Współdziałanie terenowych organów administracji rządowej z Krajowym Biurem Wyborczym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 22 lipca 2011 r.
w sprawie współdziałania terenowych organów administracji rządowej z Krajowym Biurem Wyborczym

Na podstawie art. 189 § 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wojewoda oraz Krajowe Biuro Wyborcze współdziałają w zakresie zapewnienia warunków zgodnej z prawem realizacji zadań związanych z organizacją i przeprowadzaniem wyborów oraz referendów.
2.
W sprawach, o których mowa w ust. 1, Krajowe Biuro Wyborcze reprezentuje na obszarze województwa lub jego części dyrektor właściwej miejscowo delegatury Krajowego Biura Wyborczego, zwany dalej "dyrektorem delegatury".
§  2.
1.
Wojewoda, po otrzymaniu w ramach sprawowanego nadzoru nad zgodnością z prawem uchwał organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego, przekazuje dyrektorowi delegatury uchwały dotyczące wygaśnięcia mandatu wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oraz mandatu radnego, a także innych spraw związanych z wyborami i referendami lokalnymi dotyczącymi odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego, zwane dalej "uchwałami".
2.
Dyrektor delegatury, w ciągu 7 dni od daty otrzymania uchwały, może przedstawić do niej swoje stanowisko.
3.
Wojewoda przekazuje dyrektorowi delegatury, w terminie 7 dni od dnia:
1)
wydania rozstrzygnięcia nadzorczego o stwierdzeniu nieważności uchwały,
2)
wstrzymania wykonania uchwały w trakcie postępowania zmierzającego do stwierdzenia jej nieważności,
3)
doręczenia prawomocnego wyroku sądu administracyjnego uchylającego rozstrzygnięcie, o którym mowa w pkt 1,

odpowiednio rozstrzygnięcie nadzorcze, postanowienie o wstrzymaniu wykonania uchwały albo prawomocny wyrok sądu administracyjnego.

4.
Wojewoda przekazuje dyrektorowi delegatury, w terminie 7 dni od dnia wydania, wezwanie skierowane do organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego do podjęcia uchwały stwierdzającej wygaśnięcie mandatu wójta (burmistrza, prezydenta miasta) lub mandatu radnego i wydania zarządzenia zastępczego.
§  3.
1.
Dyrektor delegatury może zgłaszać wojewodzie postulaty i uwagi, dotyczące wykonywania przez organy gminy zadań zleconych na podstawie przepisów prawa wyborczego i przepisów o referendum, dotyczących w szczególności ewidencji ludności i prowadzenia rejestru wyborców, sporządzania spisu wyborców, zapewnienia obsługi i odpowiednich warunków pracy gminnym i obwodowym komisjom wyborczym oraz komisjom do spraw referendum, oraz podejmuje działania mające na celu usunięcie uchybień w tym zakresie.
2.
W celu zapewnienia prawidłowego wykonywania przez wójtów, burmistrzów (prezydentów miast) zadań dotyczących ewidencji ludności i prowadzenia rejestru wyborców wojewoda i dyrektor delegatury mogą:
1)
powołać wspólne zespoły kontrolne;
2)
opracować wspólne wnioski i zalecenia pokontrolne.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do wykonywania zadań wyborczych i referendalnych przez organy wykonawcze samorządu powiatowego i samorządu województwa.
§  4.
W okresie wzmożonych prac wyborczych, na umotywowany wniosek dyrektora delegatury, dyrektor generalny urzędu wojewódzkiego, w miarę możliwości organizacyjnych, wyraża zgodę na wykonywanie przez pracowników urzędu wojewódzkiego zajęć zarobkowych przy realizowaniu zadań wyborczych.
§  5.
1.
Udostępnianie przez wojewodę pomieszczeń biurowych delegaturze odbywa się na zasadach określonych w umowie cywilnoprawnej.
2.
Delegatura, na podstawie zawartej umowy, partycypuje w kosztach utrzymania pomieszczeń, o których mowa w ust. 1, na zasadzie refinansowania poniesionych kosztów, w szczególności: energii elektrycznej, cieplnej, dostawy ciepłej i zimnej wody oraz kanalizacji, a według umownej stawki - w kosztach utrzymania czystości pomieszczeń i ochrony przeciwpożarowej.
3.
W przypadku konieczności przeniesienia siedziby delegatury wojewoda zapewnia lokal zamienny, w którym warunki pracy i obsługi organów wyborczych będą zbliżone do panujących w dotychczasowej siedzibie. O zamiarze zmiany siedziby delegatury wojewoda informuje Szefa Krajowego Biura Wyborczego, wskazując proponowany lokal, z tym że przeniesienie siedziby nie może nastąpić w okresie 6 miesięcy przed upływem kadencji organów, do których w danym roku mają być przeprowadzone wybory, oraz w okresie od zarządzenia referendum ogólnokrajowego do rozstrzygnięcia przez Sąd Najwyższy o ważności referendum.
4.
Delegatura może korzystać z sal konferencyjnych, urządzeń socjalnych i technicznych urzędów wojewódzkich na zasadach określonych w umowie zawartej pomiędzy dyrektorem generalnym urzędu wojewódzkiego a dyrektorem delegatury.
§  6.
Wojewoda zapewnia niezwłocznie publikowanie obwieszczeń komisarza wyborczego, protokołów wyników referendum lokalnego i innych decyzji podlegających ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym, które mają wpływ na bieg terminów wynikających z przepisów prawa wyborczego i przepisów o referendum.
§  7.
Dyrektor delegatury niezwłocznie przekazuje wojewodzie uchwały i wytyczne Państwowej Komisji Wyborczej, a także uchwały i postanowienia organów wyborczych oraz referendalnych, z obszaru właściwości delegatury, wydane w sprawach dotyczących wykonywania zadań przez organy jednostek samorządu terytorialnego.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 2011 r. 3
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - administracja publiczna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 216, poz. 1604).
2 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2011 r. Nr 94, poz. 550, Nr 102, poz. 588, Nr 134, poz. 777, Nr 147, poz. 881 i Nr 149, poz. 889.
3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 marca 2002 r. w sprawie współdziałania wojewodów z Krajowym Biurem Wyborczym (Dz. U. Nr 37, poz. 350 oraz z 2005 r. Nr 112, poz. 951), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, na podstawie art. 15 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 113, Nr 102, poz. 588, Nr 147, poz. 881 i Nr 149, poz. 889).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2011.158.940

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Współdziałanie terenowych organów administracji rządowej z Krajowym Biurem Wyborczym.
Data aktu: 22/07/2011
Data ogłoszenia: 29/07/2011
Data wejścia w życie: 01/08/2011