Spis wyborców przebywających za granicą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH1)
z dnia 1 września 2011 r.
w sprawie spisu wyborców przebywających za granicą

Na podstawie art. 35 § 4 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa sposób sporządzania i aktualizacji spisu wyborców dla obwodu głosowania utworzonego za granicą, a także sposób powiadamiania urzędów gmin o objętych spisem wyborców w tych obwodach osobach stale zamieszkałych w kraju oraz sposób wydawania i ewidencjonowania zaświadczeń o prawie do głosowania.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o Kodeksie wyborczym, należy przez to rozumieć ustawę z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy.

Rozdział  2

Sposób sporządzania spisu wyborców

§  3.
1.
Spis wyborców do przeprowadzania głosowania w zarządzonych wyborach dla obwodu głosowania utworzonego za granicą sporządza konsul na podstawie zgłoszenia wyborcy o wpisanie do spisu wyborców dokonanego ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej.
2.
Wzór zgłoszenia o wpisanie do spisu wyborców obywateli polskich stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3.
Wzór zgłoszenia o wpisanie do spisu wyborców obywateli Unii Europejskiej niebędących obywatelami polskimi, którym przysługuje prawo wybierania w wyborach, które zostały zarządzone w Rzeczypospolitej Polskiej, stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
4.
W przypadku wątpliwości co do wiarygodności danych zgłoszonych przez wyborcę przy dokonywaniu zgłoszenia do spisu wyborców, konsul weryfikuje je, wykorzystując dostępne mu bazy danych, lub sprawdza we właściwych organach Rzeczypospolitej Polskiej.
§  4.
W zależności od zarządzonych wyborów spis wyborców sporządzany przez konsula składa się z części A lub części A i części B.
§  5.
1.
Spis wyborców składa się z:
1)
części A - w wyborach do Sejmu i do Senatu oraz w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
części A i części B - w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Część A spisu wyborców obejmuje obywateli polskich.
3.
Część B spisu wyborców obejmuje obywateli Unii Europejskiej niebędących obywatelami polskimi, którym przysługuje prawo wybierania w wyborach, które zostały zarządzone w Rzeczypospolitej Polskiej.
§  6.
1.
Część A oraz część B spisu wyborców, dla właściwych wyborów, sporządza się zgodnie ze wzorami określonymi odpowiednio w załącznikach nr 3 i 4 do rozporządzenia.
2.
Formularz spisu wypełnia się w kolejności alfabetycznej nazwisk wyborców.
3.
Spis wyborców sporządza się pismem maszynowym lub w formie wydruku komputerowego albo pismem ręcznym - atramentem lub długopisem.
§  7.
1.
Spis wyborców sporządza się w dwóch egzemplarzach, oddzielnie dla każdego obwodu głosowania.
2.
Każdą stronę arkusza spisu wyborców konsul opatruje pieczęcią urzędową urzędu konsularnego i podpisuje.
3.
Konsul przekazuje jeden egzemplarz spisu wyborców przewodniczącemu obwodowej komisji wyborczej najpóźniej w przeddzień wyborów, a drugi egzemplarz przechowuje w urzędzie konsularnym.

Rozdział  3

Aktualizowanie spisu wyborców

§  8.
1.
Spis wyborców jest aktualizowany odpowiednio w części A i B do dnia przekazania przewodniczącemu obwodowej komisji wyborczej przez wpisanie wyborcy na dodatkowym formularzu spisu wyborców lub skreślenie ze spisu już sporządzonego.
2.
Aktualizacji, o której mowa w ust. 1, podlegają obydwa egzemplarze spisu wyborców.
3.
Przepisy § 3, 6 i 7 stosuje się odpowiednio.
§  9.
1.
Po sporządzeniu spisu wyborców na dodatkowym formularzu spisu wyborców wpisuje się osoby, które:
1)
zostały pominięte w spisie, jeżeli reklamacja w sprawie ich wpisania do spisu została uwzględniona przez właściwego konsula;
2)
zostały pominięte w spisie w wyniku oczywistej omyłki.
2.
W przypadku wpisania wyborcy na dodatkowym formularzu spisu w rubryce spisu "Uwagi" umieszcza się adnotację określającą przyczynę wpisania. Stosownie do okoliczności wpisuje się: "reklamacja" lub "omyłka".
§  10.
1.
Ze spisu wyborców skreśla się osoby:
1)
wobec których właściwy konsul wydał decyzję o ich skreśleniu ze spisu w wyniku reklamacji;
2)
które zostały umieszczone w spisie w wyniku oczywistej omyłki;
3)
niemające prawa wybierania w rozumieniu art. 10 § 2 Kodeksu wyborczego;
4)
którym wydano zaświadczenie o prawie do głosowania.
2.
W przypadku skreślenia wyborcy ze spisu wyborców w rubryce spisu "Uwagi" umieszcza się adnotację określającą przyczynę skreślenia. Stosownie do okoliczności wpisuje się: "reklamacja", "omyłka", "zawiadomienie - art. 10 § 2 Kodeksu wyborczego" lub "zaświadczenie".
3.
Skreśleń, o których mowa w ust. 1, dokonuje się na obydwu egzemplarzach spisu wyborców.
§  11.
1.
W wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w których przeprowadza się głosowanie ponowne, w okresie między dniem pierwszego głosowania a dniem ponownego głosowania spis wyborców jest aktualizowany w sposób określony w § 8 ust. 1.
2.
Adnotacje, o których mowa w § 9 ust. 2 i § 10 ust. 2, uzupełnia się o wyrazy "ponowne głosowanie".

