Współdziałanie terenowych organów administracji rządowej z Krajowym Biurem Wyborczym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 22 lipca 2011 r.
w sprawie współdziałania terenowych organów administracji rządowej z Krajowym Biurem Wyborczym

Na podstawie art. 189 § 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wojewoda oraz Krajowe Biuro Wyborcze współdziałają w zakresie zapewnienia warunków zgodnej z prawem realizacji zadań związanych z organizacją i przeprowadzaniem wyborów oraz referendów.
2.
W sprawach, o których mowa w ust. 1, Krajowe Biuro Wyborcze reprezentuje na obszarze województwa lub jego części dyrektor właściwej miejscowo delegatury Krajowego Biura Wyborczego, zwany dalej "dyrektorem delegatury".
§  2.
1.
Wojewoda, po otrzymaniu w ramach sprawowanego nadzoru nad zgodnością z prawem uchwał organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego, przekazuje dyrektorowi delegatury uchwały dotyczące wygaśnięcia mandatu wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oraz mandatu radnego, a także innych spraw związanych z wyborami i referendami lokalnymi dotyczącymi odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego, zwane dalej "uchwałami".
2.
Dyrektor delegatury, w ciągu 7 dni od daty otrzymania uchwały, może przedstawić do niej swoje stanowisko.
3.
Wojewoda przekazuje dyrektorowi delegatury, w terminie 7 dni od dnia:
1)
wydania rozstrzygnięcia nadzorczego o stwierdzeniu nieważności uchwały,
2)
wstrzymania wykonania uchwały w trakcie postępowania zmierzającego do stwierdzenia jej nieważności,
3)
doręczenia prawomocnego wyroku sądu administracyjnego uchylającego rozstrzygnięcie, o którym mowa w pkt 1,

odpowiednio rozstrzygnięcie nadzorcze, postanowienie o wstrzymaniu wykonania uchwały albo prawomocny wyrok sądu administracyjnego.

4.
Wojewoda przekazuje dyrektorowi delegatury, w terminie 7 dni od dnia wydania, wezwanie skierowane do organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego do podjęcia uchwały stwierdzającej wygaśnięcie mandatu wójta (burmistrza, prezydenta miasta) lub mandatu radnego i wydania zarządzenia zastępczego.
§  3.
1.
Dyrektor delegatury może zgłaszać wojewodzie postulaty i uwagi, dotyczące wykonywania przez organy gminy zadań zleconych na podstawie przepisów prawa wyborczego i przepisów o referendum, dotyczących w szczególności ewidencji ludności i prowadzenia rejestru wyborców, sporządzania spisu wyborców, zapewnienia obsługi i odpowiednich warunków pracy gminnym i obwodowym komisjom wyborczym oraz komisjom do spraw referendum, oraz podejmuje działania mające na celu usunięcie uchybień w tym zakresie.
2.
W celu zapewnienia prawidłowego wykonywania przez wójtów, burmistrzów (prezydentów miast) zadań dotyczących ewidencji ludności i prowadzenia rejestru wyborców wojewoda i dyrektor delegatury mogą:
1)
powołać wspólne zespoły kontrolne;
2)
opracować wspólne wnioski i zalecenia pokontrolne.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do wykonywania zadań wyborczych i referendalnych przez organy wykonawcze samorządu powiatowego i samorządu województwa.
§  4.
W okresie wzmożonych prac wyborczych, na umotywowany wniosek dyrektora delegatury, dyrektor generalny urzędu wojewódzkiego, w miarę możliwości organizacyjnych, wyraża zgodę na wykonywanie przez pracowników urzędu wojewódzkiego zajęć zarobkowych przy realizowaniu zadań wyborczych.
§  5.
1.
Udostępnianie przez wojewodę pomieszczeń biurowych delegaturze odbywa się na zasadach określonych w umowie cywilnoprawnej.
2.
Delegatura, na podstawie zawartej umowy, partycypuje w kosztach utrzymania pomieszczeń, o których mowa w ust. 1, na zasadzie refinansowania poniesionych kosztów, w szczególności: energii elektrycznej, cieplnej, dostawy ciepłej i zimnej wody oraz kanalizacji, a według umownej stawki - w kosztach utrzymania czystości pomieszczeń i ochrony przeciwpożarowej.
3.
W przypadku konieczności przeniesienia siedziby delegatury wojewoda zapewnia lokal zamienny, w którym warunki pracy i obsługi organów wyborczych będą zbliżone do panujących w dotychczasowej siedzibie. O zamiarze zmiany siedziby delegatury wojewoda informuje Szefa Krajowego Biura Wyborczego, wskazując proponowany lokal, z tym że przeniesienie siedziby nie może nastąpić w okresie 6 miesięcy przed upływem kadencji organów, do których w danym roku mają być przeprowadzone wybory, oraz w okresie od zarządzenia referendum ogólnokrajowego do rozstrzygnięcia przez Sąd Najwyższy o ważności referendum.
4.
Delegatura może korzystać z sal konferencyjnych, urządzeń socjalnych i technicznych urzędów wojewódzkich na zasadach określonych w umowie zawartej pomiędzy dyrektorem generalnym urzędu wojewódzkiego a dyrektorem delegatury.
§  6.
Wojewoda zapewnia niezwłocznie publikowanie obwieszczeń komisarza wyborczego, protokołów wyników referendum lokalnego i innych decyzji podlegających ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym, które mają wpływ na bieg terminów wynikających z przepisów prawa wyborczego i przepisów o referendum.
§  7.
Dyrektor delegatury niezwłocznie przekazuje wojewodzie uchwały i wytyczne Państwowej Komisji Wyborczej, a także uchwały i postanowienia organów wyborczych oraz referendalnych, z obszaru właściwości delegatury, wydane w sprawach dotyczących wykonywania zadań przez organy jednostek samorządu terytorialnego.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 2011 r. 3
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - administracja publiczna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 216, poz. 1604).
2 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2011 r. Nr 94, poz. 550, Nr 102, poz. 588, Nr 134, poz. 777, Nr 147, poz. 881 i Nr 149, poz. 889.
3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 marca 2002 r. w sprawie współdziałania wojewodów z Krajowym Biurem Wyborczym (Dz. U. Nr 37, poz. 350 oraz z 2005 r. Nr 112, poz. 951), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, na podstawie art. 15 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 113, Nr 102, poz. 588, Nr 147, poz. 881 i Nr 149, poz. 889).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2011.158.940

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Współdziałanie terenowych organów administracji rządowej z Krajowym Biurem Wyborczym.
Data aktu: 22/07/2011
Data ogłoszenia: 29/07/2011
Data wejścia w życie: 01/08/2011