Poprawka do Umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym dotycząca wzmocnienia głosu i uczestnictwa w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, przyjęta przez Radę Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rezolucją Nr 63-2 w dniu 28 kwietnia 2008 r., oraz Poprawka do Umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym dotycząca rozszerzenia działalności inwestycyjnej Międzynarodowego Funduszu Walutowego, przyjęta przez Radę Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rezolucją Nr 63-3 w dniu 5 maja 2008 r.

POPRAWKA
do Umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym dotycząca wzmocnienia głosu i uczestnictwa w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, przyjęta przez Radę Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rezolucją Nr 63-2 w dniu 28 kwietnia 2008 r., oraz Poprawka do Umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym dotycząca rozszerzenia działalności inwestycyjnej Międzynarodowego Funduszu Walutowego, przyjęta przez Radę Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rezolucją Nr 63-3 w dniu 5 maja 2008 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 28 kwietnia 2008 r. Rada Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rezolucją Nr 63-2 przyjęła Poprawkę do Umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym dotyczącą wzmocnienia głosu i uczestnictwa w Międzynarodowym Funduszu Walutowym oraz w dniu 5 maja 2008 r. Rada Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rezolucją Nr 63-3 przyjęła Poprawkę do Umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym dotyczącą rozszerzenia działalności inwestycyjnej Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w następującym brzmieniu:

Przekład

POPRAWKA DO UMOWY O MIĘDZYNARODOWYM FUNDUSZU WALUTOWYM DOTYCZĄCA WZMOCNIENIA GŁOSU I UCZESTNICTWA W MIĘDZYNARODOWYM FUNDUSZU WALUTOWYM

Rządy, w imieniu których podpisano niniejszą Umowę o Międzynarodowym Funduszu Walutowym, postanawiają co następuje:

1.
Artykuł XII, Ustęp 3, punkt (e) otrzymuje brzmienie:

"(e) Każdy Dyrektor Wykonawczy wyznaczy Zastępcę z pełnym prawem działania za niego w jego nieobecności, z tym, że Rada Gubernatorów może przyjąć regulację umożliwiającą Dyrektorowi Wykonawczemu, wybranemu przez większą niż określona liczbę członków, nominowanie dwóch Zastępców. Taka regulacja, jeżeli zostanie przyjęta, może być zmieniona tylko w ramach zwyczajnego wyboru Dyrektorów Wykonawczych i będzie wymagać od Dyrektora Wykonawczego nominującego dwóch Zastępców, aby desygnował: (i) Zastępcę, który będzie zastępować Dyrektora Wykonawczego podczas jego nieobecności i jednoczesnej obecności dwóch Zastępców, oraz (ii) Zastępcę, który przejmie uprawnienia Dyrektora Wykonawczego zgodnie z postanowieniami zawartymi w punkcie (f) poniżej. Jeżeli Dyrektorzy Wykonawczy mianujący Zastępców są obecni, Zastępcy mogą uczestniczyć w posiedzeniach, lecz nie mogą głosować."

2.
Artykuł XII, Ustęp 5, punkt (a) otrzymuje brzmienie:

"(a) Całkowita liczba głosów każdego z krajów członkowskich będzie równa sumie jego głosów bazowych i głosów wynikających z jego udziału.

i. Głosy bazowe każdego kraju stanowią liczbę głosów wynikającą z równego podziału pomiędzy wszystkie kraje członkowskie 5,502 procenta zagregowanej sumy głosów wszystkich krajów członkowskich Funduszu, z zastrzeżeniem braku głosów ułamkowych.

ii. Głosy wynikające z udziału każdego kraju stanowią liczbę głosów powstałą w rezultacie przydziału jednego głosu na każdą część udziału równą 100 000 specjalnych praw ciągnienia."

3.
Ustęp 2 Załącznika L otrzymuje brzmienie:

"2. Głosy w liczbie przysługującej członkowi nie uczestniczą w głosowaniach w żadnych organach Funduszu. Głosy nie będą uwzględnione przy obliczaniu ogólnej liczby głosów, z wyłączeniem głosowań mających na celu: (a) akceptację proponowanej poprawki dotyczącej wyłącznie Departamentu Specjalnych Praw Ciągnienia, oraz (b) obliczenie głosów bazowych zgodnie z Artykułem XII, Ustęp 5, punkt (a), podpunkt (i)."