Rozdział  4

Sposób powiadamiania urzędów gmin o objętych spisem wyborców osobach stale zamieszkałych w kraju

§  12.
1.
O wpisaniu do spisu wyborców lub dopisaniu na dodatkowym formularzu spisu wyborców wyborcy stale zamieszkałego w kraju konsul zawiadamia właściwy urząd gminy nie później niż w drugim dniu przed dniem wyborów.
2.
Dane wyborcy, o którym mowa w ust. 1, konsul przekazuje, wykorzystując dostępne mu elektroniczne środki łączności zapewniające bezpieczeństwo przesyłanych informacji, wymieniając nazwisko i imię (imiona) wyborcy, imię ojca, datę urodzenia, numer paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość oraz adres stałego zamieszkania w Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku wyborców będących obywatelami polskimi konsul przekazuje również numer ewidencyjny PESEL, a w przypadku obywateli Unii Europejskiej niebędących obywatelami polskimi - wskazuje obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
3.
W przypadku zawiadamiania urzędu gminy z wykorzystaniem elektronicznych środków łączności nie jest wymagany podpis konsula, pod warunkiem umieszczenia na zawiadomieniu imienia i nazwiska konsula oraz jego stanowiska. Wówczas w stopce zawiadomienia jest wymagane podanie danych teleadresowych urzędu konsularnego.
4.
W wyjątkowych sytuacjach jest dopuszczalne przekazywanie danych z użyciem innych dostępnych środków łączności.
§  13.
Wzór zawiadomienia, o którym mowa w § 12 ust. 1, stanowi załącznik nr 5 do rozporządzenia i odnosi się zarówno do obywateli polskich, jak i obywateli Unii Europejskiej niebędących obywatelami polskimi, którym przysługuje prawo wybierania w wyborach, które zostały zarządzone w Rzeczypospolitej Polskiej.

