Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia.

USTAWA
z dnia 15 lipca 2011 r.
o Ośrodku Studiów Wschodnich im. Marka Karpia

Rozdział  1

Przepisy ogólne

Art.  1.
1.
Tworzy się państwową jednostkę organizacyjną pod nazwą "Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia".
2.
Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia, zwany dalej "Ośrodkiem", jest państwową osobą prawną.
3.
Siedzibą Ośrodka jest miasto stołeczne Warszawa.
4.
Prezes Rady Ministrów, w drodze rozporządzenia, nadaje Ośrodkowi statut, który określa organizację wewnętrzną oraz tryb pracy organów Ośrodka, mając na względzie sprawne wykonywanie zadań przez Ośrodek.
Art.  2.

Do zadań Ośrodka należy:

1)
gromadzenie, opracowywanie oraz udostępnianie organom władzy publicznej informacji o istotnych wydarzeniach i procesach politycznych, społecznych i gospodarczych na obszarze Europy Środkowej, Europy Wschodniej, Rosji, Półwyspu Bałkańskiego oraz Kaukazu Południowego i Azji Centralnej, a w przypadkach uzasadnionych strategicznymi interesami politycznymi lub gospodarczymi Rzeczypospolitej Polskiej również na innych obszarach;
2)
przygotowywanie analiz, ekspertyz i studiów prognostycznych dotyczących sytuacji politycznej, społecznej i gospodarczej oraz rozwoju stosunków międzynarodowych na obszarach, o których mowa w pkt 1;
3)
współpraca z polskimi i zagranicznymi instytucjami, ośrodkami nauki i osobami fizycznymi oraz promocja polskiej myśli analitycznej poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej;
4)
inspirowanie, organizowanie i prowadzenie badań w zakresie problematyki określonej w pkt 1 oraz przekazywanie ich wyników organom władzy publicznej;
5)
gromadzenie specjalistycznego księgozbioru i dokumentacji naukowej oraz organizowanie szkoleń w zakresie problematyki określonej w pkt 1;
6)
organizowanie seminariów i konferencji w celu prezentowania wyników badań nad problematyką określoną w pkt 1;
7)
upowszechnianie wiedzy o stanie i tendencjach zmian sytuacji politycznej, społecznej i gospodarczej oraz rozwoju stosunków międzynarodowych na obszarach, o których mowa w pkt 1.
Art.  3.
1.
Nadzór nad Ośrodkiem sprawuje Prezes Rady Ministrów.
2.
Czynności wynikające z nadzoru nad Ośrodkiem wykonuje, w imieniu Prezesa Rady Ministrów, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Rozdział  2

Organy i organizacja Ośrodka

Art.  4.

Organami Ośrodka są:

1)
Dyrektor Ośrodka;
2)
Rada Ośrodka.
Art.  5.
1.
Dyrektor Ośrodka kieruje Ośrodkiem i reprezentuje go na zewnątrz.
2.
Dyrektor Ośrodka powołuje nie więcej niż trzech swoich zastępców i wyznacza zakres ich zadań.
3.
Dyrektor Ośrodka przedstawia Prezesowi Rady Ministrów, w terminie do dnia 31 marca każdego roku, sprawozdanie z działalności Ośrodka w roku poprzednim.
Art.  6.
1.
Rada Ośrodka przedstawia kandydata lub kandydatów na stanowisko Dyrektora Ośrodka w terminie 3 miesięcy od dnia powstania wakatu na tym stanowisku.
2.
Dyrektora Ośrodka powołuje Prezes Rady Ministrów spośród kandydatów przedstawionych przez Radę Ośrodka.
3.
Prezes Rady Ministrów odwołuje Dyrektora Ośrodka w przypadku:
1)
rezygnacji ze stanowiska;
2)
zaprzestania spełniania wymagań, o których mowa w art. 7 pkt 1, 3 i 4.
4.
Prezes Rady Ministrów może w każdym czasie odwołać Dyrektora Ośrodka.
Art.  7.

Dyrektorem Ośrodka może być osoba, która:

1)
posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw publicznych;
2)
posiada co najmniej 3-letnie doświadczenie w zarządzaniu zespołami badawczymi oraz doświadczenie zawodowe w zakresie zadań Ośrodka określonych w art. 2;
3)
nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądowym za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe;
4)
nie została ukarana zakazem pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi;
5)
cieszy się nieposzlakowaną opinią.
Art.  8.
1.
Do zadań Rady Ośrodka należy:
1)
przedstawianie Prezesowi Rady Ministrów kandydata lub kandydatów na stanowisko Dyrektora Ośrodka;
2)
opiniowanie projektów rocznych planów finansowych oraz projektów rocznych planów działalności Ośrodka;
3)
opiniowanie sprawozdania finansowego Ośrodka oraz sprawozdania z rocznej działalności Ośrodka;
4)
wyrażanie opinii w sprawach dotyczących działalności Ośrodka, przedstawionych przez Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Dyrektora Ośrodka lub z własnej inicjatywy.
2.
Rada Ośrodka ma prawo wglądu do dokumentów Ośrodka i może żądać niezbędnych informacji od Dyrektora Ośrodka.
Art.  9.
1.
W skład Rady Ośrodka wchodzi siedmiu członków powoływanych przez Prezesa Rady Ministrów.
2.
W skład Rady Ośrodka wchodzą:
1)
przedstawiciel Prezesa Rady Ministrów;
2)
przedstawiciel ministra właściwego do spraw gospodarki;
3)
przedstawiciel ministra właściwego do spraw zagranicznych;
4)
cztery osoby powoływane na okres kadencji.
3.
Kadencja członków Rady Ośrodka, o których mowa w ust. 2 pkt 4, trwa 6 lat, z tym że co 3 lata kończy się kadencja połowy z nich.
4.
Powołanie członków Rady Ośrodka, o których mowa w ust. 2 pkt 4, z uwagi na upływ kadencji dotychczasowych członków Rady Ośrodka, następuje na wniosek pozostałych członków Rady Ośrodka.
5.
Członkowie Rady Ośrodka, o których mowa w ust. 2 pkt 4, mogą pełnić swoją funkcję nie dłużej niż przez dwie kolejne kadencje.
Art.  10.
1.
Prezes Rady Ministrów odwołuje członków Rady Ośrodka w przypadku:
1)
rezygnacji ze stanowiska;
2)
zaprzestania spełniania wymagań, o których mowa w art. 11 pkt 1 i 3.
2.
Prezes Rady Ministrów może w każdym czasie odwołać członków Rady Ośrodka, o których mowa w art. 9 ust. 2 pkt 1-3.
3.
W przypadku odwołania członka Rady Ośrodka, o którym mowa w art. 9 ust. 2 pkt 4, lub jego śmierci, Prezes Rady Ministrów powołuje nowego członka Rady na okres do końca kadencji.
Art.  11.

Członkiem Rady Ośrodka może być osoba, która:

1)
posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw publicznych;
2)
wyróżnia się wiedzą i doświadczeniem zawodowym w zakresie zadań Ośrodka określonych w art. 2;
3)
nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądowym za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe;
4)
cieszy się nieposzlakowaną opinią.
Art.  12.
1.
Powołanie, o którym mowa w art. 5 ust. 2 i art. 6 ust. 2, stanowi nawiązanie stosunku pracy na podstawie powołania w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.1)).
2.
Wynagrodzenie Dyrektora Ośrodka ustala Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wynagrodzenie zastępców Dyrektora Ośrodka ustala Dyrektor Ośrodka, po zasięgnięciu opinii Rady Ośrodka.
Art.  13.

Zamiejscowym członkom Rady Ośrodka przysługuje zwrot kosztów udziału w posiedzeniach Rady, zgodnie z przepisami w sprawie należności przysługujących pracownikom zatrudnionym w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.

Rozdział  3

Gospodarka finansowa Ośrodka

Art.  14.
1.
Przychodami Ośrodka są coroczne dotacje podmiotowe z budżetu państwa, przeznaczone na pokrycie bieżących kosztów realizacji zadań Ośrodka określonych w art. 2.
2.
Ośrodek może prowadzić działalność gospodarczą w zakresie realizacji swoich zadań, w szczególności poprzez komercjalizację wyników prowadzonych badań oraz działalność wydawniczą i szkoleniową.
3.
Przychodami Ośrodka mogą być środki finansowe pochodzące z innych źródeł niż dotacja podmiotowa z budżetu państwa, w szczególności z:
1)
funduszy Unii Europejskiej;
2)
międzynarodowych programów badawczych;
3)
działalności gospodarczej, o której mowa w ust. 2;
4)
odsetek od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych Ośrodka, z wyjątkiem odsetek od środków pochodzących z dotacji budżetowych;
5)
zapisów, spadków i darowizn.
4.
Przychody Ośrodka z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, o której mowa w ust. 2, nie mogą przekroczyć 20% sumy przychodów z pozostałych źródeł.
Art.  15.
1.
Ośrodek prowadzi samodzielną gospodarkę finansową na podstawie planu finansowego, ustalanego w układzie zadaniowym, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.2)).
2.
Projekt planu finansowego na następny rok budżetowy opracowuje Dyrektor Ośrodka, z uwzględnieniem terminów określanych przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych dla materiałów do projektu ustawy budżetowej.
3.
Podstawę gospodarki finansowej Ośrodka w okresie od dnia 1 stycznia do dnia zatwierdzenia planu finansowego Ośrodka przez Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów stanowi projekt tego planu, zaopiniowany przez Radę Ośrodka.

