYMI NORMAMI JAKOŚCI HANDLOWEJ

AWERS

wzór

REWERS

Pouczenie o prawach i obowiązkach kontrolowanego

Kontrolowanemu przysługuje prawo do:

1. Żądania od pracownika Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych okazania legitymacji służbowej na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (Dz. U. z 2005 r. Nr 187, poz. 1577, z późn. zm.).

2. Czynnego udziału w każdym stadium postępowania na podstawie art. 10 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.).

3. Przeglądania akt sprawy oraz sporządzania z nich notatek i odpisów na podstawie art. 73 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.

4. Zapoznania się z zebranymi materiałami dowodowymi, w tym protokołem kontroli i innymi protokołami, i wypowiedzenia się co do nich przed wydaniem decyzji na podstawie art. 10 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.

5. Wniesienia uwag do protokołu kontroli przed jego popisaniem na podstawie art. 28 ust. 4 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

6. Złożenia odwołania od wydanych decyzji do Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, za pośrednictwem wojewódzkiego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji na podstawie art. 129 § 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.

7. Złożenia zażalenia na wydane postanowienie do Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, za pośrednictwem wojewódzkiego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia; zażalenie przysługuje na podstawie art. 141 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.

8. Złożenia w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji albo postanowienia wniosku o ich uzupełnienie co do rozstrzygnięcia bądź co do prawa złożenia odwołania albo zażalenia oraz sprostowania zamieszczonego w rozstrzygnięciu pouczenia w tych kwestiach na podstawie art. 111 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.

9. Złożenia żądania sprostowania, w drodze postanowienia, błędów pisarskich i rachunkowych oraz innych oczywistych omyłek w decyzji albo postanowieniu na podstawie art. 113 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.

10. Złożenia żądania wyjaśnienia w drodze postanowienia wątpliwości co do treści decyzji albo postanowienia na podstawie art. 113 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.

Kontrolowany jest obowiązany do:

1. Umożliwiania pracownikowi Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych dokonania czynności kontrolnych, a w szczególności badania dokumentów związanych z przedmiotem kontroli, dokonywania oględzin pomieszczeń, środków transportu, artykułów rolno-spożywczych i innych przedmiotów w zakresie objętym kontrolą oraz nieodpłatnego pobierania próbek produktów do badań na podstawie art. 24 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

2. Umożliwiania pracownikowi Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych dokonania czynności kontrolnych, a w szczególności zabezpieczenia dokumentów, artykułów rolno-spożywczych i innych przedmiotów podlegających kontroli oraz pomieszczeń na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

3. Udzielania, na żądanie pracownika Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, w wyznaczonym terminie pisemnych i ustnych wyjaśnień w sprawach objętych zakresem kontroli na podstawie art. 24 pkt 2 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

4. Umożliwienia pracownikowi Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wstępu oraz poruszania się w obiektach i pomieszczeniach handlowca za okazaniem legitymacji służbowej na podstawie art. 24 pkt 1 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

5. Natychmiastowego wykonania decyzji wydanych przez pracownika Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w toku kontroli na podstawie art. 29 ust. 3, art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

6. Uiszczenia wojewódzkiemu inspektoratowi jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych opłaty za przeprowadzenie czynności związanych z dokonaniem kontroli oraz przeprowadzeniem badań laboratoryjnych próbek, jeżeli w wyniku tej kontroli stwierdzono, że artykuły rolno-spożywcze nie odpowiadają wymaganiom w zakresie jakości handlowej wynikającym z przepisów o jakości handlowej lub wymaganiom dodatkowym zadeklarowanym przez producenta, na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

7. Poinformowania wojewódzkiego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, w terminie wyznaczonym w zaleceniach pokontrolnych, o usunięciu stwierdzonych nieprawidłowości na podstawie art. 28 ust. 2a ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2011.246.1471

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wzór imienny upoważnienia do wykonywania czynności kontrolnych u handlowców, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie obrotu owocami lub warzywami objętymi normami jakości handlowej.
Data aktu: 03/11/2011
Data ogłoszenia: 17/11/2011
Data wejścia w życie: 02/12/2011