Rozdział  5

Sposób wydawania i ewidencjonowania zaświadczeń o prawie do głosowania

§  14.
1.
Na żądanie wyborcy wpisanego przez konsula do spisu wyborców i zmieniającego miejsce pobytu przed dniem wyborów konsul wydaje zaświadczenie o prawie do głosowania, opatrując je podpisem oraz pieczęcią urzędu konsularnego. Po nadaniu numeru wpisuje zaświadczenie do ewidencji wydanych zaświadczeń o prawie do głosowania.
2.
Wzór zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 6 do rozporządzenia. Zaświadczenie zabezpiecza się przez umieszczenie odcisku suchej pieczęci urzędu konsularnego lub przedstawicielstwa dyplomatycznego wydającego zaświadczenie, a w przypadku braku suchej pieczęci - przez umieszczenie etykiety samoprzylepnej o wymiarach 38 x 21 mm zawierającej informację o rodzaju wyborów oraz roku ich przeprowadzenia, zapisaną kolorem czarnym i umieszczoną na białym tle. Na etykiecie odciska się okrągłą pieczęć urzędową urzędu konsularnego w taki sposób, aby jedna jej część była odciśnięta na etykiecie, a druga - bezpośrednio na zaświadczeniu.
3.
Po wydaniu zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, konsul skreśla wyborcę ze spisu wyborców, umieszczając w rubryce spisu "Uwagi" adnotację: "zaświadczenie".
4.
Zaświadczenie o prawie do głosowania wyborca może odebrać osobiście lub przez upoważnioną pisemnie osobę. W upoważnieniu wskazuje się imię (imiona) i nazwisko, datę urodzenia oraz numer PESEL wyborcy będącego obywatelem polskim. W przypadku gdy upoważnienie dotyczy wyborcy obywatela Unii Europejskiej niebędącego obywatelem polskim, wskazuje się w nim jego imię (imiona) i nazwisko oraz numer paszportu albo nazwę i numer innego dokumentu tożsamości, a także datę urodzenia.
5.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach konsul może wysłać wyborcy zaświadczenie listem poleconym lub w innej, przewidzianej w kraju urzędowania konsula formie przesyłki umożliwiającej potwierdzenie odbioru.
§  15.
1.
W wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wyborca zmieniający miejsce pobytu przed dniem wyborów otrzymuje na swoje żądanie dwa zaświadczenia o prawie do głosowania: jedno z oznaczeniem prawa do głosowania w dniu pierwszego głosowania oraz drugie z oznaczeniem prawa do głosowania w dniu ponownego głosowania.
2.
W wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wyborca zmieniający miejsce pobytu po dniu pierwszego głosowania, a przed ponownym głosowaniem otrzymuje na swoje żądanie zaświadczenie o prawie do głosowania z oznaczeniem prawa do głosowania w dniu ponownego głosowania.
§  16.
Zaświadczenia o prawie do głosowania konsul wydaje do chwili przekazania spisu wyborców przewodniczącemu właściwej obwodowej komisji wyborczej.
§  17.
1.
Konsul prowadzi i przechowuje ewidencję wydanych zaświadczeń o prawie do głosowania.
2.
Informacja o wydaniu zaświadczenia jest rejestrowana i zawiera: numer zaświadczenia, datę jego wydania, imię (imiona) i nazwisko oraz datę urodzenia wyborcy.
3.
W przypadku obywateli polskich oprócz danych wymienionych w ust. 2 dodatkowo rejestruje się numer ewidencyjny PESEL.
4.
W przypadku obywateli Unii Europejskiej niebędących obywatelami polskimi oprócz danych wymienionych w ust. 2 konsul rejestruje również numer paszportu lub nazwę i numer innego dokumentu tożsamości oraz posiadane przez wyborcę obywatelstwo.
5.
W przypadku wydania zaświadczenia osobie upoważnionej rejestracji podlega również imię (imiona) i nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL osoby upoważnionej lub, w przypadku gdy osobą upoważnioną jest obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, data urodzenia, numer paszportu lub nazwa i numer innego dokumentu tożsamości oraz posiadane obywatelstwo.
6.
Ewidencję wydanych zaświadczeń konsul może prowadzić w formie papierowej lub w systemie informatycznym.
7.
Ewidencja wydanych zaświadczeń oraz upoważnień do odbioru zaświadczeń o prawie do głosowania stanowi część dokumentacji wyborczej konsula.

Rozdział  6

Przepis końcowy

§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.3)
______

1) Minister Spraw Zagranicznych kieruje działem administracji rządowej - sprawy zagraniczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2009 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Zagranicznych (Dz. U. Nr 220, poz. 1725).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2011 r. Nr 94, poz. 550, Nr 102, poz. 588, Nr 134, poz. 777, Nr 147, poz. 881, Nr 149, poz. 889 i Nr 171, poz. 1016.

3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniami Ministra Spraw Zagranicznych: z dnia 17 sierpnia 2001 r. w sprawie spisu wyborców dla obwodu głosowania utworzonego za granicą w wyborach do Sejmu i do Senatu (Dz. U. Nr 89, poz. 988), z dnia 8 września 2000 r. w sprawie sposobu sporządzania i aktualizacji spisu wyborców dla obwodów głosowania utworzonych za granicą w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 76, poz. 871) oraz z dnia 14 kwietnia 2004 r. w sprawie spisu wyborców sporządzanego dla obwodów głosowania utworzonych za granicą w wyborach do Parlamentu Europejskiego (Dz. U. Nr 73, poz. 665), które na podstawie art. 15 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 113, Nr 102, poz. 588, Nr 147, poz. 881 i Nr 149, poz. 889) tracą moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

ZGŁOSZENIE WYBORCY OBYWATELA POLSKIEGO O WPISANIE DO SPISU WYBORCÓW

....................., dnia ...........

Konsul RP

w ..................................

adres ............................

Na podstawie art. 35 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy proszę o wpisanie do spisu wyborców.

1. Nazwisko: .............................................................................................................................

2. Imię (imiona): ........................................................................................................................

3. Imię ojca: ...............................................................................................................................

4. Data urodzenia: .....................................................................................................................

5. Numer ewidencyjny PESEL: ................................................................................................