POPRAWKA DO UMOWY O MIĘDZYNARODOWYM FUNDUSZU WALUTOWYM DOTYCZĄCA ROZSZERZENIA DZIAŁALNOŚCI INWESTYCYJNEJ MIĘDZYNARODOWEGO FUNDUSZU WALUTOWEGO

Rządy, w imieniu których podpisano niniejszą Umowę o Międzynarodowym Funduszu Walutowym, postanawiają co następuje:

1.
Artykuł XII, Ustęp 6, punkt (f), podpunkt (iii) przyjmuje następujące brzmienie:

"(iii) Fundusz może wykorzystać środki w walucie kraju członkowskiego, ulokowane na Rachunku Inwestycyjnym, na działalność inwestycyjną według swojego uznania, zgodnie z zasadami i regulacjami przyjętymi przez Fundusz większością 70 procent głosów. Zasady i regulacje przyjęte zgodnie z tym przepisem będą zgodne z podpunktami (vii), (viii), oraz (ix) przedstawionymi poniżej."

2.
Artykuł XII, Ustęp 6, punkt (f), podpunkt (vi) przyjmuje następujące brzmienie:

"(vi) Rachunek Inwestycyjny zostanie zamknięty w momencie likwidacji Funduszu, oraz może zostać zamknięty lub suma ulokowana na Rachunku Inwestycyjnym może zostać zredukowana przed likwidacją Funduszu w wyniku decyzji przyjętej większością 70 procent całkowitej liczby głosów."

3.
Artykuł V, Ustęp 12, punkt (h) przyjmuje następujące brzmienie:

"(h) W okresie poprzedzającym wykorzystania w sposób wymieniony w punkcie (f) powyżej, Fundusz może wykorzystać środki w walucie kraju członkowskiego ulokowane na Rachunku Płatności Specjalnych (Special Disbursement Account) z przeznaczeniem na określone przez siebie inwestycje, zgodnie z zasadami i regulacjami przyjętymi przez Fundusz większością 70 procent całkowitej liczby głosów. Dochód z inwestycji oraz odsetki uzyskane zgodnie z powyższym punktem (f), podpunkt (ii) będą ulokowane na Rachunku Płatności Specjalnych (Special Disbursement Account)."

4.
Do Umowy dodaje się nowy Artykuł V, Ustęp 12, punkt (k) o następującej treści:

"(k) W przypadku, gdy zgodnie z punktem (c) powyżej Fundusz dokona sprzedaży złota uzyskanego po dacie drugiej poprawki do Umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym, część przychodu ze sprzedaży odpowiadająca cenie nabycia złota zostanie zdeponowana na Rachunku Zasobów Ogólnych (General Resources Account), natomiast wszelka nadwyżka zostanie ulokowana na Rachunku Inwestycyjnym z przeznaczeniem przewidzianym w Artykule XII, Ustęp 6, punkt (f). Jeżeli złoto uzyskane przez Fundusz po dacie drugiej poprawki do Umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym zostanie sprzedane po 7 kwietnia 2008 r., ale przed wejściem w życie niniejszego przepisu, wówczas, z chwilą wejścia w życie niniejszego przepisu, pomimo limitu przewidzianego w Artykule XII, Ustęp 6, punkt (f), podpunkt (ii), Fundusz dokona transferu, z Rachunku Zasobów Ogólnych na Rachunek Inwestycyjny, kwoty równej przychodowi z tej sprzedaży pomniejszonemu o (i) kwotę równą cenie nabycia sprzedanego złota, oraz (ii) kwotę nadwyżki, powstałej po odliczeniu od przychodu ceny nabycia sprzedanego złota, przekazanej na Rachunek Inwestycyjny przed wejściem w życie niniejszego przepisu."

Po zaznajomieniu się z powyższymi Poprawkami do Umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym, w wersji tej Umowy, nadanej Drugą Poprawką, przyjętą przez Radę Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rezolucją Nr 31-4 w dniu 30 kwietnia 1976 r., ze zmianami wynikającymi z Trzeciej Poprawki, przyjętej przez Radę Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rezolucją Nr 45-3 w dniu 28 czerwca 1990 r., oraz z Czwartej Poprawki, przyjętej przez Radę Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rezolucją Nr 52-4 w dniu 23 września 1997 r., w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

-
zostały one uznane za słuszne zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nich zawartych,
-
są przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone,
-
będą niezmiennie zachowywane.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 23 września 2010 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2011.107.623

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Poprawka do Umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym dotycząca wzmocnienia głosu i uczestnictwa w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, przyjęta przez Radę Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rezolucją Nr 63-2 w dniu 28 kwietnia 2008 r., oraz Poprawka do Umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym dotycząca rozszerzenia działalności inwestycyjnej Międzynarodowego Funduszu Walutowego, przyjęta przez Radę Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rezolucją Nr 63-3 w dniu 5 maja 2008 r.
Data aktu: 23/09/2010
Data ogłoszenia: 25/05/2011
Data wejścia w życie: 18/02/2011, 03/03/2011