Rozdział  4

Przepisy przejściowe i końcowe

Art.  16.
1.
Z dniem wejścia w życie ustawy likwiduje się państwową jednostkę budżetową "Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia".
2.
Czynności związane z likwidacją państwowej jednostki budżetowej "Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia", w szczególności inwentaryzację składników majątkowych i niemajątkowych, zamknięcie rachunków bankowych i ksiąg rachunkowych oraz sporządzenie sprawozdań, wykonuje Dyrektor Ośrodka, w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
3.
Bilans zamknięcia państwowej jednostki budżetowej "Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia" staje się bilansem otwarcia Ośrodka.
Art.  17.

Z dniem wejścia w życie ustawy:

1)
składniki majątkowe i niemajątkowe państwowej jednostki budżetowej "Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia" przejmuje Ośrodek;
2)
należności i zobowiązania państwowej jednostki budżetowej "Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia" stają się należnościami i zobowiązaniami Ośrodka.
Art.  18.

Z dniem wejścia w życie ustawy:

1)
dyrektor państwowej jednostki budżetowej "Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia" staje się Dyrektorem Ośrodka;
2)
ustaje członkostwo dotychczasowych członków Rady państwowej jednostki budżetowej "Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia";
3)
pracownicy państwowej jednostki budżetowej "Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia" stają się pracownikami Ośrodka; przepis art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy stosuje się odpowiednio.
Art.  19.
1.
Z dniem 1 stycznia 2012 r. właściwy organ reprezentujący Skarb Państwa przekaże Ośrodkowi, w użyczenie na czas nieoznaczony, nieruchomości znajdujące się w dniu 31 grudnia 2011 r. w trwałym zarządzie państwowej jednostki budżetowej "Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia", w celu realizacji zadań Ośrodka.
2.
W trakcie trwania użyczenia, o którym mowa w ust. 1, Ośrodek jest zobowiązany do ponoszenia kosztów związanych z korzystaniem z przekazanych mu nieruchomości, w tym uiszczania podatku od nieruchomości oraz kosztów związanych z utrzymywaniem tych nieruchomości w stanie niepogorszonym.
Art.  20.

Do czasu zakończenia likwidacji państwowej jednostki budżetowej "Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia", Ośrodek działa na podstawie projektu planu finansowego opracowanego przez Dyrektora Ośrodka.

Art.  21.
1.
Do pierwszego składu Rady Ośrodka Prezes Rady Ministrów powołuje połowę składu, o którym mowa w art. 9 ust. 2 pkt 4, na okres 3 lat, połowę zaś na okres 6 lat.
2.
Przepis art. 9 ust. 4 nie ma zastosowania przy powoływaniu pierwszego składu Rady Ośrodka.
Art.  22.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2012 r.

______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 113, poz. 717, z 1999 r. Nr 99, poz. 1152, z 2000 r. Nr 19, poz. 239, Nr 43, poz. 489, Nr 107, poz. 1127 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 11, poz. 84, Nr 28, poz. 301, Nr 52, poz. 538, Nr 99, poz. 1075, Nr 111, poz. 1194, Nr 123, poz. 1354, Nr 128, poz. 1405 i Nr 154, poz. 1805, z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 135, poz. 1146, Nr 196, poz. 1660, Nr 199, poz. 1673 i Nr 200, poz. 1679, z 2003 r. Nr 166, poz. 1608 i Nr 213, poz. 2081, z 2004 r. Nr 96, poz. 959, Nr 99, poz. 1001, Nr 120, poz. 1252 i Nr 240, poz. 2407, z 2005 r. Nr 10, poz. 71, Nr 68, poz. 610, Nr 86, poz. 732 i Nr 167, poz. 1398, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 133, poz. 935, Nr 217, poz. 1587 i Nr 221, poz. 1615, z 2007 r. Nr 64, poz. 426, Nr 89, poz. 589, Nr 176, poz. 1239, Nr 181, poz. 1288 i Nr 225, poz. 1672, z 2008 r. Nr 93, poz. 586, Nr 116, poz. 740, Nr 223, poz. 1460 i Nr 237, poz. 1654, z 2009 r. Nr 6, poz. 33, Nr 56, poz. 458, Nr 58, poz. 485, Nr 98, poz. 817, Nr 99, poz. 825, Nr 115, poz. 958, Nr 157, poz. 1241 i Nr 219, poz. 1704, z 2010 r. Nr 105, poz. 655, Nr 135, poz. 912, Nr 182, poz. 1228, Nr 224, poz. 1459, Nr 249, poz. 1655 i Nr 254, poz. 1700 oraz z 2011 r. Nr 36, poz. 181, Nr 63, poz. 322, Nr 80, poz. 432, Nr 144, poz. 855 i Nr 149, poz. 887.

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2010 r. Nr 28, poz. 146, Nr 96, poz. 620, Nr 123, poz. 835, Nr 152, poz. 1020, Nr 238, poz. 1578 i Nr 257, poz. 1726.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2011.173.1029

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia.
Data aktu: 15/07/2011
Data ogłoszenia: 22/08/2011
Data wejścia w życie: 01/01/2012