6. Miejsce pobytu za granicą: ....................................................................................................

a) miejscowość: ..................................................................................................................

b) ulica, nr domu, nr mieszkania: ........................................................................................

c) kod pocztowy: ................................................................................................................

7. Miejsce wpisania do rejestru wyborców w Polsce*: .............................................................

a) miejscowość/gmina: .......................................................................................................

b) ulica, nr domu, nr mieszkania: ........................................................................................

c) kod pocztowy: ................................................................................................................

8. Numer ważnego polskiego paszportu: ...................................................................................

a) data wydania paszportu: ................................................................................................

b) miejsce wydania paszportu: ...........................................................................................

c) data upływu ważności: ...................................................................................................

9. Numer ważnego dowodu osobistego**: ...............................................................................

a) data wydania dowodu osobistego: ................................................................................

b) miejsce wydania dowodu osobistego: ...........................................................................

c) termin ważności: ............................................................................................................

10. Deklaracja sposobu głosowania***:

a) osobiście: .......................................................................................................................

b) korespondencyjnie: ........................................................................................................

11. Dane kontaktowe:

a) adres e-mail: ..................................................................................................................

b) nr telefonu: ....................................................................................................................

......................................................

(podpis wnioskodawcy)

______

* Należy przez to rozumieć miejsce zameldowania na pobyt stały lub miejsce wpisania do rejestru wyborców na wniosek.

** Dane dotyczące dowodu osobistego podaje się w państwach Unii Europejskiej oraz w innych państwach, do których można wjechać na podstawie dowodu osobistego. W takiej sytuacji nie jest konieczne wypełnienie pkt 8.

*** Głosowanie korespondencyjne w okręgu konsularnym odbywa się tylko w obwodach głosowania utworzonych za granicą przez ministra właściwego do spraw zagranicznych. Zamiar głosowania korespondencyjnego może być zgłoszony właściwemu terytorialnie konsulowi do 15 dnia przed dniem wyborów.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

ZGŁOSZENIE WYBORCY OBYWATELA UNII EUROPEJSKIEJ NIEBĘDĄCEGO OBYWATELEM POLSKIM O WPISANIE DO SPISU WYBORCÓW

....................., dnia ...........

Konsul RP

w .................................

adres ............................

Na podstawie art. 35 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy proszę o wpisanie do spisu wyborców.

1. Nazwisko: ..............................................................................................................................

2. Imię (imiona): ........................................................................................................................

3. Imię ojca: ...............................................................................................................................

4. Data urodzenia: .....................................................................................................................

5. Miejsce pobytu za granicą: ....................................................................................................

a) miejscowość: ..................................................................................................................

b) ulica, nr domu, nr mieszkania: ..........................................................................................

c) kod pocztowy: ................................................................................................................

6. Miejsce wpisania do rejestru wyborców w Polsce*: .............................................................

a) miejscowość/gmina: ........................................................................................................

b) ulica, nr domu, nr mieszkania: ........................................................................................

c) kod pocztowy: ...............................................................................................................

7. Numer ważnego paszportu lub innego ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość**:

...............................................................................................................................................

a) data wydania paszportu**/dokumentu stwierdzającego tożsamość**: ........................

b) miejsce wydania paszportu**/dokumentu stwierdzającego tożsamość**: ...................

8. Deklaracja sposobu głosowania***:

a) osobiście: ......................................................................................................................

b) korespondencyjnie: ......................................................................................................

9. Dane kontaktowe:

a) adres e-mail: .................................................................................................................

b) nr telefonu: ...................................................................................................................

......................................................

(podpis wnioskodawcy)

______

* Należy przez to rozumieć miejsce zameldowania na pobyt stały lub miejsce wpisania do rejestru wyborców na wniosek.

** Proszę wskazać rodzaj dokumentu.

*** Głosowanie korespondencyjne w okręgu konsularnym odbywa się tylko w obwodach głosowania utworzonych za granicą przez ministra właściwego do spraw zagranicznych. Zamiar głosowania korespondencyjnego może być zgłoszony właściwemu terytorialnie konsulowi do 15 dnia przed dniem wyborów.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

CZĘŚĆ A SPISU WYBORCÓW

Obwód głosowania nr ............

w ...................................................

Okręg wyborczy nr ....................

(pieczęć nagłówkowa

urzędu konsularnego) *

SPIS WYBORCÓW

Lp. Nazwisko i imię (imiona) Imię ojca Data urodzenia (rok, miesiąc, dzień) Nr ewidencyjny PESEL Adres zamieszkania Uwagi

........................................................

(podpis konsula, z podaniem imienia,

nazwiska i stanowiska służbowego)*

______

* Umieszcza się na każdym arkuszu spisu.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

CZĘŚĆ B SPISU WYBORCÓW

Obwód głosowania nr ..........

w .................................................

Okręg wyborczy nr ................

(pieczęć nagłówkowa

urzędu konsularnego)*

SPIS WYBORCÓW

Lp. Nazwisko i imię (imiona) Imię ojca Data urodzenia (rok, miesiąc, dzień) Obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej Numer paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość Adres zamieszkania Uwagi

.........................................................

(podpis konsula, z podaniem imienia,

nazwiska i stanowiska służbowego)*

______

* Umieszcza się na każdej karcie spisu.

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZÓR

ZAWIADOMIENIE

O DOPISANIU LUB WPISANIU WYBORCY DO SPISU WYBORCÓW W INNYM OBWODZIE GŁOSOWANIA

(pieczęć nagłówkowa

urzędu konsularnego)

..........................., dnia ...........

Urząd miasta/gminy/dzielnicy

w ...........................................

adres .....................................

Zawiadamia się, że .....................................................................................................................

(nazwisko i imiona)

...................................................................................................................................................

(imię ojca, data urodzenia, nr ewidencyjny PESEL*, obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej**)

stale zamieszkały(a) / ostatnio zameldowany(a) na pobyt stały / wpisany(a) do rejestru wyborców / wpisany(a) do spisu wyborców w Waszej gminie / Waszym mieście pod adresem:

a) gmina (miasto, dzielnica): ................................................................................................

b) miejscowość: ....................................................................................................................

c) ulica: .................................................................................................................................

d) nr domu: ...........................................................................................................................

e) nr mieszkania: ..................................................................................................................

Został(a) wpisany(a) do spisu wyborców przez konsula Rzeczypospolitej Polskiej w miejscowości .............................................................. (nazwa kraju) .......................................

Powyższe przekazuję w celu skreślenia wyborcy ze spisu wyborców sporządzonego dla wyborów .................................................................................................................................

.........................................................

(podpis konsula, z podaniem imienia,

nazwiska i stanowiska służbowego)

______

* Dotyczy obywateli polskich.

** Wypełnia się w przypadku obywateli Unii Europejskiej niebędących obywatelami polskimi.

ZAŁĄCZNIK Nr  6

WZÓR

ZAŚWIADCZENIE O PRAWIE DO GŁOSOWANIA NR ........

(pieczęć nagłówkowa

urzędu konsularnego)

Odcisk suchej pieczęci urzędu konsularnego lub przedstawicielstwa dyplomatycznego wydającego zaświadczenie, a w przypadku braku suchej pieczęci - etykieta samoprzylepna o wymiarach 38 x 21 mm zawierającą informację o rodzaju wyborów oraz roku ich przeprowadzenia, zapisaną kolorem czarnym i umieszczoną na białym tle. Na etykiecie odciska się okrągłą pieczęć urzędową urzędu konsularnego w taki sposób, aby jedna jej część odciśnięta była na etykiecie, a druga - bezpośrednio na zaświadczeniu.

.........................., dnia ..............

Niniejsze zaświadczenie uprawnia:

1. Imię (imiona): ........................................................................................................................

2. Nazwisko: ..............................................................................................................................

3. Imię ojca: ...............................................................................................................................

4. Data urodzenia: .....................................................................................................................

5. Nr ewidencyjny PESEL*: .....................................................................................................

6. Nr paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość: ........................................

7. Adres zamieszkania:

a. gmina (miasto, dzielnica): ..............................................................................................

b. miejscowość: ..................................................................................................................

c. ulica: ...............................................................................................................................

d. nr domu: .........................................................................................................................

e. nr mieszkania: .................................................................................................................

8. Obywatelstwo **: .................................................................................................................

do głosowania w dniu ............................, w obwodzie miejsca pobytu w wyborach: Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu pierwszego głosowania / Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu ponownego głosowania / do Sejmu i Senatu / do Parlamentu Europejskiego * * *.

.......................................................

(podpis konsula, z podaniem imienia,

nazwiska i stanowiska służbowego)

______

* Dotyczy obywateli polskich.

** Wypełnia się w przypadku obywateli Unii Europejskiej niebędących obywatelami polskimi w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

*** Niepotrzebne skreślić.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2011.186.1108

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Spis wyborców przebywających za granicą.
Data aktu: 01/09/2011
Data ogłoszenia: 06/09/2011
Data wejścia w życie: 14/09/2011